Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

На сучасному етапі розвитку освіти впроваджується концепція Нової української школи, характерними ознаками якої є навчання у формі гри, заняття на свіжому повітрі, інтегровані уроки, багато практичних завдань та дослідів, робота в команді, спільне вирішення завдань, атмосфера взаємопідтримки.

У порівнянні з репродуктивними, активні методи навчання більше підвищують емоційний відгук учнів на процесс пізнання, їх мотивацію, створюють кращі умови для розвитку самостійного мислення та творчого підходу до вирішення проблем, ефективніше впливають на підготовку учнів до майбутньої професійної діяльності, сприяють формуванню творчої особистості.

Тому саме активні методи більш відповідають концепції Нової української школи.

Вибір навчальної теми «Періодична система хімічних елементів» пов'язаний з наступними її особливостями: 1) це одна з базових тем; 2) тема починає вивчатись у 7 класі, коли створити емоційний відгук учнів на процесс пізнання легше, ніж у наступних класах; 3) дає можливість широко реалізовувати міжпредметні зв'язки; 4) дає можливість застосовувати активні методи та методичні прийоми.

При вивченні теми «Періодична система хімічних елементів» я застосовую наступні активні методи: ігровий метод, метод проблемних питань (ситуацій), метод творчих завдань, метод проектів.

Серед активних методичних прийомів найбільш ефективно мною використовуються:

на етапі перевірки Д/З: бліц-опитування (завдання «Ланцюжки», «Знатоки будови атома»), гра «Вірю-не вірю», лексичні диктанти (вставити пропущене словосполучення або термін, завершити речення).

Завдання «Ланцюжки-1». Створіть «ланцюжки»: назва елемента у ПС - символ елемента - назва елемента у перекладі з грецької мови.

Завдання «Ланцюжки-2». Створіть «ланцюжки»: назва елемента у ПС – символ елемента - назва елемента у перекладі з латинської мови.

Завдання «Знатоки будови атома». Знайти відповідність між будовою атома та його положенням у Періодичній системі хімічних елементів. Із відповідей-літер скласти ключове слово

Електронні схеми

I група

II група

ІІІ

група

IV група

V група

група

VII група

1) 2; 4

2) 2; 8; 2

3) 2; 1

4) 2; 8; 5

5) 2; 8; 18; 8; 1

6) 2; 8; 7

7) 2; 8; 18; 4

8) 2; 7

Щ

К

Е

Д

Т

Б

Е

Л

Ж

Л

З

Г

У

Й

И

М

Н

Х

К

С

А

Х

У

Ю

Е

М

Ч

Н

В

П

О

Ж

Я

Н

Х

К

Н

Т

А

С

З

Г

У

Й

И

К

М

Т

Ю

О

П

Т

А

Р

У

Н

на етапі актуалізації знань: ефект інтриги, здивування (завдання «Таємне послання», «Математичний фокус»)

Завдання «Математичний фокус». Учні загадують хімічний елемент та здійснюють з його порядковим номером обчислення за планом (надається), остаточний результат повідомляють вчителю, який відгадує елемент.

План: 1) виконується учнями: порядковий номер елемента подвоїти; до добутку додати 5; суму помножити на 5; отримати остаточний результат; 2) виконується вчителем: від результату відкинути останню цифру; від отриманого числа відняти 2; отримати порядковий номер елемента.

Приклад: Кальцій - №20; 20*2=40; 40+5=45; 45*5=225 Від 225 відкидаємо останню цифру та отримуємо 22. Від отриманого числа віднімаємо 2, отримуєм 20. Це і є номер задуманого елемента.

Завдання «Таємне послання». Розшифруйте наступний запис:

N2 S At3 O4 Na Si2 K5  Cr Li2 Mg I C  Pt F4 W Ti2 Ni He2 V3 C4 S2 F2 Kr3  Sr2 Fe2 P2 Br2 Ne2 Ag6 Zn2 Co Cl3 Al4  H2  Cu3 Ar2 Ag Ca Sn2 Be4 Hg4 B2 Mo

Ключ: «Істиний хімік повинен бути теоретиком і практиком»

на етапі вивчення нового матеріалу: проблемні питання (наприклад, при вивченні Періодичного закону у 7 класі відстежуємо з учнями за ПСХЕ послідовне зростання відносних атомних мас елементів зі збільшенням їх порядкових номерів, доки не доходимо до Ar-K. Питаю: чому порушується закономірність? Пригадуємо, що Ar-неметалічний елемент, а K- металічний.

 Робимо висновок: порядок розташування елементів у ПС залежить не лише від значень їх відносних атомних мас, а й від хімічних властивостей цих елементів та утворених ними сполук. Пропоную знайти у ПСХЕ ще дві аналогічні невідповідності (Co-Ni, Te-I).

У 8 класі знов повертаюсь до цих невідповідностей на більш «глибокому» рівні. Користуючись знаннями про будову атома, зокрема про структуру електронних оболонок атомів, з'ясовуємо, що інертний елемент Ar має повністю завершений енергетичний рівень. Проте лужний елемент K навпаки- має незавершений зовнішній енергетичний рівень. Підходимо до висновку, що між положенням елементів у ПС та їхньою атомною (електорнною)  будовою існує пряма залежність.

на етапі закріплення нового матеріалу:  використання інформації інтегрованого характеру (завдання «Міжпредметні зв'язки»), диференційовані завдання (завдання «Ерудит», «Відсутній елемент»). Ці методичні прийоми можна також використовувати на інших етапах уроку (актуалізації, Д/З)

Завдання «Міжпредметні зв'язки». У назві елемента-галогена змініть порядок літер та отримаєте назву геометричної фігури. (Бром – ромб)

У російській назві елемента-галогена змініть порядок літер та отримаєте назву твердого палива, що використовують як органічне добриво. (Фтор – торф)

У назвах яких хімічних елементів містяться: піратський напій; сосновий ліс; розважальний заклад; чарівник; чоловіче ім'я. (Br, B, Zr, Mg, As)

Розгадайте метаграми:

В таблиці я – відомий елемент,

Та літеру зміни з одного боку,

Переконаєшся в один момент,

Що я не елемент вже, а протока.

(Фосфор і Босфор)

 

Два елементи хімічних

Б'ють з метаграми, як дзвін:

З «Х» елемент металічний,

З «Б» - неметал уже він.

(Хром і бром)

Коли «Т», він – елемент,

Та врахуй такий момент:

Виправи лиш «Т» на «Р»-

Деспот править відтепер.

(Титан і тиран)

 

Коли з «Н» - я радіоактивний

Елемент, який у світі знають.

Коли з «Л» - я гори, що й донині

Азію й Європу розділяють.

(Уран і Урал)

Завдання «Ерудит».

Задача № 1. Вищий оксид элемента має формулу ЭО3. Елемент утворює летючу сполуку з Гідрогеном, у якій частка Гідрогену складає 5,88%. Визначте елемент. В якому періоді, групі, підгрупі він знаходиться?

Задача № 2. Вищий оксид элемента має відносну молекулярную масу 108, містить 74,08% Оксигена. Визначте елемент.

Задача № 3. Кислота має загальну формулу НЭО4. В ній елемент виявляє вищу валентность. Електронна оболонка його атома має 3 енергетичних рівня. Визначте елемент. В якому періоді, групі, підгрупі він знаходиться?

Завдання «Відсутній елемент»

на етапі Д/З: творчі завдання (кросворди, ребуси, казки, оповідання із застосуванням знань про хімічні елементи)

Ефективність використання активних методів навчання залежить, по-перше, від особистості вчителя та його педагогічної майстерності, а по-друге, - від обґрунтованості впровадження перелічених методів та їх поєднання з традиційними. Таким чином, досвід доводить, що при проведенні уроку раціональним є поєднання різноманітних методів та форм навчання, проте доцільно надавати перевагу активним формам і методам роботи, як найбільш ефективним в умовах впровадження концепції Нової української школи.

Література

  1. Кузурман Н. Ю.Періодичний закон та періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва /Методичний портал [Електронний ресурс] - [К.], 2015.-Режим доступу: http://metodportal.com/node/32665