Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сьогодні сучасні технології та нестандартні (нетрадиційні) уроки є звичною ознакою будь-якої. Зрозуміло, що, незвичайні за змістом, організацією, такі заняття приваблюють школярів, сприяють розвитку особистих здібностей.

Для активізації роботи учнів варто застосовувати одну з інноваційних педагогічних технологій, яка за своїми базовими характеристиками відноситься до продуктивних, — технологію інтерактивного навчання [5].

На різних етапах уроку використовуються нестандартні прийоми: 

- Для активізації пізнавальної діяльності та перевірки домашнього завдання можуть використовуватися  тести та вікторини (прийом «Мозковий штурм»). 

- Для мотивації пізнавальної діяльності учнів використовуються ігрові моменти, наприклад, у 6-7 класах доречно використовувати загадки про частини мови, що розглядаються на уроці.

Інтерактивні методи сприяють підвищенню пізнавальної самостійності і творчої активності учнів. Найцікавішим є створення проблемних ситуацій як засобу підвищення пізнавальної активності учнів, це сприяє підвищенню якості знань і виробленню необхідних знань і умінь

Нестандартні за змістом запитання, незвичний погляд на проблему створюють певну емоційну обстановку на уроці, активізують учнів, сприяють розвиткові логічного мислення.

Однією з рис інтерактивності навчання є здійснення міжпредметних і внутрішньопредметних зв'язків [3]. Так, при вивченні теми «Числівник» можна звернутись до знань учнів з математики, практикувати роботу в парах, даючи учням завдання скласти задачу або приклад, записати його і пояснити розв`язання. Учні крім застосування математичних знань, практикуються у правописі числівників. 

Для узагальнення та систематизації знань з теми варто запропонувати учням складання опорних конспектів та схем [2]. Так кожен має можливість стисло узагальнити важливе і застосовувати записи при виконанні практичних завдань.

Основним завданням для кожного вчителя є підключити учня до активної та самостійної діяльності, поставивши його в позицію суб’єкта [1]. Тому практична самостійна діяльність – це найважливіша умова формування працьовитості та відповідальності.

Для самостійної роботи учнів поза уроком слід використовувати різнорівневі домашні завдання відповідно до індивідуальних особливостей учнів. Використовувати творчі завдання (скласти тести, написати казку, вірш, міні-твір, використовуючи вивчений матеріал (наприклад, написати твір «Зоопарк» з використанням незмінюваних іменників-назв тварин: кенгуру, фламінго і т.д.,), твори-роздуми та есе з використанням соціокультурної лінії програми (наприклад, твір у 6 класі “Не гасне вогнище родинне в людських запалених серцях”.).

Актуальним сьогодні є використання інфомаційно-комунікаційних технології, цифрових освітніх ресурсів у навчально-виховному процесі. Під час уроків можна використовувати відео з уроками Олександра Авраменка, біографіями письменників та поетів, аудіо з фонохрестоматій, тематичне відео та буктрейлери для створення емоційного настрою перед сприйняттям художніх творів.

Для організаційної чіткості уроків контролю знань доцільно використовувати картки з тестовими запитаннями і завданнями різного рівня складності у форматі ЗНО, що роздаються учням. Наявність завдань на картках допомагає їм зосередити увагу на виконанні завдань і не витрачати час на зчитування завдання з дошки.

Нетрадиційні форми проведення уроків дають можливість не тільки підвищити інтерес учнів до предмета, що вивчається, але і сформувати необхідні предметні та ключові компетентності: уміння вчитися, комунікативної, інформаційної та ін. 

Мета роботи вчителя  - знайти нові форми і прийоми, що дозволяють злити в єдиний процес роботу з освіти, розвитку і виховання учнів на всіх етапах навчання, щоб реалізувати концепцію Нової української школи, яка передбачає необхідність забезпечення учнів міцними знаннями матеріалу програми з одночасним здійсненням різноаспектного розвитку і формування особи кожного учня – з урахуванням його індивідуальних здібностей і можливостей.

Література

  1. Андрєєва В.М., Григораш В.В. Настільна книга педагога: Посібник. – Х.:Основа,2006.
  2. Васьков Ю.В. Педагогічні теорії, технології, досвід (Дидактичний аспект). – Х.: Скорпіон, 2000.
  3. Гін А. Прийоми педагогічної техніки. – Луганськ, 2005.
  4. Комар О. Інтерактивні технології – технології співпраці// Рідна школа.-1999. - №9    
  5. Пометун О. Пироженко Л. Інтерактивні технології навчання: теорія. практика, досвід. – К., 2002.