Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Клас: 7

Мета: формувати предметні компетентності: комунікативно доцільно й виправдано використовувати дієслова та його форми у різних життєвих ситуаціях і сферах спілкування з дотриманням норм українського етикету; грамотно, логічно, послідовно висловлювати свої думки, використовуючи дієслівні форми; визначати основні категорії, притаманні цій частині мови.

Формувати ключові компетентності: спілкування рідною мовою (використовувати українську мову як державну для духовного й культурного й національного самовияву); уміння вчитись впродовж життя (постійно поповнювати свій словниковий запас, здійснювати рефлексію); громадянську відповідальність (уміння працювати в команді, толерантно ставитися до своїх однокласників, усвідомлювати національну приналежність).

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.

Форма проведення: урок-настільна гра.

Обладнання: підручник, відео, гральний кубик, гральне поле у вигляді ялинки із кульками, 3 сніговички,  тлумачний словник, гаджети, дидактичний матеріал.

Перебіг уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності школярів.

ВПРАВА «МОЯ МРІЯ»

У кожного з вас, діти, є своя мрія. Складіть долоньки разом,піднесіть їх до ротиків і пошепки вимовте свою мрію:»Я мрію про…»Заховайте свою мрію в кулачок,притуліть до серця,потримайте трохи і відпустіть,дмухнувши на неї. Нехай ваші мрії летять і обов’язково збуваються!

  1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Побажання від учителя: Сьогодні на уроці я хочу знайти у вас те, що іншим непомітно: відвагу – у скромних, доброту – у мовчазних; у веселунів – відповідальність, а жагу до знань – у всіх!!!

Тож відкрийте будь ласка зошити, запишіть : «11 грудня. Класна робота.»

Сьогодні нас незвичайний урок, як  Ви вже змогли це побачити, адже тема добігла свого кінця і ми повинні підсумувати і узагальнити наші знання з теми «Дієслово».

  1. Основна частина

Бесіда:

  1. Хто ми з вами діти? (українці)
  2. Які свята розпочинаються незабаром? (Катерини, Андрія, День святого Миколая)
  3. Чи знаєте ви щось про ці свята?

Отже, поїхали, пішли, пошкандибали. Завдання ваші «сховались» на ялинці. Зараз цей вид ігор не дуже популярний, але традиції слід відновлювати. А ви, шановне панство, слідкуйте і допомагайте мені будь ласка (до журі). Зараз я називаю 5 дієслів, ви повинні дослухати до кінця і назвати цю форму дієслова, піднявши руку (Одягнений, взутий, посивілий, палаючий, виконаний – дієприкметники). Чия рука була першою, той і буде капітаном першої команди. Буде першою кидати гральний кубик…-другою…і…- третім

Скільки крапочок випало на кубі, стільки кроків має зробити та команда.

(Завдання різні для всіх команд, оскільки учасники можуть потрапити на одну й ту саму позицію)

  1. Стояти (це означає, що команда повинна пропустити хід і нікуди не рухатись далі).
  2. Розповідати (про традиції святкування Нового року і Різдва у Вашій родині) 5-6 речень (ключові слова можна записати в зошиті)
  3. Пояснити значення фразеологізмів; з’ясувати як вони пов’язані із традиціями святкового столу:

Як з гуся вода;
На макове зерня;
Надувся як індик;
Летіти ковбасою;
Як вареник в маслі;
Як сир в маслі;
Хрін за редьку не солодший;
Як муха в мед;
Дати куті меду.

  1. Розгадувати (ребуси)

1.http://rebus1.com/ua/index.php?item=rebus_generator&skip=1&mode=1&slovo=%CF%D0%C8%C2%B2%D2%C0%D2%C8 (привітати)

2.http://rebus1.com/ua/index.php?item=rebus_generator&skip=0&mode=1&slovo=%C7%C8%CC%D3%C2%C0%D2%C8 (зимувати)

3.http://rebus1.com/ua/index.php?item=rebus_generator&skip=0&mode=1&slovo=%D1%C2%DF%D2%CA%D3%C2%C0%D2%C8 (святкувати)

  1. Говорити про традиції українського народу, зокрема про святкування Андрія, Катерини, Миколая. Зробити невеличкий висновок, озвучити його.
  2. У реченні підкреслити дієслова та його форми як член речення, визначити їх вид, час, спосіб:

День пам’яті великомучениці Катерини Олександрійської церква відзначає (присудок, недоконаний, теп. ч., дійсний спосіб) 7 грудня. У народі це свято особливо сильно шанували (присудок, недок. в., мин. ч.) дівчата, називаючи (дієприсл., обставина, недок. вид, теп. час)  його «Катерини». Саме цього дня вони ворожили(присудок, недок. вид., мин. час, дійсний спосіб) на свого судженого – майбутнього чоловіка.

  1. Шукати значення дієслів, що вживались колись у тлумачному словнику
  2. побувати; 1. попоїсти;     1. попоїздити;
  3. живати; 2. видати;  2. їжджати;
  4. мовляти; 3. попасати;  3. поробляти;
  5. Списати дієслова, підкреслити в них орфограму (місце, яке потребує пояснення за допомогою правила).

1.Святкувати, прикрашати, ворожити, вважати, постувати, сподіватись.

  1. Розтанути, відзначати, спочивати, пекти, змащувати, бешкетувати
  2. Тримати, перебувати, зводити, вважати, випікали, присвячувати.
  3. Читати про традиції українського народу. Зробити невеличкий підсумок, записати його до зошитів, зачитати для інших.

Щорічно в Україні 7 грудня відзначають день Катерини, яку вважають берегинею жіночої долі. Традиційно, дівчата у цей день гадають, аби дізнатись своє майбутнє, але й не тільки у дівчат існують традиції у день святої великомучениці, а й у чоловіків.

Хто ж така Катерина?

Свята Великомучениця Катерина, котра прийняла християнство у 304 році, жила в Олександрії і вражала людей непохитністю своїх поглядів та вірності власній вірі. День святої Катерини вважають пророчим для жіночої долі, тож всі традиції та ворожіння пов’язані із спробами дізнатись власне майбутнє. Чоловіки теж мають свою традицію: у цей день вони ворожать та просять про те, щоб їм трапилась вірна та хороша дружина. Навіть постили суворіше ніж у інші дні.

День Святого Миколая: Українські традиції та легенди, історія свята, прикмети та ким опікується Святий Миколай

Про те, що новорічна ялинка запозичена українцями із Франції – знає сьогодні практично кожен. Але лише небагатьом відомо, що в Україні раніше не було ніякого Діда Мороза. Ні Санта Клауса, ні Діда Мороза, лише міфічний персонаж Морозко, який асоціювався з усім зимнім періодом, а не лише із новорічними святами.

Так хто ж тоді в Україні дарував діткам подарунки? Кого вони чекали, із нетерпінням заглядаючи на ранок під подушку? Це був Святий Миколай – не вигаданий казковий персонаж, а легенда української історії. Кожного року, 19 грудня, українці святкують День Миколая, не зважаючи на багаторічні спроби «витіснити» його казковим Дідом Морозом та Сантою.

Миколай же, на відміну від них – це реальна людина, яку за її благородні вчинки і гідне життя нарекли Святим.

Окрім того, що Святий Миколай дійсно жив у цьому світі і мандрував по усій Європі, його постать обросла і легендами, які тепер не можна підтвердити чи заперечити. В Україні, у свою чергу, особливо багато легенд про святого.

13 грудня – Андрія Первозваного

Святий Андрій Первозваний був покровителем молоді. Тому перед цим святом молодь збирається на “вичурки” (вечорниці), лущить кукурудзу, стручки квасолі – “пасулю”, перебирає її і проводить різні ворожіння.

Дівчата гарно вбиралися, виходили у двір, символічно сіяли перед хижею (хатою) жито, коноплі, лен, промовляючи: “Андрію, Андрію, на тебе лем коноплі сію”. Цей обряд означав засівання своєї долі, бо зерно завжди асоціювалося із засіванням своєї долі. Поясом ніби боронили землю, куди впало зерно, тоді клали пояс під подушку, загадуючи уві сні побачити свого майбутнього чоловіка.

Дівчина набирала жменю зерна зі снігом, яке щойно посіяла, й роздивлялася у хаті – якщо кількість зернин була парною, значить, незабаром буде весілля.

  1. Розбирати (записані дієслова розібрати за будовою).

Відсвяткувати, збираючись;   вшановуючи, заметений; прибрано, розмалював;

  1. Прочитати невеличкий текст, переказати його.
  2. Слухати: метод активного слухання: учні уважно слухають вчителя, потім за допомогою ключових перифразів відтворюють почуте.

«Я правильно Вас зрозумів?...»
«Мені здається, Ви говорили про…»
«Отже, можна зробити такий висновок, що…»

  1. Сидіти (жодного кроку далі, пропуск ходу)
  2. Спостерігати за мовним явищем (розподілити дієслова за закінченнями 3 особи множини на 2 дієвідміни, сформулювати правило)

Прикрашати, накривати, святкувати, ворожити, постувати;

  1. Виписувати: виписати з тексту дієслівні форми, визначити особу,час, вид.

4 грудня – Введення Святої Діви до храму

Належить до 20-ти великих празників. Воно має один день передпразденства і чотири дні попразденства.

За християнськими переказами, коли Діві Марії сповнилося три роки, батьки урочисто повели її до Єрусалима, в храм Божий. Звідси й назва свята. До цього часу закінчувався аграрний рік і починався час відносного відпочинку для землеробів. Тому в народі казали: “Введення прийде, свят наведе”.

А дівчата, лягаючи на Введення спати, казали: “Введення, введи мене у той дім, де я буду вік доживати”. Вони вірили, що у ту ніч присниться суджений.

14 грудня – Наума

14 грудня українці вшановують пам’ять пророка Наума, якого вважають покровителем школярів (особливо першокласників). Колись у ці зимові дні діти розпочинали навчання, бо вже закінчувалися вдома всі основні роботи й вони мали вільний час.

А ще ім’я пророка має спільний корінь із давньослов’янським словом ум (розум), який потрібен під час навчання.

17 грудня – святої Варвари великомучениці

Вважається, що свята Варвара має дар допомагати людям, рятувати їх від наглої (трагічної) смерті. Раніше вірили, що дівчинка, названа Варварою, обов’язково буде красунею.

У цей день варили вареники з маковою начинкою, оскільки це вже час Пилипівського посту. Дівчата збиралися на вечорниці, бувало, і ворожили на тих юнаків, на кого поклали надію у шлюбі.

Валеологічна пауза

«Повороти голови»

Станьте прямо, ноги трохи вужче ширини плечей. Поверніть голову вправо - зробіть голосний короткий вдих носом з правого боку. Потім поверніть голову вліво - "шмигніть" носом з лівого боку. Вдих праворуч - вдих ліворуч. Посередині голову не зупиняти. Шию не напружувати, вдих не тягнути! Пам'ятайте! Видих повинен відбуватися після кожного вдиху самостійно, через рот. Робити цю вправи можна сидячи і навіть лежачи.

  1. Мовчати (пропуск ходу)
  2. Розподіляти: на картці записано 10 дієслів, їх треба розподілити на 2 колонки за видами (доконаний/недоконаний)

1.Пекти, випікати, спекти, приготувати,  виконувати, нагадати, ворожити, постувати, співати, заспівати

2.Гукати, виходити, брати, взяти, смакувати, одружуватися, вважати, зберегти, чути, з’їсти.

3.Вийти, виходити, танцювати, піти, шанувати, пригощати, викидати, викинути, дозволяти, пробачити.

  1. Співввідносити:

    Інфінітив                          А. мрячить
    Особова форма              Б. повернувся
    Безособова форма         В. підіймати
    Дієприкметник               Г. оповитий
                                            Д. прагнучи
  1.  
  2. Інфінітив
  3. Особова форма
  4. Безособова форма
  5. Дієприслівник

 

  1.  
  2. Інфінітив
  3. Особова форма
  4. Безособова форма
  5. Дієприслівник

А.    Показуючись
Б.     Милуватися
В.    Розпечений
Г.     Іскряться
Д.    Хмариться

А. Забула
Б. Розлючений
В. Нудить
Г. Говорити
Д. піклуючись

  1. Пропускати: хід
  2. Вигравати : завершити гру, отримати перемогу.
  1. Підсумки уроку. Рефлексія

«Одним реченням»: за допомогою одного речення розповісти, що запам’яталося на уроці.

  1. Повідомлення домашнього завдання

(для всіх): повт. параграфи 3-17, підг. до тематичної контрольної роботи, впр. 171;

(для отримання 1-6 балів): впр. 168;

(для отримання 7-12 балів): впр. 165.