Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

У статті розглянуто питання щодо використання інноваційної квест-технології у роботі з дітьми закладу дошкільної освіти, розкрито методичні аспекти реалізації квесту та алгоритм його створення.

Ключові слова: квест, квест-технологія, освітній квест.

Постановка проблеми. На сучасному етапі розвитку суспільства, реформування всіх сфер його соціального і духовного життя освіта потребує якісно нового рівня, який відповідав би міжнародним стандартам. Саме тому зміни системи освіти вимагають створення нових інноваційних технологій навчання. Однією з таких технологій нині може бути квест. Ігрова технологія квесту дає змогу залучити всіх учасників до процесу пізнання, обміну знаннями та ідеями. Кожен робить свій внесок у досягнення бажаного результату. А тому знання, що здобуваються таким чином, міцніші, а вміння краще відпрацьовані, ніж за традиційних форм організації роботи.

Квест нині набуває значної популярності вже як освітня технологія. Ця чудова форма роботи забезпечує активність дітей, чергування різних видів діяльності та переживання ситуації успіху.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Історія виникнення квесту бере свій початок у 90-х роках XX століття і пов’язана з розробленням комп’ютерних текстових квестів, у яких головний персонаж мав розв’язати певну задачу шляхом послідовного виконання низки логічних завдань. На зміну текстовим прийшли графічні квести з ілюстраціями та звуковим супроводом. Новим етапом у розвитку квестів стало розроблення пригодницьких комп’ютерних ігор, обов’язковим елементом яких залишилася яскраво виражена атмосфера квесту. Віднедавна жанр квесту впевнено розширив межі свого застосування й, зійшовши з моніторів комп’ютерів, забезпечив собі надійне місце в реальній (наприклад, квест-кімнати, квести по місту, музеях та ін.), а не віртуальній індустрії розваг [5].

На думку багатьох учених (Биховський Я. С., Бовтенко М. А., Сисоєв П. В., Берні Додж, Том Марч та інші), під час застосування квест-технології здобувачі освіти проходять повний цикл мотивації від уваги до задоволення, знайомляться з автентичним матеріалом, який дозволяє дітям досліджувати, обговорювати й усвідомлено будувати нові концепції і відносини в контексті проблем реального світу, створюючи проєкти, що мають практичну значимість.

На сьогоднішній день проблему створення та використання квестів у освітньому процесі активно вивчають зарубіжні та вітчизняні науковці: Б. Додж, Т. Марч,   М. В. Андрєєва,   Я. С. Биховський,   О. Л. Гапєєва,  М. С. Гриневич, Л. А. Іванова, Н. В. Кононець, Г. Л. Шаматонова та ін. [3].

Мета статті: теоретично обґрунтувати методичні особливості організації квестів у закладі дошкільної освіти.

Виклад основного матеріалу. Квест успішно увійшов в освіту і нині набуває значної популярності вже як освітня технологія. Свою першу апробацію в такому вигляді він пройшов у США в 1995 році, коли професором освітніх технологій Університету Сан-Дієго Берні Доджем було розроблено для інтеграції в освітній процес веб-сайт (дослідник назвав його квестом), що містив проблемні завдання і передбачав самостійний пошук інформації в мережі Інтернет [5].

Берні Додж виділив 12 видів завдань для веб-квестів: переказ, планування та проєктування, самопізнання, компіляція, творче завдання, аналітична задача, детектив, головоломка, таємнича історія, досягнення консенсусу, оцінка, журналістське розслідування, переконання, наукові дослідження. Перші організовані квести в Україні пройшли у Києві у 2002 році [2, с.6].

З тих пір технологія веб-квесту посіла міцні позиції в освіті й у наш час широко використовується педагогами.

За джерелами Вікіпедії, квест (від англ. quest – пошук, пошук щастя / знання / істини, пошук пригод) – інтелектуальне змагання з елементами рольової гри, основою якого є послідовне виконання заздалегідь підготовлених завдань командами або окремими учасниками.

Утім квест-технологія у закладах освіти нині реалізується і без залучення Інтернет-ресурсу.

Ідея квесту ідеально підходить для закладів дошкільної освіти. Квест- технологія актуальна в контексті вимог БКДО. Це інноваційна форма організації освітньої діяльності дітей в ЗДО, що сприяє розвитку активної, діяльної позиції дитини в ході рішення ігрових пошукових завдань. Діти діють в умовах збагаченого освітнього середовища. Інтегрується зміст різних освітніх областей, використовуються можливості ІКТ. Квести дозволяють об'єднати всіх учасників освітнього процесу (дітей, батьків вихованців і педагогів) у вирішенні освітніх завдань в ігровій сюжетної і цікавій формі [1].

Не випадково, квест – це ігрова технологія, бо добре організована гра є одним із найкращих засобів викликати у дітей і дорослих естетичну насолоду від творчого напруження своїх інтелектуальних і фізичних сил. Гра завжди носить невимушений характер. Вона спирається на внутрішнє спонукання людини і дозволяє йому розвивати самостійність, мимовільність дій. У грі задоволення приносить не тільки результат, але й процес його досягнення [3].

Освітній квест тлумачать як пошуковий спосіб реалізації освітніх цілей, який, на відміну від власне навчальної діяльності, містить елементи сюжету, рольової гри, пов'язаний з розшукуванням місць, об’єктів, людей, інформації, використовує ресурси певного середовища або ж інформаційні.

Цінність освітнього квесту полягає в його потужній мотиваційній складовій: освітні цілі реалізуються в захопливій ігровій формі з цікавим сюжетом, що містить елементи пошуку і відкриття [5].

Ідея квесту проста – команди, переміщуючись у реальному або віртуальному просторі, виконують різні завдання, об’єднані спільним сюжетом.

Виконавши завдання, команда отримує підказку щодо наступної локації або завдання і таким чином просувається до фінішу. Кількість рівнів і їх складність визначається для кожної гри відповідно до її мети і сюжетних особливостей.

Використовуючи свої знання, інтелект, кмітливість, команда гравців має намагатися виконати всі завдання і подолати маршрут за певний час.

У квесті задіяні інтелектуальні та фізичні здібності, уява, кмітливість, пам'ять, увага й організованість дітей.

Ця форма роботи поєднує у своїй структурі елементи мозкового штурму, тренінгу та гри [4].

Види та особливості квестів. У сучасній педагогіці найчастіше використовують такі види квестів:

  • лінійний – завдання потрібно розв’язувати одне за одним; гравці рухаються за заздалегідь спланованим маршрутом;
  • штурмовий – гравці отримують завдання, підказки до його виконання, але спосіб розв’язання та маршрут обирають самостійно;
  • коловий – маршрут має колову структуру. У цьому виді квесту беруть участь, як правило, кілька команд, що стартують із різних позицій і рухаються до фінішу кожна за власним маршрутом.

З огляду на вікові особливості дітей у закладах дошкільної освіти найдоцільніше проводити лінійні квести. Вони можуть містити різні завдання:

  • інтелектуальні: ребуси, головоломки, загадки, шифрування;
  • рухові: біг на швидкість, стрибки у висоту, проходження лабіринту;
  • творчі: малювання карти, складання віршів, співання пісень тощо.

Основними критеріями вдалого квесту є насамперед його безпечність для учасників, оригінальність, логічність, цілісність, відповідність запланованому сюжету, створення атмосфери повного занурення в гру. Якісний квест має бути побудований на комунікаційній взаємодії між гравцями [6].

Методичні аспекти реалізації квесту.

  • вступ (продумуються сюжет, ролі);
  • завдання (визначаються етапи, формулюються запитання, добираються завдання);
  • порядок виконання (створюються маршрутні листи, путівники, продумується система заохочення);
  • оцінювання (проєктується спосіб підбиття підсумків, нагородження та ін.)

Обов’язкові елементи веб-квесту:

- мотивувальна інформація – звернення до учасників у супроводі  мультфільму, слайд-шоу, привітання казкових персонажів;
- проблемне завдання – залежно від віку дітей;
- ролі і маршрути – для старшого дошкільного віку добирають реалістичні ролі (фотограф, учений, турист), для молодшого – ігрові (каченя, курча);
- посилання на інтернет-ресурси – зображення, пізнавальні відеозаписи, інші матеріали, що мають художню і пізнавальну цінність.

Алгоритм створення веб-квесту:

Крок 1. Визначаємо  тему веб-квесту
Крок 2. Продумуємо завдання та ролі
Крок 3. Описуємо алгоритм роботи над виконанням завдання
Крок 4. Знаходимо джерела інформації і робимо на них посилання
Крок 5. Створюємо систему оцінювання
Крок 6. Обираємо форму подачі інформації [7].

Квести допомагають реалізувати такі завдання:

  • виховні – формуються навички взаємодії з однолітками, доброзичливість, взаємодопомога та інші;
  • освітні – учасники засвоюють нові знання і закріплюють наявні;
  • розвиваючі – в процесі гри відбувається підвищення освітньої мотивації, розвиток творчих здібностей та індивідуальних позитивних психологічних якостей, формування дослідницьких навичок, самореалізація дітей;
  • корекційні – цікавий сюжет, нестандартний підхід до проведення змушують дитину думати, шукати вихід зі складної ситуації, а це, в свою чергу, сприяє розвитку логіки, кмітливість, вчить дітей взаємодіяти і спілкуватися з іншими учасниками.

Завдання педагога:

  • допомогти дитині усвідомити і подолати власні психологічні бар'єри, що заважають їй швидко знаходити рішення в складних ситуаціях;
  • створити умови для формування відкритості до освоєння нових знань через експерименти;
  • моделювати ситуації для розвитку здатності креативно мислити у вирішенні нестандартних завдань;
  • надати можливості для розвитку навичок командної взаємодії в масових змагальних іграх;
  • сприяти встановленню позитивних емоційних зв'язків у парах: «дитина-педагог», «дитина-батько», «дитина-дитина»;
  • відстежувати емоційний стан дитини, її поведінку в колективі, реакцію на труднощі і т.д.;
  • закріплювати у дітей навичку управління своїм емоційним станом в різних ситуаціях [1].

Упровадження в освітній процес квест-технології сприяє: всебічному розвитку дітей з різних напрямів (фізичний, пізнавальний, соціально-комунікативний); створенню позитивного емоційного настрою; розвитку соціально-комунікативних якостей шляхом колективного вирішення загальних завдань; діям в команді, а не поодинці; спонукає до пізнавально-дослідницької діяльності шляхом вирішення проблемних ситуацій; розвиває уважність і сміливість; забезпечує інтеграцію змісту різних освітніх областей.

Квест-технологія здатна не тільки розширити кругозір дітей, але і дозволяє активно застосувати на практиці свої знання і вміння, а також прищеплює бажання до пізнавальної діяльності. За нею – майбутнє освітнього процесу у закладах дошкільної освіти [1].

Висновки. Отже, усе  вищевикладене дає змогу зробити висновок, що квест – це ігрова технологія, яка має чітко поставлене дидактичне завдання, ігровий задум, обов’язково має керівника (наставника), чіткі правила та результат діяльності.

Найголовніше, це те, що квести допомагають нам активізувати і дітей, і батьків, і педагогів. Це гра, в якій задіюється одночасно  інтелект учасників, їх фізичні здібності, уява і творчість. Тут необхідно проявити і кмітливість, і спостережливість, і винахідливість, це тренування пам'яті та уваги, це розвиток аналітичних здібностей і комунікативних якостей. Учасники вчаться домовлятися один з одним, розподіляти обов'язки, діяти разом, переживати один за одного, допомагати. Все це сприяє згуртуванню не тільки дитячого колективу, а й батьківського співтовариства, а також покращує дитячо-батьківські відносини. А ще важливим є те, що батьки стають активними учасниками освітнього процесу в закладі дошкільної освіти, зміцнюються і формуються довірчі взаємини заклад дошкільної освіти-сім'я.

 Література

  1. Квест-технологія як ефективна форма організації освітньої діяльності дошкільника: методичний посібник // [авторський колектив Запорізького ЗДО № 145]. – Запоріжжя: 2017. – 86 с.  
  2. Квест це   дуже  просто!:  методичний посібник // [Болдовський В. В., Шустка В. М.]. – Канів: 2018. – 43 с.
  3. Сокол І. М. Квест: метод чи технологія? / Сокол І. М. // Комп’ютер у школі та сім’ї. – 2014. – № 2. – С. 28-31.
  4. Стаєнна О. Квест-технологія: гра, пошук, дослідження / Стаєнна О. // Дошкільне виховання. – № 7. – 2019. – С. 3-4.
  5. Присяжнюк Л. Екологічний квест як освітня технологія / Присяжнюк Л. // Дошкільне виховання. – 2018. – № 6. – С. 12-13.
  6. https://www.pedrada.com.ua/

http://kzdnz75ktkmr.blogspot.com/