Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Актуальність. Ефективний розвитком математичних здібностей дітей дошкільного віку – одне з актуальних проблем сучасності. Дошкільнята з розвиненим інтелектом швидше запам’ятовують матеріал, більш впевнені в своїх силах, легше адаптуються в новій обстановці, краще підготовлені до школи.
Основна форма мислення дошкільника – наочно-образне, яке дозволяє виділяти найістотніше в предметах, а також бачити співвідношення їх частин. Дитина повинна навчитися користуватися різними планами, схемами, робити умовиводи відповідно до законів логіки. групувати і класифікувати предмети за кількома властивостями.
Найбільш ефективним посібником є логічні блоки, розроблені угорським психологом і математиком Золтан Дьєнеша для підготовки мислення у дітей до засвоєння математики. Ігри легко конструюються за умови дотримання основних логічних правил, послідовності.
Постановка проблеми
Існує методика введення дітей в світ логіко-математичних уявлень з допомогою спеціальної серії навчаючих логіко-математичних ігор.
Зміст логіко-математичного розвитку дошкільників подано у всіх сферах життєдіяльності Базового компонента дошкільної освіти. А з формування логіко-математичної компетентності дітей визначено коло запитань, а саме:
- Роль вихователя у логіко-математичному розвитку дітей полягає у створенні умов, за яких можливо надавати допомогу дитині розкрити свій потенціал, навчити її самостійно пізнавати світ, бо основним чинником розвитку дитини є її власна діяльність.
- Важливим є не результат пізнавальної діяльності дитини, а процес її здійснення.
- Принципова особливість Базового компонента стосовно математичного змісту полягає у тому, що традиційний математичний аспект знань поєднаний з логічним. Тому, щоб забезпечити логіко-математичну компетентність дітей, необхідно формувати і розвивати у них уміння здійснювати і математичні, і логічні операції [4]
Аналіз останніх досліджень і публікацій
Досвід З. Дьєнеша знайшов відображення в статті Пагута Т. І., к.пед.н., доцент (Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука, м. Рівне) «Розвиток логіко –математичних компетентностей старших дошкільників засобами ігрових методик».
У статті досліджено проблему формування логіко-математичних компетентностей у старших дошкільників. Визначено вплив засобів ігрових методик на формування логіко-математичних компетентностей у старших дошкільників. У своїх дослідженнях помітили, що розвиток логіко-математичних компетентностей у старших дошкільників буде значно швидше здійснюватися при умові використання різноманітних ігрових технологій: ігри з дидактичними блоками 3. Дьєнеша. [2]
Мета статті
Уміння правильно вловлювати причинно-наслідкові зв’язки, знаходити параметри, що зв’язують різні на перший погляд події та предмети, навик мислити системно – це найважливіші умови успіху у професійній та особистісній сфері, а це означає, що розвиток логічного математичного мислення – запорука майбутньої життєвої успішності наших дітей.
Виклад основного матеріалу
Використання блоків Дьєнеша у вивченні основних властивостей геометричних фігур за їх ознаками і за існуючими в безлічі геометричним відносинам (співвідношенням). У процесі різноманітних дій з логічними блоками (розбиття, викладання за певними правилами, перестроювання та ін.) опанувати різними розумовими вміннями, з точки зору загального інтелектуального розвитку, а саме: поступово розвивати розумові операції: від оперування однією властивістю предметів до оперування двома, трьома і чотирма властивостями, порівнювати, класифікувати і узагальнювати предмети за кожною з цих властивостей. Потім опанувати вмінням аналізувати, порівнювати, класифікувати і узагальнювати предмети відразу за двома властивостями, дещо пізніше – за трьома і чотирма. вміння аналізу, абстрагування, порівняння, класифікації, узагальнення, кодування (декодування), а також логічні операції «не», «і», «або». З допомогою спеціально розроблених ігор і вправ з блоками розвинути елементарні навички алгометричної культури мислення, здатність виробляти дії в думці. За допомогою логічних блоків діти тренують увагу, пам’ять, сприйняття.
Загальна характеристика методики роботи з блоками З. Дьєнеша.
У дошкільній дидактиці застосовуються різноманітні розвиваючі матеріали. Найбільш ефективними є логічні блоки Дьєнеша. Логічні блоки придумав угорський математик і психолог Золтан Дьєнеша. Останнє десятиліття цей матеріал завойовує все більше визнання у педагогів нашої країни. Досвід педагогів показав ефективність використання логічних блоків як ігрового матеріалу в роботі з дітьми дошкільного і початкового шкільного віку. Логічні блоки являють собою еталони форм – геометричні фігури (коло, квадрат, рівносторонній трикутник, прямокутник) і є прекрасним засобом ознайомлення маленьких дітей з формою предметів і геометричними фігурами, а також ігри з блоками доступно, на наочній основі знайомлять дітей з кольором, розміром і товщиною об’єктів. Подібні ігри сприяють прискоренню процесу розвитку у дошкільнят найпростіших логічних структур мислення і математичних уявлень.
Практична робота з дошкільнятами з використанням блоків З.Дьєнеша.
Для роботи з дітьми розробила перспективне та календарне планування для дітей раннього, молодшого, середнього дошкільного віку. Виготовила методично-практичний посібник «Використання блоків Дьєнеша в роботі з дошкільниками». Виготовила практичний матеріал, підібрала ігри по плану.
III. Робота з батьками по використанню блоків З. Дьєнеша.
Активним учасником процесу виховання дитини є також сім’я. Методика З. Дьєнеша пропонує незкінченну різноманітність ігор які можна брати з готових посібників, а можна придумувати разом з дитиною, тоді гра стане захоплюючою дл всієї родини, улюблене хобі різних поколінь. Методика допоможе розвинути і вдосконалити інтелектуальні здібності, зробить розумові операції гнучкими і нестандартними, що важливо для будь якого віку.
- Склад комплекту блоків З.Дьєнеша:
Блоки Дьєнеша являють собою набір з 48 геометричних фігур:
а) чотирьох форм (кола, трикутника, квадрата, прямокутника);
б) трьох кольорів (червоні, сині і жовті фігури);
в) двох розмірів (великі і маленькі фігури);
г) двох видів товщини (товсті і тонкі фігури).
Є два види логічного дидактичного матеріалу:
Об’ємні (логічні блоки), виготовлені з дерева, пластика.
Площинні (логічні постаті), виготовлені з пластика, дерева, картонні.
Також додається розвиваючий матеріал для занять з логічними блоками відповідно віку дітей.
Поряд з логічними блоками в роботі застосовуються картки з умовно позначеними властивостями блоків (колір, форма, розмір, товщина). Всього 11 карток і 11 карток із запереченням властивостей.
У набір також може входити комплект логічних кубиків, на гранях яких зображені символи властивостей блоків Дьєнеша (товщина, величина, форма, колір) і символи заперечення цих же властивостей. Логічні кубики використовують в комплекті з блоками Дьєнеша і картками-символами. [4]
Висновок
Думка, що математичне мислення зовсім не обов’язкове в житті, що воно може стати в нагоді дітям тільки на уроках математики, дуже помилково! Для розвитку математичного мислення якнайкраще підходять блоки Дьєнеша. Їх використання у спільній діяльності педагога і дошкільників має велике значення для всебічного розвитку дітей.
Література
- Математика до школи. Посібник для вихователів дитячих садків та батьків. - Ч.1: Смоленцева А.А., Пустовойт О.В.; Дитинство-Прес, 2002.
- Пагута Т. І., к.пед.н., доцент (Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука, м. Рівне) с.105-106
- Мамон В. Г. Розвиток логіко-математичної компетентності дошкільників за допомогою паличок Кьюїзенера та блоків Дьєнеша
- В. Г. Мамон, І. А. Яблонська. А. Л. Половець // Дошкільний навчальний заклад. –2009. – № 3. – С. 21-271.
- Базовий компонент дошкільної освіти України: Науковий керівник: А. М. Богуш.
- Логічні блоки Дьєнеша. Розвиваюча гра для дітей віком від 3 до 7 років. ООО «Корвет» Росія, Санкт-Петербург.