Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Час біжить, і вимоги до вчителів, звичайно, змінюються. 21 століття  вимагає від нас нових ефективних методів,  за допомогою яких здобувачі освіти стануть успішними людьми, сміливими патріотами своєї держави, всебічно розвинутими особистостями.  Учні тепер  інші. Говорять, звісно, що сьогоднішні діти невиховані й грубі у ставленні до інших. Але учитель повинен знайти з ними спільну мову, цікавитися їхнім життям, підтримувати та розуміти, створити ситуацію успіху. Педагог має  не тільки прищеплювати знання, а й вчити учнів орієнтуватися в життєвих ситуаціях. Вчитель має готувати людину, органічно адаптовану до життя у світі багатоманітних зв'язків - від контактів із найближчим оточенням до глобальних зв'язків. Тому так важливо навчати дітей змалку співіснувати з іншими людьми та суспільними структурами, виробляти вміння регулювати різні психологічні, соціальні, політичні, міжнаціональні конфлікти.

Яким повинен бути вчитель та урок літератури сьогодні?Ці питання надзвичайно важливі й актуальні в наш час і  мають принциповий характер. Учитель літератури повинен розуміти основні закони й принципи, які розкривають природу художнього слова, внутрішню будову твору. Саме він  повинен володіти науковим методом аналізу твору.

Метою публікації є  показати важливість  проведення уроку літератури по-сучасному, новому, використовуючи різні інноваційні методи ("Перевернутий клас", "Плутанина", "Перевернуте навчання", "Змішане навчання" тощо).  Мета такого уроку літератури полягає не в поясненні всього і не в "закритті" твору, не "вбити" в голови учнів схеми, догми, стереотипи "образів", а допомогти учням побачити глибину художнього твору, зацікавити школярів до творчої праці і вирішення складних проблем, в тому числі. ще не вирішених сучасною літературою, відкрити перспективу для майбутнього самостійного мислення. Тільки на цій основі можливе глибоке вивчення літератури в школі.

Для досягнення успіху вчителеві 21 століття слід поєднувати як традиційні , так  інноваційні методи. Бо в наш час учитель – це не тітка, що прибігла з поля, а високоосвічена, інтелігентна, толерантна особистість, яка вміло, на вищому рівні, володіє інноваційними технологіями, на уроках використовує  різні методи навчання, вдало поєднує теорію, практику та інновації.

Дедалі більшої актуальності набуває давня  література з її головним напрямком - гуманізмом, який відіграв значну роль щодо розвитку європейської літератури. Учні, вивчаючи епос, лірику, драматургію приходять до висновку, що гуманізм - це єдина позитивна умова розвитку суспільства, що гуманізм має велике майбутнє. Багато невирішених проблем у літературі модернізму.   І учні 11-х класів мають можливість поміркувати та дослідити проблему кохання, яка має творчий, всеоб'ємлюючий характер, відчути самостійно особистість з природньою спрямованістю до краси та гармонії, до щастя. От як учні дали пояснення, що ж таке кохання? " Це одна з найвищих цінностей життя, розкриваюча суть якої, - це допомога людині прозріти, побачити та зрозуміти, що головне у житті", " Це творчий початок у світі або це руйнівна стихія, пристрасть, яка робить людину сліпою та глухою, підпорядковуючи всі її почуття та думки".

Один із законів мистецтва говорить, що художній твір відображає не частинку життя, а закони сутності існування людини. Цей погляд учнів на художній твір перетворює звичайного школяра на творчого і цікавого співпрацівника, а літературу - зрозумілою, близькою та цікавою. Аутентичний підхід до викладання літератури дає змогу працювати над вирішенням проблемних питань, допомагає формувати самостійність, розвиває уміння учнів аналізувати, аргумен­тувати, співставляти, оцінювати факти і явища. Завдання вчителя полягає в умілому корегуванні діяльністю учнів та в консультаційній роботі. Суттєвою умовою в системі уроків літератури є наступність, безперервність та послідовність у роботі з учнями. Така система уроків літератури потребує від учителя більше часу на підготовку до занять, поглиблення окремих знань із психології, педагогіки та методики, досконале володіння сучасними методами навчання й раціональне їх використання. Підсумком літературної освіти школяра повинно бути його уміння аналізувати художній твір, оцінювати події, факти, вчинки дійових осіб, мати власну думку про твір. Саме за таких умов можна сподіватися на виховання вдумливого, розумного, творчого читача, який матиме власну життєву позицію, що високо оцінювалася ще в Давній Греції, де вважалося, що література формує духовну та інтелектуальну особистість. Тому не випадково серед завдань сучасного уроку літератури є:

- формування  творчої особистості, яка моделює себе і свої стосунки з іншими, яка  здатна до прогресивних змін у суспільстві;

- свідоме, творче сприйняття тексту художнього твору, вихід у самостійну творчість;

- формування в учнів конструкції власного життя.

Мабуть,  тільки з таких позицій слід викладати літературу в сучасній школі.

Ще однією характеристикою вчителя XXIст. є його мовна культура. Мова найважливіший засіб спілкування вчителя з учнями, головний інструмент педагогічної праці. Вона є засобом безпосереднього впливу на свідомість і  поведінку учнів. Важливі показники мовної культури педагога —змістовність, логічність, точність, ясність, стислість, простота, емоційна виразність, яскравість, образність, барвистість мовлення, правильна літературна вимова, вільне, невимушене оперування словом, фонетична виразність. Інтонаційна різноманітність, чітка дикція, правильне використання логічних наголосів та психологічних пауз; взаємовідповідність між змістом і тоном, між словами, жестами та мімікою. Важливими у мовленні педагога е постановка голосу, його тон.  Завдяки спілкуванню з учнями вчитель виховує їх не тільки словом, а й всіма якостями своєї особистості. Діти  переймаються прикладом у сто разів більше, ніж найкрасномовнішими й найрозумнішими повчаннями. Вони (особливо це стосується дітей молодшого віку) копіюють учителя, наслідують його на кожному кроці.

Отже,  нова українська школа міняє свої підходи до навчання, оновлюється фундамент освіти, оскільки змінюються й сторони суспільного життя. Сучасний учитель має право вибирати варіанти та форми й методи проведення уроків. Від уроку літератури і викладач, і здобувач освіти повинні діставати задоволення, бо інакше робота вчителя не досягатиме бажаної мети. Вилив авторитетного педагога на здобувачів освіти залишає свій відбиток на все їхнє життя. "Золотим правилом" науки виховання вважав  К.Ушинський  тезу: "Вчителеві треба бути таким, якими він хоче бачити своїх вихованців".

Література

  1. Жицький Є. І. Самостійність і творча активність у процесі вивчення літератури. ― К.: Рад. школа, 1969.
  2. Неділько В. Я. Методика викладання української літератури в середній школі. ― К.: Вища школа, 1978, С. 95-119.
  3. Пасічник Є.А. Методика викладання української літератури в середніх навчальних закладах // Гуманітарні науки, педагогіка. – 2000. – № 3.
  4. Токмань Г.Л. Методика навчання української літератури в середній школі. К., 2012.