Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Життя без конфліктів неможливе. Конфлікти в суспільстві є соціальною реальністю. Вони охоплюють усі стосунки людини з об'єктивною дійсністю. Для того, щоб виявити та розглянути рівень конфліктності та причини конфліктів, що виникають між всіма суб'єктами навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. – гімназія», у 2006 році було проведене дослідження на тему: «Чи є в нашій школі конфлікти? Чому вони виникають?», в якому взяли участь вчителі школи, учні 5 – 11 класів, 100 батьків учнів 5-10 класів.

За результатами досліджень стало зрозуміло причини конфліктів, що найчастіше виникають між однолітками в нашій школі. Були названі такі причини: прізвиська, нападки, піддражнювання, образи, обсмикування, прагнення перекричати, примусити замовкнути, які умовно можна назвати словесними домаганнями; груба, агресивна поведінка, суперечки і непорозуміння на спортивному майданчику, на перерві, в їдальні, порушення дисципліни на уроках, боротьба за авторитет і лідерство серед однокласників або приятелів, відмова від чергування по класу, школі, – проблеми взаємостосунків; псування або втрата майна: підручників, мобільних телефонів, та інших речей. Також було визначено досить високий рівень конфліктності в учнівському середовищі та у взаємовідносинах вчитель/вчителька – учень/учениця.

Вивчивши дану проблему, адміністрацією школи спільно з психологічною службою, було прийнято рішення взяти участь у проекті «Стратегії міліції щодо профілактики підліткової злочинності в Україні», який впроваджували БО «Український Центр Порозуміння» (сьогодні ГО «Інститут Миру і Порозуміння») разом із Жмеринською ГО «Ініціатива» за фінансової підтримки Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва. Шкільна служба порозуміння «Коло друзів» на базі нашого закладу освіти розпочала свою діяльність з 1 вересня 2007 року. Починаючи з вересня 2015 року ШСП «Коло друзів» співпрацює з ГО «Ла Страда-Україна» в проектах по створенню системи служб порозуміння для впровадження медіації за принципом «рівний-рівному» та вирішення конфліктів мирним шляхом в закладах освіти.

Шкільна служба порозуміння – це команда підготованих старшокласників-посередників (медіаторів), які допомагають своїм одноліткам розв'язувати конфлікти мирним шляхом, використовуючи в роботі відновні практики – медіацію, Коло прийняття рішень, – і працюють над формуванням безпечної атмосфери в закладі освіти.

Переваги застосування Шкільної Служби Порозуміння в закладі освіти при  вирішенні конфліктів є застосування в її роботі медіації  – медіатори проводять зустрічі з тими, між ким виник конфлікт, і допомагають їм залагодити суперечку з урахуванням інтересів всіх сторін. Таким чином, медіація  покладає відповідальність за вирішення конфліктів на самих учасників конфлікту.

Чим важлива Шкільна Служба Порозуміння? По-перше, все, що відбувається в її стінах – таємниця. По-друге, лише учасники/учасниці конфлікту приймають рішення помиритися чи ні, ніхто за них цього не вирішує. По-третє, учасники/учасниці конфлікту мають можливість висловити всі свої переживання і почуття стосовно їхнього конфлікту. І ще важливим є те, що медіатори слідкують за тим, щоб учасники/учасниці конфлікту не ображали один одного, адже вони ЛЮДИ і заслуговують на повагу, а конфлікт – це неприємність, яку можна виправити.

Діяльність Шкільної Служба Порозуміння базується на принципах відновного підходу, який передбачає: повагу до особистості, віру в її здатність вирішувати конфлікти у найкращий для себе спосіб; відповідальність у стосунках та по відношенню до інших;  віру в кожну особистість та її здатність змінюватися.

Найпереконливіше про результати роботи нашої Шкільної Служби Порозуміння свідчать результати дослідження впровадження відновних практик в нашій школі, які ми провели в травні 2018 року:

-       за спостереженнями адміністрації, педагогів/педагогинь й учнів/учениць покращилася атмосфера в школі;

-       значно скоротився час, що витрачала адміністрація школи на врегулювання конфліктів між учнями/ученицями;

-       90% учасників/учасниць конфліктів, що уклали угоди про порозуміння під час медіації, виконали їх та більше не повторювали даний конфлікт;

-       знизився рівень агресії загалом;

-       поліпшилися відносини між учнями/ученицями в класах;

-       зменшилась кількість ізольованих учнів/учениць;

-   100% учнів/учениць 2-11 класів знають про те, що в школі працює Шкільна Служба Порозуміння і приблизно 75% учнів/учениць, між якими виник конфлікт, не вирішують його силою,  а звертаються по допомогу до медіаторів/медіаторок-ровесників/ровесниць;

-       значно знизився рівень насильства та злочинності (за 13 років діяльності Шкільної Служби Порозуміння всього один учень школи потрапив на облік в поліцію за вчинення крадіжки);

-       педагоги/педагогині, які подавали запит до Шкільної Служби Порозуміння щодо вирішення конфліктної ситуації між учнями/ученицями чи батьками учнів/учениць схвалюють діяльність  Шкільної Служби Порозуміння;

-     приблизно 30% батьків учнів/учениць звернулися до координаторки Шкільної Служби Порозуміння «Коло друзів» про допомогу, а не вирішували конфлікти самостійно та визнали, що відновні практики є дієвим інструментом для врегулювання конфлікту та більш ефективним, ніж каральний підхід;

-       7 вчителів виявили бажання навчитися самостійно проводити медіації та Кола і для них було проведено триденний тренінг «Базові навички медіатора в навчальному закладі».

Коли відбувається конфлікт між двома, можна вирішити його за допомогою медіації. А що робити, коли конфлікт в цілому класі? В такій ситуації доречно застосувати іншу відновну практику – Коло.

Коло – це добровільне зібрання учасників/учасниць освітнього процесу (учні/учениці, вчителі, батьки, громадськість), які бажають обговорити, вирішити складні питання, проблеми, конфліктні ситуації та приймають спільне рішення в атмосфері взаємоповаги і турботи згідно з правилами. Головною особливістю Кола є те, що кожен/кожна з учасників/учасниць має можливість висловити власну точку зору та бути почутим/почутою іншими учасниками/учасницями Кола.

Використання процедури Кола у закладі освіти набуло широкої популярності. Зокрема, у нашій школі розвинулося декілька напрямків роботи у Колах, які набули загальної популярності:

- Коло цінностей (презентаційне Коло) ми проводимо для вчителів, учнів, батьків. Під час  такого Кола ми говоримо про важливих людей в нашому житті, чим вони для нас є взірцем, чому хотілось би бути схожими на них.

- Коло примирення – це коли всі учні, які бажають вирішити конфлікт в класі, сідають в коло, кожен висловлює свою думку стосовно того, що відбувається, кожен вносить свої пропозиції, як можна вирішити цей конфлікт і кожен бере на себе відповідальність за вирішення конфлікту.

- Коло вирішення проблеми ми проводимо в тих ситуаціях, коли у конфлікт втягнуто багато осіб. Під час проведення Кола вирішення проблеми учні/учениці обговорюють ситуацію, що сталася; кожен/кожна має можливість висловитися з приводу конфлікту та бути почутим/почутою. Далі учасники/учасниці переходять до обговорення варіантів вирішення даної ситуації та приймають спільне рішення. Важливо пам’ятати, що рішення проблеми повинне задовольнити кожного/кожну учасника/учасницю Кола, лише тоді процедура може бути завершена.

- Коло прийняття рішень використовуємо в класі для того, щоб учні або батьки (дивлячись для якої категорії учасників воно проводиться) змогли за допомогою цієї практики ухвалити загальноприйняте рішення, яке задовольнить усіх. Свою думку зможе висловити кожен/кожна, а не лише активні лідери (батьківський комітет), як це найчастіше стається в класі.

- Тематичні кола залежать від віку та діяльності людей, які знаходяться у Колі. Дуже важливо, щоб тематика Кіл була погоджена з класом. Можна попередньо запитати в учнів/учениць, що саме їх цікавить, або ж задати таке питання на самому Колі: «Про що ви бажаєте поговорити?», але у такому випадку важливо врахувати власні знання по даній темі.

- Кола зцілення проводиться для учнів/учениць, які пройшли процес медіації. Саме за допомогою таких Кіл проходить їхнє відновлення в освітньому середовищі. Метою таких Кіл є поліпшення взаємин між учасниками/учасницями та повернення їх до тих стосунків, які були до конфлікту. Традиційно такі Кола починаються з цінностей, а потім відбувається обговорення ситуації, що склалася, результати медіації та перспективи відновлення стосунків.

В основному на батьківських зборах проводиться Коло цінностей, як презентація відновної практики Коло. Але є й відмінності у питаннях. Під час  Кола на батьківських зборах батькам можна задати питання не про команду, а про їхніх дітей. Наприклад: «Поділіться досвідом виховання дітей у Вашій сім’ї», «З яким настроєм ваша дитина йде до школи? З яким повертається?», «Які зміни відбулися з Вашою дитиною від початку навчального року?» тощо. Найкраще, напередодні проведення Кола для батьків, питання обговорити та узгодити з класним керівником.

Переваги програми «Медіація однолітків»

Коли медіатори мають можливість допомагати вирішувати конфлікти між своїми однолітками, зменшується ризик виникнення непорозумінь між поколіннями; адже завжди існує проблема того, що старші нав’язуватимуть молодшим своє бачення та способи вирішення певних проблемних ситуацій. У свою чергу, медіатори постійно спілкуються зі своїми ровесниками і знають, що може стати причиною конфлікту, що переживають сторони конфлікту. Крім того, атмосфера стосунків довіри та взаємного розуміння між представниками одного покоління встановлюється набагато швидше, ніж між представниками різних вікових груп.

Всі люди, залежно від вікових особливостей, мають різне бачення та підходи до вирішення конфліктів. У випадках, коли над розв’язанням конфлікту працюватимуть однолітки, до уваги братиметься думка кожного. На жаль, коли до вирішення проблемної ситуації підходять представники різних вікових когорт, частіше за все, старші нехтують думкою молодих, вважаючи, що їм бракує досвіду.

Ровесники більше довіряють один одному, насамперед тому, що не відчувають влади у своєму колі. Під час медіації контроль над ситуацією рівноцінно належить як сторонам конфлікту, так і медіаторам. Вони працюють за принципом «рівний – рівному», який є дуже ефективним.

Ровесники в ролі медіаторів викликають у конфліктуючих сторін повагу та шанобливе ставлення. Спостерігаючи за врівноваженою та впевненою поведінкою медіаторів, сторони конфлікту налаштовуються на позитивне сприйняття ситуації та серйозного підходу до її вирішення.

Отже, дані аргументи свідчать на користь впровадження програми «Медіація однолітків» у закладах освіти. Безумовно це позитивно впливатиме на загальну атмосферу стосунків у школі.

Література

  1. Шкільна служба розв’язання конфліктів: досвід упровадження. Посібник. – К.: Видавець Захаренко В.О., 2009. – 168 с.
  2. Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації за принципом «рівний-рівному/рівна-рівній» та вирішення конфліктів мирним шляхом у закладах освіти. – К.: ФОП Нічога С.О.. – 2018. – 174 с.
  3. Розбудова миру. Профілактика і вирішення конфлікту з використанням медіації: соціально-педагогічний аспект. – [Навч.-метод. посібник]. – К.: ФОП Стеценко В.В. – 2016. – 192 с.
  4. З досвіду діяльності Шкільної Служби Порозуміння «Коло друзів» навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. – гімназія», м. Жмеринки, Вінницької обл.