Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Мета: формувати навички активного слухання; виховувати толерантне ставлення до інших; формувати навички позитивного спілкування; виховувати поважне ставлення учнів до себе та інших; формувати уміння конструктивно реагувати на стресові, конфліктні та фрустраційні життєві ситуації; виховувати дружні відносини у середині групи і формувати уміння пошуку компромісних рішень.
Обладнання: казкові маски лісних звірів, роздатковий матеріал, кубики, картки, конверти з малюнками, кольорові олівці, пластилін.
Форма роботи: заняття з елементами тренінгу.
Кількість учасників: 12-15 осіб.
ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ
ВСТУПНА ЧАСТИНА
- Ритуал знайомства / привітання
- Вправа «Печатка»
Мета: підготовка уазиків до роботи, створення позитивної атмосфери. Учні отримують аркуші паперу на яких у вигляді схематичного малюнку зображено відбиток печатки. Далі пропонується заповнити цей відбиток малюнком, який зображує найбільший успіх у їхньому житті. Закінчені печатки кріпляться на дошку для наглядного прикладу успішності учасників групи.
- Виявлення очікувань
Мета: виявити очікування учнів від тренінгового заняття; навчити дітей визначати власну мету діяльності. Учні пишуть свої очікування на листочка у формі метелика і прикріплюють їх на дошку де намальована квітка. Наприкінці заняття, якщо їхні очікування справджуються то учні переміщають своїх метеликів на квітку.
- Прийняття / Повторення правил
ОСНОВНА ЧАСТИНА
- Мозковий штурм «Які казки ви знаєте? Хто є їх головними героями цих казок?»
Мета: активізація знань учнів про сюжети і персонажів їх улюблених казок; з’ясувати які казкові герої фігурують частіше за інших. Учні відповідають на запитання і обирають собі маску із зображенням казкового персонажу (не одягають, а чіпляють її на свій стілець).
- Вправа «Почуття мають імена»
Мета: сприяти встановленню групових контактів і створенню позитивного емоційного фону. Учням пропонується записати на окремих аркушах паперу назви знайомих їм почуттів (як позитивних так і негативних). Учень, який написав найбільшу кількість назв зачитує їх усім учасникам, які звіряють свої переліки. Для учнів молодших класів краще використовувати не папір, а спеціальні дошки з перманентною основою. Поки учні «іменують» відомі їм почуття, на дошці малюється таблиця. Потім учням пропонується підходити до таблиці і записувати у відповідні колонки ті почуття, які притаманні особисто їм.
- Вправа «Криве дзеркало»
Мета: навчити учасників розпізнавати емоції однин одного за невербальними ознаками, зняття емоційної напруги. Учні стають у коло. Хтось з учасників показує певну гримасу (зображення певної емоції) сусіду, а той показує її іншому і так далі аж до того часу поки первинна гримаса не повернеться до свого автора.
- Вправа «Мистецтво компліменту»
Мета: створення позитивного настрою. Учні отримують завдання наговорити одне одному якомога більше компліментів за якісь якості чи досягнення. Основна мета вправи – підвищити самооцінку учасників тренінгової групи.
- Вправа «Автопілот»
Мета: розвиток навчи самоаналізу. Основний акцент цієї вправи зроблений на розкритті внутрішнього потенціалу дитини і сприянні розвитку таких якостей, як саморозуміння та самоприйняття. Учасники отримують завдання скласти перелік фраз-установок по типу: «Я розумний!», «Я сміливий!», «Я – гарний!» і т.д. Ці установки мають бути сугубо індивідуальні і нести у собі тільки позитивне забарвлення. Учням пропонується запам’ятати їх і використовувати у якості щоденних афірмацій.
- Вправа «Хвіст дракона»
Мета: виховання впевненості учнів у собі, формування почуття колективізму, коли кожен учасник відчуває себе важливою частиною команди. Умови вправи передбачають існування прямої лінії у яку стають учні і тримають одне одного за плечі. Той учень, який стоїть першим виконує роль голови дракона, а той хто стоїть останнім переймає на себе роль хвоста. При цьому тіло дракона має постійно бути нерозривним. Завдання «голови» - дотягнутися о «хвоста». Після виконання головної умови учні міняються ролями і продовжують процедуру наново.
- Вправа «Я малюю свій страх»
Мета: боротьба зі страхами учнів, зниження рівня тривожності. Учасникам групи пропонується намалювати на пустому білому аркуші паперу свій найбільший у житті страх. При поясненні завдання акцентується увага на тому, що зображення може мати будь-який вигляд, колір і розмір. Далі учні по черзі коментують свої малюнки і пояснюють що і чому вони намалювали. Після того як всі учні виступлять по команді тренера учні розривають свої малюнки на дрібні шматочки. Така дія означає, що всі вони перемогли свої страхи.
- Вправа «Не хочу хвалитися, але я…»
Мета: підвищити самооцінку, отримати підтримку групи. Учасники тренінгу займають зручне місце по колу і по черзі продовжують фразу: «Не хочу хвалитися, але я…». Дана вправа направлена на розвиток важливого вміння самопрезентації своїх найбільших досягнень.
- Вправа «Світ казкових героїв»
Мета: зняття тривоги, напруги, скутості, формування навичок колективної взаємодії. Учасникам групи пропонується пригадати будь-яку картинку із зображенням життя казкових героїів, а потім максимально точно її відтворити використовуючи інших учнів. У результаті має бути утворено візуальне зображення їх картинки. Після цього учню, який створював зображення пропонується згадати, які емоції він відчував у момент первинного перегляду зображення.
- Руханка «Ураган для тих, хто…»
Мета: зняття психоемоційного напруження. Усі учні мають сидіти на окремому стільці, а тренер при цьому стоїть. Далі говориться фраза: «Ураган для тих, хто…» (може бути маса варіацій: «хто народився у травні», «хто має довге волосся», «хто одягнений у джинси» і т.д.). Далі всі кого стосується дане висловлювання встають зі своїх місць і пересідають на інші. Той кому не вистачило стільця – стає ведучим і продовжує гру.
- Вправа «Скарбничка образ»
Мета: навчити учнів врегульовувати власні емоції і почуття. Учням пропонується уявити свої найбільші образи (на друзів, батьків, знайомих та ін.) і мислено помістити їх в намальовану скарбничку. Після цього проводиться колективне обговорення на тему: «Що робити з цією скарбничкою?». Як варіант її можна порвати, викинути, пом’яти і т.д. Головне – прийти до спільної думки, що копити у собі образи є однією з найбільш поганих звичок, які не призводять ні до чого хорошого.
- Вправа «Я - режисер»
Мета: надати можливість створити образ свого майбутнього. За умовами вправи учні мають уявити себе у ролі режисерів власного життя і створити сценарій розвитку подій свого майбутнього. Далі ці сценарії озвучуються всій групі та аналізуються їх авторами.
- Вправа «Притча»
Мета: формувати вміння конструктивного аналізу поведінки у різних життєвих ситуаціях. Учням зачитується невеличка притча. Завданням є проаналізувати її зміст і дати власну оцінку ситуацій, які там описуються. Можна використовувати як індивідуальну так і парну форму роботи.
- Вправа «Я тобі вибачаю»
Мета: розвиток навичок емпатії та довіри один до одного. Учням дається декілька хвилин для того, щоб згадати різні образи, які їм хтось колись завдавав, а потім підійти один до одного і сказати фразу: «Я тобі вибачаю…». Вправа направлена на формування вміння вибачати образи. Після цього настає етап обговорення.
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
- Перевірка очікувань.
Учні по черзі підходять до дошки і у випадку коли їхні очікування від заняття виправдалися переміщають метеликів на квітку і пояснюють при цьому, яке саме сподівання було реалізовано.
- Зворотній зв'язок. Рефлексія
- Вправа «На цьому тренінгу я…»
Учням пропонується продовжити фразу: «На цьому тренінгу я…» і таким чином поділитися своїми досягненнями з групою.
- Ритуал прощання.
- Вправа «Віночок побажань»
Вправа складається з чотирьох елементів, які виконуються протягом відповідної кількості тренінгових занять. На першому етапі учням пропонується взяти за руку свого сусіда справа і промовити фразу: «Я бажаю тобі…». Після цього всі учні беруться за руки і подумки бажають своїм близьким і рідним всього найкращого.