Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Тема: Число і цифра 9
Мета:
- пізнавальна – ознайомити учнів з утворенням числа і цифрою 9; навчити писати цифру 9; вчити співвідносити число і кількість предметів вправляти у порівнянні чисел, складати й обчислювати приклади на додавання, закріпити навички читання рівностей та нерівностей;
- розвивальна – розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, кругозір;
- виховна – виховувати уважність, охайність, інтерес до народних традиційпрочуття взаємодопомоги, позитивне ставлення до навчання.
Формувати предметні компетентності:
- математичну шляхом розвитку цікавості учнів до математики, логічного мислення, зорової пам’яті, свідомого сприйняття матеріалу; розв’язування математичних завдань, зокрема практичного змісту; вивчення та застосування лічби;
- компетентність спілкування державною мовою для розуміння, пояснювання і перетворення математичних текстів; використання математичних термінів на початковому рівні;
- загальнокультурну компетентність для бажання більше дізнатися про математичні знання в різних життєвих ситуаціях.
Очікувані результати:
- Учень лічить за правилами лічби об’єкти навколишнього світу (розташовані послідовно, хаотично).
- Співвідносить кількість елементів у групі з відповідним числом і навпаки.
- Утворює рівності на основі складу чисел 2–8.
- Порівнює об’єкти навколишнього світу за однією ознакою.
- Читає і записує числа (1–9) – словами і цифрами.
- Утворює числа 2–9 прилічуванням одиниці до попереднього і відлічуванням одиниці від наступного до нього числа.
- Порівнює числа в межах 8, використовуючи знаки >, <, =.
- Співвідносить кількість елементів у групі об’єктів навколишнього середовища з відповідним числом і навпаки.
- Співвідносить цифру з її зображенням.
- Розпізнає геометричні фігури – чотирикутник, трикутник, квадрат.
Обладнання: підручники, кольорові та прості олівці, набори «Лего», ілюстративний та роздатковий матеріал, флеш-картки, шаблони написання цифри 9, м’ячик-усмішка, кубики з цифрами, мікрофон, кольорові пуфики, розставлені в різних частинах класу, медалі для нагородження.
Тип уроку: урок формування компетентностей.
Хід уроку
І. Організація класу.
- Віршований початок уроку.
Дзвоник нам подав сигнал.
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо [7].
- Метод «Настрій».
Робота з куточком «Наш настрій».
– Діти, покажіть, який настрій у вас на початку уроку.
– Добре, що у нас гарний настрій. Давайте працювати так, щоб і в кінці уроку наш настрій не змінився.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Вступна бесіда
Діти, зараз добігає кінця останній зимовий тиждень. А чи знаєте ви, як його називають в народі? Його називають масляним. Протягом нього печуть млинці з різними начинками. А останній день зими влаштовують свято проводів зими. Тому сьогодні до нас на урок завітав трішки незвичний гість – казковий млинець. Разом з ним ми повторимо вивчений матеріал, ознайомимося з новим числом і цифрою, виконаємо багато цікавих завдань, після виконання яких кріпитимемо до нашого гостя маленькі млинці. Отримаємо нові математичні знання. А для чого нам потрібні математичні знання?
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Усна лічба.
- Вправа «Усмішка» в колі з м’ячем.
В класі усмішка гуляла,
Діток наших звеселяла.
Товаришеві усмішку передай
І жваво рахувати починай [4].
- Гра «Лічи вперед, лічи назад» в колі з цеглинками лего.
- Робота в килимковій зоні.
- Робота з геометричними фігурами
Кожна дитина обирає задану геометричну фігуру. Вказує її назву і колір.
- Гра «Математичний кубик»
На зеленому пуфику лежать кубики з цифрами. Діти отримують завдання взяти кубик певного кольору і прочитати його грані.
- Робота біля дошки з лічильним матеріалом.
- Гра «День-ніч».
На набірному полотні виставляється ряд карток з цифрами від 1 до 8. Вчитель переставляє їх місцями, деякі прибирає. Діти виправляють помилки.
- Порівняння груп предметів за кількістю.
- На малюнках зображені різні за кількістю групи предметів. Діти рахують їх, порівнюють, ставлять знаки «>», «<», «=».
- Фізкультхвилинка з лего.
Всі стомились працювати,
Будемо з «LEGO» відпочивати.
Жовта – тупаєм, кружляєм,
Від роботи спочиваєм,
А зелена – присідаєм
Й руки в гору піднімаєм.
Голубу тримаю я –
Плескає вся дітвора.
В кошик цеглиночки складемо,
Працювати всі почнемо [3].
- Підведення підсумків етапу уроку.
- Наш гість задоволений вашою роботою
ІV. Засвоєння нового матеріалу.
- Утворення числа 9.
Погляньте, скільки млинців ми з вами вже «спекли»? (8).
А ось є ще один. Якщо ми його добавимо до тих, що у нас уже є, скільки вийде?
Йшли ми з вами по цифрах по порядку
І дійшли вже до дев’ятки,
Любі хлопчики й дівчатка.
- Перегляд відео «Число і цифра 9».
- Ознайомлення з цифрою 9.
- А якою цифрою позначається число 9?
Ось прийшла до нас дев’ятка
І тихо так промовляє:
«Мене кожен учень знає.
Хоч я гостя нині в вас,
Та мене вже взнає клас.
Цифру 6 ви вже писали,
А про мене і не згадали.
Повернувши шість униз,
Буде 9, подивись».
Чи схожа 9 на 6? Звичайно.
Сильний вітер дув і дув,
Циферку перевернув.
Цифра 6, скажи на милість,
В цифру 9 перетворилась [6].
- Гра «На що схожа цифра 9?».
- Гра «Впізнай 9» (індивідуальна робота).
- Гра «Знайди 9» (робота в парах).
- Робота в килимковій зоні вправа «Виклади 9»:
- дівчатка з кольорових кружечків,
- хлопчики з лего.
- Письмо цифри 9:
- аналіз будови;
- алгоритм написання;
- письмо в повітрі;
- письмо по шаблону;
- пальчикова зарядка;
- письмо в зошитах.
- Фізкультхвилинка з лего.
Ми цеглиночки візьмемо,
Руханочку дружно проведемо.
Синя в ручках – покружляєм,
З жовтою – поприсідаєм.
Голубенька у руках –
Політаєм, як той птах.
Вже зелену брати час,
Бо робота є у нас [3].
- Підсумок етапу.
- V. Закріплення вивченого.
- Робота з підручником (с. 104) [2]:
- завдання № 3;
- розв’язування задачі № 4.
- Робота в групах з флеш-картками (синій пуфик).
- Обрати картки з 9.
- Гра з другом. «Виправте помилку».
- VI. Підсумок уроку.
- Вправа «Мікрофон». Діти дають відповіді на іграшковий мікрофон.
– Яке число на уроці вивчили?
– Яку цифру писали?
– Який гість був на сьогоднішньому уроці?
– Що про нього запам’ятали?
– Яке із завдань уроку було цікавим?
– Яке складним?
– Яке хотіли б виконати ще?
- Подарунки від Млинця (помаранчевий пуфик).
За гарну роботу на уроці та на згадку про народні традиції учні отримують медальки-«млинці».
- Де найчастіше можна зустріти 9?
– В супермаркетах під час акцій знижок на товари.
- Рефлексія.
- Гра «Оживи 9».
На парті у кожного учня лежать заготовки з цифрою 9. Треба домалювати елементи, щоб дев’ятка стала схожа на живі істоту.
- Вправа в колі «Наш настрій».
- З яким настроєм закінчуємо урок?
Зараз візьмемось за руки,
Веселіше стане всім,
Бо і нашім класі, друзі,
Сяють усмішки у всіх [5].
Література
- Типова освітня програма для учнів 1-го класу з інтелектуальними порушеннями (Наказ МОН України від 26.07.2018 № 816) [Електронний ресурс] // mon.gov.ua. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: сайт Міністерства освіти і науки України.
- Ардобацька К.В. Математика. 1 клас : підруч. / К.В. Ардобацька. – К.: Либідь, 2015. – 136 с.
- Кравченко Н. П. Фізкультхвилинки з LEGO «Шість цеглинок» для 1 класу [Електронний ресурс] / Надія Петрівна Кравченко // vseosvita.ua. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://vseosvita.ua/library/fizkulthvilinki-z-lego-sist-ceglinok-dla-1-klasu-107488.html.
- Цюрмаста Т. А. Конспект уроків у 1 класі НУШ – «Адаптаційний період» [Електронний ресурс] / Тетяна Анатоліївна Цюрмаста // naurok.com.ua. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: https://naurok.com.ua/cikavi-konspekti-urokiv-dlya-pershoklasnikiv-nush-adaptaciyniy-period-35003.html.
- Потіп Т. О. Конспект. Ранкові зустрічі. (тиждень 1). Тема тижня: «Я – школяр» [Електронний ресурс] / Тетяна Олександрівна Потіп //com.ua. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: https://naurok.com.ua/konspekt-rankovi-zustrichi-tizhden-1-tema-tizhnya-ya--shkolyar-33851.html.
- Проколій І. В. Число 9. (Навчально-методичний матеріал при вивченні числа 9 в 1 класі) [Електронний ресурс] / Ірина Володимирівна Проколій // vseosvita.ua. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://vseosvita.ua/library/cislo-9-navcalno-metodicnij-material-pri-vivcenni-cisla-9-v-1-klasi-166966.html.
- Гурин О. В. Творчі ідеї. Віршовані привітання (організаційний момент) [Електронний ресурс] / Олена Василівна Гурин // vseosvita.ua. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://vseosvita.ua/library/tvorci-idei-virsovani-privitanna-organizacijnij-moment-98835.html.