Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Навчальна: розглянути значення галузі; створити умови для вивчення різних типів електростанцій; ознайомити зі складовими паливно-енергетичного балансу.

Розвивальна та виховна мета: розвивати здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь і навичок; вдосконалювати вміння розуміти й використовувати прості математичні моделі (діаграми); виховувати інтерес до вивчення теми, розвитку суспільства і держави; показати приклади енергозбереження; сформувати особисте ставлення учнів до цієї теми.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручники, атласи, фізична карта України, комп’ютер, проектор,мультимедійна презентація.

Ключові компетентності: інтелектуальна, інформаційна, комунікативна, соціальна, компетентність саморозвитку, мовленнєва, логічна.

Опорні та базові поняття: первинний сектор господарства, вторинний сектор господарства, електроенергетика, ТЕС, ГЕС, ГАЕС, АЕС, ВЕС, СЕС, ЛЕП, паливно-енергетичний баланс.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  • Налаштування на урок

Доброго дня шановні.

Хочу сьогоднішній урок почати з притчи про крамницю бажань. Одній жінці приснився дивний сон. На вулиці незнайомого міста – крамниця з вивіскою: «Тут здійснюються ваші мрії». Заходить жінка до крамниці, а за прилавком – сам Господь Бог. Жінка запитала:

  • Чи справді я тут можу одержати все, що забажаю?
  • Звичайно.
  • Тоді я хочу здоров’я собі і близьким, успішну кар’єру, хороших друзів, достаток, гарні знання…

Бог простягнув жінці маленьку торбинку.

  • Як, я хочу так багато, а торбинка така маленька? Невже все це там помістилось?
  • Хіба ти не знаєш? Ми продаємо лише насіння, а що з нього виросте – залежить лише від тебе.

Який висновок з цієї притчі ми можемо зробити ?

ІII. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

  • Вправа «Чорна скринька»

Відгадавши що знаходиться в скриньці ви отримаєте підказку про тему уроку.

  • До складу цього предмету входить рідкісний метал;
  • Цей предмет буває різних розмірів і форм;
  • Цей предмет є у кожного в дома;
  • Середня ціна цього предмета приблизно 25 грн;
  • Цей предмет переважно грушоподібної форми;
  • Він зроблений зі скла.

(Електрична лампочка)

Сьогодні ми будемо вивчати галузь вторинного сектору економіки,що має особливе значення, яка безпосередньо впливає на розвиток усіх інших галузей господарства та умови життя населення. Це електроенергетика.

ІІІ. Повідомлення теми.

Тема уроку. Значення електроенергетики. Типи електростанцій, основні чинники їх розміщення. Паливно-енергетичний баланс.

ІІІ. Вивчення нового

Пропоную розглянути тему нестандартно. Уявімо, що ми науковці - експерти. І ми з вами знаходимось на відкритому засіданні міністерства електроенергети.

Шановні доводжу до вашого відома порядок денний.

Нам треба розглянути такі питання.

  • Електроенергетика як основа сучасного способу життя.
  • Типи електростанцій та основні чинники їхнього розміщення.
  • Переваги й недоліки різних типів електростанцій.
  • Шляхи енергозбереження
  • Паливно-енергетичний баланс.

Для економічної географії та для господарства країни, «енергія» –  це тепло та  світло, рух машин  та механізмів, спосіб господарювання, одним словом  це – невід`ємна складова  сучасного господарства.

Розглянемо з вами презентацію яку нам підготував експерт з розвитку галузі.

Презентація «Електроенергетика як основа сучасного  способу життя.»

Запитання. Що власне для тебе значить електрика?

  • Прошу розглянути схему «Міжгалузеві зв'язки електроенергетики».
  • Що дає електроенергетика галузям господарства? (електроенергію)
  • Наука і освіта (кваліфіковані кадри)
  • Торгівля (реалізація продукції)
  • Транспорт (транспортні послуги)
  • Галузі промисловості (паливо,устаткування)

  • Як і де виробляється електроенергія?
  • Як вона потрапляє до споживача?

З цим нас ознайомить експерт з експлуатації

  • Презентація «Типи електростанцій»

Нас тільки що ознайомили з традиційними та альтернативними типами електростанцій. Але наука не стоїть на місці і вчені вже займаються створенням альтернативних електричних станцій майбутнього.

  • Космічні електростанції
  • Енергія солоної води
  • «Грозова» енергетика
  • Енергія морських течій
  • Зоряні батареї
  • «Дорожна» енергетика
  • Енергія вертикальних рухів нагрітого повітря

Електростанції бувають різних типів. А чи можна визначити,  що якийсь тип електростанцій найкращий. Для цього ми попросимо експерта – еколога ознайомити нас з перевагами  і недоліки кожного типу. Надамо слово експерту з екології.

Запитання. Які типи електростанцій можна побудувати у нашій місцевості?

  • Вправа « Кодований диктант».

Завдання. Ознайомтесь більш детальніше з різними видами електростанцій для цього з запропонованих вам характеристик зробіть вибірку по кожному виду станцій

Вибрати характеристики для даних видів електростанцій:

ТЕС

ГЕС/ ГАЕС

АЕС

ВЕС

СЕС

  1. Використовують збагачений уран чи плутоній
  2. Негативно впливає на мікроклімат прилеглих територій, призводить до підтоплення значних територій
  3. Використовують енергію вітру
  4. Працюють на різних видах пального
  5. Найдешевший вид енергії, але досить висока собівартість будівництва, аварії призводять до значних збитків
  6. Дешевий вид енергії, створює багато шуму, змінює мікроклімат прилеглих територій
  7. Дуже залежить від погодних умов, зайняті великі площі під самими станціями, висока собівартість будівництва
  8. Посідає друге місце в структурі виробництва електроенергії в Україні
  9. Спричиняє коливання рівня води та можливе підвищення її температури, що часто зумовлює замор риби
  10. Найбільший забруднювач навколишнього середовища
  11. Процес виробництва електроенергії характеризується незначними викидами в атмосферне повітря, але є проблема захоронення відходів
  12. Єдиний вид електростанцій, що дає можливість накопичувати електроенергію

Ключ відповідей:

ТЕС

ГЕС/ ГАЕС

АЕС

ВЕС

СЕС

4, 8, 10

2, 9, 12

1, 5, 11

3, 6

7

Мені, як міністру стало цікаво чи  раціональні ви енергокористувачі. З цією метою було дане завдання незалежному експерту дослідити шляхи збереження електроенергії.

  • Ментальна карта «Як зберегти енергію?»
  • Анкета « Енергозбереження у вашому домі»

Вітаю, чи є хтось із вас який може стати керівником міністерства енергетики.

Чи ефективна енергетика України? Що б це визначити треба скласти співвідношення між видобутком палива й виробленою енергією та їх використанням. Тобто скласти паливно – енергетичний баланс.

  • Який висновок ви можете зробити?

ІV. Підсумок уроку

Наше засідання дійшло до завершення. Хотілося б відмітити гарну роботу всіх експертів, робота виконана на високому рівні. Подякувати за роботу всіх присутніх на уроці.

  • Вправа «Сенкан» Хотілося б що б ми з вами прославили наше міністерство і склали «Оду електроенергетиці».

Електроенергетика

Забезпечує, виробляє

Традиційна, альтернативна, майбутня

Основа сучасного способу життя

Лампочка

Домашнє завдання. П.20.