Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

МЕТА: формування в учнів екологічної культури особистості, усвідомлення себе частинкою природи, відчуття відповідальності за неї як за національне багатство; розвивати пізнавальний інтерес; виховання відповідальності, взаємодопомоги та культури поведінки.

Обладнання: Проектор,  малюнки «Збережемо планету Земля».

Хід уроку

Хай завжди пам'ятає й дорослий, й дитина —
У світ прийшли ми для добра, бо ти і я — людина.
В. Чала

І. Вступ

Звучить  пісня  'Кольорова планета'  А. Побужанської.
На екрані відеоролик  'Кольорова планета' .

Вчитель. Усі ми — живі творіння природи на планеті Земля, її біологічні мешканці і нам необхідно берегти свою Землю, бо вона у Космосі така одна, і ніхто не знає, що є ще якась, хоч одна планета, де процвітає життя, подібне до нашого.

Учень 1. Велика й прекрасна планета Земля.
Є тут океани, річки і моря,
Глибокі озера, квітучі рівнини
І гори високі, й стрімкі їх вершини.
Земля -  оазис наш, нема секрету.
Цвіте на ній творимий нами день.
Вона чекає зодчих і поетів,
Як пташок навесні гіллястий клен.

Учень 2. Така от куля, голуба планета.
Мала планета в Космосі пливе.
Жива Земля, наснага для поета,
Вона жива, бо все на ній — живе.
Живі рослини і живі тварини,
Живі річки, озера і моря.

Учень 3. Озирнись навколо ти, 
І побачиш диво:
Небо, сонце і пташки...
Як же тут красиво!
Ось береза розплела
Коси свої жовті,
А ялини, як були,
Не змінились зовсім.

Учень 4. В зелених лаврах, в синій світлотіні
У сяйві сонця й вишні у цвіту,
В огні троянд, у моря мерехтінні
Побачить кожен може красоту.

Учень 5. О! Скільки треба мати слів в запасі,
Щоб описати всю красу землі
У фарбах, формах, пахощах і часі...
Її річки і джерельця малі,
Її простори й небеса чарівні,
Лісів казкових музику дзвінку,
Степи квітучі, дужі гори дивні,
Одвічну мудрість і любов палку. 

ІІ. Основна частина

Вчитель. Головна небезпека для людства полягає не в окремих екологічних катастрофах, якими б трагічними не були їхні наслідки, а в поступовому погіршенні стану природного середовища під впливом виробничої діяльності. Вони спричинюють такі глобальні явища, як:

  • глобальне потепління;
  • руйнування озонового шару;
  • кислотні дощі;
  • забруднення планети;
  • вирублення лісів;
  • накопичення і неконтрольоване переміщення токсичних речовин і відходів;
  • спустелювання, ерозію ґрунтів;
  • зменшення різноманітності рослинного й тваринного світу.

Найголовніша проблема, яка постає перед нами, — здоров'я природи. Здоров'я природи — це здоров'я всього людства, кожної окремої людини.

Скарбниця народної мудрості

Вчитель

- Чому вчить народна мудрість? Як слід ставитися до природи?

(Учні виходять з гаслами  і стають у коло)

  • Дай землі, то і вона тобі дасть.
  • Земля — тарілка, що покладеш, те й візьмеш.
  • Земля багата — народ багатий.
  • 3 брудної води ще ніхто чистим не вийшов.
  • Пролиту воду назад не збереш.
  • Хто хоче чистої води, нехай іде до джерела пити.
  • Горнися до природи — не матимеш пригод.
  • Земля — наша мати, горнися до неї.
  • Посадив дерево — себе прославив, посадив сад — рід прославив.
  • Не плюй у криницю, бо схочеш водиці.

Вчитель. А людина — розумна, наді­лена великими можливостями, тому на людину покладаються великі надії в то­му, що вона збереже свою Землю, своє довкілля і буде поводитися у ньому ро­зумно та дбайливо.

Правила поведінки на природі «Буду я природі другом»

(Учні  висловлюють гасла та приєднуються до кола)

1) Не ламай гілля дерев і кущів;
2) Не зривай у лісах та на лугах квітів;
3) Не руйнуй мурашники;
4) Не лови диких тварин і не принось їх додому;
5) Не лови метеликів, джмелів,бабок та інших комах;
6) Не залишай вогонь у лісі;
7) Не галасуй у лісі.

Гра «Як зберегти природу»

Учитель.

  • Якщо ти не нариваєш великих букетів польо­вих квітів, то сплесни у долоні над головою.
  • Якщо ти ніколи не залишаєш сміття у лісі, то тупни ногою.
  • Якщо ти не ламаєш гілочок-дерев, то підстрибни.
  • Якщо ти саджаєш і доглядаєш квіти, дерева, кущі, то підніми руку.
  • Якщо тобі подобаються квіти — посміхнись.
  • Якщо до твоєї кімнати залетів джміль або інша комаха і ти намагаєшся випустити її на волю, то змахни руками.
  • Якщо ти підібрав приблудне кошеня, собаку, то простягни руки вперед.
  • Якщо болить душа, коли бачите понівечене дерево, зрубану ялинку, забруднену річку — покладіть руку на серце.
  • Якщо ти переконаний, що треба кожній людині піклуватися про природу, про все живе — простягни руки своїм сусідам і візьми їх за руки.
  • Давайте ось так як ви дружно взялись за руки, ми будемо єдині у прагненні зберегти нашу матінку-природу!

Виступ учнів

Кожного дня і кожну хвилинку
Оберігаймо всяку звіринку.
Тільки добра їм треба бажати
І намагатись не ображати.
Полюбімо природу палко,
Не топчімо ногами фіалку,
Зупинімось – останній є шанс.
Ця планета не тільки для нас.

Вміймо природу любити,
Кожній стеблинці радіти,
В парку, у лісі, над яром.
Цвіту не вирві задаром,
Гілки не зломи для забави,
Оберігаймо ж усюди
Шлях і стежину у гаю –
Все це окрасою буде
Нашого рідного краю.

Заключна частина

Учитель.

Якою вона буде для нас, жителів, планета Земля? Це залежить від нас з вами. Настав час керуватись у всіх своїх вчинках правилами екологічного гуманізму. Основна його ідея – ми з вами лише частина природи, Космосу, законами і правилами якого ми повинні керуватись у повсякденному житті. Не володарювати над природою, а співпрацювати з нею, бути не царем природи, а її невід’ємною частинкою. Ми повинні турбуватися про природу, що в свою чергу впливає і на наше життя. Прогрес не повинен  вкорочувати життя природи і людини. Досить Чорнобиля, досить смітників та забрудненої води.

Вмійте природу любити,
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти.
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави.
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Оберігайте повсюди
Шлях і стежиночку в гаї.
Все це окрасою буде
Нашого рідного краю.

Література

  1. Булашов Г. О.Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях: космологічні українські народні погляди та вірування. — К. : Довіра, 1992. — 414 с.
  2. Галенс Джуді, Пір Ненсі.Книжка відповідей чомучки: Пер. з англ. — X.: Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2004. — 400 с.
  3. Мишанич С. В., Пазяк М. М.Українські прислів'я та приказки. — К.: Дніпро, 1984. — 390 с.
  4. Я познаю мир: Детская энциклопедия: География / авт.-сост. В. А. Маркин; худож. Е. В. Пузикова и др.; под. общ. ред. О. Г. Хинн.— М.: АСТ, 1995, — 560 с.
  5. Виховання екологічної культури молодших школярів. Частина ІІ/ О. В. Депетист, В. В. Чала, Н. А. Ярова – Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 110 с.
  6. http://vmuzyke.online/search