Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Актуальність теми. Виховання сучасної дитини є дуже складним і водночас цікавим процесом. На наших дітях дуже позначився науково-технічний прогрес ХХІ століття. Розвинуте технологічне суспільство диктує свої закони у вихованні і спілкуванні людей різних поколінь. Для багатьох батьків наших учнів комп’ютер, Інтернет, чат – таємниця за сімома замками. Діти швидше і ефективніше використовують всі блага інформаційних технологій. І тому виховання у дітей правильного ставлення до безпечного для здоров’я використання комп’ютера лягає на учителя,  класного керівника, вихователя, які за своїми посадовими обов’язками повинні бути завжди попереду хоча б на один крок від своїх вихованців. Педагогічний працівник, який на сьогодні не володіє комп’ютером – вчорашній день, бо не використовуючи ІКТ, він сам втрачає шанс краще будувати виховну систему, не вчить дитину орієнтуватися  в навколишньому просторі, що є головною вимогою сучасного життя [8, с. 103].

Змінюється суспільство, змінюється освіта, змінюються прийоми і методи виховання. Їх потрібно вибирати, виходячи з конкретних умов та можливостей навчального закладу, соціального запиту батьків.

Виховні функції в Криворізькому обласному ліцеї-інтернаті для сільської молоді виконуються усіма педагогічними працівниками, але головна роль у вирішенні завдань виховання ліцеїстів відводиться вихователю та класному керівникові. Від успішності їх роботи залежить рівень вихованості учнів і міжособистісні відносини в класному колективі та колективі в  гуртожитку.. Мета діяльності вихователя – це створення умов для самореалізації і саморозвитку особистості учня, його успішної самореалізації в суспільстві. Але для того, щоб дитина вірила у щирість слів педагога, самому вихователю необхідно саморозвиватися і самореалізовуватися в суспільстві та оволодівати новими інформаційними технологіями. Використання ІКТ в педагогічній роботі – це один із способів самоствердження та самореалізації в  колективі ліцею.

Застосування інформаційно-комунікаційних технологій в галузі освіти і безпосередньо в діяльності вихователя  ліцею стало загальною необхідністю.

Сфери застосування та можливості ІКТ в роботі вихователя гуртожитку КОЛІ

  1. Діагностування та анкетування

Для вихователя гуртожитку дуже важливо об'єктивно оцінити результати своєї роботи, причому зробити це професійно грамотно, сформулювавши мету  підібравши потрібну дослідницьку методику. Для вивчення результатів виховного впливу використовують наступні методики: моніторинг, діагностика, анкетування. Це дає можливість виявляти здібності дітей, їх позитивні та негативні риси характеру для подальшого коригування.

Кожен вихователь у своїй роботі користується різними діагностиками, які вимагають великих витрат часу на обробку та аналіз. Він має  вивчати індивідуальні особливості учнів та їх розвиток, рівень вихованості колективу поверху. В цьому вихователю допомагають інформаційні технології. Проведення тестування і підрахунок результатів доручаються комп’ютерній програмі.

  1. Робота з батьками. Комунікації.

Соціальні мережі та електронна пошта дають можливість спілкуватися з учнями та їх батьками у позаурочний час, вирішувати різні питання на відстані, що є не лише зручним, але і необхідним, враховуючи специфіку навчального закладу інтернатного типу[4, с. 221].

Такий вид роботи дає можливість виховувати в учнів культуру спілкування, навчати безпечної поведінки в мережі. А батьки можуть у будь який час дізнатися про успіхи своїх дітей.

Інформування про життя ліцею (презентації, СМС-інформування, створення груп у соціальних мережах, налагодження електронної пошти, наповнення Інтернет-сторінки – сайту ліцею, організація форумів для обговорення подій, проведення опитування та анкетування, публікація фотоальбомів проведених заходів, робота блогів педагогів).

При роботі з батьками ІКТ вихователі застосовують у таких напрямках:

  • для комунікацій;
  • для проведення батьківських зборів;
  • для анкетування;
  • для створення бази даних.
  1. Позакласні заходи

Інформаційні технології зручно використовувати при проведенні годин спілкування, які відразу для ліцеїстів стають цікавішими і кориснішими. Для проведення години спілкування, позакласного заходу вихователі гуртожитку використовують різноманітні презентації. Безліч фотографій, відеофрагментів, музики дозволяють зацікавити абсолютно всіх учнів.. Також ліцеїсти приймають активну участь у підготовці  такого роду заходів. Матеріал для тематичних лінійок, годин спілкування діти  знаходять в Інтернеті, використовуючи пошукові системи, в  газетах, літературі та інших джерелах.

Використання ІКТ на виховних заходах сприяє [1, с. 25]:

  • розвитку інтересу учня до цього заходу;
  • розвитку вмінь і навиків роботи з інформаційними ресурсами;
  • ефективному керуванню увагою учня;
  • активізації пізнавальної діяльності;
  • формуванню навиків дослідницької роботи;
  • підвищенню інформаційної культури.

Учні набувають досвіду публічних виступів, підвищується самооцінка, так як вміння працювати з комп’ютером є одним із елементів сучасної молодіжної культури.

При підготовці і проведенні виховних заходів, тематичних лінійок в гуртожитку в позаурочний час використовуються такі прикладні програми, як MS Power Point, MS Publisher, графічний редактор Adobe Photoshop, музичні програвачі, тощо, які роблять виховну роботу в гуртожитку яскравою та запам’ятовуючою.

На загально ліцейських  святах комп’ютер став незамінним помічником. Всі заходи, на яких вдається використати мультимедійний проектор, музичний супровід, проходять на високому рівні і надзвичайно подобаються ліцеїстам. Презентації, відеозаписи і музика стають невід’ємною частиною ліцейського  життя.

Години спілкування, які проводяться з використанням ІКТ, сприяють розвитку самооцінки ліцеїстів, їх знань та навиків, виробляють вміння бачити сильні і слабкі сторони своєї особистості, характеру.

Ліцей  живе своїми традиціями. Але для підтримки їх сьогодні потрібні нові форми,  новий зміст, та нові технології роботи. Тому в організацію виховних заходів (у тому числі і традиційних) міцно входять інформаційним технології.

Висновки.

Отже, основними цілями впровадження ІКТ в роботу вихователя гуртожитку ліцею є:

  • залучення ліцеїстів і їх батьків в побудову єдиного інформаційного простору для організації ефективної взаємодії педагогів, учнів та батьків;
  • формування у ліцеїстів світогляду відкритого інформаційного суспільства, підготовка членів інформаційного суспільства;
  • формування відношення до комп’ютера, як до інструменту для спілкування, навчання, творчості;
  • розвиток творчого, самостійного мислення ліцеїстів, формування вмінь і навиків самостійного пошуку, аналізу і оцінки інформації, оволодіння навиками використання інформаційних технологій.

Література

  1. Іванова О. Підвищення інформаційно-комп’ютерної компетентності педагогів//Вихователь-методист дошкільного закладу. – 2010. – №2. – С. 22 – 30.
  2. Інформаційні технології в навчанні. – К.: Видавнича група ВНV, 2006. – 240 с.
  3. Інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) та їх роль в освітньому процесі [Електронний ресурс] / С. Дишлєва. Режим доступу : http://osvita.ua/school/method/technol/680
  4. Нісімчук А.С., Падалка О.С., Шпак О.Т. Сучасні педагогічні технології: Навчальний посібник. – К.: Видавничий центр «Просвіта», «Книга пам’яті України», 2000. – С. 368.
  5. Современные информационные технологии в образовании [Электронный ресурс] / С.А,Зайцева, В.В.Иванов. Режим доступа: http://sgpu2004.narod.ru/infotek/infotek2.htm
  6. Сороко Н.В. Реалізація діяльнісного підходу при комп’ютерному навчанні в умовах оновлення мовної освіти в Україні // Засоби і технології єдиного
  7.  інформаційного освітнього простору: Зб. наук. праць / За ред. В.Ю. Бикова, Ю.О.Жука. – К.: Атіка, 2004.
  8. Сутність поняття «Інформаційно-комунікаційні технології» та їх значення на сучасному етапі модернізації освіти [Електронний ресурс] / Н.Ю. Фоміних. Електронний ресурс: Режим доступу до джерела: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/pfto/2009_5/files/ped905_77.pdf
  9. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. Наук.-метод. посібник / О. І. Пометун, Л. В. Пироженко. – К.: А.С.К., 2006.– С.192.