Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Корекційно-розвиткова мета: продовжувати знайомити дітей з речами повсякденного вжитку, зокрема ґудзиками; з історією виникнення, їх замінниками. Формувати поняття про сенсорні еталони (форму, колір, величину), працювати над корекцією дрібної моторики пальців рук, розвитком зв’язного мовлення, фізіологічним диханням, фонематичним сприйманням, когнітивними процесами; сприяти виникненню асоціацій (родинний зв'язок між парами слів). Збагатити словник словами -' антонімами, дієсловами теперішнього часу, удосконалювати граматичну будову мовлення (утворення прикметників від іменників). Продовжувати виконувати звуковий аналіз та синтез п’яти звукових слів, підбирати слова на певний звук. Вчити виготовляти поробки своїми руками при виконанні колективної роботи.
Виховувати інтерес до навколишнього середовища, зосередженість, естетичні почуття.
Матеріал: чарівна скринька, макет гори, ґудзики різної форми, величини, розміру, великий ґудзик, ґудзик для складання та шнурування, клей, пензлики, мультимедійна установка.
Попередня робота: екскурсія до міні-музею ґудзика у групі, виготовлення разом з батьками експонатів до музею, бесіда «Що ми знаємо про ґудзик», читання оповідання В. Савка «Оксанчин ґудзик», заучування приказок, прислів’їв та пальчикової гімнастики «Мій мізинчик», малювання та ліплення ґудзиків із солоного тіста.
Хід заняття
Діти входять до групової кімнати та стають у коло:
Станем дружно всі ми в круг,
Щоб тепло сердець і рук
Всім сьогодні передати
І весело працювати.
Логопед: малята, погляньте навкруг себе. Скільки різноманітних предметів навколо нас. Ми щодня користуємося такими предметами, як ніж, виделка, дзеркало і часто не замислюємося, звідки вони до нас прийшли. Але ж ми з вами «пізнайки», і нам завжди цікаво дізнатися щось нове. Сьогодні ми познайомимося з історією одного дуже важливого у нашому житті предмета.
Вихователь: я вам пропоную відправитися на прогулянку.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну цікаву, країну чудову,
Де наша уява чекає нас знову.
То ж мерщій рушаймо в путь,
Щоб у неї зазирнуть.
(звучить весела музика, діти, взявшись за руки йдуть по групі, підходять до загадкової гори. У горі отвір - печера, вхід до неї закриває камінь.
Вихователь: діти, ви хотіли б дізнатися, що знаходиться в цій печері? Давайте вимовимо чарівні слова, щоб її відкрити. (Сім, сім печера відкрийся).
Діти дістають з печери скриньку з «дорогоцінними каменями» (ґудзики загорнуті у різнокольорову фольгу). Розгортають, розглядають їх.
Стоячи у колі, розповідають про свій ґудзик (якої форми, кольору, величини, на що схожий, скільки у ньому дірочок).
Логопед: то скажіть мені, що можна робити з ґудзиками (пришивати, купувати, відривати, застібати). Наші ґудзики довго пролежали у печері, давайте здуємо з них пил (вправа на дихання)
- А погляньте - но, який я знайшла ґудзик, коли йшла до садочка (ґудзик великого розміру). Як ви думаєте, кому він може належати? (велетню, Геркулесу, Гуліверу). Давайте з цим ґудзиком пограємося у гру «Навпаки» (називання слів-антонімів і передавання ґудзика один-одному):
великий – маленький,
чорний - білий,
опуклий - плоский,
жорсткий – гладенький,
важкий – легкий,
застібати – розстібати,
загубити – знайти,
продати – купити,
покласти – взяти
пришити – відірвати,
кинути – підняти,
брудний – чистий.
Логопед: а ще ґудзик хоче, щоб ви погралися зі своїми пальчиками.
Мій мізинчик де блукав?
З оцим братиком гуляв,
3 оцим пісеньку співав.
А ці братці - молодці
Ґудзик пришивали
Ось так, ось так вміло пришивали.
Вихователь: малята, а назвіть-но мені предмети, на які можна пришивати ґудзики (одяг, іграшки, взуття). Пропоную погратися у гру «Руки вгору». Якщо одяг до якого можна пришити ґудзики для хлопчиків, то вони піднімають руки вгору, а якщо для дівчаток - то дівчатка:
спідничка,
сорочка,
сукня,
светр,
костюм,
брюки,
сандалі,
босоніжки.
Логопед: ґудзики виготовляють із різного матеріалу. Якщо із пластику, то як можна сказати про них, вони які? Пластикові. (із дерева, із скла, із шкіри, із золота, із срібла, із кістки, із порцеляни). Діти сідають на стільчики.
Вихователь: а скажіть-но мені, малята, що ще можна використати для з’єднання одягу замість ґудзиків (кнопки, блискавки, гачки, зав’язки, шнурівку). Знайдіть ґудзики у себе на одязі, порахуйте їх. Чи є замінники ґудзиків на вашому одязі?
Зараз я пропоную вам вмоститися зручно і послухати, звідки ж до нас прийшов ґудзик?
Слайд 1. У сиву давнину люди виготовляли собі одяг зі шкір тварин, бо ще не винайшли тканину. Шкури накидали на плечі та підв’язували їх поясами з рослин. Але такий одяг був дуже не зручний, під час полювання він губився. То первісні люди робили застібки з кісток тварин, дерев’яних паличок, шипів рослин.
Слайд 2. Минали століття і люди навчилися прясти вовну, робити тканину, змінились і застібки.
Слайд 3. Пізніше ґудзиками стали прикрашати одяг, робити їх з дорогоцінних матеріалів - золота, срібла, коштовних каменів. І ці ґудзики коштували дуже дорого, дорожче ніж сам одяг і тому їх перешивали з одного одягу на інший.
Слайд 4. Ось погляньте, які є станки для виготовлення ґудзиків. Слово «ґудзик» у перекладу із англійської мови означає «бутон».
Слайд 5. У багатьох країнах світу створені музеї ґудзиків.
Слайд 6. А в деяких країнах є навіть пам’ятники ґудзику.
Вихователь: а зараз давайте трішки відпочинимо і пограємося.
Фізкультхвилинка.
Котику- воркотику
Одягни сорочку.
-Я-не вмію.
Котику- воркотику
Приміряй картузик.
-Я-не вмію.
Котику – воркотику
Зашнуруй шнурочки.
-Я-не вмію.
Котику-воркотику
Застібки всі ґудзики.
-Я-не вмію
Як не вміє котик
То чи вміє Ростик?
Вміє, вміє, вміє!
Логопед: і я хочу з вами погратися. Пропоную вам гру, яка називається «Родичі». Скажіть мені, чим схожі і що спільне у цих предметів з ґудзиком? (блискавка, порося, сонце, веселка, ґава, вулик). Я пропоную зробити звуковий аналіз слова «ґудзик». Який останній звук у цьому слові?. Назвіть мені слова з цим звуком. Пригадаємо скоромовку про ґудзик. Спочатку промовимо її тихо, а потім -голосно:
Ґава ґудзика на ганку
Загубила на світанку.
Ґава ґудзика шукала,
Ґелґотала, ґелґотала.
Ґава ґудзик відшукала
І в гніздо собі поклала.
Вихователь: а зараз ми підемо до нашої міні - майстерні та виготовимо всі разом панно із ґудзиків.
Робота дітей у майстерні (панно «Ваза з квітами»)
Вихователь: ось і закінчилося наше незвичайне заняття. Я дозволяю вам взяти собі на згадку ґудзик, який найбільше сподобався.
Логопед: а у мене є до вас прохання: якщо вам трапиться десь незвичайний ґудзик, обов’язково дізнайтеся про його історію і розкажіть її своїм друзям та батькам.