Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Тема. Оксана Сайко «Новенька та інші історії»

Мета: Створити на уроці атмосферу творчого читання; залучити  дітей до емоційного переживання складних життєвих проблем; розвивати в учнів співчуття, уміння аналізувати ситуації й  переживання героя; учити в процесі читання визначати тему й ідею твору, висловлювати власне враження й ставлення до зображених подій; виховувати потребу до самостійного читання, емоційного сприйняття й активного осмислення; виховувати милосердя, співчуття до людей, повагу до життєвої стійкості й моральної сили літературних героїв; вміти впевнено й водночас критично застосовувати інформаційно-комунікаційні технології для обміну інформацією з навчальною метою.

Обладнання: портрет письменниці, виставка літератури, мультимедійна дошка.

Тип уроку: урок позакласного читання.

Вид уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

Книжка не може змінити світ, але може змінити наше серце.
Е.Е. Шміт

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми та мети уроку

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

Розвиток інформаційної компетентності

  1. Творче завдання.

Розкажіть про цікаві факти із життя Оксани Сайко, щоб заінтригувати майбутніх читачів її творів (розповідь заздалегідь підготовлених учнів).

Оксана Сайко народилася 1 січня 1976 року у містечку Скалат, що на Тернопільщині. Майбутня письменниця вже після закінчення школи мріяла опанувати фах журналіста. Батьки понад усе хотіли бачити доньку лікарем у майбутньому, то ж, дослухаючись їх порад, Оксана вступила до Львівського державного медичного коледжу. Справно вивчившись та отримавши диплом медичного вишу, дівчина вирішила здійснити давню мрію і пішла здобувати другу вищу освіту до Львівського національно університету імені Івана Франка на факультет журналістики. Раніше працювала у газеті "Літературний Львів", а у виданні "Арка" була редактором сторінки «Культура». Нині ж дописує у газети «Україна Молода», «Літературна Україна», співпрацює з журналом для підлітків "Сто талантів", публікується на офіційному сайті Української Греко-Католицької Церкви (рубрика "Визначні особи Церкви XXст.") Оксана Сайко - дипломант літературного конкурсу "Гранослов-2006", переможець конкурсу на найкращу повість від журналу "Дніпро"2009 року (повість "Волоцюги"). 
 У 2012 у «Видавництві Старого Лева» вийшла книга для підлітків «Новенька та інші історії», яка потрапила до довгого списку премії "Книга року БіБіСі 2012". Зараз авторка підліткових оповідань працює над низкою нових творів, які, ймовірно, стануть продовженням попередньої книги. 

2. Слово вчителя.

1. Предсталення книги Оксани Сайко.  https://youtu.be/eAKyFuWlADs

2. Перегляд буктрейлера  https://youtu.be/SvkGJvdFP7c

Цей збірничок складається з двох десятків шкільних історії, у кожній  з яких піднята важлива психологічна проблема або описана ситуація, з якої потрібно шукати вихід. Можна сказати, що ця книга складається з психологічних моделей, обов’язкових у підлітковому віці.
З погляду на це, збірник цінний, але особисто мене засмутило, що всі оповідання ніяк не пов’язані між собою, їхні герої не знайомі і живуть цілком окремим життям один від одного. Тому, окрім ситуації, з оповідання не виноситься нічого, а імена героїв швидко забуваються. Також часто повторюється «спортивний» мотив, коли виключно спортивні досягнення пов’язуються з хлопчачою успішністю і привертають увагу протилежної статі, це дещо збіднює реальність цих історій. З позитивних моментів хочу також відмітити чіткість і лаконічність змалювання персонажів, коли завдяки штрихам і деталям одразу стає видно, хто перед тобою, і часто на що здатна така дитина.

А тепер коротко про самі твори й описані у них ситуації.
Оповідання «Новенька» присвячене появі новенької дівчинки у класі і психологічним змінам у колективі, як це завжди відбувається, коли з’являється хтось новий. Окремо виведена лінія першої симпатії, яка може змінити навіть хулігана і лідера класу.

  1. Робота над текстом оповідання «Новенька»

Бесіда за прочитаним

- Від чийого імені ведеться розповідь  в оповіданні «Новенька»?
- Як ви розумієте назву оповідання? 
-  Як би ви ставилися до новенького учня в класі?
- Чи у вас в класі є лідер?
- Як ви ставитесь до однолітків з різними вадами?
- Завдяки кому, чи чому Ігор Чалага змінився?

  1. Графічний диктант

 Серед запропонованих тверджень наявні правильні і неправильні. Правильне твердження позначаємо     , неправильне      .

  1. Розповідь іде в оповіданні від імені автора(так).
  2. Новенька дівчина прийшла в школу восени (ні).
  3. Знайомство з класом проходило під час уроку біології(ні).
  4. Дівчину звали Терезою(так).
  5. Ігор Чалага, найкращий учень в класі(ні).
  6. Тереза має ваду(так).
  7. Дівчина добре малювала(так).
  8. Чалага зустрів свою новеньку однокласницю біля озера(ні).
  9. Хлопцеві сподобалась картина Терези(так).
  10. Ігор розбив мольберта дівчині(ні).
  11. Діти катались на велосипеді(так).
  12. Чалага став другом Терезі(так).
  13. Конкурс на кращого знавця тексту

(Учні, читаючи вдома твір, готують 1-2 запитання. Запитання складаються у скриньку.  Шестикласники по черзі витягають листочки із запитаннями, відповідають. Щоб уникнути повторень, учитель перед уроком відбирає запитання). 

  1. Вправа «Світлофор» (Учням роздаються картки, які з однієї сторони червоного кольору, з іншої – зеленого. Учитель ставить запитання класу (чи окремій групі учнів). Картки підносять усі учні. Картка червоного кольору свідчить про неготовність відповідати на запитання. Якщо учень підносить картку зеленого кольору – повинен продемонструвати свої знання)

1)  Чому учням не сиділося на уроках?
2)  Що найбільше сподобалось Ігорю Чалагові в новенькій учениці?
3)   За що Ігоря побоювалися учні?
4) Чому Тереза часто червоніла та соромилася ?
5)  Як ви гадаєте, чому в парку Чалага не звалив етюдника Терези?
6)  Чого не вистачало, на думку Терези, в її малюнках?
7)  Чи з задоволення дівчина каталась на велосипеді з однокласником?
8)  Наступного дня Чалага передумав прогулювати алгебру, чому?
9)  Чи добре навчалася Тереза в школі?
10)  Що стало причиною сварки між Геником та Ігорем Чалагою?
11)  Як ставилися учні класу до новенької учениці?
12)  Після перепалки з Геником про що думав Ігор?

  1. «Словесне малювання»

- Чи звернули ви увагу на те, що автор не подає портрету героя? Яким ви уявляєте собі  Терезу, Ігоря Чалагу? Опишіть.
- Подано розмальовки. Розмалюйте їх та розкажіть про епізоди з твору, які зображені на цих малюнках.

  1. Завдання на розвиток підприємницької компетентності:

Уяви себе менеджером рекламної агенції, яка отримала замовлення на виготовлення рекламного буклету на обгортку книги «Новенька» Оксани Сайко.
Запропонуй замовнику (однокласнику) макет буклету. Узгодь з ним перелік ілюстрацій, які ти плануєш тут розмістити та текстову інформацію буклету.
Погоджений макет демонструється учням.

ІV. Узагальнення і систематизація результатів роботи

  1. V. Підсумки уроку

Скажіть, будь ласка, який епізод повісті вам найбільше сподобався і чому?

Слово вчителя

13-річним героям оповідань Оксани Сайко доводиться – може, вперше в житті і часто в драматичних ситуаціях – зробити рішучий вибір на користь або добра, або зла. Так вони пізнають людей і пізнають себе. Які методи годяться в боротьбі за перемогу на конкурсі краси? Що робити, коли товариш в біді – бігти за дорослими чи намагатися рятувати самому? Чим «віддячити» не надто доброзичливому учителеві – осудом, а чи співчуттям?..
VІ. Рефлексія:

-Чим запам'ятається урок?
-Чому потрібно читати не тільки веселі та розважальні твори?

VІІ. Оцінювання

VІІІ. Домашнє завдання

Напишіть продовження історії «Новенька».

Література

  1. Оксана Сайко «Новенька та інші історії», видавництво Старого Лева; 2012р.
  2. Електронний ресур. https://youtu.be/eAKyFuWlADs
  3. Електронний ресурс. https://youtu.be/SvkGJvdFP7c