Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

«Патріотизм – це сплав почуття й думки, осягнення святині - Батьківщини – не тільки розумом, а й передусім серцем… Патріотизм починається з любові до людини. Патріотизм починається з колиски»

В. Сухомлинський

Сучасна Концепція національного виховання наголошує на важливості національної спрямованості освіти, її органічної єдності з національною історією і традиціями, на збереженні і збагаченні культури українського народу.

Зважаючи на те, що в період дошкільного дитинства закладаються основи свідомості й самосвідомості, а також ті риси характеру, які визначатимуть особистість, цей вік має виключне значення для громадянського виховання.

В роботі зі старшими дошкільниками практикую різні форми роботи та методи організації: заняття, екскурсії, дидактичні та сюжетно рольові ігри, розв’язування проблемних ситуацій, читання, інсценування творів художньої літератури, тематичні вечори, розваги, свята, відвідування музеїв, сучасні методи роботи: інтерактивні ігри, пошуково-дослідницьку діяльність, завдання творчого характеру, метод «навмисної помилки», прийоми ТРВЗ.

Систематичну послідовну навчально-виховну роботу щодо духовно-патріотичного виховання дітей спрямовую на розвиток життєздатних, національно свідомих, патріотично налаштованих громадян, зрощених на кращих історичних і культурних традиціях українського народу, нерозривних зв’язках минулих і прийдешніх поколінь українців, небайдужих до свого історичного минулого, неспокійного сьогодення і щасливого майбутнього.

Заняття

Тема: Козацькому роду нема переводу.

(Для старших дошкільників)

Мета: поглибити знання дітей про історію України за часів козацтва, формувати уявлення про обряд вибору гетьмана, познайомити з історичною особою гетьмана козацтва Богданом Хмельницьким, закріпити знання побуту, звичаїв козаків, збагачувати словниковий запас назвами предметів козацького одягу, побуту, слів-ознак вдачі козацького роду, розвивати пізнавальний інтерес до історії Батьківщини, пам'ять, мислення, пояснювальне мовлення, виховувати гордість за героїчне минуле та сьогодення нашого народу, бажання продовжувати традиції українського козацтва.

Хід заняття

Добрий день Вам, любі гості,
Раді вас вітати!
Щастя та добра вам
сьогодні побажати.

- Діти, сьогодні ми продовжимо розмову про наш славний край, рідну Україну і будемо відкривати сторінки історії нашої Батьківщини.

У всьому світі кожен зна:
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна , єдина -
Це наша славна Україна!

«Перлина Україна»(кліп)

- Для кожного з нас українська земля-найдорожча.
- Як ви гадаєте, чому?
- Тому що: Україна - це наш рідний край!

Всі ми народилися і живемо на Україні.
Україна - це наша Батьківщина.
Україна дуже красива та мальовнича.

Ми -  українці.

  • Недаремно говорять: « Щасливий той, хто любить свою землю і пишається нею».

Колись, у давні часи , на наш рідний край нападали вороги, які хотіли знищити, згубити український народ. Але були в Батьківщини славні захисники, що боронили її від лютого ворога.

  • Що ж це за захисники такі?(козаки)
  • Хто ж такі козаки?

Козаки - це вільні люди!
Козаки - безстрашні люди!
Козаки - борці за волю,
за народу щасливу долю!

Слайд 1

Як тільки ми промовляємо слово «козак», одразу в нашій уяві виникає безкрайній степ, куди тільки дістане око, скрізь духмяні трави, серед цього дива, степом, підіймаючи куряву пилу, скаче на булатному коні козак –статний чоловік у червоних шароварах, з зброєю в руках та довгим чубом, що розвивається по вітру.

Слайд 2

- Діти, давайте роздивимось, які козаки були на вигляд.

*Козаки  носили  полотняні вишиті сорочки.

*Поверх одягали жупани. Підв'язували їх поясом.

* Носили широкі шаровари.

- А навіщо козаку широкі шаровари?

Шаровари були шовкові, шерстяні або суконні, різного кольору з кишенями.

*Під шаровари одягали чоботи.

- Що ж одягали козаки на голову?

(шапку-бирку з хутряною околицею та сукняним кольоровим дном)

-А яка ж зачіска була у козаків?

(голови голили, лиш залишали одну довгу чуприну на голові)

  • Як називали козаки чуприну?(оселедець)

Оселедець був однією з найоригінальніших ознак зовнішності козака. Існувало повір я, що Бог міг витягнути козака за чуприну з різних складних ситуацій.

Ну і звичайно, кожен козак мав вуса, чорні і довгі.

Козак завжди мав при собі зброю: шаблю, мушкет або спис.

Слайд 3

  • А чи знаєте ви, де жили козаки?

Жили козаки на о. Хортиця , що знаходився за порогами Дніпра, тому козаків, ще називали запорожцями. Те місце, де жили козаки, називали Січ, бо воно було відгороджене, відсічене навколо і до нього не було приступу. Січ була оточена ровом і 10м валом, на якому стояв дерев'яний частокіл.  

На території Січі були хатинки, де жили козаки.

  • Як вони називалися?

В куренях жили козаки по 40 чоловік. В них стояли довгі столи, де козаки їли, там було і вогнище, де готували їжу.

- До речі, яку їжу полюбляли козаки?(куліш, юшку,борщ, галушки,каші..)

Козаки вміли і відпочивати. Дуже полюбляли гумор. Відпочиваючи від походів, чимало веселилися і розважалися: на привіллі бриніла бандура, линула пісня, затівалися змагання і ігри.

Фото1- змагання на конях, адже козаки повинні були міцно триматися в сідлі.

Фото 2- змагання «стіна» , де козаки шикувалися в 2 колони, називали їх лавами та  показували свою силу та витривалість.

Фото 3- змагання з зброєю, де козаки постійно відточували свою майстерність, адже це було дуже важливо у військових діях.

  • Зараз я пропоную вам відпочити і пограти в гру «Ой козаче»

Фізкультхвилинка

Слайд 3

Повертаємось знову до Запорізької Січі.

Посередині Запорізької Січі був майдан – головне місце на острові. Посередині стоїть  церква Покрови Пресвятої Богородиці – заступниці усього козацтва.

  • Давайте пригадаємо, а коли ми відмічали свято Покрови?

Це світле та радісне свято духовно об’єднує народ, живить його вірою у повсякчасне заступництво Божої Матері за людський рід, за мир і добро на нашій землі.

Слайд 4

  • День Покрови у всіх козацьких громадах святкували дуже урочисто. Козаки збирали загальні збори, святково одягнені йшли до церкви, адже всі козаки були віруючими людьми, проводили молебні, повертаючись, готували святкові страви, відпочивали та розважались. З 2015 року в цей день почали відмічати державне свято «День захисника України».

Крім святкувань та розваг , на майдані вирішувалися важливі питання: про навчання воїнів, підготовку походів, а також на майдані обирали гетьманів.

  • Яких козацьких гетьманів ви знаєте?

Я хочу розповісти вам, як обирали гетьмана.

Спочатку козаки збиралися на майдані. Потім почали називати імена найславетніших. Найчастіше чулося ім’я козака Богдана Хмельницького. Козаки почали підкидати шапки вгору – це так на Січі голосували. Коли назвали ім’я Богдана Хмельницького, то майже всі шапки полетіли вгору – це козаки так хотіли, щоб він був гетьманом. Потім вручили йому булаву – символ гетьманівської влади.

Слайд 5

Богдан Хмельницький – був козацького роду і тому міг навчатися в школі. Там вивчив 6 мов:українську, російську, польську, турецьку,  французьку та латинську мови. Коли закінчив школу, подався на Запорізьку Січ. В той час на Україні було багато ворогів. Завдяки своєму хисту та любові до Батьківщини, гетьман з своїм козацьким військом, зміг звільнити Україну від ворогів. Богдан Хмельницький назавжди залишиться в пам'яті людей, як гетьман, який приніс мир на українську землю.

- Подивіться на його портрет. Зверніть увагу, які у Богдана Хмельницького розумні, мудрі очі, в руках гетьман тримає булаву-гарну, прикрашену коштовностями.

Слайд 5,6

Крім булави, символом козацького війська були герб і прапор.

 - Яке головне заняття було у козаків? ( військові походи).

- На чому ходили в походи козаки?

Слайд 7

  • Як називався козацький човен?

Чайка – човен, основа якого видовбана з верби аб липи, борта обшиті дошками. На борту підв’язаний пояс з очерету, який захищав чайку при обстрілі і навіть, якщо, чайка набрала води, то завдяки в’язанкам  очерету вона не потоне. Це був дуже легкий та  маневрений човен, ним було дуже легко керувати. У разі потреби, козаки могли швидко підняти вітрила.

  • Чим займалися козаки у вільний від походів час? ( козаки, усі, мов у мурашнику, виконували різні обов’язки. Одні – перевіряли зброю, смолили чайки, збирали їжу, постійно вдосконалювали свої вміння: багато тренувалися, проводили змагання).
  • Пропоную вам пограти в гру «Козацька вдача» та пригадати, якими ж були козаки. Ваше завдання: придумати слова-ознаки, які характеризують козацьку вдачу.

(Мужні, відважні, сміливі, славні, мудрі, завзяті, міцні, горді, вільні, сильні, героїчні…)

- Про козаків складено багато прислів’їв.

- Які прислів’я ви знаєте?

* Козак не боїться ні тучі, ні грому.

* Де козак, там і слава.

* Козак – слабому захисник, цінити побратимство звик.

* Козак – чесна, правдива людина, найдорожча йому Батьківщина.

* Козак українську любить мову, він завжди здержить своє слово.

* Козацькому роду нема переводу.

- Славна добрими і героїчними традиціями українська земля.

Її сини – запорізькі козаки, навік увійшли до скарбниці пам’яті українського народу. Ми – їхні нащадки – маємо свято шанувати і примножувати козацьку славу.

  • Наша Україна самостійна і незалежна, але зараз переживає важкі часи.

Так як і в давні часи козаки боронили рідну землю, наші славні солдати, військові стоять на варті незалежності, єдності нашої країни. Ніхто і ніколи не зможе здолати силу і волю українського народу.

Щоб підтримати українських воїнів, які захищають нашу рідну Вітчизну, пропоную вам виготовити власноруч янголятко та з найкращими побажаннями відправити військовим, нехай воно буде оберегом для них.

«Хай буде мир і наші українці завжди повертаються

 до рідної домівки»

- Чи цікавою сьогодні була подорож для вас?
- Про що і про кого ви хотіли б дізнатися на наступних заняттях?
- Ми зробили з вами добру справу сьогодні, я пишаюся вами.
- Дякую за увагу!