Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета: продовжувати формувати уявлення про справжній музей, його функції і правила поведінки в ньому; залучити до музейної культури; збагачувати активний словник дітей термінами: міні-музей, екскурсовод, експонат, експозиція, виставка, екскурсія, відвідувач; розширити знання про історію виникнення книги; продовжувати ознайомлення з фольклорними (прислів’я, приказки, загадки) й авторськими творами різних жанрів (казка, вірш, оповідання) як української, так і світової літератур; вчити добирати прикметники до слова «книга»; ознайомити з портретами авторів української і зарубіжної літератури для дітей, вчити називати країну-батьківщину поетів і письменників; розвивати пізнавальну активність, зв’язне пояснювальне мовлення; виховувати інтерес до книги; залучати до участі у влаштуванні виставки дитячих книг; формувати шанобливе ставлення до книги; виховувати любов і бережливе ставлення до неї, інтерес до читання.

Матеріали: полички з книгами, чарівні предмети на тацях, мішечки історій з предметами, книга прислів’їв, приказок і загадок , таблички- моделі для команд хлопців і дівчат, басейн з книжками, вудочка, книга-скринька із закладками, презентація з відповідними ілюстраціями за конспектом, проектор, ноутбук, екран.

Хід заняття

Вихователь. Світить сонце у віконце,
Світить – усміхається.
До нас гості завітали –
Давайте привітаємось.

Діти. Доброго ранку вам, люди привітні,
Хай вам всміхнеться небо блакитне,
Хай вас зігріє сонце ласкаве,
Хай разом із нами вам буде цікаво!

Вихователь. Сьогодні, малята, ми станемо читачами і відвідуємо міні-музей книги. І ми не просто розглянемо експозицію музею, а й підготовимо музейні експонати до наступних екскурсій, тому що вже завтра ви – діти  станете екскурсоводами цього музею. Згодні? Але для того, щоб потрапити до міні- музею книги нам потрібно знайти ключ. До речі, а чому це міні-музей? (відповіді дітей). Музей відкриється тільки тоді, якщо його відвідувачі пригадають правила поведінки в музеї.

Розповіді дітей про правила поведінки в музеї.

Вихователь. Перевіримо, діти, знайшли ми потрібний ключ чи ні ( на екраніз'являється ключ, відмикає двері музею, музей відкривається).

Вихователь. Ось ви вже у музеї . Діти, наш музей книги незвичайний, тому що тут експонати-книги можна торкатися руками, розглядати ілюстрації, гортати сторінки, а ще можна обмінюватися враженнями, грати в ігри і складати цікаві історії. Але потім обов’язково потрібно повертати книжки на місця, ставити їх красиво і акуратно на полички. Ось і зараз ми візьмемо з полички книжечку і зіграємо в гру«Скажи комплімент книзі». Почну я: «Книжечка, ти загадкова!»

Відповіді дітей: цікава, розумна, мудра, добра, віршована, ілюстрована, навчальна, чарівна, казкова, яскрава, гарна, різнокольорова, барвиста, пізнавальна, розвиваюча.

Вихователь. Молодці, а тепер акуратно поставте книгу на місце. Чому це потрібно зробити? (відповіді дітей)

Вихователь. Малята, а ви знаєте, з якого матеріалу виготовляють сучасні книги? (відповіді дітей) А ви хочете дізнатися, на чому і чим писали книги раніше?

Розповідь вихователя про історію виникнення книги (на екрані – глинянідощечки, кам'яні плити, папірус, береста, папір, загострені кістяні палички і пір'їни птахів).

Звучить музика.

Вихователь.Це казка кличе нас на гостини, малята, бо наступна поличка нашого музею – казкова. Я знаю, діти, що ви дуже любите казки, тож пропоную зіграти в літературний пінг-понг «Назви пару». Я називаю одного героя з казки, а ви – іншого. Тільки одна умова: персонажі повинні жити в одній казці (Карлсон – Малюк, Котигорошко – Змій, Білосніжка – мачуха, Русалонька – принц, Червона Шапочка – бабуся, Кай – Снігова королева, Мальвина – Буратіно).

Вихователь. А тепер -  гра « Додай потрібне слівце». Я називаю першу частину імені героя казки, а ви, малята, - другу (Крихітка-Хаврошечка, Коза-Дереза, Змій-Горинич, Баба-Яга, Муха-Цокотуха, Вінні-Пух, Карабас-Барабас, Івасик-Телесик, Царівна-Жаба).

Вихователь. Розумнички, ви – справжні знавці казок! Продовжуємо екскурсію по музею. Гра  «Розклади правильно чарівні предмети». А в цей частині експозиції знаходяться предмети з казок. На жаль, вони переплуталися, ваше завдання: розкласти експонати у певній послідовності за змістом казки, навести лад. Я пропоную об'єднатися у 2 команди: хлопчики і дівчатка. Згодні? Вам потрібно виконати завдання, обговорити спільне рішення, обрати спікера, який обґрунтує відповідь команди. Займіть, будь ласка, свої місця за столами. Увага, час пішов.

Орієнтовні розповіді спікеров команд.

1. У нас предмети з казки братів Грімм «Пані Метелиця». І розставили ми їх так: починок, хліб, яблуко, пір'їна, золота монета. На початку казки падчерка впустила у колодязь починок, який хотіла вимити від крові. Потім вона йшла стежкою і зустріла піч з хлібом, а далі – яблуню з яблуками. Після цього дівчинка потрапила до будинку пані Метелиці, де так збивала перину, що летіли пір'я, а на землі йшов сніг. А потім пані Метелиця подякувала дівчинці за гарну роботу і подарувала падчерці багато золотих монет.

2. Наша казка називається «Іван Царевич і сірий вовк». Це російська народна казка. Чарівні предмети ми розставили так: золоте яблуко, пір'їна жар-птиці, сірий вовк, золотогривий кінь, жива і мертва вода.  Казка починається з того, що у царя Василя росли у саду золоті яблука. Але хтось унадився їх рвати. Іван Царевич вартував і схопив жар-птицю за хвіст, але вона вирвалась, тільки в руці одна пір'їна залишилась. Потім Іван Царевич зустрів сірого вовка, який допоміг йому здобути золотогривого коня. А в кінці казки сірий вовк оживляє Івана Царевича живою і мертвою водою.

Вихователь.  Молодці, і дівчатка, і хлопчики добре  впорались із завданням. Спікери, віднесіть чарівні предмети до експозиції. Розглянемо далі виставку експонатів і ближче познайомимося з поетами і письменниками різних країн. Гра «Впізнай і назви». Малята , допоможіть мені впізнати автора на портреті і назвати, з якої він країни. А потім навпаки – ви побачите прапори, а вам потрібно назвати авторів з цих країн. (на екрані портрети і прапори:  брати Грімм – Німеччина, Леся Українка, Василь Сухомлинський – Україна, Ганс Крістіан Андерсен – Данія   – Тарас Шевченко, Іван Франко, Росія – Корній Чуковський, Лев Толстой, Франція – Шарль Перо).Дякую вам, малята, ось і ця поличка музею готова для перегляду відвідувачами.

Вихователь. А тепер переходимо до наступної частини експозиції. Гра «Мішечки історій». Тут на поличці розташовані незвичайні експонати – мішечки історій. Вам потрібно знову об'єднатися у 2 команди. Скажіть, діти, вам сподобалось працювати у такому складі: хлопчики і дівчатка? Так і продовжимо. Ваше завдання: потрібно розв'язати мішечки, розглянути предмети, які там знаходяться, і з'ясувати, який жанр художніх творів заховався у мішечку. Знов оберіть спікера, який презентує відповідь команди. Займіть, будь ласка, свої місця за столами. Увага, час пішов.

Орієнтовні розповіді спікеров команд.

1. Ми думаємо, що це мішечок віршів, тому що тут знаходяться портрети українських поетів Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, книги первомайських поетес Л.Лисогурської «Дітвора», А.Григоренко «Осінній сум». А також на це вказує прапор України, гілочка квітучої вишні і кущ калини.

2. На нашу думку, це мішечок оповідань, тому що тут знаходяться портрет видатного українського вчителя і дитячого письменника Василя Сухомлинського, його книга «Вогник у вікні». Він у своїх оповіданнях вчив дітей бути добрими і щирими – на це вказує сердечко. А ще в мішечку знаходяться соняшник, рибка і сонечко, тому що Сухомлинський дуже любив рідний край, неповторну українську природу, вчив дітей берегти і турбуватися про неї.

Вихователь. Молодці, діти, всі команди вірно виконали завдання. Спікери, поставте експонати-мішечки на поличку музею. Гра «Розшифруй і назви». А на цій поличці музею поки що порожньо, тому що тут повинен стояти збірник прислів’їв, приказок і загадок про книгу. Ваше завдання: скласти цей збірник зі сторінок, але спочатку ці сторінки потрібно розшифрувати (на екрані – малюнки-шифри).

Орієнтовний перелік прислів’їв, приказок і загадок про книгу.

Книга – твій друг, без неї, як без рук. Розум без книги, що птах без крил. День без книги, що обід без хліба. З книгою подружишся – розуму наберешся. Хто багато читає, той багато знає. Хоч і мовчить, та всіх навчить. Бачить-не бачить, чути-не чує, мовчки говорить, дуже мудрує. Книга – ключ до знань.

Вихователь. Дякую, малята, ось яким цікавим експонатом поповнилась наша музейна експозиція. Поставте і цю книгу на поличку. Літературний басейн «Ловись, книжка, велика і маленька!» А далі знаходиться незвичайна поличка – басейн. Тут плавають різні види книжок. Вам потрібно зловити книгу і пояснити, яка це книжка. (відповіді дітей: «Це книжка-малятко або крихітка, тому що вона маленького розміру»; саморобка, словник, абетка, енциклопедія, розкладушка, аудіо книга, мальованка, велетень).

Вихователь.  Діти, поставте всі книги-експонати на поличку, розумнички! Це була остання поличка нашої експозиції . Але не сумуйте, наша виставка книг буде знов і знов поповнюватися, тому що ви дуже любите і шануєте книгу. Пам’ятайте і надалі, що книга – ваш надійний друг і порадник у житті, і з доброю книгою – добре і жити.

Вихователь.  Ну що ж, малята, ви стали справжніми екскурсоводами міні-музею книги. він готов приймати відвідувачів, тому ласкаво просимо до міні-музею книги! А на згадку про нашу зустріч книга-чарівна скринька приготувала вам сюрпризи-закладки для книг.

Література

  1. Дошкільне виховання, 2012 №11.                              
  2. Дошкільне виховання, 2013 №3.     
  3. Дошкільне виховання, 2018 №2.                 
  4. Інтернетресурс.