Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

За характером діяльності - навчально-ігрове інтегроване.

За способом організації - тематично об’єднане, одночасно-послідовне.

Програмовий зміст: 4р.ж. - розширювати уявлення дітей про свято День народження (це веселе і радісне свято, приходять гості, іменинник отримує подарунки), активізувати у мовленні дітей слова-назви овочів, фруктів, окремих продуктів харчування (молоко, мед тощо). Вправляти вміння розрізняти та називати кольори (червоний. синій, зелений, жовтий), продовжувати знайомити  із тваринами,які живуть у лісі.   5р.ж. - продовжувати розширювати набуті знання дітей про свята, зокрема, День народження. Спонукати дітей повторювати пропоновані дії дорослим - "робити бутерброди", "сервірувати стіл". Вправляти у називанні продуктів харчування,які необхідні для приготування певних страв,навчати практично розрізняти геометричні фігури (трикутник, квадрат, прямокутник, круг),формувати просторові уявлення, продовжувати навчати лічбі в межах   п’яти, порівнювати предмети за величиною. Збагачувати словник дітей словами - назвами явищ навколишнього життя, дій,ознак; розвивати фонематичний слух,виокремлювати перший звук у словах. Формувати уявлення про житті тварин, які живуть у лісі.   6р.ж. - збагачувати словник словами-назвами продуктів харчування,взаємин між друзями, явищ та подій навколишнього життя. Продовжувати розвивати фонематичний слух, впізнаючи окремі звуки на початку,вкінці слова, добирати картинки, складати речення. Формувати уявлення про культуру поведінки серед людей, вміння проявляти вдячність, люб'язність; сформувати вміння лічити предмети в межах семи, навчати вимірювати сипучі продукти (борошно, цукор), вправляти в розрізненні геометричних фігур, в розташуванні предмета відносно інших на аркуші паперу. Підводити дітей до розуміння про різноманітність життя диких тварин, пристосування до навколишнього оточення, способи живлення.  Формувати у дітей 5р.ж., 6р.ж.уявлення про українську страву - вареники. Розвивати у дітей різновікової групи мислення,творчу уяву, зв’язне мовлення, зосередженість, формувати бажання допомогти іншим.

Матеріал: лист у конверті, асоціативна картка за казкою "Три ведмеді", план для виконання завдань, три картки-меню,3 різнокольорові квіточки, горох, квасоля, жолуді, каштани,горіхи, два глечики, дві чашки із блюдцями, набір великих та малих склянок (для дітей 6р.ж.), велика миска, ложки, борошно, молоко,цукор, яблучна начинка,фартушки для кожної вікової підгрупи,дидактичні ігри "Розсели цифри в будиночки","Порахуй, добери цифру", вправи "Зробимо великий і маленький бутерброд", "Добери чашку до блюдця", "Накриємо стіл ","Обведи та заштрихуй" - піктограма,   предметні картинки, олівці,аркуші паперу , заготовки для виготовлення вітальної листівки,вологі серветки; пиріг на тарілці, чашки із компотом (для пригощання).    

Хід заняття

Діти разом із вихователем заходять до групової кімнати. Звертаю увагу,яка сьогодні погода (сонячна, тепла,осіння),пропоную привітатись із сонечком,небом.

  • Доброго дня,сонце привітне!
  • Доброго дня, небо блакитне!
  • Доброго дня, у небі хмарки!
  • Доброго дня, тваринки й рослинки!
  • Усіх вас вітаємо і бережемо.
  • Бо на одній ми планеті живемо.             

Пропоную, подивитися, що це? Так, це лист. Допоможете мені дізнатися від кого він?

Розгляд асоціативної картки (будиночок, тарілки, стільчик із ведмедиком-іграшкою). Роздуми дітей : це казка "Три ведмеді", тато -  ведмідь Михайло Іванович, мама -  ведмедиця Настася Петрівна, синок - ведмедик Мишутка.  Справді, як я не здогадалась! А тепер, читаємо листа: "У мого синочка Мишутки - нині іменини, а я нічого не встигаю зробити. Мені потрібно: прибрати в кімнаті - раз! Вилікувати хворе горло Михайла Івановича - два! Вибрати меню, щоб приготувати святковий обід  - три!" Показую дітям план з умовними позначками кожного переліченого завдання.   Діти, допоможемо Настасі Петрівні? Пропоную, щоб нічого не забути, відмічати на плані виконане завдання квіточкою. Тож не будемо гаяти часу, почнемо прибирання в кімнаті.(Діти об’єднуються  у вікові підгрупи. Діти 6р.ж.  викладають на столах матеріал до гри "Розсели цифри у будиночки", діти 5р.ж. сортують насіння квасолі та гороху, діти 4р.ж. складають горіхи, жолуді, каштани. Молодці, діти, в кімнаті вже чисто і прибрано!Хтось із дітей закриває виконане завдання квіточкою).

Говорю дітям, що наступний пункт плану - вилікувати хворе горло Михайла  Івановича. Чим потрібно лікувати? Міркування дітей: ліками, чаєм з малини, калини, ромашки,теплим молоком із медом, їсти корисні овочі та смачні  фрукти. Діти, а який перший звук у слові "молоко", "мед", на який звук закінчуються ці слова? Але  у Настасі Петрівни є лише молоко. То чим будемо лікувати хворе горло? Дослідницька діяльність дітей. Погляньте,  на столі стоять два глечика. В одному з них молоко, а у іншому вода. Як дізнатися, який саме і що в ньому? Міркування дітей. Перевіряють свої здогадки.(Коли болить горло, варто пити тепле молоко, отже, глечик з молоком буде теплим, а з водою - холодним. Тактильні асоціації, визначення на дотик.) Діти, а ось дві чашки, вони закриті блюдцями,як дізнатися в якій чашці молоко? Припущення дітей, пропоную підняти чашки і за їхньою вагою визначити, яка з молоком, а яка - порожня. Акцентую увагу, що чашка з молоком  важча. Отже, ми полікували горло Михайлу Івановичу.  Який звук  ми будемо промовляти на прийомі у лікаря, який оглядає наше горло? -  А-А-А-А-А; а коли будемо плакати? - І-І-І-І-І; коли гуде потяг, виє вовк? -У-У-У-У-У; відпливає від берега корабель? – И-И-И-И-И; а коли будемо дивуватися? - О-О-О-О-О;  а як буде ричати ведмідь, тигр, собака? -Р-Р-Р-Р-Р . Діти, ми впоралися із другим завданням.( Хтось із дітей закриває виконане завдання).

Діти, а давайте розбудимо лісових звірят, щоб вони змогли вчасно прийти до ведмедика Мишка на іменини. А які тварини живуть у лісі ?(називання дітьми). Наголошую, що тварини, які живуть у лісі - це дикі тварини, вони самі будують  собі житло,самі шукають їжу тощо.

Музична гра " Ми  у ліс ходили". Діти утворюють коло,взявшись за руки.  Розкладаю за дітьми різнокольорові кружечки. Всі рухаються  по колу, промовляючи слова та виконуючи відповідні рухи:

Як по лісу ми гуляли, то ведмедика шукали -

У барлозі він лежав, під ялиночкою спав.

Круг ведмедика ходили і ведмедика будили:

 Прокидайся,уставай, з нами разом ти пограй!

Звучить музика "ведмедя", діти беруть різнокольорові кружечки і "ховаються".

Запрошую дітей до себе: а тепер нам потрібно вибрати  меню і приготувати святковий обід. А ви знаєте, що означає слово "меню"? (Це список назв страв,які будуть готувати). Як ви думаєте, скільки страв може бути в меню? Підводити дітей до узагальнення, що страв має бути багато, вони повинні бути різноманітні. Пропоную розглянути меню ведмедика Мишка (показ картки - цукерки, малина,яблука, лимонад);  ведмедя Михайла Івановича (показ картки -  мед, гриби, бутерброди, капуста); ведмедиці Настасі Петрівни(показ картки - салат із овочів, пиріг, бутерброди,вареники, компот,горіхи). Діти, а на вашу думку,яке меню, слід обрати? Міркування дітей, роблю узагальнення: потрібно вибрати меню мами ведмедиці, страви в ньому смачні, корисні і всім сподобаються. Отже,що будемо робити далі?(вимити руки з милом, одягнути фартушки - адже від цього залежить якість страви та здоров'я того, хто її споживає). Діти одягають фартушки,підходять до столів, відповідно вікової групи.  4р.ж. - добирають овочі на салат;  5р.ж. - готують бутерброди великі та маленькі, хлопчики з огірком,а дівчатка  -з помідором; 6р.ж. - обводять фрукти для компоту(якщо дитина швидко виконала завдання,їй пропоную заштрихувати фрукти, різними штриховками). Наголошую, що всі були молодці, добре виконали завдання. А тепер наша молодша група  разом з помічником вихователя розставить чашки та блюдця.(дидактична вправа "Добери чашку до блюдця"). Діти, у нас із меню вже є компот,салат, бутерброди,горіхи, а тепер готуємо іншу страву вареників зробимо багато - буде у нас нині свято.                                                                               Назвіть перший та останній звук слова "вареник", яке це слово довге чи коротке?Придумайте лагідне та сердите слово( вареничок,вареничка;  варениця, варенище). Складіть речення із словом "вареник". Молодці, а тепер граємо у гру "Додай словечко". (Начинка із капусти - капустяна, із вишень  - вишнева, із сиру - сирна і т.д.). Діти, скільки справ ми вже зробили! Ви молодці! Пропоную дітям старшої групи - приготувати пиріг, а дітям середньої групи - виготовити вітальну листівку ведмедику.(Діти 5р.ж. працюють із помічником вихователя). Читаю уривок із вірша О Орача:

Ріжемо яблука.

Лущимо горіх -

Печемо ведмедику

Святковий пиріг…

Діти, давайте замісимо тісто на пиріг. Запитую, що беремо спочатку? Миску. Борошна потрібно взяти три великі склянки (діти відміряють і висипають у миску). Цукру - три маленькі склянки (відміряють маленькими склянками),молока - три великі склянки (наливаю із глечика, діти рахують), беремо шість столових ложок яблучної начинки ( теж висипають у миску) - все добре вимішаємо,а тепер кухар нехай випече наш пиріг. Пропоную дітям витерти руки (вологими серветками)і накрити стіл. Дидактична вправа "Слуховий диктант". Запрошую всіх дітей до себе, пропоную квіточкою закрити третє завдання.(Хтось із дітей закриває).

Помічник вихователя заносить пиріг. Погляньте, ось, який смачний ми спекли пиріг, у ведмедика Мишка - гарні іменини!. Діти виконують "Пісню кухарчуків "(слова І. Чучі, музика Т. Тужик, журнал  "Дошкільне виховання".№ 6. 2012 року).  А тепер всі підемо вимиємо руки і будемо смакувати пирогом.