Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Тільки разом з батьками,
спільними зусиллями вчителі можуть дати дітям велике людське щастя.
В.А.Сухомлинський

Сьогодення до закладу освіти ставить різні вимоги: вимагають  і держава,  і батьки, і діти, вимагає власна душа. Усі ці вимоги директор школи зобов’язаний примирити між собою: держава наполягає на виконанні  державних стандартів  та освітніх програм, батьки хочуть, щоб їхні діти були розумними,  діти ж хотіли б  вивчати те, що їм до вподоби, а вчитель мріє — щороку випускати в життя  щасливих, вихованих, освічених людей.

Саме тому перед керівником школи постає завдання – розробка такої системи дієвих взаємозв’язків між усіма учасниками освітнього процесу, яка б допомогла батькам, і педагогам, і учням відчувати себе щасливими.  Таке завдання потребує внесення  змін в управлінську і педагогічну діяльність. Нами розроблена модель управління освітнім процесом   на основі педагогіки партнерства. У  цій моделі передбачено спільну взаємодію всіх учасників освітнього процесу,  розвиток їх соціально-особистісних компетентностей, створення внутрішньої системи  забезпечення якості освіти, яка спрямована  на реалізацію стратегії розвитку закладу освіти.   

       

Проаналізувавши потреби учнів, запити батьків, можливості педагогічного колективу на спільному засіданні ради школи та педагогічної ради було  вирішено розпочати впровадження проєкту «Співпраця в ім’я дитини».

Провідними ідеями даного проєкту є:

  1. Принцип дитиноцентризму. В центрі освітньої системи стоїть особистість дитини, її інтереси, індивідуальні особливості, можливості для саморозвитку, забезпечення комфортних, безконфліктних та безпечних умов навчання.
  2. Освітній процес ґрунтується на співпраці педагогів, батьків та учнів. Саме взаємодія за формулою «здобувачі освіти-учитель-батьки” створює простір для підвищення якості освіти. Розроблена нами модель відповідає концепції “Нової  української школи”, в якій закладені такі принципи:

- повага до особистості;
- доброзичливість і позитивне ставлення;
- довіра у відносинах;
- діалог – взаємодія – взаємоповага;
- розподілене лідерство;
- принцип соціального партнерства.

  1. Взаємодія між усіма учасниками освітнього процесу ґрунтується на принципах рівноправності, толерантності, академічної доброчесності, неприпустимості булінгу та психологічного насильства.

В статті 42 Закону України «Про освіту» дано визначення академічної доброчесності, яка є невід’ємною складовою забезпечення  якості освіти, а дотримання  її  принци­пів  під час освітнього процесу впливає  на формування в учнів таких  цінностей, як чесність, довіра, справедливість, взаємопо­вага, відповідальність. Наші діти мають усвідомити, наскільки важливе дотримання всіма учасниками освітнього процесу норм академічної доброчесності.

Для  успішної реалізації принципу академічної доброчесності ми вирішили обрати  сім найважливіших кроків:

  1. Тільки власний приклад педагога є найкращим аргументом у дотриманні академічної доброчесності.
  2. Просвітницькі заходи для учнів та батьків здійснюється постійно.
  3. Партнерські відносини відбуваються у межах трикутника «Учні-учителі-батьки».
  4. Застосування компетентнісного підходу до організації освітньої діяльності.
  5. Дотримання критеріїв оцінювання та своєчасне їх повідомлення.
  6. Використання завдань на розвиток критичного мислення.
  7. Зміст завдань спрямований на аналітичну, творчу діяльність учнів.

Проєкт «Співпраця в ім’я дитини» реалізується за такими напрямами: інноваційні форми управління, науково-методичний супровід, психологічний супровід, освітня діяльність, побудова співпраці з батьками, створення безпечної і дружньої до дитини школи.

Управління освітнім процесом в школі здійснюється на засадах демократії та гуманізму, що сприяє розвитку ініціативи, творчості, самореалізації керівника, педагогів, учнів та їх батьків.  Всі управлінські рішення приймаються за умови відкритості обговорення. Тут необхідна взаємодія, співпраця, співуправління в поєднанні з самоврядуванням. Таке управління зорієнтовує освітній процес на постійний розвиток, переосмислення ціннісних орієнтирів і ставить нові вимоги щодо якості освітньої діяльності закладу.

Одним із органів управління закладом освіти є педагогічна рада, яка створена для вирішення основних питань діяльності школи. Педагогічна рада  – це майстерня педагогічної творчості, яка надихає вчителів на підвищення професійного рівня, спонукає до пошуку, творчості, самовдосконалення, створює у колективі атмосферу  взаєморозуміння та поваги.

Тільки продуманий вибір форм і методів проведення засідань забезпечує ефективність діяльності педагогічної ради. Педагогічні ради, які ми проводимо у формі медіакав’ярні, ділової гри, психологічного тренінгу,  майстер-класу, фестивалю педагогічних ідей,  квесту, дають можливість взаємно збагатитися педагогічними здобутками,  забезпечують  ефективність планування педагогічної діяльності, спіль­ний пошук оптимальних методів і форм викладання, спрямованих на формування компетентностей учнів,   реалізацію проєктної освітньої діяльності, налагоджують командну ро­боту. А   це прямий шлях  до вдосконалення системи забезпечення якості освіти.

Тільки дружний, злагоджений педагогічний колектив, команда однодумців може побудувати ефективну співпрацю з батьками.

Бо вони є  реальні замовники освіти,  їхнє ставлення до школи і процесів, які в ній відбуваються, є найважливішим критерієм оцінки  роботи закладу. 

На нашу думку, забезпечити якість освіти можливо лише за умови партнерства школи та батьків. У зв’язку з підвищенням інформаційної відкритості, прозорості  діяльності закладу освіти, робота з батьками вийшла на новий рівень. Батьки беруть активну участь в освітньому процесі.

Тому в нашій школі пріоритетним аспектом в  роботі  з батьками є організація педагогічної просвіти. З метою формування педагогічної культури батьків, ми створили  консультаційний центр надання допомоги сім’ї у виконанні батьками обов’язків щодо виховання дітей.

Розпочинаємо роботу з батьками за рік до того, як їхні діти підуть до школи.

Знайомство батьків зі школою відбувається під час проведення  зборів для батьків майбутніх першокласників двічі на рік, в жовтні та березні. Це дає можливість зрозуміти батькам організацію освітнього процесу в школі, допомагає організувати процес налаштування дитини на школу, на серйозну навчальну працю, тобто формування її психологічної підготовленості до навчання.

З батьками учнів перших класів проводимо батьківські збори у формі інтегрованого уроку відповідно до концепції НУШ, що сприяє зануренню батьків в освітній процес. Даємо батькам не лише діагностичну картину психолого-педагогічних спостережень за дітьми, а й практичну допомогу у спілкуванні з дитиною. Використання інтерактивних технологій та проєктивних методик дає можливість батькам побачити проблему очима дитини.

Ми вже давно відійшли від  проведення загальношкільних батьківських зборів, проводимо їх по класах або паралелелях, висвітлюючи питання, які цікавлять саме даних батьків. А  спільні питання, які треба вирішити, обговорюємо на розширеному засіданні ради школи, куди запрошуємо членів батьківського комітету кожного класу.

Доброзичливість, відкри­тість у спілкуванні з батьками – перший крок до співпраці з ними. Тому традиційними стали дні відкритих дверей, індивідуальні бесіди та консультації.

Ефективною формою організації роботи з батьками є спільна підготовка та проведення заходів і конкурсів, родинних свят, екскурсій, профорієнтація, спілкування з батьками за допомогою медіаресурсів.

Налагодження партнерських стосунків з батьками  сприяє забезпеченню максимальної підтримки дітям, задоволенню їхніх потреб, які виникають у процесі розвитку та навчання.   

За педагогікою партнерства учень –  рівноправний учасник освітнього процесу, турботливий і відповідальний за його результати. Дитяче самоврядування в нашому закладі існує багато років. Але саме зараз з’явилася необхідність у створенні ефективної системи самоврядування як самоврядування дітей, а не для дітей. Рада старшокласників, яка діє в нашій школі, захищає права і інтереси учнів, є організатором та співучасником шкільного життя. Участь учнів у шкільному самоврядуванні сприяє  соціалізації особистості з глибоко усвідомленою громадянською позицією,  здатної до самореалізації.      

Створення ефективної системи взаємодії між батьками, учнями і вчителями  не відбувається миттєво, це довготривалий процес. Але ми вважаємо, що спільне планування роботи, реалізація освітніх проєктів, відвідування навчальних занять, проведення тренінгів, створення творчих груп, педагогічна просвіта, обмін думками, онлайн спілкування,  висвітлення інформації на сайті школи, моніторингові дослідження з метою виявлення по­треб в комунікації чи наявних проблем є дієвими методичними та організаційними формами налагодження співпраці між всіма учасниками освітнього процесу.

Прикладом такої співпраці є участь  школи у Всеукраїнському проєкті «Healthy Schools: заради здорових і радісних школярів»  За спільним планом проводяться: вітамінні тижні, танцювальні перерви, ранкова зарядка, різні квести, фестиваль здорового харчування, спецпроєкт «Одна година без гаджетів». В рамках проєкту на  конкурс «Здоровий сімейний рецепт» були представлені відеоролики, створені батьками, вчителями, учнями, які поділилися секретами родинних страв.

Ми добре розуміємо, що діяльність школи має постійно вдосконалюватись, розвиватись відповідно до змін в освіті, щоб стати школою радості для дітей. Тому ми не зупиняємося на досягнутому, рухаємося вперед, шукаємо нові форми взаємодії з  батьками, самовдосконалюємося, підвищуємо педагогічну майстерність, докладаємо спільних зусиль, щоб наші діти були щасливими.