Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
«Якщо дитина навчиться жаліти інших, вона
почуватиметься сильнішою та впевненішою
у правильності своїх моральних вчинків.»
В.О.Сухомлинський
Майбутнє України безпосередньо залежить від збереження й відтворення традиційних моральних цінностей, ідеалів добра та любові. Необхідність у цьому продиктована наявністю потужного інформаційного поля, поширення через засоби масової інформації образів насильства, страху, аморальності.
Морально - етичне виховання – основа соціалізації дошкільника, тобто вміння налагоджувати спілкування, входити у товариство однолітків, домовлятися з ними, висловлювати свої побажання, рахуватися з інтересами інших. Ці найпростіші суспільні якості - перша сходинка на шляху розвитку загальнолюдських моральних якостей.
Дитячий садок покликаний брати активну участь у процесі духовного відродження нації, забезпечити наповнення усіх ланок освітньо – виховного процесу змістом, який допомагав би педагогам виховувати чесні й сильні характери, формувати сумління й громадянські чесноти – працьовитість, скромність, турботи один про одного, пошану до старших – і спонукав би зростати корисними своєму народові.
Метою морально-етичного виховання в умовах дошкільного закладу, являється забезпечення взаємозв’язку моральних знань та уявлень, що діти отримують на заняттях, з їх повсякденною життєдіяльністю.
Проблеми виховання гуманності, любові до людей і всього навколишнього завжди були провідними в освітньо-виховній роботі з дошкільниками. Життя людини на Землі має починатися з бережного ставлення до матінки-природи, з любові до всього живого, а насамперед до людей. Ми повинні не стільки дбати за матеріальний достаток і гроші, скільки за світлу душу, чисту совість, добре серце, щире слово, обмежуватися тим, що маємо, чого заслужили.
Соціально-моральне виховання підростаючого покоління є одним з пріоритетних напрямків психолого-педагогічного супроводу розвитку дітей у зв’язку з підростаючими показниками агресивності, тривожності, емоційної нестійкості та порушенням поведінки сучасних дошкільників.
Нині в педагогіці дедалі частіше звучать думки про феномен «засушенного серця». Сучасні дослідження засвідчують егоїзм сучасних дітей. Переважна більшість дошкільнят проявляє неуважність і байдуже ставлення до людей, які їх оточують… « Втрата почуттів» значною мірою зумовлюється технологізацією життя, що не оминає і дитину.
Виховання людяності – проблема сучасності. Сучасне життя з його шаленим темпом, насиченістю різноманітною інформацією, постійними змінами й технічним оновленням ставить перед особистістю багато завдань і вимог, серед яких здатність швидко і безболісно пристосовуватись до нього.
Відомо, що засвоєння норм моральної поведінки починається ще в ранньому дитинстві – біля рідного порогу, спостерігаючи за батьком і матір’ю, дитина переймає всі їхні звички, помисли, порухи і вчинки. Як правило, діти дошкільного віку сприймають батьків, вихователів як втілення всього найкращого, на кого вони хочуть бути обов’язково схожими, що полегшує формування в них моральної поведінки. На думку дослідників діти дошкільного віку ще не мають стійких моральних переконань, проте саме на цьому рівні і відбувається їхнє становлення. «Добра людина не падає з неба, її потрібно виховувати», – наголошував В.О.Сухомлинський.
Освітня лінія « Дитина в соціумі» за базовим компонентом дошкільної освіти передбачає ознайомлення дітей із життям і працею дорослих та поведінкою дорослих як взірця для наслідування. З часом дитина поступово опановує прийнятті в суспільстві людей норми й правила поведінки взаємин, привласнює способи й форми взаємодії, вияв ставлення до людей, природи до себе. Результатом морального виховання є поява й утвердження в особистості певного набору моральних якостей, сформованість етичних понять у дошкільників. І чим міцніше сформовані ці якості, чим менше відхилень від прийнятих у суспільстві моральних підвалин спостерігається в особистості, тим вищою є оцінка її моральності з боку оточуючих.
Як відомо, дошкільний вік відрізняється підвищеною сприйнятливістю до соціальних впливів. Дитина усмоктує в себе все людське: способи спілкування, поводження, взаємини, використовуючи для цього власні спостереження, відповідні висновки й умовиводи, наслідування дорослих. І зрештою вона може опанувати елементарні етичні норми життя в людському суспільстві.
Проте шлях цей дуже довгий не завжди ефективний і не забезпечує глибини в опануванні моралі. Тому роль дорослого як « соціального провідника» дуже важлива і відповідальна. Завдання дорослого – визначити, чого, як і коли вчити дитину, щоб її адаптація в суспільстві відбулася й минула безболісно.
Тільки щоденна систематична, послідовна і планомірна робота з проблем формування духовних цінностей у дітей, починаючи з молодшого дошкільного віку, створення умов, за яких вони мають можливість закріплювати знайомі морально-етичні правила та засвоювати нові правила поведінки, забезпечити досягнення високих результатів у роботі з формування у вихованців морально-етичної культури.
Підбиваючи підсумки, слід сказати: будь-яка зміна соціокультурної ситуації веде за собою перегляд ставлення до людини як предмета виховання і навчання. Сьогодні йде визнання дитини головною метою освіти, а її високоморальних якостей - універсальною цінністю, саме тому в ході проведеної роботи було показано, що в нових умовах орієнтація в педагогічній роботі йде на формування творчої особистості кожної дитини, на сприймання та ставлення до іншої людини, як до найвищої цінності, на гуманізацію відносин. Це передбачає, що педагогічна діяльність реалізує педагогічні цілі «від дитини» - від її прагнень, стану, можливостей, бо:
«Лише тоді станеш людиною, коли навчишся бачити людину в іншій » ( О.Радищев ).
Конспект заняття з морально-етичного виховання
Вікова категорія: діти дошкільного віку (5-6 років)
Тема: Подорож до країни Доброти.
Мета: сприяти формуванню ввічливого ставлення один до одного, сформувати потребу в здійсненні добрих справ, виявити правильне і хибне уявлення про добро і зло, збагачувати словниковий запас; розвивати увагу, мовлення, пам'ять, мислення, творчу уяву, логіку,сприяти розвитку кругозору дітей, вмінню мислити і міркувати; виховувати доброзичливість, доброту, вміння бачити красу в повсякденному, вміння дарувати тепло і доброту, виховувати у дітей почуття доброти, ввічливості, уваги і дружби, вміння дорожити близькими людьми.
Обладнання: ноутбук, мультимедійний проектор, екран, музикальний центр, презентація «Дорогою добра», кліп «Маленька країна»,Злюка та Добряк, квітка-семибарвиця, чарівна скринька феї Доброти, сюжетні малюнки до гри «Бюро добрих послуг», сердечко, аркуші чорного паперу, маленькі серця.
Хід заняття:
І. Організаційна частина.
Вихователь
У нас сьогодні справжнє свято,
Гостей зібралося багато.
А ну ж, на мене подивіться
І веселенько усміхніться.
Я дуже рада бачити Вас на святі Добра.
Я хочу у вас запитати, а чи знаєте ви що таке доброта?
Діти:
1 дитина: Доброта-посмішка, сміх, це здоров'я і успіх.
2дитина:Доброта - це все миле, добре, гарне.
3дитина:Доброта - це чуйність, прагнення зробити добро іншим.
4 дитина:Добра людина-це той, хто любить людей і тварин, який в будь-яку важку хвилину готовий прийти на допомогу.
5 дитина: Доброта потрібна всім людям
Хай побільше добрих буде.
Недарма кажуть при зустрічі
«Добрий день» і «Добрий вечір».
І недаремно адже є у нас
Побажання в добрий час .
Доброта від століття прикрашає людину.
Злюка: Про яке добре ви тут базікаєте? А чи знаєте ви, що я спеціально
з'явився тут повідомити вам, що я маю намір стати королем самого світлого царства, царства доброти та справедливості. І це царство я сам собі візьму. Я зачаклую всіх людей і вони будуть слухати тільки мене. І хто подивиться на мене, стане злим і потворним, і відразу ж перетвориться у мого підлеглого. Ха-ха-ха! Ось так-то. Ха-ха-ха!
І ви якщо потрапите у моє царство станете такими як я! Приходьте я чекатиму вас! Я люблю людей злих і не вихованих.
Під музику входить фея доброти
Врятує світ краса —
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта.
Бо однієї вже краси занадто мало,
Бо стільки всюди зла — людина вже не та.
Тож, люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
Вих: Діти, сьогодні до нас завітала фея Доброти. Знайомтеся, ось вона. А мешкає фея в дивовижній країні добра і справедливості. Там дуже гарно, а всі мешканці країни дуже добрі, щирі, привітні, доброзичливі, вони завжди прийдуть на допомогу. Навіть у наших серцях фея Доброти запалила вогники добра. Фея дуже любить квіти і сьогодні для нас у подарунок в цей зимовий день принесла квіти зі свого квітника. Подивіться, які вони гарні, чарівні…
- Для нас фея приготувала відео про свою країну.
(на екрані - кліп «Маленька країна»)
Діти подобається вам ця маленька країна добра і справедлива? ( Так)
Фея: Діти, в моїй країні добра та справедливості сталося лихо, країною хоче заволодіти злий Чаклун Злюка, який постійно хоче нашкодити всім людям, перетворити їх на злих, нечемних і грубих… на таких,який ї він сам.
Вих: Діти, чи хотіли б ви бути схожими на Злюку?
Фея: Ось і мешканці країни добра і справедливості не хочуть підкорятися чаклуну Злюці. Ви допоможете мені врятувати мою країну від злого чаклуна? А для цього вам потрібно прогнати Злюку з чарівної країни, з сердець усіх людей і довести що ви чемні, добрі, виховані та милосердні діти.
Вих..: Тож діти ви згодні допомогти феї? Не злякаєтесь труднощів? ( ні)
Фея: А щоб вам легше було мандрувати країною добра і справедливості я вам дарую чарівну квіточку, яка допоможе вам перемогти Злюку і прогнати його назавжди з країни добра і сердець усіх людей.
Вих.: Ви впізнали цю квіточку. Так це квітка- семибарвиця.
Фея:Кожна її пелюсточка чарівна, бо виконує будь яке бажання. Але, щоб воно здійснилося, треба промовити чарівні слова. Запам’ятайте їх:
Ти лети, пелюстко,швидко,
Де північне сяйво видко,
Де на півдні жарко дуже,
І до нас вертайся, друже.
Лиш торкнешся ти землі,
Бути, по-моєму, вели!
-Ви готові відправитися в путь? Тож я запрошую вас помандрувати дорогою добра і загадати перше бажання у нашої квіточки – перенести нас до країни добра і справедливості.
(Діти промовляють слова разом з педагогом, відриваючи пелюстку від чарівної квітки)
Ти лети, пелюстко,швидко,
Де північне сяйво видко,
Де на півдні жарко дуже,
І до нас вертайся, друже.
Лиш торкнешся ти землі,
Бути, по-моєму, вели!
Вели, щоб ми опинилися в країні добра і справедливості.
ІІ. Основна частина.
(на екрані – місто Ввічливість)
- Ось ми і опинилися в країні добра і справедливості. І першою нашою
зупинкою в цій країні буде місто Ввічливості. Діти, як ви думаєте, чи може добра людина говорити грубощі, ображати інших? Звичайно ж, ні. Давайте переконаємо Злюку, що ми ввічливі дітки і знаємо чарівні слова.
гра «Докажи слівце»
Гра «Докажи слівце».
- Я Настю знаю з малих літ й при зустрічі скажу… (Привіт!)
- Коли ж дорослих зустрічаємо, кажемо…(Добрий день!), або …(Вітаємо!)
- Сонечко із ранку не стомиться сіять, щоб … (Доброго ранку!) могли ми всі сказать.
- Всім своїм помічникам скажем… (Дякуємо, вам.)
- Якщо ви поспішаєте й штовхаєте усіх, скажіть голосно… (Вибачте!), а не здіймайте сміх.
- Якщо хтось чхає голосно, то ввічливі малята йому повинні… (Будь здоров!) голосно сказати.
- Не промовляйте за столом зайвого нічого,
- Тільки один одному бажайте… (Смачного!)
- Увечері, коли час спати, слід… (На добраніч!) побажати.
- Щоб знову зустрітися в годину призначену,
Кажу щиро завжди я всім… (До побачення!
Вправа « Чарівні слова»
Бути чемними ввічливими нам допомагають «чарівні слова» . Ви всі їх знаєте. Давайте пригадаємо їх і зберемо в «чарівну скриньку» Це може бути слова пошани, вітання вранці та ввечері, подяки. ( доброго ранку, добрий вечір, на добраніч , щасливої дороги, будьте здорові, сідайте будь ласка, дозвольте вам допомогти, будьте здорові,заходьте будь ласка, дозвольте вам допомогти, пробачте, будьте ласкаві)
- Молодці, знаєте ви ввічливі слова. А щоб ніхто на Землі їх не забував,
давайте загадаємо бажання нашій квіточці:
(Діти промовляють слова разом з педагогом, відриваючи пелюстку від чарівної квітки)
Ти лети, пелюстко,швидко,
Де північне сяйво видко,
Де на півдні жарко дуже,
І до нас вертайся, друже.
Лиш торкнешся ти землі,
Бути, по-моєму, вели!
Вели, щоб всі люди були ввічливі.
(на екрані – дорога добра, місто Родинне)
А ми можемо рушати далі дорогою добра. Наступна наша зупинка – місто
Родинне. Наша родина – це найцінніше, що є у нас. Адже це найрідніші для нас люди, що допоможуть, розрадять. Але часто ми цього не цінимо: часто не Злюка цьому тільки радіє. Тому давайте почнемо творити добро з нашої родини. А найперше, давайте згадаємо, як треба звертатися до наших рідних.
Гра «Ласкаве слово».
Як ви звертаєтеся до своєї мами? (мама, матуся, мамочка, матусенько, рідненька, люба…)
Як ви називаєте свого тата? (тату, татусю, татусику, дорогий…)
Бабусю? Дідуся?
- Але, гарних слів замало, треба доводити свою любов ще й на ділі. Як ви допомагаєте своїм батькам?
(на екрані – фото дітей-сиріт)
- Але є дітки, в яких немає тата і мами, вони мешкають в дитячих будинках.
Вони не відчувають батьківської турботи і маминої ласки. Як ви думаєте, гарно їм жити без тата і мами? Дуже шкода цих діток, правда ж? Тому я закликаю вас: бережіть і цініть своїх близьких!
- А діткам, що мешкають в дитячих будинках і так сумують за мамою і татом, я пропоную подарувати наші посмішки і веселий таночок
«Таночок»
Гра «Збери посмішки».
До кожної дитини підноситься чарівна скринька феї Доброти. Діти «віддають» свої посмішки до скриньки.
- Я думаю, тепер діткам буде житися веселіше. А щоб прогнати від них
Злюку, який радіє кожній дитячій сльозинці, я пропоную звернутися за допомогою до чарівної квіточки:
(Діти промовляють слова разом з педагогом, відриваючи пелюстку від чарівної квітки)
Ти лети, пелюстко,швидко,
Де північне сяйво видко,
Де на півдні жарко дуже,
І до нас вертайся, друже.
Лиш торкнешся ти землі,
Бути, по-моєму, вели!
слухаємося тата, не допомагаємо мамі, не відвідуємо дідуся та бабусю. А
Вели, щоб всі діти любили своїх батьків і допомагали їм, і щоб на Землі не було жодної самотньої дитинки.
(на екрані – дорога добра, місто Милосердя)
А ми вирушаємо далі дорогою добра. Наша доріжка привела нас до міста Милосердя.
Діти часто ми зустрічаємо чужих, незнайомих нам людей, які опинилися в тяжких ситуаціях і потребують нашої допомоги. Чи треба допомагати цим людям? Чи, можливо, можна пройти повз? Звичайно ж, ні. Народна мудрість говорить: «Роби людям так, як би ти хотів, щоб вони тобі відповіли». Тож я пропоную проявити милосердя до біди інших людей і віддати їм своє сердечко.
Дитина: До всіх сердець, як до дверей,
Є ключики малі.
І кожен легко підбере.
Якщо йому не лінь.
Ти, друже, мусиш знати їх,
Запам'ятать неважко —
Маленькі ключики твої —
«Спасибі» і «Будь ласка».
Дитина: Добро спішіть творити, люди,
Воно, як сонце, серце зігріва,
В добрі нам всім зручніше буде,
Без нього затишку нема.
Живіть, добро звершайте!
Та нагород за це не вимагайте!
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
Гра «Бюро добрих послуг».
Дітям пропонуються різні малюнки (на дошці), на яких зображені ситуації, де хтось потребує допомоги. Діти, тримаючи в руках сердечко, повинні висловити свою думку, як можна допомогти в цій ситуації. (Наприклад: у бабусі впала у калюжу парасолька, маленький хлопчик вийшов на дорогу, великий грубіян ображає малих діток, дівчинка плаче в дитячому садочку, хлопчик впав і поранив коліно…).
- Молодці. А щоб на світі не було байдужості до чужого горя, давайте
проженемо Злюку із сердець усіх людей, я пропоную скористатися бажанням чарівної квіточки. Допомагайте мені:
(Діти промовляють слова разом з педагогом, відриваючи пелюстку від чарівної квітки)
Ти лети, пелюстко,швидко,
Де північне сяйво видко,
Де на півдні жарко дуже,
І до нас вертайся, друже.
Лиш торкнешся ти землі,
Бути, по-моєму, вели!
Вели, щоб всі люди були милосердними один до одного.
- Молодці, тепер у вас буде багато друзів – адже, той, кому ви допомогли, віддячить вам теж добром і стане вашим справжнім другом. Діти, а чи маєте ви друзів? Чому добре мати багато друзів? Так, друзі нас розвеселять, допоможуть нам в біді і порадіють за нас. Дружба переможе все зло на Землі. Тому я пропоную сплести паутинку дружби, щоб Злюка ніколи не потрапив до нас.
Гра "Паутинка"
Діти стають у коло і передають клубочок ниток тому, з ким дружать. При цьому промовляють слова: «Мій найкращий друг-…». Утворюється паутинка дружби.
- Ось яка паутинка у нас утворилася. Тепер Злюка до нас точно не пробереться. А я пропоную разом з друзями заспівати гарну пісню .
Пісня « Ти , да я, да ми з тобою»
(на екрані – дорога добра, вулицю Турбот)
А ми вирушаємо далі дорогою добра. І вона привела нас на вулицю Турбот. Діти, часто ми просимо у наших батьків купити нам песика чи котика. У вас є вдома домашні тваринки? Які? Вони приносять багато радості нам. Але ж разом з радістю вони вимагають і відповідальності, адже за тваринкою треба доглядати, годувати чи вигулювати. Хто доглядає за ними у вас вдома?
- Молодці, ми повинні завжди пам’ятати, що без нашої турботи наші
улюбленці не виживуть і відповісти на наші образи вони теж не можуть. Але часто людям набридає постійний догляд і вони викидають тваринок на вулицю. Часто на вулицях ми бачимо тваринок, якими люди награлися і викинули напризволяще. І тут вони залишаються без господаря, без теплого дому, без їжі. Чи можна так робити? Запам’ятайте: ми відповідаємо за тих, кого приручаємо. Гадаю, що ви такого ніколи не зробите. Чи не так? Як можна допомогти бездомним тваринкам? (нагодувати, забрати додому, відвести в притулок…)
- А як треба поводитися з тваринками?
- А щоб у світі більше не було бездомних тваринок, давайте покличемо надопомогу квітку-семибарвицю:
(Діти промовляють слова разом з педагогом, відриваючи пелюстку від чарівної квітки)
Ти лети, пелюстко,швидко,
Де північне сяйво видко,
Де на півдні жарко дуже,
І до нас вертайся, друже.
Лиш торкнешся ти землі,
Бути, по-моєму, вели!
Вели, щоб на світі не було бездомних тваринок.
ІІІ. Підсумок.
(на екрані – дорога добра, палац королеви Доброти)
- А ми вирушаємо далі дорогою добра. Але подивіться, наша доріжка пролягає до палацу королеви Доброти. А, щоб нам туди потрапити, нам треба назавжди вигнати зі свого серця Злюку.
Злюка: - Що Ви наробили!!! Навіщо ви зіпсували моє царство. Та я вас…
Та я вас зараз усіх злими зроблю, не буде вам ніякого добра, ось вам мої чаклунські дива, хто до них торкнеться забіякою та злою людиною, моїм справжнісіньким другом стане. (роздає листки чорні)
Вих.: Зло не призводить ні до чого хорошого. А від злості можна луснути.
Гра «Торбинка злості».
Вих: Діти я пропоную назавжди прогнати злість зі свого серця, а злюку з царства Доброти, це чаклунство потрібно зім’яти руками, при цьому залишивши йому всю свою злість: нахмурити брови, з силою зім’яти його, потупати ніжками, повередувати.
(Зім’яті аркуші діти кладуть у чарівну торбинку.)
Діти мнуть, а злюка починає стогнати.
Злюка: Ой, що це зі мною робиться, я мабуть лопаюсь. ОЙ.. Ой.. і тікає
- Ой, подивіться, вся ваша злість у чарівній торбинці перетворилася на Добро і справжнє добре серце. (показати серце), Ви прогнали Злюку і довели всім, що ви добрі і чемні дітки. Залишайтеся такими завжди.
Добро спішіть творити, діти,
Воно, як сонце, зігріва,
В добрі нам всім зручніше жити,
Без нього затишку нема.
- Вих: А щоб добро панувало на нашій планеті завжди, давайте про це попросимо чарівну квіточку:
(Діти промовляють слова разом з педагогом, відриваючи пелюстку від чарівної квітки)
Ти лети, пелюстко,швидко,
Де північне сяйво видко,
Де на півдні жарко дуже,
І до нас вертайся, друже.
Лиш торкнешся ти землі,
Бути, по-моєму, вели!
Вели, щоб на всій Землі панувало добро.( З’являється фея)
Фея: Дякую вам діти за те що ви врятували моє царство, і не стали такими, як Злюка.
- А у вас іще залишилася чарівна пелюсточка, і я дарую її вам, щоб ви могли скористатися нею, коли у вас станеться якась біда.
- А коли ви раптом відчуєте, що починаєте злитися, подивиться на неї, подумайте про нашу подорож, посміхніться, і пелюсточка допоможе вам стати добрішими.
( Фея зникає)
( Дорогою добра звучить пісня )
Діти дарують серця гостям
- Сьогодні ви мандрували по країни Доброти, витримали всі іспити, протоптали стежку доброти. Бажаю вам, діти, щоб ця стежка перетворилась на широкий шлях, яким ви будете йти впевнено,даруючи усім радість , любов і добро.
- А на цьому наша пригода скінчилася. До побачення.