Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

У сучасних умовах інтенсифікації процесів інтеграції України у світовий та європейський освітній простір одним із пріоритетних напрямків державної політики України в сфері освіти є використання інноваційних технологій. Давно минули часи, коли вчитель крейду і дошку використовував як головні атрибути уроку. Технології сучасності еволюціонують з космічною швидкістю. Діти, які ніколи не жили у світі без інтернету, вже «заточені» під віртуальну реальність. Сучасні учні мають абсолютно новий тип мислення, практично всі записи роблять у смартфонах і планшетах. Покоління Z – «цифрові» діти [4].

Розвиток інформатизації системи освіти може здійснюватися на основі досягнень науково-технічного прогресу та психолого-педагогічної науки, реалізації в освітніх системах парадигм людиноцентризму і рівного доступу до якісної освіти, принципів відкритої освіти, всеосяжного застосування в освіті сучасних ІКТ [1]. Сьогодні, для покращення якості освіти, доцільно більш активно впроваджувати в навчальний процес саме використання хмарних технологій (Cloudcomputing), технології, що передбачають віддалену обробку та зберігання даних.

Актуальність досвіду роботи учителя щодо використання сучасних технологій і пристроїв на уроках географії полягає в тому, що, працюючи з різноманітними програмами, пристроями і мобільними додатками, учні вчаться шукати, критично оцінювати і зберігати інформацію географічного характеру, створювати власні інформаційні продукти, формуючи інформаційно-цифрову компетентність.

Мета роботи:

  • показати доцільність використання хмарних технологій на уроках географії;
  • ознайомити із цифровими програмами і мобільними додатками, з якими працюють учитель й учні на уроках;
  • ознайомити педагогів із досвідом роботи учителя щодо використання сучасних технологій і пристроїв на уроках географії.

Предметом дослідження є використання хмарних технологій і сучасних цифрових пристроїв на уроках географії.

В Миколаївському класичному ліцеї для організації освітнього процесу запроваджено використання сервісу G Suite for Education – набір безкоштовних додатків Google, створених спеціально для навчальних закладів.

Це дало змогу створити єдиний інформаційний простір Крім цього, підключення до G-Suite for Education надало необмежений обсяг дискового простору всім учасникам навчального процесу та можливість під’єднувати до сервісів учнів. Тому на уроках географії автор використовує систему управління навчання Google Classroom, наприклад, при вивченні певних тем, діти самостійно опрацьовують матеріал (відео, презентації з теми, тощо), а потім виконують різноманітні завдання, тестові завдання, або створюють Google документи, презентації. Оцінювання виконується як вручну, так і автоматизовано, наприклад, використовуючи додаток Flubaroo.

Як елемент одного з етапів уроку автором використовується «хмара тегів» – візуальне подання списку ключових слів. Так, наприклад, при вивченні теми «Води суходолу України» у 8 класі на етапі мотивації вчителем використовується «хмара тегів», окремі слова якої учні вже вивчали раніше на уроках природознавства та географії.

Автор на уроках з успіхом також використовує здобутки міжнародної ІТ корпорації Google, яка розробила сервіси GoogleEarth і GoogleMaps. GoogleEarth має дуже простий і функціональний набір можливостей та інтерфейс, що допомагає знайти об’єкт і в реальних умовах візуалізувати географічне поняття для розуміння учнів з можливістю робити знімки.

Змістовним доповненням уроків та позакласних заходів у Миколаївському класичному ліцеї також є QR-коди. Зазначена технологія допомагає автору не тільки закріпити та поглибити фахові знання учнів, а й підвищити навчальну мотивацію до освоєння нових інформаційно-комунікаційних технологій. Так, наприклад, при вивченні теми «Клімат. Характеристика типів клімату за кліматограмами. Вплив атмосфери на літосферу» в 11 класі, автор використовуючи прийом «Картографічна розминка» ділить клас на малі групи для роботи з QR-кодами. Учням видаються QR-коди з інформацією про постійні та сезонні вітри. Дітям треба встановити назви вітрів та їх відповідність з QR-кодами, результати занести в таблицю і позначити постійні вітри на контурній карті, також QR-коди використовується на цьому уроці, як елемент рефлексії.

Як елемент одного з етапів уроку автором використовується Classtime – помічник вчителя, що збагачує урок миттєвою візуалізацією рівня розуміння та прогресу усього класу в живому часі. Для виконання завдання учню необхідно у своєму пристрої зайти в браузер на сайт https://www.classtime.com/uk/, підтвердивши свій акаунт через гугл або фейсбук. Окрім традиційних типів питань (одна чи кілька правильних відповідей, правда/неправда), також можна створювати відкриті запитання та перевіряти їх безпосередньо під час уроку, що дає змогу переглянути поширені помилки та адаптувати урок.

Також як ігрові форми роботи у навчанні для перевірки знань учнів автором застосовується онлайн-сервіс Kahoot!, який дає змогу створювати інтерактивні навчальні ігри (вікторини, обговорення, опитування). При використанні онлайн-сервісу підвищується рівень обізнаності в інформаційно-комунікаційних технологіях, стимулюється критичне мислення, адже, участь в іграх, створених за допомогою сервісу, сприяє спілкуванню та співпраці у колективі.

Технологія «веб-квест» допомагає в організації ефективного використання часу учнів Миколаївського класичного ліцею та спрямуванні зусиль на роботу з інформацією. З орієнтацією на розвиток пізнавальної, дослідницької діяльності перед учнями ставиться проблемне завдання (проект, який включає елементи рольової гри), а для його виконання учні використовують інформаційні ресурси Інтернету. Одним з видів завдань, що використовуються автором в веб-квестах є завдання, створені на базі платформи LearningApps.org, що є додатком Web 2.0 для підтримки навчання та процесу викладання за допомогою інтерактивних модулів

Автором проведено моніторинг використання хмарних технологій на уроках географії у Миколаївському класичному ліцею. (таблиця 1)

Аналіз спостережень використання хмарних технологій

Таблиця 1

Параметри спостереження

Результати

Використання Classroom:

·                  забезпечує учням доступ до навчальних ресурсів під час занять та позаурочний час;

·                  надає можливість доопрацювати завдання, на які не вистачило часу під час уроку, або додаткові завдання для підвищення оцінки;

·                  надає можливість виконати таку порівняльно нову форму предметної роботи, як дослідження.

 

100%

21%

50%

Використання сервісів Google для обміну інформацією та створення колективних проектів

25%

Використання веб-квестів, які підвищують мотивацію учнів до вивчення дисципліни

15%

Інтерактивні дидактичні завдання, створені за допомогою сервісу LearningApps.org, що активізують навчальну діяльність учнів

39%

Дидактичні матеріали у вигляді хмари тегів, що дозволяють зручно повторити та закріпити матеріал

17%

Використання QR-кодів, що урізноманітнюють навчальний процес

15%

Використання сервісів GoogleEarth і GoogleMaps

60%

Використання онлайн-сервісу Kahoot!

35%

Використання Classtime

40%

Усі діти мають потребу в знаннях, яскраво виражений інтерес до певної галузі знань. Хмарні технології мають дуже великий потенціал для освітнього процесу.

Головною проблемою освіти в наш час є стрімке зниження в учнів мотивації до навчання. Автор досвіду вважає, що використання хмарних технологій та сучасних пристроїв дозволяють зробити уроки більш ефективними, та підвищують інтерес учнів до навчання, виховують самостійність і відповідальність при отриманні нових знань.

Використання хмарних технологій, як вважає автор, є необхідним не тільки безпосередньо на уроках а й в позакласній роботі з предмету. Особливу увагу слід звернути на те, що використання цих сервісів повинно розглядатися не як мета чи самоціль, а як засіб підвищення якості навчання, розвитку учнів та підвищення їх інтересу до отримання нових знань. Тільки тоді використання цифрових технологій буде виправданим і ефективним.

Дана робота не вичерпує всіх аспектів проблеми використання сервісів для організації освітнього процесу на уроках географії, але це й неможливо в сучасних умовах. Зокрема, розвиток онлайн-сервісів пропонує нам щодня все нові і нові можливості використання хмарних сервісів для організації освітнього процесу.

Література

  1. Бугайчук К.Л. Роль соціальних сервісів Web 2.0 у формуванні персонального навчального середовища. [Електронний ресурс] — Режим доступу: http://osvitnitexnologii.blogspot.ru/p/web-20.html
  2. Дягло Н.В. Вікі-технології у сучасній освіті // Вісник Чернігівського держ. пед. ун-ту імені Т.Г.Шевченка. – Чернігів. – 2008. – Вип.58. – С.86-90.
  3. Гриневич М.С. Медiа освiтнi квести // Вища освіта України. 2009. №3. Дод. 1. Тем. Вип. Педагогіка вищої школи: методологія, теорія, технології. К.: Гнозис, 2009. – С. 153–155. 
  4. Мірошнікова Аліна. Як вчителям порозумітися з «цифровим» поколінням дітей [Електроний ресурс]. – Режим доступу: https://osvitoria.media/opinions/yak-vchytelyam-porozumitysya-z-tsyfrovym-pokolinnyam-ditej-porady-psyhologa/.
  5. Нова українська школа: Концептуальні засади реформування середньої школи [Електроний ресурс]. – Режим доступу: https://www.kmu.gov.ua/storage/app/media/reforms/ukrainska-shkola-compressed.pdf