Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Актуальність проблеми полягає в тому, що сьогодні в умовах величезних змін у соціальному, економічному та політичному житті України, постала проблема радикальної перебудови у сфері освіти та виховання, мета якої – формувати конкурентно здібну, творчу особистість, яка спроможна до самовизначення, до самореалізації та самовдосконалення.

Початкова школа - фундамент, від якості якого залежить подальше навчання дитини, і це накладає особливу відповідальність на вчителя початкової школи. Довгий час початкова школа в системі освіти була «школою досвіду», тобто розглядалася як ступінь освіти, де учень повинен освоїти такі основні навички, як читання, письмо, рахунок для подальшої освіти. Сьогодні місією початкової школи є різнобічний розвиток особистості дитини відповідно до її вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей, формування в неї загальнокультурних і морально – етичних цінностей, ключових і предметних компетентностей, необхідних життєвих і соціальних навичок, що забезпечують її готовність до продовження навчання в основній школі, життя у демократичному суспільстві [2]. Найціннішим результатом початкової освіти в особистісному вимірі є здорова дитина, мотивована на успішне навчання, дослідницьке ставлення до життя; це учень/учениця, які вміють вчитися з різних джерел і критично оцінювати інформацію, відповідально ставитися до  себе, та інших людей, усвідомлювати себе громадянином/ громадянкою України [3,  с. 13].

Початкова школа повинна стати першим досвідом дитини в освітній системі - місцем проби своїх освітніх сил. «Освічені українці, всебічно розвиннені, відповідальні громадяни і патріоти, здатні до ризику та інновацій, - ось хто поведе українську економіку вперед у XXI столітті» [4].

В початкових класах важливо розвинути активність, самостійність, зберегти пізнавальну активність і створити умови для гармонійного входження дитини в освітній світ, підтримати його здоров'я та емоційне благополуччя. Саме ці якості учнів і розвиваються з впровадженням ІКТ в освітній процес.Використання інформаційних технологій відкривають доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність самостійної роботи, надають абсолютно нові можливості для творчості, дозволяють реалізовувати принципово нові форми і методи навчання.

Інформаційно-комп’ютерні технології здійснюють вплив на емоційну сферу молодшого школяра, сприяючи підвищенню пізнавальної активності, підвищенню інтересу до предмета та навчання взагалі, активізації навчальної діяльності учнів. За даними дослідження Інституту Євролінгвіст (Голландія) відомо, що більшість людей запам’ятовують 5% почутого і 20 % - побаченого. Одночасне використання аудіо – та відеоінформації підвищує запам’ятовування до 40 – 50 %.

Людина запам’ятовує: 20% того, що чує;30% того, що бачить; 50% того, що чує і бачить; 70 % того, що чує, бачить і про що говорить; 90 % того, що чує, бачить, про що говорить і робить [5, с.6].

До школи приходить нове покоління дітей, які живуть у інформаційному, динамічному, емоційно напруженому середовищі. Інформаційні технології стають потужним багатофункціональним засобом навчання. Їх використання привчає учня жити в інформаційному середовищі, сприяє залученню школярів до інформаційної культури. ІКТ - це не мета, а засіб навчання. Комп'ютеризація повинна стосуватися лише тієї частини навчального процесу, де вона справді необхідна. Таким чином, використання інформаційно - комунікаційних технологій в початковій школі - це не просто нове віяння часу, а необхідність і пошук нового сенсу уроку.

Використання ІКТ населенням України швидко поширюється. Згідно національного дослідження аудиторії українського Інтернету проведеного компанією InMind в Україні на цей час нараховується 8 мільйонів постійних користувачів Інтернету, з яких найбільш активними є мешканці міст. Згідно цього ж дослідження кількість Інтернет-користувачів в Україні посідає друге місце серед країн Центральної і Східної Європи після Росії та Польщі. За даними дослідження компанії InMind та міжнародної мережі Factum-Group, вік користувачів становить 15-75 років (це більш 10 мільйонів людей або кожен п’ятий мешканець України у віці 18 років і старше є користувачем Інтернету). Визначено, що основна частка Інтернет-аудиторії – молоде покоління у віці 22-45 років, яке є найбільш соціально активним і відкритим до інновацій, більш половини (52%) з них мають вищу або неповну вищу освіту [6].  Компанія «Майкрософт Україна» за підтримки Міністерства освіти і науки України провела онлайн-дослідження «Інновації в навчанні», яким були охоплені 3864 українських педагоги. 83% респондентів відзначили, що основною перешкодою на шляху поширення інформаційних технологій у навчальному процесі є недостатня кількість комп’ютерів для учнів [7].

В рамках дослідження визначено, що за наявною офіційною статистикою, забезпечення комп’ютерною технікою сільських шкіл в Україні становить 97,8%, а міських – 93,4%. Дослідження показало, що педагоги й учні мають більше доступу до ІКТ за межами школи, ніж у класі. Наприклад, 70% учнів мають доступ до комп’ютерів поза школою, 74% мають мобільний телефон. При цьому яких-небудь істотних відмінностей у цих показниках для різних регіонів України не спостерігається. Крім того, у дослідженні відзначається, що 67% опитаних не вбачають підготовленість вчителів у сфері ІКТ як найсерйознішу перешкоду для використання інформаційних технологій у навчанні, що свідчить про підвищення рівня володіння ІКТ самими вчителями й сформований потенціал з більш ефективного впровадження ІКТ в освіті.  

До школи приходять нові покоління дітей, які живуть у інформаційному, динамічному, емоційно напруженому середовищі. Інформаційні технології стають потужним багатофункціональним засобом навчання. Їх використання привчає учня жити в інформаційному середовищі, сприяє залученню школярів до інформаційної культури. За допомогою комп’ютера школярі навчаються пошуку нової інформації та практичним способам роботи з нею. Опановують комп’ютерну грамоту, в результаті чого підвищується мотивація знань у навчальному процесі. Дитина стає активним суб’єктом навчальної діяльності, в неї з’являється реальна можливість для самореалізації. Відповідно до Державного стандарту початкової загальної середньої освіти державними вимогами до рівня загальної підготовки молодших школярів є: - володіти конструктивно-художніми, конструктивно-технічними уміннями з різних навчальних дисциплін; - уміти поєднувати словесну, графічну і предметно виражену інформацію у цілісні образи – художні або технічні, елементи інформатики за наявності відповідних умов [8].

Одним із головних завдань початкової школи є застосування ІКТ у процесі вивчення більшості навчальних предметів у рамках програми. Основним видом використання комп’ютерно-орієнтованих засобів навчання є їх органічна інтеграція в певні уроки. У цікавій, динамічній, ігровій формі учні молодших класів опановують комп’ютерні засоби, та одночасно удосконалюють свої знання з певних навчальних предметів, розвивають пам’ять, просторову уяву, логічне мислення, творчі здібності. Як свідчать дослідження, проведенні у школах Канади, США, Франції, «комп’ютер на уроках в початковій школі подвоює час довільної уваги в учнів (20 хвилин замість 10 хвилин на традиційному уроці), а ігровий аспект часто сприяє кращому сприйняттю моделі учнями або осмисленню необхідності застосування алгоритму. Отже комп’ютер сприяє розвитку розумових здібностей, творчого нестандартного мислення в розв’язанні завдань, підвищує інтерес до навчання, сприяє набуттю знань і умінь, розкриває привабливі сторони різних галузей науки. Він надає нові можливості для розвитку здібностей дитини, активно включає її у навчальний процес, підвищує зацікавленість, сприяє кращому засвоєнню навчального матеріалу. Життя маленького учня стає цікавішим і не таким важким.

Сьогодні серед розмаїття інноваційних технологій існують інформаційні технології, що пропонують використання комп’ютерних та телекомунікаційних програм. Це сприяє більш високому інтелектуальному розвитку учнів, вчить їх самостійно орієнтуватись у складному і різноманітному світі інформації, дає можливість реалізовувати власні творчі здібності через дослідницько-пошукову та наукову діяльність. Раціональне використання інформаційних технологій, аудіовізуальних посібників з іншими дидактичними засобами значно скорочують час пред’явлення опорної інформації, надають можливість її повторення під час організації самостійної роботи, аналізу, самоаналізу, підведення підсумків.

У своїй діяльності вважаю доцільним використовувати навчальноінформуючи енциклопедії, електронні підручники, кінофільми, посібники, створені за програмою презентацій PowerPoint. Впроваджуючи дані програми на певному етапі уроку, застосовую такі методи: - пояснювально-ілюстративний, який передбачає використання ілюстрацій, таблиць, малюнків, схем у супроводі розповіді вчителя. Допомагає у цьому програма презентацій PowerPoint, яка сприяє розвитку пізнавальної активності учнів, передачі додаткової цікавої інформації, забезпечення принципу наочності; - метод контролю, зокрема тестування, як метод швидкого виявлення рівня знань, умінь та навичок учнів на різних етапах навчального процесу.

Для цього широко використовуються елементи тестових програм що дає можливість підготувати дітей до навчання у середній ланці школи; - практичний метод, який застосовується на уроках трудового навчання та образотворчого мистецтва, що сприяє розвитку творчих здібностей, мислення, підвищує інтерес школярів до даних предметів; - проблемно-пошуковий метод найчастіше застосовується на етапах повідомлення теми та мети уроку, мотивації навчальної діяльності, сприймання нового матеріалу з використанням відео програм, що створює проблемну ситуацію, сприяє зацікавленню учнів та розвитку їх мислення і мовлення. - репродуктивний метод також забезпечує використанням відео програм. Програму Power Point  використовую майже на всіх уроках.

Особливо цікавими за допомогою презентації можна зробити уроки читання. Портрети письменників під час вивчення їх біографії, місця, де вони жили й творили, інсценування окремих епізодів з творів, складання плану, словникова робота, чистомовки, скоромовки – усе стає цікавим, якщо використовувати ці сучасні методи. Діти залюбки слухають вірші у виконанні самих авторів, пісні на слова поетів, творчість яких вивчається. На уроках української мовивикористовую  таблиці, для підвищення грамотності учнів різні види диктантів та списування, записи зорових, зорово-слухових диктантів, вправ для вибіркового списування, деформованих текстів  записую у форматі Word і демонструю за допомогою комп’ютерана екрані телевізра. На уроках РЗМ (розвитку зв’язного мовлення) величезне місце займає практична діяльність учнів, а саме виконання різноманітних завдань, як творчого, так і репродуктивного характеру. За допомогою текстового редактора WORDPAD створюю дидактичні матеріали у вигляді текстових завдань, а з допомогою текстового процесора WORD - аналогічні завдання використовую як роздатковий матеріал (роздруковую на папері. Уроки математики, особливо вимагають від вчителя використання великої кількості наочного матеріалу, зокрема лічильного.

Широко використовую презентації під час усної лічби, математичних диктантів, роботи з геометричним матеріалом, тестуванні, логічних вправ, для перевірки та закріплення навичок усної лічби створюю  математичні тренажери, використовую ліцензійні диски ( видавництво «Основа», Харків), тренажери для швидкого запам’ятовування таблиці множення. За допомогою текстового редактора WORDPAD створюю таблиці для роботи з геометричним матеріалом.Для уроків «Природзнавства» презентація взагалі просто знахідка. Картини природи, тварини, моря, океани, природні зони, кругообіг води, ланцюжки живлення – усе можна відобразити на слайдах.

І перевірити знання простіше: тести, кросворди, ребуси, шаради – усе робить урок цікавимМультимедійні презентації просто незамінні на уроках. За їх допомогою учні під час уроку віртуально подорожують у будь-який куточок рідного краю і далеко за його межі, можуть ознайомитись зі знахідками старовини, побачити побут, спосіб життя людей, їхні основні види занять. Діти мають можливість побачити фрагменти історичних і документальних фільмів, мультфільмів, які допомагають збагатити навчально-виховний процес яскравими враженнями.  Це допомагає урізноманітнити різні етапи уроку. На етапі актуалізації знань ілюструю запитання графічними об’єктами, анімацією, звуковим супроводом, з кросвордами, ребусами. На етапі пояснення нового матеріалу використовую аудіо -, фото -, відіофрагменти. Застосування комп'ютера на різних етапах навчання дозволяє довести час активної роботи учнів на уроці до 75–80% часу уроку, замість звичайних 15–20%.

Сучасні школярі швидше і з великим інтересом засвоюють інформацію з екрану комп'ютера, ніж зі слів учителя [9]. Як писав великий педагог К.Д.Ушинський: «Якщо ви входите в клас, від якого важко добитися слова, почніть показувати картинки, і клас заговорить, а головне, заговорить вільно». (10) Презентації використовую на уроках образотворчого мистецтва: портрети митців, репродукції, схеми, послідовність виконання малюнка тощо. Зразки виробів та етапи роботи на уроках технології і т.д. Комп'ютер є і найпотужнішим стимулом для творчості дітей, зокрема й найбільш інфантильних або розгальмованих. Екран притягує увагу, якої ми деколи не можемо добитися під час фронтальної роботи з класом. Вплив навчального матеріалу на учнів багато в чому залежить від ступеня і рівня ілюстративності матеріалу. Візуальна насиченість навчального матеріалу робить його яскравим, переконливим, сприяє кращому його засвоєнню і запам'ятовуванню [11].

З досвіду роботи я можу зробити такі висновки:

  1. Застосування сучасних інформаційних технологій у початковій школі сприяє більш активному і свідомому засвоєнню учнями навчального матеріалу з математики, музики, природознавства, української, англійської мов.
  2. Оволодіння елементами комп’ютерної грамотності не викликає суттєвих труднощів у молодших школярів. При цьому, комп’ютерні ігрові програми сприяють кращому засвоєнню навчального матеріалу, створюють позитивне емоційне ставлення учнів до діяльності, опосередкованої комп’ютером.
  3. В процесі сумісної комп’ютерно-ігрової діяльності виникає «кооперуючий ефект». Учні у грі шукають раціональні способи організації сумісних дій, навіть в тому випадку, коли така задача їм не ставиться в явному вигляді.
  4. Навчаючі і контролюючі програми, програми-тести, програмиредактори стимулюють інтерес молодших школярів до навчальної діяльності, сприяють формуванню логічного, творчого мислення, розвитку здібностей учнів.
  5. Використання інформаційних технологій на уроках в початковій школі є одним з самих сучасних засобів розвитку особистості молодшого школяра, формування інформаційної культури.

Без ІКТ вже просто неможливо уявити сучасну школу.  «Якщо ми будемо навчати наших дітей так, як ми навчали вчора – ми вкрадемо у них майбутнє…» (Джон Дьюі»). У праці “Освіта сьогодні” він зазначає, що “ніякий соціальний устрій, і особливо демократичний, не може бути надійним, якщо школа не є активним учасником його творення” [12, с. 5].

Але в той же час, необхідно розуміти, що збільшення часу безпосередньої роботи молодшого школяра за комп'ютером ініціює низку негативних наслідків: перезбудження нервової системи, втому очей, статичне напруження м'язів спини й шиї, загальну стомлюваність організму. Тому, якою б привабливою не була навчальна діяльність з використанням комп'ютера на уроці, необхідно суворо дотримуватися встановлених санітарних норм.

Література

  1. Нова українська школа: порадник для вчителя / за заг. ред. Н. М. Бібік. — Київ: Літера ЛТД, 2018. — 160 с. ISBN 978-966-178-985-1 с.11)
  2. Закон України «Про освіту»
  3. Концепція «Нова українська школа» с. 13.
  4. Концепція початкової освіти – Початкова школа. – 2016. № 6. - с. 1-4
  5. Комп’ютер для вчителя. О. В. Бодня, Мультимедійна презентація. Харків. Основа, 2011. – 132 с.
  6. Аствацатуров Г. Педагогічний дизайн мультимедійного уроку [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://nataliszoh12.blogspot.com
  7. Сайт «Ділова Україна» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://project.ukrinform. ua/news/21397/
  8. Державний стандарт початкової освіти. – С. 12-13.
  9. Захарчук Т. В. Інноваційні технології навчання в сучасній школі/ ТВО – (Електронне джерело) – Режим доступу до джерела: https://muzicteacher.at.ua/publ/innovacijniteknologijinavchannyav 1-0-5
  10. К. Д. Ушинський, Підручник « Рідне слово». – 238 с.
  11. Пономаренко Л. Мультимедійна підтримка навчального процесу // Початкова освіта. – 2012. – №1-2. – С .16
  12. Dewey John Education Today. Edit and with a foreword by Joseph Ratner / John Dewey. – New York, 1944. – 343 p.