Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

На сучасному етапі розвитку освіти відбуваються зміни у методиці навчання біології та підходах щодо здійснення корекції та контролю знань школярів. Підвищуються вимоги  до якості оцінювання. Контроль має бути об’єктивним і  давати учителю інформацію про результати навчального процесу, про ефективність дидактичної системи, яку він використовує у своїй педагогічній діяльності.

Пошук шляхів забезпечення якості освіти не можливо здійснити без виконання контрольних вимірів знань. В новітній професійній освіті застосовуються різноманітні методики, технології, форми організації навчальної діяльності та контролю знань.             

Відомо, що тестові  завдання використовуються  при вступі до вищого навчального закладу (зовнішнє незалежне тестування). Тому вже починаючи з молодших класів необхідно привчати школярів (тобто майбутніх абітурієнтів) до подібного виду роботи. Тестові завдання як одна з форм перевірки успішності навчання набули значного поширення у школі.

Для  отримання високих досягнень учнів з біології  використовую різнорівневу систему тестових завдань.

В останні роки сформовано (і офіційно оформлений у вигляді перевірочних робіт - тестів) державний стандарт тих мінімальних знань, які повинні мати учні. Але  я зіткнулася з проблемою перевірки знань  у учнів з поглибленим вивченням  біології у   8 класі. Проблема складається ще і  в тому, що для цієї групи  учнів відсутні і підручники. На уроках виникає необхідність писати конспекти, а більш детальнішу інформацію шукати учням самостійно. Мій  досвід, показав, що у частини учнів при відповідях виникають проблеми з осмисленням складних біологічних понять, вони часто обмежуються просто переказом матеріалу без спроб пояснення, не можуть виділити  основні аспекти матеріалу. Для усунення цього недоліку я протягом декількох років використовую метод тестування, який інтенсифікує розумову діяльність учнів, допомагає їм осмислити і аналізувати вивчений матеріал. Безумовно, цей метод не є ідеальним, але в ньому є багато позитивного.

Є тест, для виконання яких необхідно осмислення і аналіз вивченого, є варіанти і залікового плану. Останнім часом використовую комплекс робіт закріплюєчого  типу по вивченого на уроці матеріалу, коли учні самі знаходять відповіді на питання. У даному випадку недбале ставлення виявиться на наступному ж уроці, коли новий тест з подібними питаннями потребують опори на вивчений матеріал.

Тести і завдання які я складаю на урок  призначені для проведення тематичних оцінювань по біології  для учнів з поглибленим вивченням предмета, підготовки учнів до них. Завдання кожного рівня поділено на блоки, відповідно до тем, які входять до даного оцінювання, що дає можливість вчителю швидко вибирати відповідні питання й формувати варіанти завдань. У тестах І та II рівня передбачена лише одна правильна відповідь, а у тестах III рівня — дві або чотири правильні відповіді. На питання: "Поясніть терміни..." — учні дають короткі, стислі відповіді. Наприклад: "Гамети — це статеві клітини." На питання: "Доберіть з понять лівої колонки відповідні функції з правої" — учні позначають лише номер терміна і буквене позначення відповідної функції. Наприклад, 1 — а, 2 — г.  На питання IV рівня учні дають повні розгорнуті відповіді, в яких мають можливість продемонструвати свій рівень володіння поняттями й термінами, розуміння закономірностей, причинно-наслідкових зв'язків, вміння використовувати здобуті знання для виконання різнопланових практичних завдань. Ряд тестів заснований на розвитку розумової діяльності школярів, це найбільш важкі питання для виконання, але зате саме вони дозволяють більш об'єктивно оцінити здібності і знання учнів.

Дані завдання мають не тільки контролюючий, але і навчальний характер: їх можна використовувати для підготовки учнів до тематичного і підсумкового контролю знань, а також до державного оцінювання. Розбиттям на змістові блоки великої теми забезпечую можливість провести підсумкову роботу з вужчої теми, а також не збитися на одній частині її при доборі завдань. Тестові завдання можуть використовуватися для поточного закріплення знань, а творчі завдання для роботи з обдарованими учнями. Те, що учні на уроках самостійно опрацювали тест тільки підвищить рівень їх навчальних досягнень.

Запроваджую і ком»ютерний контроль знань. При цьому користуюсь мультимедійними  програмами  або навчальними комп'ютерними програмами різного типу. В молодших класах користуюсь сайтом  LearningApps[1 ]  де сама створюю завдання  для учнів або користуюся уже готовими. Для підвищення зацікавленості дітей, виявлення  міцності й глибини знання з біології пропоную учням самостійно скласти завдання. При складанні завдань учень виявляє особисту позицію щодо них, уміє виокремити проблему і визначити шляхи її розв'язання; користується  додатковими джерелами інформації, а також робить самостійні обґрунтовані висновки [2 ].

Для учнів старшої школи складаю тести самостійно програмою    «MyTestX» [3]. Програма підтримує декілька незалежних один від одного режимів: навчальний, штрафний, вільний і монопольний,. Ця програма дає можливість скласти тести з різноманітними завданнями, а також я  пропоную тести скласти учням. Така робота дає  дітям можливість виділяти головні аспекти, осмислювати прочитаний матеріал та поглиблювати  свої знання.

Для підготовки учнів до ЗНО користуюсь платформами EdEra [4], Prometheus [5 ], комп'ютерною програмою «Біологія на 200 балів» [6].   Ці програми дають можливість вивчити, повторити і закріпити  знання учнів відчути впевненість в своїх знаннях або побачити  помилки і откорегувти їх.

Використання мультимедійних технологій на уроках дають низку переваг: діти краще сприймають матеріал, збільшується зацікавленість, індивідуалізація навчання.

При оцінюванні знань  учнів з біології враховую:

- рівень оволодіння біологічними ідеями,
- обсяг відтворення  і рівень розуміння навчального матеріалу;
- самостійність суджень, систематизація та глибина знань;
- уміння застосовувати знання та уміння на  практиці
- уміння робити висновки та узагальнення на основі практичної діяльності;
- рівень оволодіння практичними уміннями та навичками спостереження та дослідження природи. [2 ].

Практика довела значні переваги використання тестів  - це, зокрема: висока інформативність,чітка стандартизація процедури оцінювання, простота і доступність у використані,однозначність системи обробки та інтерпретації одержаних кількісних показників, репрезентативність завдань.

Значимість тестових завдань тому, що вони виконують не лише функцію контролю якості знань, а й навчальні функції. І тому враховуючи зазначені переваги тестових форм контролю цей сучасний інструмент оцінювання є на сьогодні дійовим засобом роботи вчителя біології

Тести  є допоміжним інструментом для вчителя для проведення уроків тематичного оцінювання, як його використовувати — це вже творчість учителя.

Тестові завдання дають змогу вчителю визначити якість знань, умінь і навичок учнів на фактологічному, операційно-доказовому,пізнавальної діяльності,понятійному та творчому рівнях.

В закінчення хочеться відзначити, що використання продуманої системи тестової форми роботи завжди дає гарні результати, про що говорять багаторічні підсумки вступу до ВУЗів.

Література

  1. https://learningapps.org/
  2. http://ru.osvita.ua/school/estimation/2389/
  3. https://drive.google.com/file/d/10uCt0_nuFldMK_F80w486oBDuW12xS7W/view
  4. https://courses.ed-era.com/