Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Дедалі більш актуальним в освітньому процесі стає використання прийомів і методів, які допомагають формувати вміння самостійно здобувати нові знання, збирати необхідну інформацію, висувати гіпотези, робити висновки. В останні роки цю проблему в початковій школі вирішують, через організацію проєктної діяльності.

Проєктна діяльність особистості, що необ­хідна суспільству майбутнього і сьогоденню, виробляється в процесі виконання урочних та позаурочних проєктів. Завдання проєкту не тільки в тім, щоб виконати якусь корисну роботу, а й у тім, щоб на цій роботі розширити свій світогляд, набути теоретичних знань. У основі проєктної технології лежить розвиток пізнавальної та дослідницької діяльності учнів, уміння конструювати свої зання, орієнтуватися в інформаційному просторі, розвивати творчі здібності. Особливого значення набуває залучення школяра до процесу пошуку.

Впровадження інформаційно-проєктних технологій у виховному процесі в 1 класі дозволяє:

  • розвивати пізнавальні навички учнів та вміння самостійно конструювати свої знання;
  • розвивати критичне та творче мислення;
  • розвивати вміння орієнтуватися в ін­формаційному просторі;
  • організувати змістовне проведення позаурочного часу.

Для того щоб зацікавити дітей до проєктної позаурочної діяльності класному керівнику необхідно знати:

  • найважливішою умовою участі дітей у виконанні проекту є їх зацікавленість та високий ступінь інтересу;
  • значну, майже вирішальну роль відіграє тематика самого проєкту, яка повинна обиратися самими дітьми;
  • свою роль, у проєктній діяльності учні вирішують самостійно, без наполягання вчителя;
  • кожен учасник проєкту повинен чітко знати значущість, корисність та доціль­ність виконаної роботи.

Для кожного класу визначена своя специфіка роботи над проєктом з урахуванням вікових та психологічних особливостей розвитку молодших школярів.

У першому класі робота над проєктом відповідно до структури неможлива, оскільки діти ще не вміють читати, писати, аналізувати.

Тому в першому півріччі доцільним є  підготовчий етап, який включає: творчі роботи учнів, усні розповіді, в яких діти з допомогою вчителя поступово вчаться аналізувати, міркувати.

У другому півріччі діти вже вміють читати, мають початкові навички письма, можуть формулювати запитання і відповідати на них. Отже, можна розширити рамки роботи над проєктом і включити сюди збір інформації за планом, складеним разом із учителем.

Ураховуючи особливості розвитку молодших школярів, першокласнику варто пропонувати теми, які найбільш близькі й значимі для нього, для його «маленького світу». Варіанти тем: «Моя сім'я», «Моя улюблена тварина» , «Пори року» та ін.

В 1 класі є тематичні тижні.Наприклад:«Я школяр», «Осінь», «Я і моя Батьківщина», «Зима», «Зимові свята».

День у класі починається з виховного заняття «ранкового кола». Щопонеділка на такому «ранковому колі» озвучується тема, яку діти пізнаватимуть протягом тижня.

Роботу над кожним проєктом в 1 класі я починаюзі зборів всього класу на Ранковому колі. Я у загальних рисах оз­найомлюю учнів із темою, слу­хаю пропозиції, які висувають окремі учні або групи. Якщо виникає кілька пропозицій, то вони обгово­рюються й обирається найцікавіша. Після чого учні розпочинають роботу щодо збирання необхідної ін­формації. Останньою ланкою в проєктній системі є підсум­кова конференція, на якій обго­ворюється проєкт.

Необхідною умовою для роботи над проєктом, особливо в молодшому шкільному віці, є допомога з боку батьків, виключність батьків у роботу.

Особливо неоціненна допомога батьків тоді, коли діти роблять перші кроки в роботі над проєктом. На цьому етапі я проводила батьківські збори, на яких батькам роз’яснювала  суть методу проєктів та його значимість для розвитку особистості дитини.

Сім’я створює умови для розвитку дослідницької активності школяра. Якщо батьки з самого початку будуть байдужі до проявів дослідницької активності дитини,  природна цікавість дитини буде згасати. Залучення батьків необхідне для встановлення взаємовідносин між дітьми та батьками, для налагодження плідних зв’язків між сім’єю і школою.

Коли діти бачать, що їхні батьки беруть участь у роботі вчителя, у них зростає відчуття власної значущості. Дітям дають зрозуміти, що найголовніші дорослі в їхньому житті піклуються про них.

Дружні стосунки між родиною та школою йдуть на користь усім дітям. Коли батьки стають активними помічниками вчителя, діти отримують позитивну мотивацію.

Залучати батьків до процесу проєктування доцільно. Однак при цьому важливо зробити так, щоб батьки не брали на себе більшої частини роботи над проектом. А от допомога порадою, наданням інформації, прояв зацікавленості з боку батьків – важливі фактори підтримки мотивації при виконанні ними проєктної діяльності. Пропоную деякі проєкти, які я проводила в 1 класі.

ПРОЄКТ «Осінь». Тематичний тиждень «Осінь»

Мета проєкту: Дати уявлення про характерні ознаки осені в живій і неживій природі. Створити в учнів піднесений настрій від захоплення красою осінньої природи. Залучати учнів до збору природного матеріалу та вчити працювати з ним.

Тривалість проєкту: 1 тиждень

РОБОТА З ДІТЬМИ: Ранкові кола на тему: Як впізнати осінь? Як живуть рослини восени?  Що нам дарує осінь? Чи знаєш ти народні прикмети?

ПРЕЗЕНТАЦІЯ  ДИТЯЧИХ ПРОЄКТІВ: виготовлення з допомогою батьків міні-книжки на тему «Осінь».

ПРОЄКТ «Я і моя родина». Тематичний тиждень «Я і моя Батьківщина»

Мета проєкту: підвищити психолого-педагогічну культуру у дітей щодо ціннісного ставлення до сім’ї, родини та рідної домівки, встановлювати більш тісні взаємини між дітьми та батьками.

Тривалість проєкту: 1 тиждень

РОБОТА З ДІТЬМИ: Ранкові кола на тему : Що таке Батьківщина? Чому батьки і Батьківщина – схожі?   Хто живе в моїй родині? , творча гра «Ми та наші батьки», обговорення «Щоб сім’я була щаслива», виставка дитячих малюнків «Моя родина».

ПРЕЗЕНТАЦІЯ  ДИТЯЧИХ ПРОЄКТІВ: виготовлення з допомогою батьків Родинного дерева.

ПРОЄКТ «Зима». Тематичний тиждень «Зима»

Мета проєкту: формувати навички пошукової діяльності на основі спільної праці; узагальнити знання учнів про зміни в житті тварин взимку; вчити класифікувати та систематизувати ознаки; вчити учнів самостійно опрацьовувати матеріал з обраної теми; виховувати дбайливе ставлення до природи. ривалість проєкту: 2 тижні

РОБОТА З ДІТЬМИ: Ранкові кола на тему: Які сюрпризи нам готує зима? Що відбувається з рослинами взимку? Як цікаво проводити час взимку? Які свята відзначають узимку в Україні?

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДИТЯЧИХ ПРОЄКТІВ: виготовлення з допомогою батьків лепбуків на тему «Зима».

Використання проєктів у виховній роботі дозволяє включити в цей процес велику кількість учнів та організувати співпрацю вчителя та вихованців через активну та творчу діяльність. Розвиток пізнавальних інтересів, творчих навичок, уміння самостійно здобувати знання є метою застосування проєктних технологій. Використання проєктних технологій у виховній роботі створює умови для всебічного розвитку особистості у процесі організації творчої діяльності.

Література

  1. Артисюк І. Застосування методу проектів у початковій школі // Початкова освіта.– №27 (603). – 40с. – С. 3-
  2. Кобєлкова С. Метод проектів як засіб креативно-пізнавальної діяльності молодших школярів / С. Кобєлкова // Початкова освіта. – 2009. – № 5-7. – С.21. 3. Кручинина Т.Г. Проектная деятельность. Весник НМЛ Международного детского центра «Артек» , 1998, № 1, с 4-7.
  3. Матеріали розділу «Початкова школа» сайту Освіта.ua
  4. Мойсеюк Н.Є. Проектна технологія / Н.Є. Мойсеюк Педагогіка. Навчальний посібник. – 5-е вид., доп. і переробл. – К., 2009. – 656с. – С. 293 – 295.
  5. Молчанова Н. Проектний підхід і вимоги до вчителя// Початкова освіта – 2005-№32–с.11.
  6. Онопрієнко О. В. Управління проектною діяльністю молодших школярів // Навчання і виховання учнів 4 класу : методичний посібник для вчителів / упор. О. Я. Савченко. – К. : Початкова школа, 2005. – С. 53-54.
  7. Проектна діяльність у школі / упорядник М. Голубенко. – К.: Шкільний світ, 2007. – 128 с.