Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета

  • навчальна: формувати в учнів поняття «зоря», «сузір‘я», знання про особливості зірок (форму, величину, їхню віддаленість від Землі, стан, температуру), кількість зір;
  • розвивальна: розвивати навички використання наукової лексики, забезпечити практичне спрямування вивчення навчального матеріалу, умови для прояву ініціативи, творчого підходу, сприяти розвитку спостережливості;
  • виховна: виховувати естетичне сприйняття зоряного неба, повагу до розвитку наукових знань.

Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань.

Обладнання: карти та атлас зоряного неба, підручник, набір матеріалів для виконання практичної роботи «Зоряні ліхтарики моєї родини» (розгортка куба, олівець, товста голка або шило, клей-олівець, ліхтарик (у телефоні), кольоровий папір чорного або синього кольору,  відеоматеріали з Інтернет-ресурсів:

Размеры планет и звезд,  https://www.youtube.com/watch?v=qhWRvPjv7p0

Очікувані результати.

Учень:

називає: деякі сузір’я (2–3);
відрізняє  поняття «зоря», «сузір‘я»;
порівнює: за розмірами і температурою Сонце з іншими зорями;
вміє користуватись природничо-науковою лексикою, опрацьованою на уроці;

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

На екрані зображення зоряного неба. Звучить "Місячна соната" Бетховена. https://www.youtube.com/watch?v=C5WTGOdOek0

Учитель.

Що ви бачите на екрані? Які асоціації у вас виникають? На попередніх уроках ми з вами говорили про те, що все, що оточує нас, — тіла природи. Але у природі існують ще небесні тіла: планети, зорі, супутники планет. Наша подорож сьогодні буде присвячена небесним тілам, які називаються зорі.

ІІІ.  Повідомлення теми і мети уроку, проектування очікуваних результатів

Тож темою нашого уроку буде: Зоря – самосвітне небесне тіло. Відмінності між зорями. Сузір‘я

ІV. Актуалізація опорних знань

Прийом «Інтелектуальна розминка»

  • На які дві групи поділяться тіла природи?
  • Чим відрізняються тіла живої природи від тіл неживої природи?
  • Чи є тілами природи Земля, Сонце Місяць, зорі?
  • До якої частини природи вони належать? Чому?
  • Як називається наука, яка вивчає небесні тіла?
  1. Вивчення нового матеріалу
  2. Зорі

Розповідь учителя з елементами бесіди

Зорі…Пізно ввечері чи вночі на безхмарному небі ми бачимо їх яскравими цятками. Неозброєним оком на зоряному небі можна нарахувати близько 3 тис. зір, за допомогою підзорної труби — у десятки разів більше. Спеціальні прилади — телескопи — виявляють їх кілька мільярдів. Назвіть усе, із чим у вас асоціюється поняття «зоря».(Учні висловлюють свої міркування)

Учитель.

Зорі нам нагадують маленькі ліхтарики, які мерехтять у нічному небі. Насправді ж це великі вогняні кулі, що утворені з розжареного газу. Вони мають дуже високу температуру і постійно випромінюють світло та тепло. Зорі здаються нам малими. Це пов´язано з тим, що перебувають вони на дуже значній відстані від Землі. Світло від них, рухаючись зі швидкістю 300 тис. км/с, прямує до Землі сотні років. А буває й так, що зірка вже згасла, а світло її до нас ще йде. Сонце — це теж зоря, яка з усіх зір розташована до нас найближче – 150 млн. км.

Особливості зір

Розповідь учителя з елементами бесіди

За величиною зорі дуже різноманітні. Серед них є такі небесні тіла, які масою та об’ємом у сотні й тисячі разів більші або менші за Сонце (Сонце має діаметр 1,4 млн км, маса у 330 разів більша за масу Землі). Відрізняються зорі і за кольором, який вказує на її температуру. Блакитні зорі найгарячіші – до 50 000°С, червоні є найхолоднішими – 3200°С. Учені з´ясували, що основними хімічними елементами, з яких складаються зорі, є Гідроген і Гелій.

Робота з відео «Размеры планет и звезд»  https://www.youtube.com/watch?v=qhWRvPjv7p0

Учні самостійно формують поняття «зоря». Висувають різні думки, зауваження, разом з учителем формулюють визначення.

Зорі — розжарені небесні тіла кулеподібної форми, що випромінюють світло форми. [1, с. 77].

Сузір´я

Учитель

Для більш детального вивчення окремих ділянок зоряного неба складено зоряні карти. Вони є для кожної півкулі. Всі карти зібрано в атлас зоряного неба. (Демонстрація карти та атласу зоряного неба). Зорі утворюють на небі характерні фігури - сузір´я. Астрономи поділили небо на 88 сузір´їв. Назви багатьох сузір´їв запозичені із Стародавньої Греції, пов´язані з персонажами міфів та легенд.

Повідомлення учня-консультанта. (Сузір'я під назвою Мала Ведмедиця наші пращури називали Пасіка. α Малої Ведмедиці —називають Полярною. У нашу епоху ця зірка майже нерухома при добовому обертанні зоряного неба. Тому українці називали її Квочкою).

Учні самостійно формують поняття «сузір´я». Висувають різні думки, зауваження, разом з учителем формулюють визначення.

Сузір´я – ділянка зоряного неба з умовно, але чітко окресленими межами. [1, с. 78].

Практична робота (учні працюють в групах).

Робота з картою зоряного неба:

Відшукати на карті сузір´я, зображені на дошці (Велика Ведмедиця; Мала Ведмедиця; Кассіопея; Оріон; Близнюки), намалювати ці сузір´я в зошиті.

Виготовлення «Зоряного ліхтарика»

Кожна група одержує набір: клей-олівець, шило, розгортку куба без однієї грані

       Завдання:

  • Нанести на кожну грань одне сузір´я крапками.
  • За допомогою шила зробити отвори у місцях крапок.
  • На поверхні склеювання тонким шаром нанести клей. Виготовити «Зоряний кубик» та розмістити його на увімкненому ліхтарику телефона.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

Прийом «Мікрофон»

  • Чому зорі світяться?
  • Чому зорі світяться неоднаково?
  • Яка температура на зорях?
  • Чому ж зорі можна побачити тільки увечері та вночі?
  • Що таке сузір’я?
  • Яку зірку називають Полярною? Чому? Чи може до складу зір входити вода? Чому?
  • Чому зорі здаються нам на небі сяючими цятками, хоча розміри їх величезні?

VІІ. Підсумок уроку.

Завдання. Висловіть свою думку з питання: «Чи потрібні мені знання, отримані на уроці?»

Інтерактивна вправа «На цьому уроці я…»

VІІІ. Домашнє завдання

Опрацювати §17підручника. Підібрати приказки, загадки та легенди, пов’язані з темою розділу. Переглянути відео «З чого складається Всесвіт [TED-Ed]», https://www.youtube.com/watch?v=XXtcLd1i2ts

Література

  1. Бойко В.М., Ярошенко О.Г. Природознавство. 5 кл.: підруч. Для закладів середньої освіти – Вид. 2-ге, доопр. – К. : Видавництво «Світоч», 2018. – 224 с. іл.
  2. Как сделать геометрические фигуры из бумаги? Схемы и советы. Режим доступу: http://www.modelzd.ru/makety-zhd/geometricheskie-figury-iz-bumagi.html#kub-iz-bumagi
  3. Ключові зміни в оновлених навчальних програмах 5-9 класів за результатами обговорення на платформі EdEra на предметних робочих групах. На виконання Наказів Міністерства освіти і науки України № 52 від 13 січня 2017 р. № 201 від 10 лютого 2017 р. – Режим доступу: https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/programy-5-9 klas/klyuchovi-zmini-v-onovlenix-navchalnix-programax-5-9-klasiv.pdf
  4. Кольори і температура зірок. Режим доступу: https://docs.kde.org/trunk5/uk/extragear-edu/kstars/ai-colorandtemp.html