Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Останнім часом частіше підіймається питання про застосування засобів електронної візуалізації даних у навчанні в загальноосвітній школі. Це не тільки нові технічні засоби, але і інноваційні методи викладання, сучасний підхід до процесу навчання. Важливо відзначити, що основною метою навчання іноземним мовам є формування і розвиток комунікативної культури школярів.

Завдання сучасного педагога – створити умови практичного опанування мовою для кожного учня, вибрати методи навчання, які дозволили б кожному учню виявити свою активність, свою творчість. Застосування засобів електронної візуалізації даних у формі нових інформаційних технологій, Інтернет-ресурсів допомагає реалізувати особистісно-орієнтований підхід у навчанні, забезпечує індивідуалізацію і диференціацію навчання з урахуванням особливостей учнів, їх рівня навченості, здібностей тощо [11, с. 15].

Тема є актуальною, оскільки на сьогодні серед такого розмаїття методів і форм навчання іноземної мови вчителю важливо обрати найкращий для задоволення вимог, заявлених в освітньому стандарті нового покоління. Застосування засобів електронної візуалізації даних, що характеризуються високою комунікативною можливістю і активним включенням учнів у навчальну діяльність, сприяє адаптації до сучасних соціальних умов тому, що суспільству потрібні люди, які швидко орієнтуються в сучасному світі, ініціативні та самостійні.

Метою даної роботи є аналіз існуючих засобів електронної візуалізації даних для розвитку лексичної компетенції в учнів старшої школи; здійснення огляду комплексу вправ з англійської мови для учнів старшої школи, що спрямований на формування англомовної лексичної компетенції засобами електронної візуалізації даних.

На сьогоднішній день в навчанні іноземної мови широко застосовуються інформаційно-комунікаційні технології як основні засоби візуалізації навчання. Специфіка комп’ютера як засобу навчання іноземної мови пов’язана з такими його характеристиками як комплексність, універсальність, інтерактивність. Інтерактивне навчання на основі мультимедійних програм дозволяє реалізувати цілий комплекс дидактичних, методичних, педагогічних і психологічних принципів, робить процес навчання більш візуальним, творчим, усвідомленим, захопливим.

За допомогою впровадження інформаційних комп’ютерних технологій (ІКТ) в навчальний процес відкривається можливість враховувати рівень мовної підготовки учнів, реалізуючи принцип індивідуалізації та диференційованого підходу в навчанні. При цьому дотримується принцип доступності, а також враховується індивідуальний темп роботи кожного учня. Стає можливим організувати на уроці індивідуальну, парну та групову форми роботи. Однак, процес навчання неможливий без грамотного педагога, завдання якого полягає в ретельному плануванні часу роботи з комп’ютером [13].

Застосування сучасних технологій в освіті створює сприятливі умови для формування особистості учня, здатного до швидкого засвоєння і правильного використання лексичних явищ англійської мови. Розглянемо деякі сучасні інформаційно-комунікаційні технології, що застосовуються з метою навчання лексиці іноземної мови. Нині існує маса навчальних програм, що супроводжуються методичним матеріалом для вчителя. Безумовно, кожна програма має деякі недоліки, однак сам факт їхнього існування говорить про те, що вони мають попит і безперечну цінність. Різноманітний ілюстративний матеріал, мультимедійні та інтерактивні програми підіймають вивчення іноземної мови на якісно новий рівень.

Не можна не відзначити психологічний фактор. Так, сучасному школяреві набагато простіше і цікавіше сприймати складний матеріал саме в такому вигляді, ніж за допомогою застарілих схем і таблиць. Динамічний відео- і звуковий ряд значно підвищує ефективність засвоєння матеріалу [5, с. 96]. На уроках вчитель може використовувати різні види комп’ютерних навчальних програм. До них належать:

- навчальні програми, які застосовуються при поясненні нового матеріалу для максимального його засвоєння; програми-тренажери, метою яких є формування та закріплення умінь і навичок, самопідготовка учнів; контролюючі програми, що впроваджуються в процес з метою контролю певного рівня знань і умінь;

- демонстраційні програми, що слугують наочною демонстрацією навчального матеріалу описового характеру, різноманітних наочних посібників (зображення, відеофрагменти); інформаційно-довідкові матеріали, необхідні для виведення інформації з підключенням до освітніх ресурсів Інтернету; мультимедіа-підручники, що являють собою комплексні програми, що поєднують в собі більшість елементів перерахованих вище програм [8, c. 102].

Застосовуючи всі перераховані вище освітні програми вчителю необхідно дотримуватися таких методичних принципів:

  • концептуальність: наукова концепція, що включає психологічне і соціально-педагогічне обґрунтування досягнення освітніх цілей;
  • системність: наявність всіх ознак системи (логічність побудови процесу, взаємозв’язок всіх його частин, цілісність);
  • ефективність: гарантія результатів, відповідних освітнім стандартам;
  • гнучкість: можливість варіювання в змісті для забезпечення комфортності і свободи взаємодії педагога і учнів з урахуванням конкретних умов педагогічної діяльності;
  • динамічність: можливість розвитку або перетворення використовуваної технології;
  • відтворюваність: можливе використання технологій іншими вчителями в даному навчальному освітньому закладі або в іншому [9, c. 132].

Окрім навчальних програм, при навчанні лексиці іноземної мови вчитель може застосувати інтернет-ресурси. Інтернет має колосальні інформаційні можливості, зокрема надає доступ для тих, хто вивчає англійську мову, до автентичних текстів і безпосереднього спілкування з носіями мови. Використовуючи інформаційні ресурси мережі Інтернет, можна, інтегруючи їх у навчальний процес, більш ефективно вирішувати низку дидактичних завдань на уроці: включати матеріали зі світової мережі в урок; проводити самостійний пошук інформації учнями; поповнювати знання про лексичний склад мови на основі автентичних текстів; поповнювати знання про актуальність використовуваних лексичних одиниць та колокацій з ними англійської мови; удосконалювати вміння роботи з довідково-інформаційними ресурсами [11, c. 15].

У педагогічних цілях як для класного, так і для самостійного навчання добре підходять різноманітні електронні підручники. До переваг електронних підручників можна віднести: мобільність, доступність зв’язку з розвитком комп’ютерних мереж, адекватність рівню розвитку сучасних наукових знань і постійне оновлення матеріалу. За допомогою електронних підручників можна не тільки відпрацювати ту чи іншу лексичну навичку через велику кількість вправ і прикладів, але і здійснювати контроль знань [9, c. 132].

З метою візуалізації нині широко використовуються мультимедійні технології.  Зокрема, мультимедійні презентації можуть допомогти на уроках по введенню і відпрацюванню нової лексики. Зміст презентацій може бути різним: відеофрагменти, схеми, зображення, текстові матеріали. Важливим аспектом використання інформаційно-комунікаційних технологій на уроках іноземної мови є проектна діяльність. Учні старших класів можуть використовувати інтернет для збору матеріалу для проектів. Прикладом застосування мультимедійних технологій в навчальному процесі може послугувати підготовка і проведення інтегрованого уроку. Для його реалізації учитель може підготувати мультимедійну презентацію з ефектним відеорядом самостійно або залучити учнів до створення матеріалу для подальшого уроку в комп’ютерному класі або в кабінеті з наявністю інтерактивної дошки та проектора. Ця презентація може бути використана під час проведення різних форм уроків або як мультимедійний посібник для самостійної роботи учнів при підготовці до уроку.

Залучення учнів до створення дидактичного матеріалу – не єдиний спосіб прояву їхніх інтелектуальних і творчих здібностей. Зазначимо, що проектні технології особливо важливі на старших етапах навчання. Так, об’єднавши такі етапи роботи над матеріалом, як повторення, закріплення та узагальнення, учням можуть запропонувати створення мультимедійного проекту, де вони зможуть повною мірою продемонструвати свій інтелектуальний і творчий потенціал. Такі завдання не тільки допомагають учням проявити самостійність і відповідальність, відчути власну успішність, а й дають стимул до розвитку інтересу до подальшого вивчення мови і культури країни мови, що вивчається.

Іншим позитивним фактором застосування ІКТ як електронного засобу візуалізації на уроці – це швидший темп уроку, а також зацікавленість учнів. Оскільки відеоматеріали є зразками автентичного мовного спілкування, вони створюють атмосферу реальної мовленнєвої комунікації, роблять процес засвоєння іншомовного матеріалу більш живим, цікавим, проблемним, переконливим і емоційним.

Таким чином, застосування відеоматеріалів в процесі навчання іноземним мовам здатне істотно підвищити ефективність навчальної діяльності вчителя. Існує величезна кількість відеоматеріалів, які можуть бути застосовані як дидактичний матеріал на уроках іноземної мови. До них належать: рекламні ролики або інтерв’ю з відомими людьми, мультфільми або сюжети зі світових блокбастерів, фрагменти новин і телепередач.

Процес навчання з опорою на відеоматеріали можна поділити на такі етапи:

Підготовчий етап, завданням якого буде зняття труднощів при сприйнятті відеоматеріалів, тобто впровадження вправ, які передбачають введення і тренування нових лексичних одиниць, активізацію вже вивченого лексико-граматичного матеріалу.

На підготовчому етапі доцільні такі вправи:

  • прочитайте і запам’ятайте словосполучення; заповніть пропуски в реченнях, використовуючи дані словосполучення;
  • оберіть слово чи словосполучення, що підходить до контексту;
  • опишіть в 3-4 реченнях ситуацію, вживаючи нові слова та словосполучення;
  • придумайте продовження ситуації, починаючи з наступного речення, вживши в них дані в дужках словосполучення;
  • до наведеного нижче діалогу додайте 3-4 речення, вживши нові слова і словосполучення;
  • об’єднайте дані словосполучення в одну міні розповідь.

Рецептивний етап являє собою вправи на сприйняття, розуміння і запам’ятовування інформації. Вони містять низку установок, які організовують сприйняття:

  • подивитися і відповісти на наступні питання;
  • подивитися і сказати про що оповідає відеофрагмент;
  • погодитися і не погодитися з наступними висловлюваннями;
  • з’єднати стрілками початок і кінець речень, щоб вийшла міні розповідь про побачене;
  • закінчити нижченаведені речення (орієнтуючись на побачений відеофрагмент) [11, c. 14].

Аналітичний етап, метою якого є організація навчальної діяльності з усвідомленого опанування структурою монологу і діалогу. Тут формується алгоритм побудови власного монологічного або діалогічного висловлювання.

Репродуктивний етап, де відеоматеріали використовуються як змістовна опора. Тут пропонуються завдання на зміни тексту, його розширення, часткову зміну з дотриманням їх структури і змісту. Прикладами таких завдань є:

  • перекажіть сюжет від імені...
  • придумайте ще по дві репліки до діалогів від імені...
  • розкажіть про що оповідає відеофільм, змінивши час із сьогодення в минуле.

Продуктивний етап, який є завершальним ступенем роботи з формування іншомовних навичок і вмінь. Відповідно, метою даного етапу буде забезпечення практики в спілкуванні. Для цього етапу характерні вправи, які передбачають непідготовлене мовлення, яка здійснюється в індивідуальній, парній та груповій формі. Можливі вправи на даному етапі спрямовані на: коментарі подій, обговорення проблеми, драматизація, рольова гра, дискусія.

Найбільш ефективно відеоматеріали можуть застосовуватись в процесі навчання при формуванні та вдосконаленні усного іншомовного мовлення. При цьому використання відеоматеріалів може розглядатися як потужний стимул для підвищення мотивації учнів при формуванні у них лексичних умінь і навичок. Відео у вивченні лексики може показати залежність між лексикою і мовленням, а також застосування лексичних структур в контексті живого спілкування носіїв мови. Презентація мовленнєвих функцій і засобів їхнього вираження здійснюються в контексті, в конкретних ситуаціях спілкування і супроводжуються виконанням наступних можливих вправ:

  • повторення різних мовленнєвих зразків, що дозволяють реалізувати цю функцію в паузах за диктором;
  • вибір запропонованого переліку тих мовних засобів вираження функції, які зустрічаються у відеофрагменті;
  • передбачення наступних реплік, представлених у відеосюжеті.

Активізація граматичного матеріалу буде відбуватися в говорінні після перегляду відеофрагменту. Це можуть бути коментування змісту фільму, доповнення ситуацій (наприклад: відновлення телефонної розмови), озвучування реплік, складання питань різних видів до змісту відеофільму або для інтерв’ю з головним героєм фільму або режисером фільму.

Відзначимо, що впровадження відеофрагментів в процес навчання іноземним мовам допомагає вирішити багато завдань. Учні отримують можливість застосувати і розширити свої знання на незнайомому автентичному матеріалі. Коли учні усвідомлюють, що вони здатні розуміти іншомовне автентичне мовлення, їхня самооцінка і мотивація до вивчення предмета підвищуються. Використання відеофрагментів дозволяє учням розвинути мовну здогадку і розширити кругозір. У них з’являється можливість дізнатися про історію, традиції, звичаї людей країни, що вивчається. При роботі над відеофрагментами залучено всі чотири види мовленнєвої діяльності: аудіювання, говоріння, читання і письмо. Увага приділяється розвитку лексичної компетенції, що є найбільш важливим аспектом у вивченні іноземної мови. Безумовно, відеопідтримка робить процес навчання лексичній компетенції більш ефективним.

Отже, використання системи засобів візуалізації в іншомовній освіті надають широкі можливості не тільки для знайомства з фактами, процесами і подіями культури, а й передачі в доступній і легко засвоюваній формі лексичних знань.Використання засобів ІКТ при навчанні лексиці іноземної мови учнів старших класів забезпечує створення міцних знань, формування навичок їх практичного застосування. Впровадження сучасних технологій дозволяє автоматизувати процес навчання, а також збільшити частку самостійності і відповідальності учнів старших класів, що забезпечує їм можливість самоосвіти в усіх цікавих для них сферах професійної діяльності.

Література

  1. Аніщенко О. В., Яковець Н. І. Сучасні педагогічні технології: курс лекцій : навч. посіб./ за заг. ред. Н. І. Яковець. Ніжин : Вид-во НДПУ ім. М. Гоголя, 2007. 199 с.
  2. Бех І. Д. Виховання особистості: у 2 кн. Кн. 2 Особистісно орієнтований підхід: науково-практичні засади : навч.-метод. посіб. Київ.: Либідь, 2003. 344 с.
  3. Вєтрова І. Проблема формування лексичної компетенції при підготовці майбутнього вчителя іноземної мови. Обрії. 2013. № 1. С. 56–58.
  4. Калинина С. И. Использование компьютерных презентаций на уроках английского языка : веб-сайт. URL: http://knu.kg/psikhologija-nagljadnosti-v-obuchenii-jazykam/157-vidy-nagljadnosti.html.
  5. Кручинина Г. А. Новые информационные технологии в учебном процессе. Мультимедийные обучающие программы : дидактические материалы к практическим занятиям и творческой работе студентов. Москва: Нижегородский государственный университет, 2000. 96 с.
  6. Лінгводидактичні засади навчання іноземної мови учнів старших класів загальноосвітніх навчальних закладів: навчально-методичний посібник / за наук. ред. Редька В. Г. Київ : Педагогічна думка, 2013. 360 с.
  7. Лопатинська Н. А. Мовна, мовленнєва та комунікативна компетенції у студентів вищих навчальних закладів як складники фахової культури майбутнього корекційного педагога : веб-сайт. URL: http://aqce.com.ua/download/
  8. Нестерова Н. В. Информационные технологии и обучение английскому языку. ИЯШ, 2005. № 8. 102 с.
  9. Пассов Е. И., Кузовлева Н. Е. Урок иностранного языка. Ростов н/Д: Феникс, ГЛОССА-Пресс, 2010. 640 с.
  10. Подопригорова Л. А. Использование Интернета в обучении иностранным языкам. ИЯШ, 2003. №5. С.13‒17.
  11. Полат Е. С. Интернет на уроках иностранного языка. Иностранные языки в школе. 2001. № 2. С. 14–18.
  12. Рищак Н. І. Специфіка формування культури спілкування підлітків у полікультурному середовищі сучасної школи. Глобальні виклики педагогічної освіти в університетському просторі : матеріали ІІІ Міжнар. Конгресу. Одеса : Гельветика, 2017. С. 103–104.
  13. Рогова Г., Рабинович Ф., Сахаров Т. Методика обучения иностранным языкам в школе. Москва: Просвещение, 1991. 340 с.
  14. Смоліна С. В. Методика формування іншомовної лексичної компетенції. Іноземні мови. 2010. № 4. С. 16–23.
  15. Станкевич И. А. Mind maps как интенсивная методика развития мышления в преподавании английского языка : веб-сайт. URL: http://nsportal.ru/npo-spo/gumanitarnyenauki/library/mind-mapping.
  16. Hymes D. Competence and Performance in Linguistic Theory. Language Acquisition: Models and Methods. London: Longman, 1971. P. 3–24.