Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета: узагальнити поняття учнів про успіх та про його складові; дати дітям можливість упевнитися, що успіх залежить i від особистих зусиль, сприяти розвитку чітких життєвих орієнтирів учнів, формувати прагнення до саморозвитку, самовдосконалення, надати можливість учасникам усвідомити власне бачення реалізації ними власного успіху, спланувати реальні кроки для реалізації цієї мети.

Обладнання: на дошці вислови визначних людей про успіх, аркуші паперу, олівці, паперові аркуші у формі: човників, ніжок, «камінців-перешкод», «квіточок-ресурсів», «джерел характеру».

Хід заняття:

Вихователь: думаю, багато хто з вас ставить собі запитання, як досягти успіху? Що таке успіх? Ми не завжди знаходимо відповіді. Чому? Напевно, тому, що успіх – для кожного щось своє. Від народження нас програмують на якийсь певний успіх: будь слухняним, добре вчися, закінчи школу з медаллю, вступи до університету, одружися, народи дітей, отримай добре оплачувану роботу. Тільки чи буде це все успіхом? Можна пройтися по сходинках, які пропонують нам з дитинства батьки, і не відчути при цьому задоволеності. Чому? Та все просто – це критерії успіху батьків, але не ваші власні.

Успіх буває різний! У кожної людини він свій! Будь-яка перемога є успіхом незалежно від того, чим ви займаєтесь. Але чи замислювалися ви: що таке успіх саме для вас? Як ставити цілі і добиватися їх? Саме про це і буде наша сьогоднішня виховна година. А  що, на вашу думку,  допомагає досягти ycпіху в житті [1]?

(Учні називають чинники, які сприяють досягненню успіху у житті та обґрунтовують свою думку).

Вихователь: для того, щоб стати успішним, важливо мати реальну мету, якої можна досягти, визначивши етапи на шляху до її здійснення і діючи з твердою рішучістю та впевненістю у цьому напрямі. Тобто треба розбити на окремі кроки свій шлях до мети. Важливо також знати, які засоби знадобляться для її досягнення. І не сходити з цього шляху попри усілякі невдачі та помилки [2].

(Учні розділяються на  групи і отримують картки з висловами видатних людей. Перед ними ставиться завдання: дати тлумачення того чи іншого вислову. Після кількахвилинного опрацювання діти дають пояснення).

Картка № 1. «Своїм успіхом кожна людина значною мірою зобов’язана думкам, які сама про себе створила» (Е.Берн). Картка № 2. «Усе на землі поступається праці та хоробрості» (Вольтер). Картка № 3. «Для успіху не треба бути набагато розумнішим за інших, треба просто бути на день швидшим від більшості» (Л.Сцілард). Картка № 4. «Успіх не розшукуватиме тебе. Ти сам маєш його шукати» (І.Бройан). Картка 5. «З нічого нічого не буває» (Гіт Лукрецій Кар). Картка 6. «Коли ми намагаємось шукати невідоме нам, то стаємо кращими, більш  мужніми і діяльнішими за тих, хто вважає, нібито невідоме не можна знайти й шукати не потрібно» (Платон). Картка 7. «Успіх залежить від того, як високо ти можеш підстрибнути,  відштовхнувшись від самого дна» (Д.Патон). Картка 8.  «Краще запалити бодай одну свічку, аніж проклинати пітьму» (Конфуцій). Картка 9. «Той, хто хоче, робить більше, ніж той, хто може» (Р. Мерьє). Картка 10.  «Лиш боротися, не миритися» (І. Франко). Картка 11. «Характер – це великий множник людських зусиль» (А.Вір) [2].

Вихователь: то які ж ми можемо визначити складові успіху? Так, це – бажання, віра, планування, впевненість, наполегливість, співпраця [2].

Вихователь: кожен з нас відчув, пережив почуття задоволення від якоїсь справи. І кожному знайоме почуття незадоволення собою після невдачі [3]. Можна сказати, що кожен із нас шукає власну формулу успіху. Життєвий шлях людини багато в чому залежить від неї самої, її вмінь, знань, особливостей характеру. Особистісно зріла людина покладає відповідальність за свої вчинки, за своє життя на себе, а не на оточуючих людей, долю, обставини. Уявлення про майбутнє істотно впливає на поведінку людини, її дії, турботу про своє здоров’я, перемоги [4].  Пропоную цікаву вправу «Човник».

Вправа «Човник»

Вихователь пропонує на паперовому човнику зобразити чи написати   асоціації до слова «успіх». Потім учні прикріплюють на дошку  результати своєї роботи (за бажанням - коментують).

Вихователь: давньоримський філософ Сенека казав: «Якщо людина не знає до якої пристані вона тримає шлях, для неї жоден вітер не буде попутним». Я бажаю, щоб ваш човен успіху прибув до берега вашої мрії!

Інформаційне повідомлення «Сім умов досягнення успіху»

Вихователь розповідає учням про основні умови досягнення успіху.

  1. Бажання досягти успіху. Не просто бажання як вередливе хотіння або тимчасовий потяг до задоволення чогось. Це має бути всепоглинаюче бажання. Ваша мета починає наближатися до вас лише тоді, коли ви пристрасно бажаєте цього.
  2. Віра у власні сили. За словами англійського письменника Семюела Джонсона: «Впевненість у собі ‒ перша необхідна умова великих починань». Відсутність впевненості позбавляє людину внутрішньої сили, послаблює життєві позиції.
  3. Чіткість цілей. Уміння ставити і досягати поставлені цілі – це компетенція, яка дає можливість людині поставити перед собою ціль, яка відповідає певним критеріям та досягнути поставлену ціль у визначені терміни та на високому якісному рівні. Якщо є рішення йти до цілі – ідіть, немає сили йти – повзіть, немає сили повзти – лежіть у напрямку цілі.
  4. Наполегливість ‒ здатність зберігати зацікавленість і докладати зусиль для досягнення довгострокових цілей, долаючи зовнішні та внутрішні труднощі.
  5. Спеціальні знання. До́нальд Джон Трамп, американський президент, серед основних своїх рис характеру виділяв крайню допитливість, просто таки нав’язливу жадобу до знань і цікавість до навколишнього світу. Це фактично підтверджує загальний закон життя: «Дерево або росте й розвивається, або помирає».
  6. Закоханість у справу  –  думки людини про улюблену справу займають у неї досить багато часу [5].

Психологічний практикум «Шлях до успіху»

Вихователь пропонує учням замислитись над своєю метою, реалізація якої дасть відчуття успіху. Діти мають намалювати на аркуші паперу лінію життя та свою  мрію у вигляді малюнка. На ній зазначити перешкоди та труднощі  (у вигляді камінців), а також можливості (у формі «квіточок-ресурсів»), завдяки яким можна подолати перешкоди і досягти мети (вміння, таланти, люди, яких ми знаємо і які нам можуть допомогти, тобто ресурси). Вихователь звертає увагу учнів на те, що користуючись ресурсами та людьми-помічниками, необхідно пам’ятати, що відчуття радості від успіху в повній мірі відчувається тоді, коли розумієш, що своєї мети досягнув за допомогою сформованих самостійно рис і якостей характеру. Після обговорення учні пишуть перелік необхідних рис характеру для реалізації мети, утворюючи «джерело», до якого вони можуть завжди приходити, щоб скористатися силою свого характеру на шляху до цілі.

Вихователь: ми з вами спробували пройти шлях лише до однієї мети, але таких цілей буде багато. Успіх – це здійснення мрії, заповітного бажання, позитивний наслідок роботи, перемога. Проте не слід забувати про «закон досягнення успіху»: щоб бути успішним, треба вміти зберігати баланс між тим, чого ми прагнемо, і тим, яким чином ідемо до мети. Ви - утілення надій ваших батьків. Ви - неповторна особистість, активний творець свого життя. Якщо будете впевнені в собі, то будь-яка перешкода стане  викликом, що спонукатиме до нових звершень [1].

Отже, пам’ятайте, що саме ви відповідаєте за правильність зроблених кроків до життєвого успіху. У досягненні мети важливо використовувати алгоритм: по-перше, сформулювати мету, відповівши на питання «чого я хочу?»; по-друге, уявити шляхи реалізації своєї мети, можливі перешкоди та власні можливості щодо їх подолання; по-третє, діяти [1]. Як говорить мудрість: «Дорогу подолає той, хто йде».

Література

  1. Падеріна Т. Тренінгове заняття «Успішна людина» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/treningove-zanatta-uspisna-ludina-72134.html
  2. Кириченко В. Виховна година: «Мистецтво бути успішним» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://motorostroitel.com.ua/images/article/2014_04_29
  3. Година спілкування «Фомула успіху» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://navigator.rv.ua/wp-content/uploads/2019/11/Godyna-spilkuvannya-USPIH.pdf
  4. Пугайчук С. Година спілкування «Шлях до успіху» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/godina-spilkuvanna-slah-do-uspihu-72724.html
  5. Василюк Т. Тренінгове заняття «Шлях до успіху» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://urok-ua.com/treningove-zanyattya-shlyah-do-uspihu/