Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Ми всі вчилися потроху чого-небудь і як-небудь, писав А. С. Пушкін. Саме так і відбувалося, зародження арифметики.  Життя змушувало наших предків освоювати основи рахунку, виконуючи найпростіші обчислення та вимірювання, необхідні для виживання. Природними «рахунковими пристроями» були пальці рук і ніг, в минулі часи людям цілком вистачало для нехитрих розрахунків. Згодом стали з'являтися більш складні прилади для обчислень. Першим з них вважається абак, придуманий в Вавилоні в 3тис. до н. е. Абак є дощечку з заглибленнями, за якими пересували кісточки, що мали певне числове значення. На вивченні принципів роботи абака заснована унікальна методика розвитку інтелектуальних здібностей дітей - ментальна арифметика, яка набирає популярність у всьому світі. 

Ментальна арифметика є однією з наймолодших і перспективних методик дошкільній освіті. В основі методики лежить навчання дитини правильному і швидкому усного рахунку і зміна типу навантажень з логічних на творчі. Діти вчаться працювати і зі стандартними способами підрахунку, комбінувати їх у зручний для них спосіб і підбирати найбільш швидку стратегію в кожному окремому випадку.

Освоєння ментальної арифметики сприяє: активізації зорової та слухової пам'яті; вмінню концентрації уваги; вдосконаленню кмітливості та інтуїції; креативного мислення; прояву впевненості в собі і самостійності; швидкому освоєнню іноземних мов; реалізації здібностей в майбутньому; розвиває уяву, творчість дитини, її мислення, пам’ять, дрібну моторику, уважність, посидючість.

Суть ментальної арифметики:

  • навчитися креативно мислити;
  • розвинути пам’ять, мислення, логіку і кмітливість;
  • проявити творчі здібності;
  • пришвидшити читання та запам’ятовування;
  • поліпшити успішність у школі;
  • лічити про себе об’ємні приклади

Основний вид діяльності в ментальної арифметиці - рахунок на абакус. Абакус  являє собою рамку, в яку вставлені спиці, поділені поперек поздовжньої планкою. На кожному ряду спиць нанизані кісточки, пересуваючи їх, дитина виробляє складні арифметичні дії. На кожній спиці всього п'ять кісточок в одному ряду. Кісточки, розташовані під розділової планкою, ми з дітьми називаємо «Земні», а над нею - «Небесні». Нижні кісточки додають великим пальцем, а віднімають вказівним. Верхні кісточки додають і віднімають тільки вказівним пальцем. Якщо дитина набирає однією рукою, то другою рукою повинен тримати абакус за краї, так само двома пальцями, не закриваючи огляд. Відомо, що у людини права півкуля мозку відповідає за творчість, сприйняття і створення образів, а ліва - за логіку. Працюючи лівою рукою ми «включаємо» права півкуля, правою рукою - ліве. Синхронна робота обох півкуль дає величезний потенціал для розвитку дитини.  Завданням ментальної арифметики задіяти дві півкулі головного мозгу, бо виконання операцій здійснюється завдяки обом рукам. Ліва півкуля мозку при цьому проводить розрахунки, а праве - представляє зображення рахунків. Всі рухи у дітей повинні бути доведені до автоматизма, чому сприяє їх багаторазове повторення. Абакус виключає плутанину при обчисленнях, так як дає однозначне уявлення про цифри. Жодну цифру не можна відкласти на рахунках двома способами, що робить арифметичні дії доступними для розуміння дітей. Вона здатна розвивати розумові здібності дитини настільки, що будь-які арифметичні задачі стануть для нього простим і швидким обчисленням в розумі. Якщо сучасні калькулятори розслаблюють розумові процеси, то абакус, навпаки, тренує і вдосконалює їх. У цьому віці у дітей переважає наочно-образне мислення, абакус є ідеальним інструментом для його розвитку.

З 4 років відбувається активний розвиток мозку у людини. Саме тому експерти рекомендують в зазначеному віці вивчати дітям іноземні мови, освоювати гру на музичних інструментах та інші види діяльність. У цей список гармонійно вписується і ментальна арифметика. «Ментальна арифметика» для дошкільнят - це гарний початок освіти дитини. Вона сприймає абакус як іграшку. У цьому віці у дітей переважає наочно-образне мислення, абакус є ідеальним інструментом для його розвитку. Він дозволяє показати дитині наочно, в чому сенс додавання і віднімання. Дитина вчиться, граючи з рахунком. Завдяки таким заняттям дитина зможе розвинути логіку і навчитися ментальному рахунку. Свою роботу я почала з того, що познайомила своїх вихованців з поняттям «Ментальна арифметика». Перед роботою на абакус, ми готуємо і тренуємо свої пальчики, використовуючи пальчикову гімнастику. Ці пальчикові вправи не тільки розвивають дрібну моторику рук, а й корисні для координацій рухів дітей. Потім діти вчаться працювати на абакусі, використовуючи для цього обов'язково дві руки. Далі діти починають вчитися рахунку в розумі, на ментальному рівні (звідси і назва - ментальна арифметика). Поступово вони відходять від рахунку руками і починають все більше проводити розрахунки в розумі. При цьому в думках вони повинні представляти абакус. Дитина уявляє перед собою абакус і подумкою пересуває кісточки, тобто відбувається робота з уявним абакус. Тепер числа сприймаються як картинки, а процес обчислення асоціюється з відповідним рухом кісточок на рахунках. Ментальна арифметика для дітей, це захоплюючі, цікаві ігри та заняття. Діти весь час залучені до активної діяльність.

Заняття будуються в доступній і цікавій для дошкільнят формі. Дитина сприймає абакус як іграшку. Вона вчиться, граючи з рахунками.

Таким чином, ментальна арифметика може стати для дошкільнят не просто предметом по освоєнню обчислювальних навичок, а й однією із ступенів до формування всебічно розвиненої особистості. Максимальний потенціал мозку, який «включається» під час занять, дозволяє виховати здорову і успішного дитини, маленького генія, який, отримавши таку надійну точку опори, в майбутньому здатний перевернути світ.

Література

  1. Багаутдинов Р., Ганієв Р. Ментальна арифметика. Знайомство. - М .: Траст, 2015 - 116 с.
  2. Малсан Бі. Ментальна арифметика для всіх. - [Б. м.]: Видавничі рішення, 2017. - 18 с. 3.
  3. Маулешева А., Сирланова С. Т. Ментальна арифметика як нетрадиційний метод навчання усного рахунку дошкільнят Міжнародний науковий журнал «Символ науки» №12-2 / 2016, 2016. - С. 221-226.
  4. Сирланова С. Т. Розвиток креативності дошкільників за допомогою ментальної арифметики Міжнародний Форум педагогів-інноваторів «Сучасні технології навчання і виховання в освітньому процесі» https://emc21.ru/wp-content/uploads/2016/09/Statya_Syrlanova-Saule-Tynyshtykbaevna .pdf.