Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Освіта є однією  з найважливіших сфер діяльності людини та важливим фактором розвитку людства. У багатьох країнах світу давно розуміють, що майбутнє за тією цивілізацією, яка максимально забезпе­чить розвиток інтелектуального та творчого потенціалу своїх громадян.

Розвиток системи освіти вимагає від педагогічної науки й практики вивчення і впровадження нових методів навчання і виховання дітей. Інновації в педагогіці пов'язані із загальними процесами у суспільстві. Впрова­дження в освіту інноваційних технологій стало особливо актуальним зараз під час запровадження карантинних заходів на тлі пандемії. Учителі стоять перед важливим завданням: щоб учні не втратили  інтерес до вивчення іноземної мови, нам потрібно шукати нові, цікаві і результативні форми і методи навчання. [1.26]

На нашу думку під час навчання необхідно використовувати такі методи, при яких:

  • в учнів виникає бажання до творчої, результативної роботи;
  • учні стають активними, розкутими, намагаються досягти успіху, навіть під час самоізоляції.

Під час карантину навчальний матеріал може бути освоєно за допомогою дистанційного навчання. Ми вважаємо, що таке навчання виховує дитину, яка вміє самостійно та творчо працювати і жити.Використання технологій дистанційного навчання, зокрема мережі Інтернет, під час навчання іноземних мов є корисним підходом до опанування іншомовним матеріалом та досягнення методичних цілей.

Найбільш поширеними інноваційними методами навчання є:

  • Методи розвивального навчання
  • Інтерактивні методи навчання
  • Метод проектів
  • Метод особистісно-орієнтованого навчання
  • Інформаційні методи навчання
  • Ігрові методи навчання

Актуальність даної роботи  визначає поступову зміну традиційних методів на інноваційні під час запровадження дистанційного навчання.

Мета роботи полягає у виявленні можливостей інноваційних форм навчання, використанні мережі інтернет для підвищення результативності навчання та розвитку креативних здібностей школярів, які вивчають англійську мову в умовах карантину.

В нашій роботі хочеться зупинитися більш детально на інформаційних методах навчання, бо ми вважаємо, що проведення уроків з використанням комп’ютера переконує у тому, що він має надзвичайно широкі можливості для вдосконалення навчального процесу. 

Досліджуючи питання комп'ютеризованого навчання на уроках англійської мови ми дізналися, що воно  реалізується на таких принципах, як:

- індивідуалізація (можливість персонально працювати з кожним учнем, враховуючи його здібності, рівень знань, умінь та навичок);

- диференціація (можна обирати та пропонувати учням необхідні варіанти навчальних завдань, певної складності й кількості та у такій послідовності, що відповідає їхнім пізнавальним можливостям, рівню знань та умінь);

- інтенсифікація (наявні різні засоби презентації навчального матеріалу, його структурування з широким залученням інтерактивних видів і форм робіт).

Серед головних дидактичних функцій, що можуть бути реалізовані за допомогою комп'ютерних технологій треба зазначити такі:

-   пізнавальна;

Так, наприклад, використовуючи комп'ютерні технології та Інтернет, можна   отримати   будь-яку   необхідну   інформацію   та   використовуючи  навчальні програми на яких відображені текст, звук, зображення, відео - сприяє пізнавальній активності учнів.

-    розвиваюча;

Робота учнів з навчальною програмою крім активації лексики сприяє розвитку таких необхідних пізнавальних процесів, як сприйняття, логічне мислення, пам'ять, уява.

-    тренувальна;

За допомогою комп'ютерних програм учні мають можливість самостійно у нетрадиційній формі тренуватись та перевірити свій рівень знань та умінь з певної теми, визначити конкретні прогалини, доопрацювати їх та виконати запропоновані завдання ще кілька разів з метою покращання своїх результатів.

-    діагностична;

Використовуючи комп'ютерні технології, вчитель має змогу швидко здійснити контроль та з'ясувати рівень засвоєння навчальної теми учнями.

-    комунікативна;

Під час роботи учнів з навчальними програмами, ведучи діалог з комп'ютером учні долають бар'єр боязливості [4, с.18].

В учнів формується позитивне відношення до предмету, вони оволодівають значним базовим рівнем спілкування на англійській мові.

Використання комп'ютера у процесі вивчення англійської мови сприяє зацікавленості до оволодіння англійською мовою.

Під час роботи з навчальною програмою діє методичний прийом „перенесення" учнів в іншомовну ситуацію, наближену до реального життя. Також в учнів виникає крім цього інтерес до роботи з комп'ютером, зокрема до різноманітних комп'ютерних програм [3, с.5].

За допомогою навчальних програм можна поєднати чуттєві, слухові та зорові компоненти впливу на сприйняття тексту учнями.

Для розвитку навичок аудіювання  часто використовую аудіо додатки до підручників, де учні прослуховують інформацію на задану тему, текст чи діалог.

Працюючи на платформі googleclassroom використовую різноманітні презентації. Так, наприклад, під час вивчення тем «Україна. Київ», «Великобританія. Лондон» учні мають можливість візуально ознайомитися із визначними історичними та культурними пам’ятками цих країн. Завдяки цьому учні  розширюють свої знання за допомогою використання комп'ютерних технологій не тільки з предмету „англійська мова", а й отримують певні знання та досвід ситуацій, наближених до реальних.

Виконуючи тести, розроблені мною та іншими вчителями на сайті «На урок» учні мають можливість перевіряти себе, дивлячись на „результати тестування". Часто задаю домашнє завдання і учні, отримавши посилання, виконують його в реальному часі.

Метою використання навчальних комп'ютерних програм та ресурсів мережі Інтернет є навчання учнів англійській мові через наближення їх до реальних життєвих ситуацій. На таких інтегрованих заняттях учні удосконалюють свої знання, вміння та навички набуті за попередній період навчання, також дуже доцільно використовувати такі навчальні програми як засіб інтенсифікації та оптимізації навчально-пізнавальної діяльності учнів, активізації їх можливостей, розвиток їх творчих здібностей [2, с. 96].

Впровадження інноваційних технологій, зокрема, використання комп'ютерних навчальних програм на заняттях проходить трьома етапами:

1 етап - це формування лексичних та граматичних навичок з теми, яку вивчають. Протягом цього етапу учні засвоюють будову англійських речень, удосконалюють мовні навички, прослуховуючи та повторюючи фрази та речення записані на диску, водночас комп'ютер одразу  висвітлює „оцінки".

Під час цього етапу комп'ютер виступає в ролі терплячого репетитора, враховуючи індивідуальні особливості учня, якому інколи потрібно багато разів повторити одну й ту саму фразу;

2 етап — на цьому етапі проходить удосконалення мовних навичок та використання тих фраз та речень, які закріплювались на першому етапі, в діалозі з комп'ютером. Учень має вибрати один з трьох поданих комп'ютером варіантів з вірною відповіддю та вчасно відповісти на фразу, подану комп'ютером. Крім цього під час діалогу учня з комп'ютером екран висвітлює фотографії що стосуються теми діалогу;

3 етап — це засвоєння матеріалу, розвиток умінь вживати лексичні та граматичні знання набуті під час попередніх двох етапів. Учням пропонуються граматичні та лексичні завдання, наприклад: поставити слова в вірній послідовності, щоб було вірно побудоване речення; дібрати до запропонованих слів (які зустрічалися протягом двох попередніх етапів) антоніми чи синоніми; вставити за змістом слова у фрази або речення. Дуже подобається учням завдання - „відгадай слово" - це завдання - кросворд англійською мовою.

Після проходження цих етапів учень може побачити, наскільки успішно він працював протягом заняття подивившись результати уроку.

Використання навчальних комп'ютерних програм дозволяє вчителю перекласти частину своєї роботи на комп'ютер, роблячи при цьому навчання більш цікавим, різноманітним, інтенсивним. Але комп'ютер не замінює вчителя, а тільки доповнює його, бо вчитель постійно консультує учня.

Таким чином, я вважаю, що впровадження та застосування комп'ютерних навчальних програм на уроках англійської мови це:

-  ефективний допоміжний технічний наочно-слуховий засіб;
-  допоміжний засіб учбово-пізнавальної діяльності учнів;
-  засіб підвищення   мотивації   та   бажання    учнів   вивчати англійську   мову;
-  швидкий та ефективний засіб оцінювання та контролю знань, вмінь та навичок учнів;
-  засіб підвищення інтерактивної та комунікативної діяльності.

Тож, застосування на заняттях комп'ютерних навчальних програм - це досить ефективний та доцільний засіб у навчанні учнів англійської мови в умовах дистанційного навчання, спрямований на розвиток комунікативних здібностей учнів. Крім цього використання комп'ютерних технологій у викладанні англійської мови дозволяє відійти від традиційних форм навчання й підвищити індивідуалізацію навчальної діяльності учнів, оптимізувати засвоєння мовних структур та граматичних правил, а також подолати монотонність заняття при формуванні мовленнєвої та комунікативної компетенції учнів при навчанні англійській мові [4, с.19].

Отже, з вищезазначеного можна зробити висновок, що інформаційні технології стали невід’ємною частиною сучасного світу. З впевненістю можна сказати, що нині якісне викладання іноземних мов та інших дисциплін не може здійснюватися без використання засобів і можливостей, які надають ІКТ та Інтернет, адже вони дають змогу краще подати матеріал, зробити його цікавішим та підвищити інтерес учнів до навчання.

Дидактичні можливості Інтернет мережі дуже великі. Вона може стати засобом досягнення освітніх цілей як для учня, так і для вчителя. У цьому випадку вчитель стає помічником, виконуючи роботу, яка найбільш органічна в сучасному контексті освіти. Інтернет не замінює вчителя, а стає одним з найбільш важливих засобів навчання іноземної мови на сучасному етапі. 

Література

1. Андрєєва В.М. Інновації на уроках. \\ журнал «Англійська мова та література». – 2004 – № 29.

2. Гуржій А. М. Теоретичні напрями інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів [Текст] / А. М. Гуржій // Педагогічна і психологічна науки в Україні. Збірник наукових праць до 15-річчя АПН України у 5 томах. / Том Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – К. : "Педагогічна думка", 2007. – 392 с.

3. Жуковська Д.В. Навчання гуманітарних дисциплін старшокласників загальноосвітньої школи засобами Інтернет-ресурсів / Д.В.Жуковська // Педагогіка та психологія: Збірник наукових праць. За ред. І.Ф.Прокопенка, В.І.Лозової. – Харків: Цифрова друкарня №1, 2012. – С. 3–8.

4. Капітонов П.В. Використання нових інформаційних технологій у середній школі в процесі навчання. \\ журнал «Англійська мова та література». – 2006 – № 32