Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

«Коли найбільша чеснота українця - безмежна вірність Богові і
Батьківщині, то ганьба для нього – зрада вірі й Україні»
Г.Г. Ващенко.

Актуальність пов`язана зі  змінами у суспільному житті: доленосні події в державі – Революція Гідності, жертовний подвиг Героїв Небесної Сотні, збройне протистояння на сході країни з російським агресором  чітко засвідчили життєву необхідність в актуалізації предмету «Захист Вітчизни» й  активізації  національно-патріотичного та військово-патріотичного виховання дітей і молоді як важливих складових національної безпеки , про що зазначено у Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, затвердженої наказом міністра освіти і науки України № 641 від 16 червня 2015 року.

«Війни виграють не генерали, війни виграють шкільні вчителі та парафіяльні священники» .Отто фон Бісмарк.

Нова мета навчання та виховання – розвиток інноваційної особистості, здатної до життєтворчості та самореалізації у нових соціальних умовах незалежної України.

Впровадження різноманітних інтерактивних технологій в навчанні дає змогу організувати ефективну суб’єкт-суб’єктну взаємодію з метою реалізації  компетентнісного підходу на засадах особистісно- орієнтованого навчання, формування в школярів ключових компетентностей: предметних, здоров’язберігаючих, самоосвітніх  та якостей громадянина – патріота, навчити і виховати зацікавленого, свідомого, активного громадянина-патріота   України, цивілізовано  відстоювати  їх,  сприяти  єднанню  українського народу, громадянському миру і злагоді в суспільстві.  

«Якщо навчання дається дитині важко, то в цьому передусім винні методи, якими її навчають». Я.А.Каменський. Це твердження не втратило своєї актуальності і сьогодні. Сучасним учням потрібен зовсім інший темп навчання, і підґрунтям цього  є активізація пізнавальної діяльності учнів за допомогою активного та інтерактивного спілкування: учня з учнем; учня з групою учнів; учня з учителем; учителя з представником групи; учителя з групою учнів; учителя з класом. Таке навчання в методиці одержало назву комунікативно-ділового або інтерактивного.

У своїй роботі  використовую наступні технології  та методи інтерактивного навчання:

  1. Технології ситуативного моделювання.
  2. Технології опрацювання дискусійних питань
  3. Робота в малих групах, парах (дає учням змогу набути навичок, необхідних для спілкування та співпраці (співробітництва), стимулює роботу командою.
  4. «Мозковий штурм» (спонукає учнів розвивати уяву і творчість, відверто висловлювати думки, знаходити кілька рішень конкретної проблеми). .(«Як винахід пороху вплинув на розвиток і вдосконалення зброї?»
  5. Гра «Вірю-не вірю».
  6. Займи власну позицію (метод корисний при проведені в класі дискусії щодо суперечливої теми.
  7. Метод «Прес» - використовують у випадках, коли виникають спірні питання, а також при проведені вправ, де потрібно обрати певну позицію щодо обговорюваної суспільної проблеми.
  8. Мікрофон , Продовжи речення.. .(«Внутрішня і зовнішня балістика –це…)
  9. Дискусія - дає чудову нагоду виявити різні позиції щодо певної проблеми або стосовно спірного питання.(« Як реалізувати свої базові права?»)
  10. Коло ідей- метод застосовується, коли відбувається загальнокласове обговорення питання або виступають доповідачі з різних малих груп.

Частим прийомом під час теоретичного опанування теми на моїх уроках є прийом «Два, чотири, разом». На етапі застосування знань я використовую прийом «За» та «Проти». Усі інтерактивні методи, які я застосовую під час теоретичної підготовки, спрямовані на формування глибокого розуміння матеріалу. На заняттях з основ цивільного захисту учні, працюючи в парах, проводять порівняльну характеристику засобів індивідуального захисту нашої армії і армій передових держав світу.

З перших навчальних занять предмета «Захист Вітчизни»  доводжу до відома учнів 10-11-х класів вимоги Конституції України, інших законів України, статутів Збройних сил України щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її держаних символів.Учні спортінтернату є патріотами України ,бо вони виборюють призові місця на чемпіонатах Європи світу з дзюдо, боксу, греко-римської боротьби , пляжного волейболу , це  свідомі майбутні захисники Вітчизни. У процесі навчання використовую міжпредметні зв’язки. Дуже ефективними є міжпредметні зв’язки, інтегровані уроки :«Вражаючі фактори ядерної зброї. Уроки Чорнобиля»;(хімія,біологія)«Як передать, Донбас,твою красу і силу» В.Сосюра

(українська література)

В роботі з учнями  спортінтернату тісний зв'язок підтримую з тренерами дзюдо,академічної греблі, греко-римської, вільної боротьби , спортивної гімнастики, заняття яких формують якості, необхідні захиснику Вітчизни – високу працездатність, витривалість, спритність, чітку координацію і точність рухів.

Отже, інтерактивна навчальна діяльність на уроках Захисту Вітчизни сприяє розвитку в учнів:

  • уміння працювати в колективі;
  • ініціативи, незалежності, самодисципліни;
  • уміння аналізувати результати своєї діяльності;
  • уміння учитися;

Використання ІКТ дає мені  можливість формувати мислення учня та розвивати в учня практичні вміння і навички (від демонстрації-показу до практичних дій). Також застосовую ІКТ-технологію ( Хмарні сервіси, PowerPoint – для створення презентацій в спільному доступі,  створення Ourboox (мої книги), текстові редактори Word–для текстів)  

Метод ІКТ тісно пов'язую з методом проеків,як педагогічною технологією, Створення динамічних файлів, адже комп’ютерна  анімація дозволяє імітаційно моделювати надзвичайні ситуації, бойові дії з достатньою очевидністю.

«Все, що я пізнаю, я знаю, навіщо це мені потрібно, де і як я можу ці знання застосувати» - ось основна теза сучасного розуміння методу проектів.

Отже, використання в ході спільного дослідження методів мозкової атаки і «круглого стола», статистичних методів, творчих звітів дає  результат і виконання проектів має бути матеріальним, тобто, певним чином оформлено (відеофільм, створення Ourboox, альбому, комп‘ютерної газети, веб-сторінки, презентації тощо).Обов‘язковою умовою успішної роботи над проектом є його захист.

Література

  1. Конституція України.
  2. Концепція національно-патріотичного виховання дітей і молоді, затверджена наказом міністра освіти і науки України № 641 від 16 червня 2015 року
  3. Указ Президента України від 26 травня 2015 року № 287/2015 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 травня 2015 року "Про Стратегію національної безпеки України".
  4. Указ Президента України від 24 вересня 2015 року №555/2015 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 вересня 2015 року "Про нову редакцію Воєнної доктрини України".
  5. Постанова Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. № 389  «Про затвердження Положення про військові комісаріати».
  6. Указ Президента України від 13 жовтня 2015 року №580/2015 "Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 — 2020 роки".
  7. Указ Президента України №948/2002 від 25 жовтня 2002. «Про Концепцію допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання молоді».
  8. Постанова Кабінету Міністрів України від від 23 листопада 2011 року № 1392 "Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти".
  9. Енциклопедія педагогічних технологій та інновацій, автор-укладач Н.П.Наволокова, Харків, «Основа», 2009;
  10. Використання ігрових технологій навчання в допризовній підготовці старшокласників (текст), «Теорія і практика фізичного виховання», О.В. Кириченко,  Донецьк, ДонНУ, 2003, вип.2, с.82-90