Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
ОДГ – це напрям, що протягом останніх років знаходиться в центрі уваги політиків, науковців, освітян. Питання освіти для демократії, громадянської освіти досліджуються та розробляються українськими педагогами та науковцями з часу проголошення незалежності. Серед них Г.Васьківська, П.Вербицька, Л.Дух, М.Душек (Гурій), М.Іванов, Н.Пильгун, С.Позняк, О.Пометун, С.Рябов, І.Смагін, Н.Софій, О.Сухомлинська, І.Тараненко та ін. [2-4,13]. Окрім названих, поняття ОДГ та його характеристики у філософських, політологічних, виховних аспектах досліджували в своїх працях такі вітчизняні вчені як О.Дем’янчук, Т.Бакка, О.Вар’янко, С.Клепко, Т.Клинченко, Т.Ладиченко, О.Магдик, Л.Марголіна, Л.Паращенко та ін. [1,8,9,13].
Серед сучасних підходів щодо розуміння базових понять, змісту та шляхів впровадження освіти для демократичного громадянства ключовим є заохочення учнів до їхнього становлення як активних громадян, що здатні брати участь у житті сучасного суспільства, навчаючись демократії та поважаючи права людини.
Водночас освіта для демократичного громадянства чітко йде в руслі організації навчання в системі середньої освіти, оскільки пропонує інтеграцію ОДТ до кожної предметної галузі на кожному рівні навчання.
Поняття освіти для демократичного громадянства нерозривно поєднано з освітою прав людини, що у навчально-методичних посібниках Ради Європи носить абревіатуру ОДГ/ОПЛ [5].
Серед принципів впровадження ОДГ в освітній процес важливим є принцип навчання через дію, що дає можливість учням відчувати практику демократичного громадянства на собі.
Саме такий підхід є більш виграшним, аніж презентаційна модель ОДГ, сутністю якої є лише прослуховування та відтворення учнями отриманих знань та моделей поведінки.
Даний принцип, що на думку розробників серії посібників Ради Європи [5,7,10] є найбільш ґрунтовним, оптимальним та виграшним, ми й обрали в роботі свого навчального закладу.
Слід додати, що цей головуючий принцип можна реалізувати різними шляхами, серед яких:
- активне навчання;
- робота в команді;
- інтерактивні методи;
- критичне мислення;
- активна участь;
- індивідуальні завдання.
Слід зазначати, що ОДГ/ОПЛ є інтегрованим (наскрізним) напрямом в освіті, що керується дидактичними підходами, які можна представити таким чином:
На думку Р.Голлоба, ці три дидактичних підходи до ОДГ/ОПЛ формують загальний інтегрований підхід у процесі ОДГ/ОПЛ [5, с.8-9].
Говорячи про підходи до навчання ОДГ/ОПЛ, слід окреслити й принципи, якими ми керуємось у своїй роботі щодо впровадження освіти для демократичного громадянства.
І на завершення слід сказати про прогнозовані результати щодо впровадження ОДГ/ОПЛ в освітній процес. На наш погляд, найвагомішим результатом в роботі педагогічного колективу стане рівень підготовленості випускників закладу в трьох площинах: здатності до аналізу політичних подій, проблем і протиріч та здатності пояснити мотиви особистих суджень; здатність до використання різноманітних підходів, методів підготовки власної участі у політичних процесах; здатності до демократичного прийняття рішень та дій.
Отже, освіта для демократичного громадянства є одним з основних напрямів розвитку освітньої політики більшості країн Європи, в тому числі й України. Основні її характеристики визначені нормативними та рекомендаційними документами Ради Європи та міжнародних організацій. Особливістю ОДГ є те, що в її основі лежить діяльнісний та конструктивістський підходи до процесу навчання, активне навчання, участь учнів у процесах прийняття рішень.
Література
- Вар’янко О.Б. Громадянська освіта: європейський підхід // Постметодика. - №2 (34). – 2001. – С. 15-19.
- Васьківська Г. та ін. Методичний посібник для вчителів з курсу «Основи громадянської освіти». – К.: Міністерство освіти і науки України, 2000. – 122с.
- Вербицька П. В. Основні підходи до організації громадянського виховання в країнах Європи / П.В. Вербицька // Наукові записки. Сер. Педагогічні та історичні науки: зб.наук статей / відп. ред. М. Шиль. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2008. – С. 53-63.
- Дух Л.І. Впровадження громадянської освіти в українській школі / Л.І. Дух // Розвиток демократії та демократична освіта в Україні: Матеріали другої міжнародної наукової конференції (Одеса, 24 – 26 травня 2002 р.) / міністерство науки України, Ін-т вищої освіти АПН України, Одеська нац.. юрид. академія, Канадсько-Український Проект «Демократична освіта». – Київ: Ай-Бі, 2003. – С. 694-700.
- Живемо у демократії. Плани уроків з питань Освіти для демократичного громадянства та Освіти прав людини для загальноосвітніх навчальних закладів / Голлоб Р., Крапф П. за заг.ред. Голлоб Р., Крапф П. та ін.; пер. з англ. та адапт. О.В.Овчарук; заг. ред. Укр. версії Н.Г. Протасова. - К.: НАДУ, 2009. – 212 с.
- Зміни у свідомості українського суспільства на зламі тисячоліть / За ред. Рябова С. – К.: АСК, 2001. – 247 с.
- Зростаємо у демократії. Плани уроків для початкових класів з освіти для демократичного громадянства та прав людини (ОДГ/ОПЛ) / В. Вайдінгер, Р. Голлоб, заг. ред. Р. Голлоб, П. Крапф та ін.; пер. з англ. та адапт. О.В.Овчарук; заг. ред. укр. версії Н.Г. Протасова - К.: НАДУ, 2011. – 154 с.
- Клинченко Т.В. Освіта для демократії . А демократія для кого? // Постметодика. - №2 (34). – 2001. – С. 41-43.
- Магдик О.О. Моделі формування громадянськості // Постметодика. - №2 (34). – 2001. – С. 46-48.
- Навчаємо демократії: базові матеріали з питань демократичного громадянства та прав людини [ P. Голлоб, П. Крапф, В. Вайдінгер] заг. ред. Р. Голлоб, П. Крапф та ін.. пер. з англ. та адапт. Л.І. Паращенко; аг. ред. укр. версії Н.Г. Протасова. - К.: НАДУ, 2011. – 158 с.
- Освіта для демократичного громадянства та освіта з прав людини в Україні: Н.Г.Протасова, Л.І. Паращенко, О.В. Овчарук та ін.. / Заг. ред. Н. Г. Протасова. – К.: Національна академія при Президентові України, 2011. – 100 с.
- Освіта для демократичного громадянства. Посібник для підготовки вчителів з питань освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини (вдосконалена версія – вересень 2007), Р. Голлоб, Е. Хаддлестон, П. Крапф, М.Салема, В.Спажич-Вркаш; пер. з англ. та адапт. Л.М.Ващенко; заг. ред. укр. версії Н.Г. Протасова. – К.: Вид-во «Гопак», 2009ю – 89 с.