Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Сьогодні перед педагогами постає завдання об'єднати моделі «людини, яка знає», «людини, яка мислить» і «людини, яка діє».
Інноваційний пошук неодмінно відштовхується від запитів нового суспільства, його економічної та політичної перебудови, запитів на нові якості членів суспільства, професіоналізм нового покоління. Як показує досвід, впровадження STEM - освіти, методу проектів і діяльнісного підходу до навчання краще вирішують потреби нової школи. Розвиток гармонійної особистості можливо лише за умови сформованості цілісного сприйняття дитиною навколишнього світу. Пізнати світ можна тільки в його єдності [2].
Саме вчитель початкових класів, як універсальний фахівець, здатний при плануванні та організації уроків із різних предметів виявити характерні предметні взаємозв'язки, визначити необхідні засоби навчання та розвитку молодших школярів, а також спроектувати ідентичні результати навчальної діяльності в декількох навчальних галузях.
У рамках проекту «Нова Українська школа» застосують уже випробувану в багатьох країнах світу методику з використанням конструкторів LEGO. Метод конструювання підходить для більшості предметів, що вивчаються в початковій школі, та допомагає формувати правильне уявлення про навколишній світ у тривимірному просторі. Використання методу урізноманітнює уроки, робить їх більш цікавими, а матеріал доступним, в учнів формуються всі ключові компетентності, які необхідні сучасному школяреві Нової української школи [1].
Використання LEGO дозволяє поглянути на шкільні предмети по-новому. За допомогою конструктора LEGO вирішуються завдання освітньої діяльності за наступними напрямами:
- Навчання правильному і швидкому орієнтуванню в просторі.
- Розвиток дрібної моторики рук, стимулювання в майбутньому загального мовленнєвого розвитку і розумових здібностей.
- Отримання та розширення математичних знань про лічбу, форми, пропорції, симетрії.
- Розширення уявлень про навколишній світ, архітектуру, транспорт, ландшафт.
- Розвиток уваги, здатності зосередитися, пам’яті, мислення.
- Навчання уяві, творчому мисленню.
- Оволодіння умінням подумки розділити предмет на складові частини і зібрати з частин ціле.
- Навчання спілкуванню один з одним, повага до своєї та чужої праці.
«Шість цеглинок» − це ігри-завдання із набором з шести цеглинок LEGO® DUPLO® певних кольорів (червоного, помаранчевого, жовтого, зеленого, блакитного та синього ). Для роботи за цією методикою учні та учитель мають індивідуальні набори з шести цеглинок.
«Шість цеглинок» − це інструмент та практичний засіб, який дає змогу реалізувати ігрові та діяльнісні методи навчання у НУШ.
Особливості ігор - завдань з шістьма цеглинками:
- Завдання спрямовані одночасно на розвиток декількох умінь. Починатися одне і те ж завдання може з розвитку математичних, а от завершуватися розвитком мовленнєвих умінь.
- Будь-яке завдання можна адаптувати відповідно до віку, вмінь та потреб конкретного учня (наприклад, змінивши кількість цеглинок чи час, відведений на виконання завдання).
- Кожне завдання надає можливість учневі вправлятися у виконанні того самого завдання знову і знову і в такий спосіб набувати впевненості у своїх силах.
- Завдання передбачають можливість відкритого закінчення, коли учень може запропонувати кілька варіантів виконання і кожен з них буде вірним. Головне − дати можливість учневі пояснити своє бачення .
Завдання із шістьма цеглинками може інтегруватися у будь-який вид діяльності та форму роботи, оскільки даний інструмент носить міждисциплінарний характер.
Основним видом діяльності молодших школярів є гра. Робота з конструктором LEGO дозволяє учням у формі пізнавальної діяльності дізнатися багато важливих ідей і розвинути необхідні в подальшому житті навички. На кожному уроці учитель пропонує певну тему, а діти конструюють на задану тему. На уроках навчання грамоти набір «Шість цеглинок» - помічник та наочне пояснення при вивченні звуків та букв. Діти з LEGO складають звукові схеми, використовуючи кольорові цеглинки. Червоні - голосні звуки, сині - тверді приголосні, зелені - м’які приголосні. Також вчитель може попросити дітей показати цеглинку того кольору, звук який він вимовляє. На уроках у 1 класі набори «Шість цеглинок» можна застосовувати під час ігор-театралізації, в яких вміст, ролі, ігрові дії обумовлені сюжетом і змістом тої чи іншої казки.
На уроках з математики технологія «Шість цеглинок» використовується з метою ознайомлення з цифрами та числами математичними діями, одиницями вимірювання різних величин, геометричних фігур, порівняння чисел, знання складу числа, вміння класифікувати за ознаками. За допомогою цеглинок можна проводити різні вправи. Наприклад: вправа «Складаємо вирази». Під час цієї вправи діти вчаться працювати у команді, швидко реагувати, застосовувати раніше вивчене, виконувати математичні дії.
На уроках з інтегрованого курсу « Я досліджую світ» діти можуть використовувати цеглинки для викладання моделі прапору України та різних країн також. Під час своїх уроків у 1 класі я використовувала в експериментальній діяльності як матеріал з якого вироблені цеглинки ( «З чого зроблено?», «Знайди такий же», «Чим схожі і чим відрізняються?», «Розкажи про властивості предмета» і т.д.). За допомогою набору «Шість цеглинок» діти передають у будівлях отриманні знання та враження від занять, екскурсій і прогулянок. Отримані конструкції поєднують у тематичну споруду «Моє село», «Моя вулиця» тощо.
Набори LEGO представляють великі можливості для здійснення проектної діяльності. Всі проекти можна розділити на чотири групи:
- соціальне середовище (сім'я, взаємовідносини, ролі, правила, спільнота, товариство);
- природа (живі істоти, рослини, природні та географічні чинники);
- світ фізичних об'єктів (колір, форма, розмір, класифікація, вага);
- світ математики (просторові відносини, терміни, числа, моделі).
Усі запропоновані проекти сприяють:
- розвитку комбінаторних навичок і дрібної моторики (при конструюванні, будівництві та маніпуляції дрібними об'єктами);
- розвитку мовлення та комунікативних навичок (працюючи та граючи разом, діти розповідають історії, формулюють свої ідеї, грають у рольові ігри);
- розвитку соціальних навичок (співпраця дітей у процесі будівництва під час рольових ігор сприяє їх соціалізації);
- розвитку когнітивних здібностей (проектний підхід підштовхує дітей до досліджень і вирішення різних завдань).
Отже, LEGO – одна із інноваційних технологій, яка дає можливість створити нове освітнє середовище, підвищує мотивацію дітей до навчання, сприяє формуванню навичок наукової діяльності та винахідництва, допомагає втілювати положення Нової української школи, сприяє досягненню основних цілей навчання.
Таким чином технологія LEGO може органічно зв’язати усі без винятку освітні галузі та навчальні предмети, сприяючи формуванню ключових компетентностей.
Література
- Нова українська школа: порадник для вчителя / за заг. ред. Н.М. Бібік.-Київ: Літера ЛТД,2018. – 160 с.
- Вольянська С.Є. STEM-освіта/ С.Є. Вольянська// Довідник сучасного педагога/ С.Є. Вольянська. – Х.: Вид. група «Освіта», 2016. – С. 124-125.
- Офіційний сайт LEGO. [Електронний ресурс]. – Доступ до ресурсу: http://www.lego.com/en-ns/