Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Говорячи про арт-терапію, варто звернути більшу вагу на особливості арт-терапії, як методу психопрофілактики та її переважне порівняно з іншими формами психокорекційної  роботи.

Арт-терапія — метод зцілення за допомогою творчості, що застосовується у психотерапії, пси­хосоматичних клініках та в соціальній сфері.

Арт – терапія – це спеціалізована форма психотерапії, заснована на мистецтві, образотворчій і творчій діяльності.

Головна мета використання арт – терапії  у роботі – гармонізація  розвитку особистості через розвиток  уміння самовираження та самопізнання.

Результати використання методів арт – терапії:

  • Формування відносин взаємного прийняття та емпатії;
  • Можливість вільного самовираження та самопізнання;
  • Підвищення адаптаційних здібностей, зниження втоми та напруженості;
  • Створення позитивного емоційного настрою.

Говорячи про арт-терапію, найчастіше мають на увазі терапію художньою творчістю. Хоча в наш час інтенсивно розвиваються й інші напрямки арт-терапії (танцювально-рухова, піскова терапія, музикотерапія тощо).

Арт-терапія — це засіб вільного самовираження і самопізнання. Худож­ня творчість допомагає зрозуміти й оцінити свої почуття, спогади, образи майбутнього, знайти час для відновлення життєвих сил і спосіб спілку­вання із собою. Спираючись на символіку і власний творчий потенц­іал, людина здатна досягти самозцілення. Сим­волічні образи являють собою способи вирішен­ня внутрішньопсихічних конфліктів.

Існує безліч різних видів і напрямів терапії мистецтвом. Пропонуємо до вашої уваги розробки уроків з використанням на різних етапах проведення:

  • музичної терапії;
  • казкотерапії
  • кінотерапії
  • куклотерапії
  • драмотерапії

Які ж переваги арт-терапії порівняно з іншими формами психотерапевтичної роботи?

  1. Майже кожна людина (незалежно від свого віку, культурного досвіду, со­ціального стану) може брати участь в арт-терапевтичній роботі. Арт-терапія не вимагає особливих здібностей до об­разотворчої діяльності або художніх на­вичок. Кожен, будучи дитиною, малю­вав, ліпив і грав. Тому арт-терапія практично не має обмежень у використанні. Немає підстав і для протипоказань до участі певних людей в арт-терапевтичном у процесі.
  2. Арт-терапія — засіб невербального спілку­вання. Це робить її особливо цінною для тих, кому складно словесно описати свої переживання, або, навпаки, хто надміру пов'язаний з мов­ним спілкуванням (що характерно, наприклад, для представників західної культури і слов'янсь­кої ментальності зокрема).

Символічна мова є однією з основ образотворчого мистецтва, допомагає людині точніше висловити свої переживання. По-новому поглянути на ситуацію і життєві проблеми та знайти завдя­ки цьому шлях до їх розв'язання.

  1. Образотворча діяльність є потужним засо­бом зближення людей, своєрідним «мостом» між вчителем і учнями, що необхідно при трудно­щах у контакті, у спілкуванні

Образ стає інструментом спілкування, і за­няття художньою творчістю, таким чином, ак­тивізують і збагачують комунікативні можли­вості людини, сприяють виробленню широкого спектра нових моделей спілкування, орієнтації на міжособистісну взаємодію.

  1. Образотворча діяльність дає змогу обійти «цензуру свідомості», тому виникає унікальна можливість для дослідження своїх несвідомих про­цесів, вираження й актуалізації прихованих ідей і станів, тих соціальних ролей і форм поведінки, що знаходяться у «витісненому вигляді» або мало виявлені в повсякденному житті.
  2. Арт-терапія — засіб вільного самовиражен­ня і самопізнання. Вона має інсайт-орієнтований характер; припускає атмосферу довіри, високої терпимості, уваги до внутршінього світу людини. Долучений до мистецтва дає людині можливість відчути свободу вирішувати, створити. Художня творчість допомагає ідентифікува­ти й оцінювати свої почуття, спогади, образи майбутнього, знайти час для відновлення жит­тєвих сил і спосіб спілкування із самим собою.

Таким чином, на заняттях з використанням елементів арт-терапії надається більше свободи і самостійності, ніж на уроках. Простежується також відмінність у позиціях, які займає дорослий, по відношенню до дітей. У навчально­му процесі педагог нечасто буває рівноправним партнером. Тому на уроці із застосуванням елементів арт-терапії освітні цілі, розвиваючі та корекційні можуть реалізовуватися одночасно.

Зрозуміло, що багато залежить від особистості педагога. Перед­усім від того, наскільки він володіє методами арт-терапевтичної робо­ти, знає психологію дитини, чи може бути уважним, щирим, артисти­чним, мати навички імпровізації та саморегуляції. Така людина, разом з тим, повинна мати навички ведення соціально-психологічного трені­нгу. Для цього доцільно опанувати базові навички арт-терапевтичної роботи, оволодіти знаннями з питань особливостей розвитку емоцій­ної сфери дітей шкільного віку, формування самосвідомості, «Я обра­зу», а також методиками проведення групової соціально-психологіч­ної роботи.

Отже, можна зазначити, що різні види арт-терапії мають пев­ніш зв’язок та можуть доповнювати один одного в процесі роботи з дітьми. Це дозволяє максимально мобілізувати творчий потенціал дини й знайти ті способи творчого самовираження, які найбільше від­повідають її можливостям і потребам

Використання на уроці української літератури (8 клас) кінотерапії (створення коміксу за сюжетом «Слово про похід Ігорів»

Тема: «Слово про похід Ігорів» - давньоруська пам’ятка, перлина українського ліро-епосу. Переклади і переспіви у ХІХ-ХХ ст. Історична основа твору. Питання авторства.

Мета: Ознайомити учнів із перлиною українського ліро-епосу, пам’яткою  давньої літератури «Слово про похід Ігорів»; з’ясувати історичну основу твору; виховувати в учнів любов до рідного краю, прагнення знати і зберігати народні надбання; формувати в учнів реальне бачення однієї з героїчних сторінок далекого минулого шляхом осмислення ідейно – художнього змісту твору.

Метод уроку: використання арт-терапії (кіно терапія, створення сюжетного коміксу)

Обладнання:  виставка видань «Слово про похід Ігорів» ,  картин, малюнків.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

  1. А хто ж такі літописці?
  2. Кого з відомих літописців ви знаєте?
  3. Про що розповідається у літописах?
  4. Назвіть відомі вам літописи? (Галицько-Волинський, Києво-Печерський)
  5. Назвіть найдавніший літопис?

Ознайомлення з темою уроку та метою

Як зазначав Леонід Махновець «Світова література знає небагато творів, які б захоплювали нові й нові покоління, здобували все гучнішу славу» ,до таких пам’яток належить безсмертне слово «Слово про похід Ігорів» - героїчна, сповнена палкої любові до Вітчизни до свого народу пісня- заклик, що лине з сивої давнини, із славних віків Київської Русі й гаряче відлунює у наших серцях. 

Саме про неї – про давньоруську пам’ятку, про перлину українського ліро – епосу поведемо мову на сьогоднішньому уроці.

Дайте відповіді на питання:

  1. Коли відбувся похід ,і хто в ньому брав участь?
  2. Хто переміг у першій битві і чому?
  3. Коли і в яких джерелах згадується «Слово…»
  4. Коли і ким було виявлено пам’ятку?
  5. Коли ж писалася ця пам’ятка?
  6. Чи є пам’ятка зразком української літератури?
  7. Кого ж вважають автором «Слова…»?

Настав час з’ясувати  такі паспортні дані: тему, ідею, основну думку та жанр.

Давайте з’ясуємо жанр «Слова…».Слово – урочиста ораторська мова і разом з тим і поетична розповідь про події.Сам автор називає твір  то словом, то піснею, то повістю. Дослідники «Слова..» П. Куліш, М. Максимович, О. Потебня– подібність «Слова…» до дум, бо поділяється на періоди, а не строфи і вимовляється речитативом. Літературознавець І. П. Єрьомін «Слово…» - це твір, що заклично звернений до людей, це не просто повість. А нам здається, що це воїнська повість з особливим, ясно вираженим стилем.За всіма ознаками перед нами – героїчний епос, хоч у ньому  відсутній розгорнутий поетичний сюжет. Розповідь неявна, але вона уривчаста і коротка. Переносить нас автор зі степу у Київ, де князю Святославу сниться тривожний сон.

8.Що таке поема?

Поема – ліро-епічний твір, переважно віршований, у якому зображені значні події і яскраві характери.

Поема служить одним із важливих засобів розкриття ідейного задуму автора.

Автор не намагається подібно літописцю дати послідовний опис походу Ігоря, а фіксує лише найдраматичніші моменти.,змальовує  картини сучасного йому життя держави, героїчні епізоди недавнього минулого.

Таким чином за жанром «Слово…» ліро-епічна поема.

Жанр: ліро-епічна поема. 

Умовно поетичний план «Слова…» можна поділити на 3 частини:

Поетичний план «Слова..»

  1. Невдалий похід і поразка
  2. Сон і «золоте слово Святослава»
  3. Повернення Ігоря з полону

Леонід Махновець  зазначає:«Композиція твору своєрідна і незвичайна, вона на перший погляд справляє враження мозаїчності, калейдоскопічності, але насправді все у творі зцементоване в органічну надзвичайну багатогранну ідейно-художню цілісність». Дослідники «Слова…» умовно поділили його на такі частини. Літературознавець Максимович поділив твір на 14 частин: заспів  12 частин і закінчення,згодом Д.Чижевський виокремив заспів та чотири частини. Традиційним є таке трактування композиції :

-заспів(зачин,вступ)
-основна частина,яка розпадається на окремі епізоди
- закінчення (славословіє)

Цим «Слово…» зближене з народними думами.

  1. Що таке сюжет твору? З яких частин він складається?

Сюжет (від фр. sujet — предмет) — система подій в художньому творі, в ході яких розкриваються характери персонажів і головна ідея.

Експозиція,зав’язка,кульмінація, розв’язкає

З’ясуємо ж сюжет «Слова» за допомогою методики арт-терапії (кіно терапії). Ми спробуємо створити комікси сюжету «Слова…». Давайте поділимо клас на групи і кожна група виконає малюнок сюжету з «Слова…» за допомогою коміксів. Потім ми ці малюнки відскануємо і по черзі уведемо в презентацію і так ми отримаємо сюжетну розповідь у формі коміксів.

ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ  ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

Клоуз-тест  (Так/Ні)

  1. Ідея «Слова»- заклик до єдності князів,оскільки воронування між собою спричиняє послаблення держави,засудження міжусобних воєн?
  2. Князь Ігор хоче напитися шоломом води з Волги?
  3. «Чорнії тучі з моря йдуть ,хочут прикрити чотири сонця»- це гіпербола
  4. Гзак і Кончак допомогли Ігорю втекти з неволі
  5. Всеволод славно загинув у битві з половцями
  6. Ярославнв хоче чайкою полетіти на Чорне море
  7. Князь Святослав перед звісткою про поразку Ігоря бачив віщий сон
  8. Князь Святослав узяв у полон кобяка
  9. Воїни князя Ігоря християни
  10. Боян «Соловей години дивної»
  11. Дружину Всеволода звали Глибіною
  12. Землі раді,городи веселі,тому що повернувся Ігор

ІV.ПІДСУМОК УРОКУ.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Удоскональте сьогоднішню роботу на уроці (презентацію у формі коміксів): добавте анімацію, музику, ефекти і т.п.