Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Як допомогти дитині підготуватися до навчання в школі? Як розвивати в дітей пам’ять, концентрацію уваги, мовлення, мислення, тренувати координацію рухів та моторику і водночас зробити заняття веселими й цікавими для дітей?

За допомогою кінезіологічних вправ під час фізкультурних та музичних занять та занять з психологом.

Робота людського мозку забезпечується діяльністю двох його півкуль, що мають певну функціональну спеціалізацію (ліва відповідає за образне, гуманітарне мислення; праве – за знакове, математичне). У здійсненні вищих психічних реакцій істотну роль грає спільна діяльність півкуль. Для розвитку інтелекту необхідно розвивати взаємодію між півкулями. В цьому може суттєво допомогти кінезіологія.

Термін «кінезиологія» походить від грецьких  слів «kinesis»- рух, и «logos» - слово, наука. При цьому кінезіологія має такі цілі:

  • Розвиток міжпівкульної спеціалізації.
  • Розвиток міжпівкульної  взаємодії.
  • Розвиток міжпівкульних  зв'язків.
  • Синхронізація роботи півкуль.
  • Розвиток дрібної моторики.
  • Розвиток здібностей.
  • Розвиток пам'яті, уваги.
  • Розвиток мовлення.
  • Розвиток мислення.
  • Усунення дислексії і дисграфії.

Кінезіологічні вправи позитивно впливають на дошкільників, зокрема: поліпшують розумову діяльність синхронізують роботу півкуль сприяють ліпшому запам’ятовуванню підвищують стійкість уваги допомагають становленню мовленнєвих функцій полегшують оволодіння навичками читання й письма. Практичний досвід свідчить, що в результаті систематичного виконання кінезіологічних вправ в організмі дітей відбуваються позитивні структурні зміни. Кінезіологічні вправи не потребують фізичної підготовки дітей чи додаткових атрибутів для виконання. Інтеграція цих вправ у освітній процес дає змогу без збільшення навчального навантаження розв’язувати такі завдання: повноцінно розвивати пізнавальну сферу дітей ознайомити дошкільників зі складовими здорового способу життя формувати стійку модель адекватної поведінки в соціальному та природному середовищах забезпечити успішне майбутнє шкільне навчання.

Навчаючи ліву півкулю ви навчаєте ліву півкулю, а навчаючи праву півкулю ви навчаєте увесь мозок.» І.Соньер. Ще у 1960-і роки перехресні рухи використовувались для допомоги дітям з мозковими порушеннями. Перехресні рухи змушують праву та ліву півкулю працювати одночасно. Коли вони функціонують одночасно, то взаємодія  між ними, що відбувається за допомогою мозолистого тіла( своєрідний  міст між правою та лівою півкулею) покращується.

Гімнастика мозку складається з простих і приємних вправ. Цей комплекс рекомендується використовувати під час навчання дітей, щоб підвищити навик цілісного розвитку мозку. Вправи полегшують всі види навчання і особливо ефективні для оптимізації інтелектуальних процесів і підвищення розумової працездатності. Вправи покращують розумову діяльність, синхронізують роботу півкуль, сприяють запам'ятовуванню, підвищують стійкість уваги, допомагають відновленню мовленнєвих функцій, полегшують процеси читання і письма.

Кожна з вправ сприяє збудженню певної ділянки мозку і вмикає механізм об'єднання думки і рухів. В результаті цього новий навчальний матеріал сприймається більш цілісно і природно, як би розумом і тілом, і тому краще запам'ятовується. Крім цього вправи для мозку також сприяють розвитку координації рухів і психофізичних функцій.

Також за допомогою рухів, спеціальних поз можна покращити настрій дитини, відтворити в ній позитивні емоції.

Вдосконалення розумових та інтелектуальних процесів потрібно починати з розвитку рухів тіла і пальців. З цією метою і були розроблені спеціальні вправи: дихальні, рухові, пальчикові ігри, розтяжки і т.п. Більш того, вправи допомагають виявляти приховані здібності дитини. Ще одним позитивним моментом від проведення кінезіологічних занять є те, що вони дають не тільки швидкий, а й накопичувальний ефект, розвиваючи при цьому логічне мислення і підвищуючи розумову діяльність в цілому. Але при цьому необхідне точне виконання всіх прийомів і рухів. Важливим є точне виконання кожної вправи, тому необхідно індивідуально навчити вихованця. Чудовим є те, що  виконання кінезіологічних вправ можливо як вдома з батьками, так і на спеціальних заняттях. Заняття починаються зазвичай з вивчення вправ, які поступово ускладнюються, і збільшується обсяг виконуваних завдань. 

Вправа «Перехресні кроки»

Виконується на місці:  з`єднати праве коліно з лівим ліктем та навпаки. Кроки повинні виконуватися дуже повільно, зберігаючи рівновагу, на рахунок “1-10”- з'єднати  коліно і лікоть, за той же час повернутися в начальне положення. Це включає максимально велику кількість м’язів тіла та розвиває, активує лобну частину мозку, відповідальну за мислення.

Вправа «Дзеркальне малювання»

Вправа виконується або на дошці, або на чистому листі паперу. Потрібно взяти в обидві руки по олівцю (крейді). Почати малювати одночасно обома руками дзеркально-симетричні малюнки, літери, цифри. При виконанні цієї вправи розслабляються очі і руки. Коли діяльність обох півкуль мозку синхронізується, помітно збільшиться ефективність роботи всього мозку. Вправа сприяє синхронізації роботи півкуль, сприйняттю інформації, покращує запам'ятовування інформації.

Вправа «Вухо — ніс»

Лівою рукою взятися за кінчик носа, а правою рукою ліве вухо. Одночасно відпустити вухо і ніс, плеснути в долоні, потім поміняти положення рук «з точністю до навпаки».

Вправи «Лобно-потиличний корекція»

При виникненні почуття тривоги, невпевненості, хвилювання (або навіть стресу) допомагає так звань лобно-потиличне охоплення. Одну долоню покласти на чоло, іншу — на потилицю. Сконцентруватися. Зробивши кілька глибоких рівних вдихів і видихів, спокійно озвучити свою проблему. Якщо говорити вголос не виходить, досить просто думати про це. Посидіти так кілька хвилин. Якщо виникло позіхання, то це означає, що тіло вже позбавляється від напруги.Механізм дії можна пояснити тим що, коли рука торкається до чола, відбувається приплив крові, вона починає краще циркулювати по лобним часток мозку. В цій ділянці мозку відбуваються аналіз, усвідомлення і оцінка проблеми, і визначаються шляхи виходу з такої ситуації. На потилиці розташована зона, яка сприймає візуально ті образи, які потім зберігаються в нашій пам’яті. Прикладання до цієї області долоні стимулює кровообіг. Людина як би стирає подібним чином проблеми, образи, негативні ситуації. Завдяки глибокому диханню, в кров надходить кисень, повітря вентилюється — і з організму випаровується негатив.

Вправа «Енергетизатор»

Покласти схрещені руки на стіл перед собою. Притиснути підборіддя до грудей. Відчути розтягування м» язів спини і розслаблення плечового пояса. З глибоким вдихом закинути голову назад, прогнути спину і розкрити грудну клітину. Потім на видиху знову розслабити спину і опустити підборіддя до грудей. В результаті цих дій розслаблюються м’язи шиї і плечового пояса, підвищується рівень кисню в крові, активізується вестибулярний апарат, посилюється приплив спинномозковій рідині, в центральній нервовій системі.

Вправа «Кнопки мозку»

Це міні-серія з трьох вправ, які вмикають «електричну систему організму». В результаті активізується кровопостачання головного мозку і робота обох його півкуль, підвищується концентрація уваги, поліпшується сприйняття сенсорної інформації.

Вправи знімають розумову втому, допомагають зосередитися на засвоюванні нової інформації і навіть покращують координацію рухів. Крім того, вони сприяють розслабленню, знімають нервове напруження (і дуже корисні, до речі, гіперактивним, легко збудливим людям, як дорослим, так і дітям).

Кожну вправу виконувати кожною рукою по 20-30 секунд.

Вказівним і середнім пальцями однієї руки масажувати крапки над верхньою губою (середина носо-губної складки) і посередині під нижньою губою. Долоню іншої руки в цей час лежить на пупка. Одночасно з цим потрібно переводити погляд в різних напрямках: ліворуч-вгору і вправо чи вниз і т. д. Потім поміняти положення рук і повторити вправу.

Вказівний і середній пальці однієї руки помістити, трохи натискаючи, під нижню губу. Пальцями іншої руки в цей же час масажувати область куприка. Повторити вправу, помінявши положення рук

Долоню однієї руки покласти на пупок. Пальцями іншої руки масажувати область куприка. Через 20-30 секунд поміняти положення рук.

Вправа «Зігнута нога»

Підняту стопу вивернути всередину і по 8 разів качнути нею вперед і назад. Те ж з іншою ногою. Вмикаються в роботу ділянка  мозку, що відповідає за формування і виклад думки, активізуються творчі здібності.

Вправа «Слон»

Це одне з найбільш інтегруючих вправ «Гімнастики мозку» Пола Деннисона. Воно активізує і балансує всю цілісну систему організму «інтелект — тіло», покращує концентрацію уваги. Вухо щільно притиснути до плеча. Одночасно витягнути одну руку, як хобот слона, і почати малювати нею горизонтальну вісімку, починаючи від центру зорового поля і йдучи вгору проти годинникової стрілки. Очі стежать за рухами кінчиків пальців. Потім поміняти руки. Вправу виконувати повільно, по 3-5 разів кожною рукою.

Вправа «Гаки»

Допомагають залучитися до будь-який процесу і повноцінно сприймати інформацію. Активізують роботу інтелект - тіло. Вправу радять використовувати тим, хто знаходиться в стані стресу, щоб заспокоїтися і перемкнути увагу. Повторити 8-10 разів.

Вихідне положення: можна виконувати стоячи, сидячи, лежачи. Схрестіть щиколотки ніг зручним чином. Потім витягніть руки вперед, схрестивши долоні одна до одної, зчепивши пальці в замок, вивернути руки всередину на рівні грудей так, щоб лікті були спрямовані вниз. Підняти і зігнути ліву ногу в коліні, ліктем правої руки доторкнутися до коліна лівої ноги, потім теж з правою ногою і лівою рукою. Повторити вправу 8-10 разів.

 Покладіть кісточку на інше коліно. Знайдіть руками напружені місця в литковому  м'язі і, притримуючи їх, згинайте і розгинайте стопу. Повторіть вправу для іншої ноги.

Вправа «Кулак». «Ребро». "Долоня".

Ця вправа поліпшує розумову діяльність, синхронізує роботу півкуль, сприяє запам'ятовуванню, підвищують стійкість уваги, активізує процеси письма і читання. Три положення руки, що послідовно змінюються:

1) Долоні стиснути в кулак

2) Покласти долоню ребром.

3) Розпрямити долоню на площині столу.

Виконується вправа спочатку правою рукою, потім лівою рукою, потім двома руками разом. Повторити 8-10 разів.

Вправа «Ледачі вісімки для очей»

Сприяє формуванню умінь, навичок. Допомагає в періоди творчого застою  легше знайти рішення в складній ситуації.

Витягнути руку вперед, зігнути в лікті, підняти великий палець руки на рівень перенісся, описувати вісімки в горизонтальному полі бачення. Стежити при цьому за рухом великого пальця  тільки очима. Малювати вісімки справа наліво і зліва направо, зверху вниз. Повторити 8-10 разів.

Вправа «Ледачі вісімки для письма»

Обводимо контур рукою від центру проти годинникової стрілки: вгору, вліво і назад до центру;потім за годинниковою стрілкою: вгору, вправо і назад через низ до центру. Кожною рукою малюється п'ять або більше вісімок, потім також обома руками.

Вправа «Енергійне позіхання»

Знімається напруга з м'язів обличчя, очей, рота, шиї. Поліпшуються функції голосових зв'язок, мова стає чіткіше. Широко відкрити рот і спробувати позіхнути, надавив при цьому кінчиками пальців на натягнутий суглоб, що з'єднує верхню і нижню щелепи. Повторити 5-8 разів.

Вправа «Думаючий  капелюх»

На поверхні вуха знаходиться 148 активних точок. Ця вправа допомагає зосередитися, а також краще слухати і говорити. М'яко розправити і розтягнути однойменної рукою зовнішній край кожного вуха в напрямку вгору назовні від верхньої частини до мочки вуха п'ять разів. Промасажувати ділянку за вухом у напрямку зверху вниз.

Вправа «Хмара дихання»

Потрібно зробити повільний вдих через ніс, надути живіт, руки перед грудьми. Повільний видих через рот, одночасно малюємо коло симетрично обома руками. Намагаємося розподілити повітря на все коло, повторюємо три рази. Можна намалювати квадрати і трикутники.

Вправа «Свічка»

Початкове положення - сидячи на стільці. Необхідно уявити велику свічку. Зробити глибокий вдих і спробувати одним видихом задути свічку. Далі уявити перед собою 5 маленьких свічок. Зробити глибокий вдих і задути ці свічки маленькими порціями видиху.

Таким чином під час систематичного виконання дихальних вправ: покращувалась ритміка дитячого організму, розвивався самоконтроль і довільність в поведінці; вправи для очей дозволяли розширити поле зору, поліпшити сприйняття( різноспрямовані рухи очей і мови розвивають міжпівкульна взаємодія, а значить і інтелект); вправи на розвиток дрібної моторики рук допомогли розвинути мислення, концентрували увагу, розвивали пам'ять, мову. Рухові вправи, які перетинають середню лінію тіла: покращували навички читання, письма, слухання, засвоєння нової інформації.

Баланс мозку

«Мозок потребує спільної роботи двох півкуль. Збалансована робота головного мозку  дитини забезпечує гарне функціонування травної та імунної систем, а також підвищує інтелектуальні здібності. Якщо робота мозку не збалансована, у дитини можуть виникати проблеми з моторними (руховими) навичками, здатністю обробляти інформацію, а також проблеми з травною, гормональною та імунною системами».

Отже, батькам необхідно спробувати відшукати, в чому криється дисбаланс їхньої дитини. Діти, які мають лівопівкульні затримки, можуть відчувати труднощі з письмом (з написанням) і смисловим сприйняттям мови. Затримка в розвитку правої півкулі мозку може проявлятися у вигляді незграбності, неправильної постави і слабких навичок моторики. Якщо ви не знаєте, з чого почати, лікар або психолог можуть допомогти вам зрозуміти джерело будь-якого дисбалансу.

Як досягти балансу півкуль мозку

  • Перетин середньої лінії тіла.Грайте в ігри, які в прямому розумінні змушують дитину перетинати середню лінію її тіла. Наприклад, нехай дитина крокує на місці, високо піднімаючи коліна, і при цьому лівою рукою дістає правого коліна, а потім правою рукою дістає лівого коліна. Ви можете трохи вдосконалити гру й надати їй більш кумедного характеру, додавши в якості фону улюблену музику. Під динамічні звуки рухи повинні прискорюватися, а під більш спокійні, відповідно, сповільнюватися. Чергуйте їх для різноманітності.
  • Включення уяви.Дозвольте вашій дитині перенести вас у світ мрій. Заохочуйте її придумувати собі всілякі ігри або імпровізувати в розігруванні сценок за участю її м'яких іграшок. Такий прояв творчості може дійсно допомогти вашій дитині у розвитку її правої півкулі мозку.
  • «Віджимання» з олівцем.Вправа наступна: тримайте олівець перед носом дитини. Відстань має бути достатньо далека, щоб не двоїлося побачене, але при цьому й досить близька, щоб по-справжньому зосередитися на предметі. Повільно переміщуйте олівець вперед у напрямку до дитини й попросіть її вказати вам той момент, коли вона побачить замість одного олівця два. Попросіть дитину постаратися сфокусувати свій погляд так, щоб знову побачити один олівець. Як тільки у неї вийде досягти бажаної різкості, перемістіть олівець ще трішки ближче, поки вона знову не побачить два олівці. І потім повільно рухайте олівцем назад. Повторіть так тричі. Ця вправа допомагає зміцнити м'язи очей і потренувати мозок.
  • Жонглювання.Жонглювання - це відмінна широкомасштабна діяльність мозку щодо балансу, адже вона вимагає добре скоординувати моторні навички й зосередити увагу на об'єктах, які переміщуються від однієї сторони тіла до іншої. І добре те, що такий вид активності здатний захопити дитину на кілька годин.
  • Вільне володіння словом.Запропонуйте дитині наступну гру: нехай вона за 60 секунд постарається назвати якомога більше слів (будь-якої тематики), що починаються на певну літеру. Порахуйте, скільки слів вона змогла перерахувати й поспостерігайте за їхньою кількістю в динаміці. Ви побачите, як їй буде вдаватися це все краще й краще. Якщо вашій дитині притаманний дух змагання, ця вправа допоможе їй поліпшити баланс мозку й навчить змаганню з самою собою, що теж дуже важливо.
  • Йога.Візьміть кілька уроків йоги разом зі своєю дитиною. Цінність цих вправ у тому, що вони орієнтовані на різні види дихальних вправ. Завдяки правильному диханню до мозку надходить додаткова кількість кисню, що сприяє його кращому функціонуванню в цілому. Отже, дитина буде краще зосереджуватися й мислити більш ясно. Також йога дозволяє дитині рухатися, взаємодіючи з іншою людиною, тобто може слугувати відмінною можливістю для покращення стосунків «батько-дитина» («мати-дитина»).
  • Гра «Що якщо».Сенс гри в тому, щоб ставити найрізноманітніші запитання, які неодмінно повинні починатися зі слів «що якщо». Що якщо ми всі переселимося на Місяць? Що якби ти навчився літати? Що якби Бетмен був реальним? Поставте вашій дитині кілька запитань у стилі «що якщо» і проведіть спільне обговорення відповідей на деякі з них. Така діяльність підштовхує дітей мислити нестандартно й розвиває їхній творчий потенціал, використовуючи мовні навички лівої півкулі мозку. Ви також можете поставити більш практичні запитання. Що якщо мені зроблять боляче? Що якщо хтось буде мене дражнити? Обговоріть можливі вирішення таких ситуацій.
  • Фізична активність.Вийдіть з будинку й пограйте з «літаючою тарілкою». Просто прогуляйтеся на свіжому повітрі. Пограйте в футбол на місцевому стадіоні. Вправи є відмінним стимулом для мозку в цілому, а спортивні змагання без будь-якої суворої структури допомагають збалансувати мозок. Поїздка в парк – це також чудова можливість завести нових друзів і поліпшити свої соціальні навички.
  • Мистецтво.Допомагайте дитині розкрити в собі творчий потенціал. Можна просто в магазині канцтоварів купити олівці, фарби та альбоми для малювання. А можна піти набагато далі й записати дитину в гурток гончарного мистецтва, живопису або домовитися про уроки музики.
  • Вчіться розслаблятися.Стрес може серйозно ускладнити роботу мозку. Діти й дорослі здатні настільки сильно занурюватися в проблему, що від виниклої напруги, пов'язаної зі стресовим станом організму, у них виникають когнітивні проблеми з концентрацією уваги й обробкою інформації, що надходить. Існує безліч способів відпочити й відновити сили, виберіть будь-який, який вам подобається.

У кожної дитини присутній певний ступінь дисбалансу мозку. У когось домінує ліва півкуля, а в когось - права. Ці вправи, як і інші способи творчого самовираження, допоможуть сприяти його збалансованій роботі. Як тільки ваша дитина почне робити успіхи в напрямку збалансованості правої та лівої півкуль мозку, ви помітите й будете неймовірно раді кращій концентрації уваги, більш врівноваженому настрою, кращій моториці та зміцненню її фізичного здоров'я.