Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
На сучасному етапі розвитку нашого суспільства основним завданням сучасної школи є створення інноваційного простору для розвитку обдарованої та гармонійно-цілісної особистості. Саме тому сьогодні кожний учитель та викладач повинен намагатися організовувати інноваційний процес під час навчальної діяльності таким чином, щоб створити сприятливе навчальне середовище, в якому теорія і практика учнів засвоювалась би одночасно. Для того, щоб викликати інтерес в учнів до вивчення іноземної мови, учителі повинні шукати нові, цікаві і результативні моделі, форми і методи навчання. Саме тому метою даної робити є висвітлення основних інноваційних моделей вивчення англійської мови.
Передусім заначимо, що розвиток системи освіти вимагає від педагогічної науки й практики вивчення і впровадження нових методів навчання учнів. Інновації в освітньому процесі пов'язані із загальними процесами у суспільстві, глобальними проблемами, інтеграцією знань і форм соціального буття. Нині створюється нова педагогіка, характерною ознакою якої є інноваційність – здатність до оновлення, відкритість новому. Сьогодні основними завданнями сучасної школи є розвиток гармонійно-цілісної особистості та створення інноваційного середовища, в якому можуть розвиватися її обдарованість, здібності та потенційні можливості.
Розглянемо що таке інноваційне середовище? Насамперед, це – педагогічно доцільно організований простір життєдіяльності, який сприяє розвитку інноваційного ресурсу особистості; інтегрований засіб накопичення і реалізації інноваційного потенціалу навчального закладу. Адже нині, кожен учитель повинен намагатися організовувати інноваційний процес під час навчальної діяльності таким чином, щоб створити сприятливе навчальне середовище. Інноваційний процес – це комплексна діяльність по створенню, освоєнню, використанню та розповсюдженню нововведень. Для того, щоб викликати інтерес в учнів до вивчення іноземної мови вчителі англійської мови повинні шукати нові, цікаві і результативні моделі, форми і методи навчання. Одним з основних методичних інновацій є інтерактивні методи навчання. Вони основані на діалогічному мовленні, в ході якого здійснюється взаємодія вчителя і учня, при цьому вони – рівноправні, рівнозначні суб’єкти навчання і не відчувається домінування одного учасника навчального процесу над іншим, однієї думки над іншою. В таких умовах, учні швидше привчаються бути демократичними, сміливо спілкуватися з іншими людьми, критично мислити, приймати обґрунтовані самостійні рішення. Мета інтерактивного навчання – створення комфортних умов навчання, при яких учень відчуває свою успішність, свою інтелектуальну досконалість, що робить продуктивним сам освітній процес. Потрібно пам’ятати, що суть інтерактивного навчання полягає у тому, що навчальний процес повинен бути постійно наповнений активною взаємодією всіх учнів. Це базується на співпраці, взаємонавчанні: вчитель – учень, учень – учень.
Сьогодні особливої цінності у вивченні іноземної мови набуває технологія дебатів. Дебати – це чітко структурований і спеціально організований публічний обмін думками між двома сторонами з актуальних тем. Як навчальну технологію дебати розробив британський соціолог Карл Поппер. Формат дебатів Карла Поппера, або Дебати програми Карла Поппера – це формат освітніх дебатів, що вважається найпростішим і оптимальним для дебатерів-початківців.
Як стверджує доктор педагогічних наук, професор О.І. Пометун, участь учнів у дебатах надає учням більш широкі освітні можливості як для покращення своєї пізнавальної діяльності та навчальної успішності, так і для майбутнього професійного розвитку і життя в цілому [2, с. 12]. Під час дебатування активізується критичне мислення, що означає вміння аналізувати та систематизувати ідеї, абстрактно мислити; активно розвиваються ораторські здібності, що проявляються у ясності та логічній послідовності висловлювання думки.
Як можна використовувати дебати під час карантину? Відповідь проста. При допомозі Skype і Zoom. В умовах, коли дітям не вистачає спілкування з однолітками, діти беруть участь в онлайн-дебатах з величезним задоволенням.
На сучасному етапі розвитку педагогічної галузі набуває популярності проектна технологія. Метод проектів містить сукупність дослідницьких, пошукових, проблемних методів, творчих за своєю суттю. Це спільна навчально-пізнавальна, творча та ігрова діяльність учнів, яка спрямована на досягнення результату з розв'язання певної проблеми. Сучасна дослідниця О. Дьоміна виокремлює дослідницькі, творчі, ігрові та інформаційні проекти [1]. Слід додати, що використання проектної методики у процесі навчання дозволяє поєднувати самостійну, індивідуальну роботу з груповою і колективною; стимулює самостійний пошук учнями потрібної інформації; вимагає розвиток творчої фантазії для того, щоб виграшно організувати знайдену інформацію і представити її іншим.
Метод проектів активізує усі сторони особистості школяра: його інтелектуальну сферу, його типологічні особливості і риси характеру (цілеспрямованість, наполегливість, допитливість, працьовитість), його комунікативні вміння, почуття та емоції. Самостійна діяльність учнів при підготовці проектів формує навички пошуку іншомовної інформації, розширює можливості їх інтерактивного спілкування, закладає фундамент для подальшої самостійної пізнавальної діяльності. Крім того, проектна діяльність, заснована на культурологічному підході, допомагає учням розширити кругозір, збагатити свої соціокультурні знання.
Яким чином можна використовувати проектну технологію під час карантину? Учням слід запропонувати теми проектів і розділити на групи. Іншу роботу вони можуть виконувати самостійно (збирати інформацію, готувати презентації, обговорювати необхідні питання за допомогою Viber, Telegram, тощо). Учитель може допомагати, перевіряти та консультувати, наприклад, через Google classroom. Захист проектів можна здійснювати за допомогою Skype і Zoom.
Дуже вдало використовувати ігрові форми навчання. Учні із задоволенням приймають участь, бо гра – це світ в якому живе дитина. Граючи, вони не помічають, як засвоїли новий матеріал. За допомогою ігор школярі навчаються будувати і конструювати, причому кожний учень має змогу вчитися у своєму стилі. Гра стимулює процес пізнання і навчання дітей, привчає їх до сумлінної праці. У процесі гри в дітей виробляються навички зосередження, самостійного мислення, розвивається увага, дисципліна. Введення ігор чи ігрових моментів робить навчання цікавішим, створює в дітей бадьорий настрій, полегшує подолання труднощів у засвоєнні навчального матеріалу.
Слід зауважити, що великі можливості для вчителя пропонує використання інтерактивного додатку LearningApps, де запропоновано велику кількість ігрових завдань, але також можна і створювати власні. Дуже цікавим є використання віртуальної дошки Padlet, а також особливо актуальними є інтерактивні тестові завдання на сайті https://vseosvita.ua/.
Таким чином, можемо стверджувати, що процес навчання – це не автоматичне вкладання навчального матеріалу в голову учня. Він потребує напруженої розумової роботи дитини та її власної активної участі в цьому процесі. Вчитель досягне успіху лише тоді, коли зрозуміє, що дітям подобається все нове і цікаве. Одна й та сама модель проведення занять не дає можливості дітям розкрити себе повністю, зупиняє розвиток творчого потенціалу навчання. Саме тому необхідно використовувати інноваційно-педагогічні технології навчання, які збільшують інтерес учнів до вивчення іноземних мов.
Література
- Дьоміна О. Метод проектів як засіб розвитку творчої особистості та ефективної співпраці учнів та вчителя / О. Дьоміна // Англійська мова та література. – 2012. № 3, С. 7 – 10.
- Пометун О.І. Дебати в школі. Як навчити учнів аргументації та публічному мовленню / О.І. Пометун. – Київ, 2006. – 126 с.