Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Ключовим завданням освіти сьогодні є всебічний розвиток людини як особистості й найвищої цінності суспільства, її талантів, інтелектуальних, творчих і фізичних здібностей, необхідних для успішної самореалізації.
Державна національна програма “Освіта. Україна XXI ст.” визначає стратегією розвитку освіти в Україні створення життєздатної системи безперервного навчання і виховання для досягнення високих освітніх рівнів, забезпечення можливостей постійного духовного самовдосконалення особистості, формування інтелектуального та культурного потенціалу як найвищої цінності нації [2].
Нині перед школою стоїть історичне завдання – формування нового типу мислення, нової свідомості, нового розуміння людиною свого місця в суспільстві. Мова йде про створення умов для розвитку творчості, повноцінного фізичного, інтелектуального, духовного розвитку дитини, піднесення її культури, духовності. Це потребує від вчителя необхідності бути агентом змін, коучем, фасилітатором, тьютором та ефективним оператором індивідуальної освітньої траєкторії дитини.
Досліджуючи сучасний стан навчання мов у загальноосвітніх навчальних закладах, педагоги Л. Карташова, І. Поляничко, О. Пшеничникова, Н. Сорока, Д. Рождественська зазначають, що вчителі-філологи у професійній діяльності зустрічаються з низкою проблем, як-от: зниженням мотивації учнів до навчання; протиріччям між обмеженою кількістю навчального часу та вимогами, які висунуті до формування мовленнєвих навичок; зростаючим обсягом інформації, який потрібно дати учням на фоні скорочення кількості годин; необхідністю урахування психофізіологічного розвитку учнів і їх індивідуальних здібностей до навчання; недостатньою обізнаністю вчителів з технічними засобами навчання та можливостями їх застосування; формалізмом у знанні учнів тощо. Надзвичайно гостро постає й проблема низького рівня мовленнєвої компетентності учнів з іноземних мов, особливо, якщо мова йде про розвиток зв’язного писемного мовлення. Звідси пошук ефективних засобів навчання, які дозволили б розв’язати поставлену проблему, і визначає актуальність нашого дослідження.
Метою розвідки є дослідження ефективності використання електронного застосунку Idea Sketch у процесі формування навичок писемного мовлення на уроках іноземної мови в школі.
Результати та обговорення. Писемне мовлення є важливим елементом культури будь-якого народу. Без писемності жодна нація не могла б самовизначатися, розвинутися, заявити про себе. Навіть відомий біблійний вислі: «Спочатку було Слово…» нагадує нам про те, що мова, а отже, і письмо, правопис дуже важливі для кожного з нас [1].
Навчання англомовному письму (тобто, навчання письму та письмовому мовленню) включає роботу над технікою письма (графіка, орфографія, пунктуація) та письмовим вираженням думок (продукт письмового мовлення). Продуктивне писемне мовлення – це комплексне використання графічних, орфографічних, лексико-граматичних та стилістичних засобів для вираження думок та забезпечення комунікації. Письмове мовлення використовується як самостійна форма спілкування, однак оволодіння ним відбувається на базі звукового мовлення. А.М. Мєшковський відзначає, що для жодної людини у світі письмова мова не може бути рідною мовою в буквальному розумінні цього слова, тому що завжди є друга мова, яка накладається на усну [4].
Ефективність оволодіння учнями навичками писемного мовлення зростає за умови налагодження позитивної атмосфери на уроці, застосування елементів гри, орієнтації на розвиток інтересів та комунікативних здібностей учнів. У цьому, на нашу думку, допоможе використання електронного застосунку Idea Sketch, що поєднує елементи гри та посиленої візуалізації.
У процесі оволодіння писемним мовленням за допомогою застосунку Idea Sketch, що базується на комунікативному підході до вивчення мови, учні набувають комунікативної компетентності – здатності користуватися мовою відповідно до конкретної ситуації. Вони навчаються комунікації у процесі самої комунікації.
Вправи та завдання, розроблені для розвитку навичок писемного мовлення за допомогою графічного дизайнера Idea Sketch – це якісно новий підхід до вивчення іноземної мови, який дозволяє урізноманітнювати ідеї подання інформації в різних формах: створювати слайди для презентацій, надавати їм різних відтінків кольору, використовувати звук, відео та анімацію. Розробка наочного матеріалу в Idea Sketch дозволяє опрацювати велику кількість джерел інформації, уникаючи шаблонів і перетворюючи кожне завдання на продукт індивідуальної творчості.
Пояснення складних граматичних явищ перетворюється на захоплюючу подорож за умови правильного та креативного використання Idea Sketch, що гарантує високий ступінь розуміння й засвоєння граматичних структур і форм.
Подання інформації за допомогою Idea Sketch доцільне у затренуванні вживання прийменників, артиклів, ступенів порівняння прикметників, оскільки відбувається з опорою на пізнавальний інтерес учнів. Це підвищує рівень підготовки учнів і якість виконання завдань. Широке використання Flash-інформації в Idea Sketch презентаціях дозволяє викладачу зручно й доступно вводити та відпрацьовувати нову лексику без перекладу на українську мову
Електронний застосунок Idea Sketch розвиває навички монологічного (усного та писемного) висловлювання з опорою на розроблені вчителем схеми, картини, таблиці, анімацію, що допомагає учню висловлюватися послідовно, розгорнуто, виразно, в належному темпі, уникаючи необгрунтованих пауз. Idea Sketch корисний також для мозкового штурму, написання есе чи оглядових конспектів до розділу, оскільки допомагає користувачам перетворити набір дезорганізованих думок у групу логічних, узгоджених ідей, що мають сенс [5].
Окрім розвитку навичок письмового мовлення, застосування програми Idea Sketch підвищує мотивацію учнів до навчання, поглиблює їх фонові знання, розвиває логіку, навички аналізу, синтезу, абстрагування, порівняння, узагальнення.
Розроблені завдання сприяють розвитку навичок правопису, читання, логічного мислення та уваги. Наприклад, створене за допомогою електронного застосунку IS завдання (Рис.1), послуговуючись яскравою кольоровою гамою, опорою на готові структури та приклади, заохочує учнів до письма, спонукаючи продовжити речення, що стосуються харчових преференцій дітей.
Розроблені за допомогою додатку діаграми та контури можна надсилати електронною поштою або скопіювати безпосередньо в інші додатки, такі як Dropbox або Evernote. Можна й просто використовувати додаток як концептуальну карту та блок-схему.
Рис.1 Мої звички у харчуванні
Висновки. Отже, застосування інформаційних технологій на зразок програми Idea Sketch значно полегшує вивчення навчального матеріалу, сприяє його більш ефективній подачі та забезпечує довше зберігання матеріалу в пам‘яті. На основі розробленого за допомогою застосунку Idea Sketch матеріалу можливо опрацювати будь-яку тему, однак, особливої актуальності застосунок набуває у формуванні навичок писемного мовлення учнів, оскільки Idea Sketch дозволяє користувачам організовувати свої ідеї візуально, з використанням веб-слів. Однією з найбільших переваг презентацій Idea Sketch є поєднання різноманітної текстової, аудіо- та відеонаочності; можливість використання для презентації інтерактивної мультимедійної дошки, яка дозволяє більш наочно синтезувати новий лексичний, граматичний і назвіть фонетичний матеріал, а також забезпечення підтримки під час навчання всіх видів мовленнєвої діяльності.
Література
- Жалдак М. І. Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання в загальноосвітній середній школі. Інформатика та інформаційнітехнології в навчальних закладах. 2008. № 5. С. 4–9.
- Державний стандарт базової і повноїсередньої освіти (іноземні мови). Іноземні мови. 2004. № 1. С. 3-8.
- Фоміних Н. Ю. Інформаційно-комунікаційні технології у викладанні філологічних дисциплін: навчально-методичний посібник. Севастополь: Рібест, 2010. 196 с.
- Панченков А. О., Пометун О., Ремех Т. О. Навчання в дії: як організувати підготовку вчителів до застосування інтерактивних занять (методичний посібник). Технологій навчання. Київ : А. П. Н. 2008. 72 c.
- Руденко-Моргун О. І. Комп’ютерні технології як нова форма навчання. Іноземні мови в школі. 2019. № 2. С. 12.
- CALL: Context and Conceptualisation. Oxford: Oxford University Press. 1997. URL: http://www.llas.ac.uk/resources/ (дата останнього звернення 05.03.020)
- Казачінер О. С. Використання нових інформаційних технологій у навчальному процесі. Англійська мова та література. № 33. С. 5