Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

У Концепції Нової української школи задекларовано, що школа буде не лише навчати, але й «формувати ціннісні ставлення і судження, які слугують базою для щасливого особистого життя та успішної взаємодії з суспільством». Незважаючи на жваві дискусії, які вирують навколо цього питання у суспільстві, виховний момент в освіті залишено.

Найпереконливішим аргументом стали справедливі твердження про те, що найосвіченіша людина може стати злочинцем, якщо не сповідує загальнолюдські цінності. До них відносяться добро, милосердя, свобода, істина, справедливість, краса. Це ті цінності, які важливі для духовно розвиненої людини  в усі часи  для всіх націй.

Пріоритетними орієнтирами для  виховного процесу, прописаними у НУШ, є такі цінності: «морально-етичні (гідність, чесність, справедливість, турбота, повага до життя, повага до себе та інших людей), соціально-політичні (свобода, демократія, культурне різноманіття, повага до рідної мови і культури, патріотизм, шанобливе ставлення до довкілля, повага до закону, солідарність, відповідальність)». Відбулася  дуже важлива і суттєва зміна в бік ліберальної демократії, яка задекларована на законодавчому рівні.

Це перемога не лише для освіти. Школа покликана втілити ці положення Концепції в життя, стати в авангарді суспільних змін, бути тим простором, де цінності переосмислюються і переформатовуються не лише для школярів, але і для цілого суспільства.

Українське суспільство, що ще остаточно не позбулося тоталітарних звичок, потребуватиме додаткових вольових зусиль, аби закласти нові цінності оновленими, ненасильницькими методами.

Школа має  стати простором довіри й ціннісних дискусій, середовищем, у  якому ми всі вчимося не нав’язувати свої принципи іншим, не примушувати, а бути прикладом, надихати і допомагати один одному в цьому непростому процесі.

Стосунки між  учасниками освітнього процесу мають  будуватися на діалозі та взаємній повазі.

Виховання не повинно бути  зведене лише до окремих “занять із моралі". Усе життя Нової української школи, в тому числі й викладання предметів, необхідно організувати  за моделлю поваги до прав людини, демократії, підтримки добрих ідей. Під час вивчення тем добирати матеріал, спрямований на запобігання дискримінаціі, насильства та знущання у школі.

У зв'язку зі зміною вектору навчання в школі змінюються і форми та методи, що використовуються вчителями для досягнення поставленої мети, соціальне та громадянське виховання стали невід'ємною складовою на уроках української мови та літератури. Вчителі-філологи Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №122 розробили вправи, що покликані формувати громадянську компетентність.

У 5-6 класах проводяться вправи «Пізнай свого друга», «Мої особисті символи», «Я — міністр охорони здоров'я», «Фігура знань», що допомагають учням визначити свою роль у суспільстві, власну громадянську позицію, сприяють формуванню громадянської складової навчання.

У старшій школі ми часто використовуємо вправи: «Я Президент України», «Проєкт покращення моєї країни». В усіх класах відповідно до теми та віку учнів постійно здійснюємо веб-подорожі до різних країн світу, що вдосконалює комунікативні навички учнів, формує громадянську свідомість.

Основні принципи нашої роботи - педагогіка партнерста, демократичний стиль роботи, індивідуальна спрямованість.

Для забезпечення якісного і швидкого зворотнього зв'язку активно використовуємо новітні технології і методи: платформи Plickers, Quizizz, Prometheus, EdEra, НаУрок, Google Classroom, що значно урізноманітнює і оптимізує навчальний процес.

Також учні 6-11 класу разом із вчителями долучилися до Марафону написання листів, який щорічно проводить організація Amnesty International.   Це дуже цікава та корисна робота, під час якої школярі удосконалювали вміння  грамотно складати текст листа та демонстрували свою активну громадянську позицію.

У процесі вивчення української літератури в школі розвиток соціальної та громадянської компетентностей  відбувається  через навчання на трьох рівнях: засвоєння знань про громадянську відповідальність («навчання про»),  розвиток розуміння і ставлення до громадянської відповідальності («навчання для розвитку розуміння та ставлень»), а також  здобуття практичного досвіду громадянської відповідальності («навчання через досвід»)». Нам, філологам, як кажуть, Сам Бог велів  займатися цією необхідною справою.  Під час підготовки до  уроків української мови  підбираємо приклади, які ілюструють певні правила, із віршів Ліни Костенко, Василя Стуса, Василя Симоненка,  Василя Голобородька, Івана Малковича,Тараса Шевченка, прозових творів  Івана Франка, Олександра Довженка, Емми Андієвської та інших.  Пропонуємо учням  самостійно навести приклади  із  вивчених творів, щоб продемонструвати  засвоєння  матеріалу. Обов’язково  коротко обговорюємо зміст наведених цитат.

Благодатним ґрунтом  для  проростання зерен демократії є уроки розвитку зв’язного мовлення. Для  переказів обираємо тексти, які свідчать   про високу духовну   розвиненість  українського народу, потужний заряд його духовної енергії;   тексти,  у яких відстоюються загальнолюдські й національні цінності, що базуються на засадах гуманізму й демократії та передаються від покоління до покоління, у яких   людина -   найбільша  цінність цивілізованого суспільства. Для написання творчих робіт також обираються теми, розкриття яких спонукає дітей мислити, усвідомлювати  важливість активної громадянської позиції, відчувати  себе членом спільноти, виробляти  готовність  брати на себе відповідальність, поважати   закон та правові  норми; толерантно  ставитися до здобутків різних народів, людей різних рас, культур і національностей, до різних поглядів, ідей, вірувань та утвердження права кожного на власну думку. 

Працюючи і  над таким видом роботи  як переклад текстів із російської мови, часто використовуємо   окремі статті  Декларації прав людини, Конституції  України, Кодексу   про адміністративні  правопорушення, викладені російською мовою та ін..

Багато творів, введених до програми з української літератури, пронизані ідеєю гуманізму та демократії. Вивчаючи, наприклад, оповідання Володимира Дрозда «Білий кінь Шептало», дискутуємо про життєвий вибір сучасної людини, її можливість зберегти свою індивідуальність (РЗМ на основі оповідання). Обговорюємо проблеми  людини в суспільстві, її знеосіблення, свободи і неволі, особистості й натовпу, дійсності і мрії.

Повість-казка Юрія Винничука «Місце для дракона» спонукає замислитися про реалії сучасного світу, у якому й досі живуть «драконячі закони». Діти, об’єднавшись  у групи  за подібністю   поглядів,  висловлювали  власні роздуми про добро і зло, вірність і зраду, доцільність самопожертви.

Вірш Галини Кирпи «Коли до вас темної ночі…» викликав жваву дискусію серед восьмикласників. Значна частина дітей  назвала його маячнею. Лише декілька учнів блискуче розкрили ідею вірша, чим  спонукали багатьох однокласників змінити свою думку.

Вивчаючи повість Миколи Гоголя «Тарас Бульба», ми переобладнали клас на судову залу. Дев’ятикласники добровільно обрали собі ролі адвокатів, прокурорів,суддів. Підсудними були Тарас та  Андрій Бульби. Учні відстоювали свій погляд на тему « Злочин і кара»,  «Хто має право забрати життя у іншої людини». Думки, як завжди, розділилися.

Із різних ракурсів завжди розглядається творчість геніального пророка української нації Тараса Шевченка , його складний і трагічний життєвий шлях . Цьогоріч  було прийнято рішення   залучити дев’ятикласників  до участі в  особливому  інтелектуальному  турнірі «Шевченко - гуманіст і  правозахисник». Разом ми з’ясовували, порушення яких прав людини викриває  поет  у поемах «Сон» та « Кавказ»,  знаходили цитати  на підтвердження  відповідей.

Учителі запропонували  учням  висловити свої думки щодо наведених нижче цитат: «Право і справедливість полягають у тому, щоб кожний мав і робив своє так, аби ніхто не мав чужого і не позбавлявся свого» (Конфуцій )

«Здається, люди більше гніваються, коли їхнім правам завдають легкої шкоди, аніж коли вони зовсім позбавлені їх внаслідок насилля. Перше називається бути обманутими, друге – поступитися сильнішому» (Фукідід)

Учні об’єдналися  у три  команди, які  працювали над такими запитаннями:

  1. Правовий документ, зроблений у встановленій законом формі розпорядження дієздатного громадянина на випадок смерті про належні йому матеріальні і нематеріальні блага.  Відгадайте твір Тараса Шевчека, правильно назвавши   цей  документ?
  2. 2. У якому творі  Тарас Шевченко констатує факт грубого порушення  прав людини  із обмеженими фізичними можливостями та посягання на її життя ?
  3. У якому творі Тарас Шевченко констатує недопустимий факт спільного перебування у місцях позбавлення волі політичних в’язнів та злодіїв і розбійників?
  4. У якому творі Тарас Шевченко констатує недопустимий факт спільного перебування у місцях позбавлення волі політичних в’язнів та злодіїв і розбійників?
  5. Процитуйте шматок із твору Шевченка, у якому проілюстровано факт вимагання дрібним чиновником хабара за послугу
  6. У якому творі Шевченко констатує факт порушення права народу  на свободу віросповідання?

Учні дійшли висновку, що життя людини - найвища цінність , що  будь - яке  посягання на нього – злочин. Школярам  сподобалася така форма роботи, яка спонукає мислити критично, аргументувати власні думки.

Отже, результатом такої виховної діяльності вчителів-філологів, на нашу думку, є випускник, який свідомо сповідує систему  загальнолюдських цінностей, ідеалів і пріоритетів, що сприяють закріпленню позитивних установок, обранню стилю поведінки, напряму діяльності та соціальних репрезентацій, становленню особистості як творця і проектувальника власного життя, гармонізації та гуманізації відносин між нею та довкіллям, почуття відповідальності не лише за  себе, а й за розвиток , добробут країни та всього людства.

Література

  1. База даних «Законодавство України» www.zakon.rada.gov.ua
  2. Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадянської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільних предметів. 5-9 клас. Посібник для вчителя / Рафальська М., Боярчук О.,
  3. Герасим Н. та ін. – Київ, 2017. – 136 с.
  4. Закон України «Про освіту»
  5. Концепція національно-патріотичного виховання, затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 р. № 641
  6. Концепція Нової української школи.
  7. Освітній портал www.osvita.org.ua