Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Результати численних досліджень вітчизняних та зарубіжних науковців у галузі педагогічної інноватики констатують, що інноваційні педагогічні технології як принцип педагогіки забезпечують умови розвитку особистості, здійснення її права на індивідуальний творчий внесок, на особистісну ініціативу, на свободу саморозвитку. Не випадково інноваційна діяльність у сферах матеріальної і духовної культури багатьох найрозвинутіших країн світу розпочиналася з виховання нового покоління обдарованих дітей, яким належало у майбутньому здійснювати відкриття [2, с. 16]. Система дистанційного навчання в нашій державі перебуває на стадії становлення, тим не менш про її важливість та перспективність свідчить розробка широкої нормативно-правової бази та зростаюча кількість наукових праць, у т.ч.  присвячених проблемам дистанційного навчання англійської мови у закладі загальної середньої освіти.

Мета статті – визначити особливості застосування інтерактивних хмарних сервісів на прикладі сервісу StudyStack для організації ефективного дистанційного навчання англійської мови в освітньому процесі.

Науковець І. Дичківська визначає сучасні інноваційні технології в іншомовній освіті як використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчанні, зокрема, робота з спеціально розробленими комп’ютерними програмами (електронні освітні ресурси, тренажери, програми тестового контролю), мультимедійними (дидактичні відео та аудіоматеріали, мультимедійні ігри та презентації) та телекомунікаційними (інтерактивне листування, відеоконференції, телеконференції, телекомунікаційні проекти, відкриті масові онлайн-курси, Інтернет-технології) технологіями навчання, які допомагають реалізувати особистісно-орієнтований підхід у навчанні, забезпечують індивідуалізацію та диференціацію навчання з урахуванням здібностей учнів, їх рівня знань, є ефективним засобом засвоєння іншомовного матеріалу [1, с. 36].

Вважаємо за доцільне детальніше розглянути особливості використання інтерактивного хмарного сервісу StudyStack на дистанційних уроках англійської мови у середній школі.

В StudyStack учитель отримує можливість створювати дидактичні матеріали – електронні картки з різними завданнями для самоконтролю – та/або використовувати бібліотеку з готовими картами.

Привабливий даний сервіс ще й тим, що створивши одну єдину форму з питаннями–відповідями, вчитель має можливість обирати на свій розсуд до десятка різних видів дидактичних ігор, зокрема: флеш-картки, завдання на встановлення відповідності, кросворд, завдання на заповнення пропусків, веб-квест, тест, картки для почергової демонстрації відповіді, слайди тощо (рис. 1).

Рис. 1 – Види дидактичних ігор у сервісі StudyStack

Власний педагогічний досвід автора дав змогу справедливо пересвідчитись у тому, що створені за допомогою сервісу StudyStack дидактичні матеріали можуть використовуватися для: самостійної перевірки учнями засвоєння навчального матеріалу; самостійної роботи учнів на уроці; самостійної діяльності учнів у позаурочний час; поглиблення знань з певної теми, ліквідацію прогалин (у режимі самоосвіти та дистанційного навчання); підготовки до контрольної роботи [3, c. 38].

Наприклад, під час вивчення теми «My favourite Subject» у 5-му класі пропонуємо учням пограти у гру «Спіймай жука (Bug Match)», створену за допомогою сервісу StudyStack (рис. 2). Мета гри – перевірити рівень засвоєння учнями лексичного матеріалу з даної теми. Опис гри: на екрані учні бачать назву шкільного предмета і чотири варіанта відповідей, які характеризують діяльність на цьому уроці. Лише одна відповідь із запропонованих є правильною. Завдання для учнів: встановити відповідність між назвою предмета і його характеристикою, обравши жучка відповідного кольору [3, c. 39].

Рис. 2 – Приклад гри «Спіймай жука (Bug Match)», створеної у сервісі StudyStack

Наведемо ще один приклад використання інтерактивного хмарного сервісу StudyStack [3, c. 40]. Так, під час вивчення теми «Features of Character» у 6-му класі на етапі перевірки первинного засвоєння навчального матеріалу пропонуємо учням встановити відповідність між рисами характеру та їх описом на картках (рис. 3).

Рис. 3 – Приклад гри «Знайди пару (Matching Activity)», створеної у StudyStack

Результати практичної реалізації використання інтерактивного хмарного сервісу StudyStack на уроках англійської мови дозволяють автору констатувати його суттєві переваги: урок з використанням даного сервісу стає мультимедійно наповнений та інтерактивний. Крім того, учні отримують можливість глибше проникнути в структуру складних процесів і об’єктів, які вивчаються, досягти практично будь-якого ступеня деталізації, включаючи внутрішню структуру процесу, що вивчається. Це дозволяє суттєво підвищити рівень навчальних досягнень, мотивацію учнівської молоді до вивчення англійської мови [3, c. 40].

Водночас доцільно виокремити низку труднощів щодо застосування даної інноваційної технології в умовах дистанційного навчання, зокрема: затратність позаробочого часу вчителя на підготовку дидактичного матеріалу з урахуванням рівня оволодіння іноземної мови та тематики уроку; необхідність налагодження безперебійного доступу до мережі Інтернет в освітньому закладі; високий рівень ІКТ-компетентності вчителя англійської мови [3, c. 40].

Отже, використання інтерактивного хмарного сервісу StudyStack на уроках англійської мови поєднує всі переваги сучасних ІКТ і виводить освітній процес на якісно новий рівень, значно збільшує ефективність та результативність навчання учнів. Завдяки наочності й інтерактивності сервіс дозволяє вчителю англійської мови залучити весь клас до активної роботи. На основі практичного досвіду автора з’ясовано, що до ключових напрямів застосування МК доцільно віднести: первинна перевірка рівня засвоєння навчального матеріалу, закріплення навчального матеріалу, бліц-опитування, тренувальне навчання, актуалізація опорних знань, узагальнення та систематизація знань, самостійна робота учнів, перевірка домашнього завдання.

Вважаємо, що використання сервісу StudyStack на уроках англійської мови дозволяє активно залучати учнівську молодь в освітній процес; підвищує мотивацію до навчання; стимулює творчу активність й сприяє розвитку особистості учня; розширює можливості подання навчальної інформації; є найбільш ефективним і економним за часом; є потужним інструментом, який можна застосувати для вивчення широкого діапазону тем. Методи навчання іноземних мов, що ґрунтуються на гуманістичному підході та використанні інноваційних освітніх технологій, допомагають розкрити творчий потенціал учнів і сприяють їх розвитку та вдосконаленню під час комунікативного процесу на уроках англійської мови в умовах дистанційного навчання.

Література

  1. Дичківська І.М. Інноваційні педагогічні технології: підручник /  І. М. Дичківська. – 2-ге вид., доповн. – К. : Академвидав, 2012. – 349 c.
  2. Дубасенюк О.А. Інноваційні освітні технології та методики в системі професійно-педагогічної підготовки / О.А. Дубасенюк // Професійна педагогічна освіта: інноваційні технології та методики : Монографія / За ред.    О. А. Дубасенюк. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2009. – С. 14-47.
  3. Пододіменко І.І. Особливості використання інтерактивного хмарного сервісу StudyStack на уроках англійської мови / І. І. Пододіменко // Інноваційний Олімп освітян України: колетивне вид. ; за заг. ред. Т.П. Бутурлим. – Ніжин : ПП Лисенко М.М., 2019. – С. 37-41.