Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Одним із найважливіших завдань розвитку освіти в Україні у ХХІ ст. є забезпечення безперервності процесу навчання і виховання, формування всебічно розвиненої особистості в умовах постійних викликів. Метою нашої роботи є вивчення та аналіз можливостей різноманітних сервісів задля їх ефективного використання на уроках географії.
Для організації дистанційного навчання з будь-якого предмету бажано мати єдиний підхід усього навчального закладу, що дає можливість і вчителям, і учням, і батькам навчитися та налаштуватися на роботу. Зручними, на нашу думку, є такі перевірені в роботі дистанційні платформи, як GOOGLE CLASSROOM, MOODLE, «Мій клас», Classdojo, НОВІ ЗНАННЯ, HUMAN ШКОЛА, Edmodo. Вони дають можливість вчителю готувати та викладати навчальні матеріали, презентації, відео, практичні роботи, здійснювати перевірку знань та оцінювання за допомогою тестів (GOOGLE FORMS, Quizlet , Proprofs, Testorium, Kahoot!, ClassMarker, PLICKERS, EASY TEST MAKER). Середовища і додатки для співпраці та оцінювання – «Єдина школа», e-schools.info, використання електронних щоденників. Чудову можливість проводити відеозустічі для опитування учнів, пояснення завдань або нового матеріалу, консультацій, відеоуроків, конференцій з обміну досвідом, вебінарів дають додатки GOOGLE MEET, ZOOM. В цих додатках досить зручно не тільки спілкуватись, а й демонструвати презентації, навчальні відео, карти, схеми, таблиці, досліди та інше.
Умови дистанційного навчання змушують нас шукати нові підходи та методи при підготовці до уроків з географії, а також до ЗНО. Щоб допомогти учням краще запам’ятати матеріал, можна використовувати різноманіті інтерактивні сервіси з географії. На курсах ЗНО Educator та при проведенні онлайн-уроків часто використовуються згадувані сервіси, що допомагає зацікавити учнів. Сервіси Google – від Google Maps та Street View до Arts&Culture – варто застосовувати для закріплення матеріалу з багатьох тем. На особливу увагу заслуговують онлайн-тести для перевірки знань з географії та підготовки до ЗНО, які коректно відображаються та зручні у використанні на мобільному ґаджеті.
Інша проблема, яка постає перед педагогом – це оцінка знань та умінь за умов дистанційного навчання. Існує велика кількість онлайн-платформ, які допоможуть учителю вирішити цю проблему. Зокрема педагог може використати вже готові, розроблені спеціалістами, тести, які на веб-ресурсах розміщені за темами у відповідності до навчальної програми з географії для різних класів. Пропоновані завдання різнопланові та розраховані на всі рівні підготовки: вибрати правильні відповіді, знайти відповідність або певну послідовність. Первага ресурсу полягає в тому, що по завершенню тесту фіксується результат в кількісному складі та час, витрачений на роботу. Так, тестування з підготовки до ЗНО можна використовувати для перевірки знань не тільки старшокласників, а й інших учнів, що вивчають відповідну тему. Це допоможе підготуватися до узагальнення матеріалу. У власній діяльності за цим напрямком роботи використовуємо ряд сайтів: zno.osvita.ua, Be Smart, iznotest та освітній портал «Вне школы».
Веб-ресурси для поглиблення знань з географії займають окрему ланку в нашій системі роботи. Для зацікавлення учнів навчальним предметом, надання додаткових джерел інформації пропонуємо використовувати наступні сайти:
– ATLAS for the END of the WORLD надає корисну інформацію про статут землекористування та урбанізації в найбільш заселених регіонах Землі та дані за біорегіонами;
– Earth – веб-ресурс, який надає можливість учням у форматі 3D переглядати рухи океанічної води – течії; перевертати планету Земля з різних ракурсів; прослідкувати формування та положення баричних центрів на материки;
– Windy надає можливість детально ознайомитись зі змінами погоди на певній території: температура повітря, напрям та сила вітру, хмари, опади. Учні можуть самостійно спостерігати процеси, які відбуваються на Землі.
Завжди цікавими та захоплюючими для дітей є онлайн-ігри, вправи та тренажери для вивчення географії. Важливо під час кожного уроку урізноманітнювати діяльність учнів ігровими інтерактивними завданнями, які підтримуються мобільними пристроями.
Наприклад, Seterra – захоплююча освітня географічна гра, яка дозволяє закріпити знання про країни, столиці, прапори і міста Африки, Європи, Північної та Південної Америки, Азії та Австралії за допомогою вправ з контурними картами. Веб-ресурс підтримує 33 мови і користується популярністю серед людей по всьому світу.
Універсальний інструмент Learningapps.org дозволяє використання мобільного ґаджету на всіх етапах уроку, незалежно від навчального предмету. Сайт вміщує велику колекцію напрацьованих завдань, яку можна застосовувати в навчальній діяльності або скористатися конструктором і створити власні вправи.
У глобальній мережі, на жаль, створено незначну кількість ігрових завдань для вивчення географії. За цих обставин педагог вимушений напрацьовувати авторські педагогічні розробки. Творчим колективом колегіуму створено тренажери «Країни Європи» та «Географічні хрестики нулики».
Earthcam.com – на порталі зібрана колекція вебкамер, встановлених у всіх містах світу, від США до Таїланду. Їх можна використати в 10-му класі при розгляді країн та регіонів. 7 чудес України – всеукраїнський просвітницький проект. Його задум – показати Україну з боку не пересічності та унікальності в природному та історико-культурному форматі. А головна мета – формування привабливості країни як для зовнішнього, так і внутрішнього туризму. Відеофільми можна показувати учням на уроках в межах програми 8–9-х класів. Seterra Online – одна з найбільш захоплюючих та популярних географічних вікторин у світі. На сьогоднішній день існує понад 70 безкоштовних додатків, наводимо перелік деяких з них: «Прапори світу. Вікторини», «Geography Essentials», «Моя Україна», «Мапа світу. Гра Пазли», «Столиці світу. Вікторина», «Міста», «Вгадай місто по фото», «Країни та столиці», «Тест з географії Прапор – країна» та інші.
Граючись, можна у цікавий спосіб запам’ятати розташування країн та їх столиць, пам’ятки, прапори, номенклатуру від найбільш визначних географічних об’єктів до найдрібніших. Програма підійде для засвоєння таких категорій знань: материки та частини світу; найбільші країни в світі або в межах окремого материка; столиці країн і найбільші міста; річки, озера, моря; острови; прапори окремих країн.
Ethermap – достатньо новий інструмент, який допоможе у створенні онлайн-карт. Тут можна обмінюватися картами, вносити доповнення, редагувати все, просто надавши учням посилання. Для допитливих варто запропонувати учням створити разом карту цікавих місць для прогулянок в будь-якому місті, написати про все коротку інформацію та додати фото. Атлас пазлів National Geographic. Кожна з колекцій пазлів є онлайн-картою континенту або країни, містить багато неймовірних історій. Такого типу завдання допоможуть закріпити вивчене у 6-11-х класах.
На порталі Національного географічного товариства представлений великий вибір інтерактивних завдань. Карти, за допомогою яких можна здійснювати віртуальні мандрівки. В цьому ж розділі Еarthpulse знайомить нас з проблемами населення. Ресурс доречно використати в 8-му класі при розгляді теми «Населення світу». На сьогодні також доступна бета-версія National Geographic Education, де є величезна колекція відео- та фотоматеріалів. Перш за все, при нагоді стане конструктор інтерактивних карт. Використовуються добірки різних онлайн-ресурсів з готовими презентаціями та відео для полегшення опрацювання тем учнями.
Під час організації дистанційного навчання з усіх предметів, в тому числі і з географії, перед вчителем та учнями постає низка проблем, які ускладнюють роботу. По-перше, недостатнє технічне забезпечення (мала кількість гаджетів в сім’ї, коли всі працюють або навчаються дистанційно), по-друге, недостатня потужність інтернету (якщо учні або вчителі в умовах карантину знаходяться за містом, у віддалених регіонах, – це унеможливлює використання сервісів та платформ), по-третє, слабка підготовка вчителів та учнів у використанні платформ, сервісів, по-четверте, значне перевантаження роботою вчителів (вчителю доводиться навчатися самому, навчати учнів, організовувати навчання, готувати навчальні матеріали, перевіряти надіслані роботи, готувати та проводити відеоуроки – тобто навантаження значно збільшується), по-п’яте, перевантаження учнів (перегляд та вивчення навчального матеріалу, виконання завдань згідно розкладу, участь у відеоконсультаціях, багато часу біля гаджетів, недотримання санітарних норм). Окремою проблемою стає адекватне оцінювання знань учнів, адже підготовані тести, перевірочні роботи учні виконують за допомогою різних джерел знань, спілкуються між собою, списують, а проконтролювати це неможливо. Досить складно провести онлайн-опитування, коли приймає участь 36 учнів класу. Те саме стосується й онлайн-тестів. Альтернативним варіантом оцінювання знань з географії може бути підготовка завдань, відповіді на які не знайдеш в інтернеті. Маються на увазі завдання на виявлення закономірностей, здійснення аналізу, формування висновків, встановлення причинно-наслідкових зв’язків. Підготовка таких завдань вимагає від вчителя ще більше часу на роботу.