Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Зважаючи, на євроінтеграцію українського суспільства, заклади освіти перебувають у пошуку інноваційних шляхів. В нашому такому динамічному світі, що так швидко змінюється, людина теж повинна бути динамічною, вміти приймати рішення.

Актуальність даної теми розкриває можливості використання Scrum-підходу в управлінській діяльності. Така методологія є продуктивною і ефективною в умовах сучасного освітянського виклику, яка розвиває вміння працювати в команді та підвищує комунікативні навички педагогів.

Метою статті є розгляд принципів використання гнучкого управління SRUM на сучасному етапі розвитку педагогічної науки.

На педагогів суспільство покладає найскладнішу, найвідповідальнішу місію – виховання, навчання та розвиток громадян України. Саме тому в освітній галузі відбуваються реформаційні процеси, спрямовані на досягнення якісно нового рівня освіти, який відповідатиме міжнародним стандартам. Для того, щоб забезпечити такий рівень освіти сучасна управлінська діяльність повинна мати інноваційний характер, тобто генерувати і реалізувати нові ідеї, освітні ініціативи. Інновації в управлінні дають змогу підтримувати конкурентноспроможність нашої освіти, зміцнювати національну безпеку держави, суспільства й особистості. 

Однією із таких шляхів є використання Scrum-підходу, який ефективно розроблявся американськими науковцями (К. Швабер, Дж. Сазерленд,                  Дж. Маккен, М. Сміт, К. Мартін, Д. Старр) у сфері економіки та був представлений у вітчизняній освіті А. Ткаченко, яка розкрила можливості використання Scrum в освітній сфері діяльності.

Скрам (Scrum) — це підхід до розробки, випуску та підтримки функціонально складних продуктів.

Скрам (з англ. Scrum – штовханина, сутичка навколо м’яча в реґбі) — це підхід, який дозволяє вирішувати складні адаптивні проблеми, і водночас продуктивно та творчо розробляти продукти найвищої якості.

Скрам — це процесний підхід, який використовують для управління роботою над складними продуктами з початку 90-х років. Скрам не є процесом, технікою чи дефінітивним методом. Це радше підхід, який дозволяє застосовувати різноманітні процеси та техніки. Скрам демонструє відносну ефективність Вашого способу управління продуктом та технік роботи, спонукаючи Вас постійно покращувати продукт, команду та робоче середовище [2, с.76-77].

Скрам передбачає Скрам Команди (Scrum Teams) з відповідними ролями (roles), події (events), артефакти (artifacts) та правила (rules) (рис. 1). Кожен компонент Скраму має своє призначення та є ключовим для успіху та використання Скраму [3].

Рис. 1 Організація SCRUM команди

Застосування Скраму

Першочергово Скрам було створено для управління продуктами та їх розробкою. Починаючи з 90-х років, Скрам широко застосовували у всьому світі для, того щоб: 1. Дослідити та визначити потенційні ринки, технології та можливості продукту. 2. Розробляти продукти та вдосконалювати їх. 3. Випускати продукти та вдосконалювати їх декілька разів на день. 4. Розробляти та підтримувати хмарні (онлайн, захищені, на вимогу) та інші операційні середовища для продукту. 5. Підтримувати та оновлювати продукти.

Скрам застосовують для розробки програмного та апаратного забезпечення, вбудованого програмного забезпечення, мереж інтерактивних функцій, автономних машин, шкіл, урядів, маркетингу, управління діяльністю організацій та всього, що ми використовуємо щодня, як в особистому так і в соціальному плані.

Суть Скраму полягає у маленькій команді. Маленька команда є надзвичайно гнучкою та адаптивною. Ці переваги очевидні не лише для однієї маленької команди, але й для декількох чи багатьох команд або ж навіть мереж команд [1, с.78] .

Цінності Скраму

Якщо почуття обов’язку, сміливість, зосередженість, відкритість та повага є основою роботи Скрам Команди, то в такому випадку найважливіші принципи Скраму – прозорість, перевірка та адаптація – легко втілюються в життя і стають основою співпраці. Члени Скрам Команди вивчають та досліджують ці цінності під час роботи з подіями, ролями та артефактами Скраму.

Успішне використання Скраму залежить від того, наскільки вміло люди втілюють ці  принципи. Кожен бере на себе зобов'язання досягти цілей Скрам Команди. Члени Скрам Команди поважають один одного та почуваються самодостатніми та незалежними [1, с.78].

Скрам Команда

Скрам Команда складається з Власника Продукту (Product Owner), Команди з Розробки (Development Team) і Скрам Мастера (Scrum Master). Скрам Команди є самоорганізовані та крос-функціональні. Самоорганізовані команди самі обирають як найефективніше виконати роботу та не чекають вказівок від людей, які не входять до складу команди. 

Модель Скрам Команди створена для того, щоб оптимізувати гнучкість, креативність та продуктивність роботи.

А) Власник Продукту

Власник Продукту відповідає за досягнення максимальної якості продукту, який є результатом роботи Команди з Розробки. Лише Власник Продукту відповідає за Беклог Продукту (Product Backlog), який зазначає елементи, над якими Скрам Команда працюватиме найближчим часом.

Усі рішення Власника Продукту відображаються у вмісті та впорядкуванні Беклогу Продукту.

Б) Команда з Розробки

Команда з Розробки (фото 1) складається з професіоналів, які розробляють потенційно придатний до випуску Інкремент “готового” продукту в кінці кожного Спринту. “Готовий” інкремент повинен бути готовий уже на час Ревю Спринту. Інкремент створюють тільки члени Команди з Розробки.

Якщо в Команді з Розробки менше трьох осіб, тоді взаємодія зменшується, і як наслідок продуктивність знижується. Крім того, на певному етапі Спринту невелика команда може зіткнутись із нестачею необхідних знань та не зможе розробити потенційно готовий до випуску Інкремент продукту (найкраще працює це з 5-6 людьми).

Фото 1. Робота Команди з Розробки над Продуктом

В) Скрам Мастер

Скрам Мастер відповідальний за поширення та підтримку Скраму, а також допомагає команді зрозуміти теоретичні засади, практики, правила та цінності Скраму.

Скрам Мастер:

- є водночас лідером та помічником для Скрам Команди;
- тісно співпрацює з Власником Продукту;
-  активно допомагає Команді з Розробки [3] .

Події Скраму

А) Спринт

Основою Скраму є Спринт, що триває місяць або менше (наприклад, тиждень), в результаті якого створюють “готовий” та потенційно придатний до випуску Інкремент продукту.

Спринт складається із Планування Спринту, Щоденних Скрамів, розробки, Ревю Спринту, та Ретроспективи Спринту.

Б) Планування Спринту

Робота, яку будуть виконувати під час Спринту, планують на нараді з Планування Спринту. Скрам Команда спільно розробляє план.

Протягом Планування Спринту Скрам Команда також починає формувати Ціль Спринту. Ціль Спринту (Sprint Goal) — це мета, яку буде досягнуто під час Спринту завдяки реалізації Беклогу Спринту, і яка вказує Команді з Розробки, чому вона створює цей Інкремент.

Ціль Спринту — це мета, яку можна досягти за Спринт, виконавши Беклог Спринту. Вона пояснює Команді з Розробки для чого створюється Інкремент.

В) Щоденний Скрам

Щоденний Скрам — це 15-хвилинна нарада для Команди з Розробки, яку проводять кожного дня Спринту. На цій нараді Команда з Розробки планує роботу на найближчі 24 години. Такий підхід оптимізує співпрацю та результативність команди за допомогою перевірки того, що було зроблено з часу проведення попереднього Щоденного Скраму та планування роботи на наступний Спринт.

Г) Ревю Спринту

Ревю Спринту проводять в кінці Спринту для перевірки Інкременту та в разі потреби адаптації Беклогу Продукту. Під час Ревю Спринту Скрам Команда та зацікавлені особи обговорюють роботу, виконану за час Спринту. Ревю Спринту не є статусною нарадою, це радше неофіційна зустріч, презентація Інкременту, спрямована на отримання відгуків про роботу Команди та покращення співпраці.

Результатом Ревю Спринту є переглянутий та виправлений Беклог Продукту.

Д) Ретроперспектива Спринту

Ретроспектива Спринту дає Скрам Команді можливість перевірити себе та створити план дій для покращення процесів та роботи вже в наступному Спринті.

Ретроспектива Спринту відбувається після Ревю Спринту перед наступним Плануванням Спринту [3].

Артефакти Скраму

А) Беклог Продукту

Беклог Продукту — це впорядкований список усього, що повинен містити продукт; він є єдиним джерелом вимог до будь-яких змін у продукті. Власник Продукту відповідає за Беклог Продукту, його вміст, доступність та впорядкування.

Б) Беклог Спринту

Беклог Спринту — це набір елементів Беклогу Продукту, вибраних для виконання у поточному Спринті, план розробки Інкременту продукту та досягнення Цілі Спринту.

В) Інкремент

Інкремент — це сума всіх виконаних вимог Беклогу Продукту, реалізованих під час поточного Спринту та всіх попередніх Спринтів. Інкремент є готовою роботою; кроком у баченні продукту або цілі [3].

Отже, ця методологія передбачає вирішення цілої низки питань (проблем), пов’язаних із самостійним пошуком необхідної інформації, забезпечення активної командної діяльності.

Використання  SCRUM-підходу в управлінській діяльності є досить ефективним, адже дає змогу вирішити різного рівня проблеми, продуктивно та творчо, прийняти оригінальні рішення, розробити продукти найвищої якості.

Для кращої ефективності створюється команда із 5 людей. Між собою вони розподіляють ролі і кожен виконує чітко відведені йому функції.

Отже, використовуючи SCRUM-підхід  ми розвиваємо рефлексивне мислення, творчу активність, здатність до командної роботи.

Література

  1. Книберг X., Скарин М. Kanban и Scrum: выжимаем максимум. Каталог изданий библиотеки США. 2010. с.78
  2. Ткаченко А. Scrum-метод в проектном управлении как отражение технологи блокчейн в высшем образовании. Актуальные вопросы образования. Роль университетов в формировании информационного общества : сб. материалов Международной научно-методической конференции, 29 января – 2 февраля 2018 года, Новосибирск. В 2 ч. Ч. 2. Новосибирск : СГУГиТ, 2018. С.76–77
  3. Scrum basics: посібник із Скраму. URL: https://www.scrumguides.org/docs/scrumguide/v2017/2017-Scrum-Guide-Ukrainian.pdf.