Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Пісочна терапія – чудова можливість висловити своє відношення до того, що оточує, впоратися з тривожністю, страхами і стати впевненим в собі і у своїх можливостях. Ця технологія знімає у будь-якої дитини різні прояви емоційної нестабільності. Перенесення традиційного педагогічного заняття в пісочницю забезпечує більший виховний і освітній ефект, ніж стандартні форми навчання. Звичайний пісок має чарівну силу: він не лише розвиває творчі здібності, але і має лікувальні властивості. Особливо корисна і необхідна пісочна терапія дітям, які мають особистісні проблеми емоційного характеру, проблеми спілкування з однолітками та дорослими та дітям з особливими освітніми потребами. Окрім цього, наш садочок відвідують діти з ДЦП та іншими нозологіями за інклюзивною освітою. Саме завдяки пісочній терапії (особливо, коли у дитини знижений м’язовий тонус, в тому числі кінцівок рук) ми зможемо вирішити багато питань особистісного розвитку дітей.

Кінетичний пісок – з’явився на Україні не так давно, але вже завоював популярність серед малюків. Сипкий матеріал, частинки якого ніби прилипають один до одного, схожий на мокрий пляжний пісок, але в той же час він м'який і пухнастий, і тече крізь пальці, залишаючи при цьому руки чистими і сухими. Полімерні матеріали і кварц цього матеріалу забезпечують необхідну для ліплення в'язкість, але в той же час дозволяють піску легко міняти свою структуру і розсипатися при необхідності на дрібні частинки. Пісок абсолютно не шкідливий, має антибактеріальні властивості і не містить токсичних речовин.

Заняття з кінетичним піском відрізняються від Юнгіанської пісочниці тим, що діти можуть творити, фантазувати, конструювати, використовуючи елементи конструкцій, які не розсипаються, тримають свою форму. Особливість кінетичного піску в його кольорі (він різнокольоровий) та в тому, що при натисканні на фігуру пальцем, діти насолоджуються видом і відчуттям того, як фігура розтікається по поверхні та неначе тече. Таке просте зайняття з кінетичним піском відмінно сприяє релаксації.

Мета: Розвиток тактильно-кінестетичної чутливості, дрібної моторики, окоміра. Гармонізація емоційного стану, розвиток психічних процесів. Навчання прийомам саморегуляції, вмінню володіти собою в різноманітних ситуаціях.

Тематичний план:

п\п

Тема

Програмовий зміст

1

«Знайомство з кінетичним піском».

Знайомство з властивостями кінетичного піску, розвиток тактильно-кінестетичної чутливості, дрібної моторики, окоміра. Гармонізація емоційного стану, розвиток психічних процесів.

2

«Подорож на ферму».

 

Знайомство з властивостями кінетичного піску, розвиток тактильно-кінестетичної чутливості, дрібної моторики, окоміра. Гармонізація емоційного стану, розвиток психічних процесів.

3

«Змагання рицарів».

Розвиток тактильно-кінеститичної чутливості, дрібної моторики, окоміра. Гармонізація емоційного стану, розвиток психічних процесів. Формування вміння дітей узгоджувати власну поведінку з поведінкою інших. Підвищення самооцінки.

4

«В гостях у курочки Рябки».

Розвиток тактильно-кінестетичної чутливості, дрібної моторики, окоміра. Гармонізація емоційного стану, розвиток психічних процесів.

5

«Їжачок».

Розвиток тактильно-кінестетичної чутливість, дрібної моторики, окоміра. Гармонізація емоційного стану, розвиток психічних процесів.

6

«Країна моїх мрій».

Розвиток тактильно-кінестетичної чутливості, дрібної моторики, окоміра. Гармонізація емоційного стану, розвиток психічних процесів. Розвиток самооцінки і довіри до себе. Відрегулювання негативного емоційного досвіду під час творчого самовираження.

Заняття №1 «Знайомство з кінетичним піском».

Мета: знайомство з властивостями кінетичного піску, розвиток тактильно-кінестетичної чутливості, дрібної моторики, окоміра. Гармонізація емоційного стану, розвиток психічних процесів.

Завдання:

  1. Встановлення контакту і довіри з дітьми.
  2. Об'єднання учасників в групу.
  3. Зниження психофізичної напруги.
  4. Розвиток тактильно - кінестетичної чутливості.
  5. Розрядка агресивних імпульсів, тривоги, напруги. Викликати позитивні емоції, пов'язані з новими враженнями.
  6. Використання розслаблюючих вправ з використанням музикотерапії.

Устаткування:

Кінетичний пісок різного кольору; лялька – Піскова принцеса; підноси на кожну дитину, колекція формочок для випічки, кулінарні висікання, форми для випічки, качалка, іграшкова плита, дрібні іграшки, намистинки та інше.

Хід заняття

І Вступна частина.

Привітання, ритуал «входження» в «Піскову країну».

Зараз я пропоную вам знову відправитися в «Піскову Країну» на нас там вже чекає Піскова принцеса. Для того, щоб відправитися в піскове місто, нам слід сказати чарівні слова та пройти через «пісковий дощик»:

Куди потрапимо ми з вами, дізнаємось ми скоро,
Піскова принцеса нам допоможи
У місто чарівне ти нас перенеси
Навколо себе покружляємо ми
У пісочній країні опиняємось ми!
Там знайдемо, помічників веселих.

Кожна дитина по черзі проходе через чарівний ворота «Піскової країни»- «пісковий дощик», який здійснює тільки хороші бажання. В пісковій країні їх зустрічає Піскова принцеса. Доброго дня, дітки! Я знову рада бачити вас. Але на цей раз я вас запрошую до іншого свого царства - «Живого піску». Перш ніж ви почнете гратися, згадаємо правила «Піскової країни». Діти дивляться на підказки(знаки намальовані на папері) та розповідають правила.

Тут не можна кусатися, битися!
І не можна піском кидатися!
Можна будувати і творити!
Гори, річки та моря -
Щоб життя було навколо!
Нікого не ображати,
Нічого не розоряти!
Це мирна країна.
Зрозуміли,діти?

ІІ. Основна частина.

Піскова принцеса: Сьогодні я принесла вам пісок, але не звичайний, а чарівний. Пісок не сухий і не мокрий, а як ніби живий. Давайте ми з ним привітаємося і познайомимося.

Вправа «Вітаю тебе, пісочок»!

Мета: розвиток тактильної чутливості, підвищення тактильних відчуттів.

  1. Діти різними способами доторкаються до піску почергово пальчиками однієї руки, потім другої, потім усіма пальчиками одночасно.
  2. Торкаються піску всією долонею - внутрішньою, а потім зовнішньою стороною.
  3. Діти легко, а потім із напруженням стискають кулачки із піском, потім розкривши долоньки спостерігають, як пісок «оживає» та повільно розтікаючись сповзає на піднос.
  4. Занурьте руки під пісок так, щоб їх не було видно, і повільно ворушіть пальцями, витягніть їх на поверхню.
  5. Малята розповідають про свої відчуття: приємно - неприємно, тепло-холодно.

Гра «Готуємо пиріжки, печиво та кекси».

Піскова принцеса: Діти до нашої «Піскової країни» з ранку завітала Марійка. Дітки з якої вона казки? (Марія та Ведмідь). Вона була схвильована тим, що пообіцяла Ведмедику спекти пиріжків, кексів та печива, щоб він відніс до села бабусі та дідусеві, а сама не встигає. Я її заспокоїла, сказала що до мене прийдуть в гості дітки і вони тобі допоможуть. Допоможемо Марійці спекти гостинці?

Дітям пропонується розкатати пісок, як тісто качалкою. За допомогою форм-вирубувань робимо печиво різної форми, пиріжки, кекси. За бажанням діти прикрашають свої вироби природним матеріалом, намистинками. Викладають на деко та ставлять до іграшкової духовки. Поки печуться пиріжки, накриваємо на стіл та запрошуємо мешканців піскової країни і влаштовуємо справжнє чаювання.

ІІІ. Заключна частина.

Прощання, ритуал «виходу» з «Піскової країни».

Обговорення заняття, що ми з вами робили? Який настрій після мандрівки? Що вам запам’яталось? Дітки,зараз давайте покладемо долоньки на пісок та повторюємо за мною:

В долоньки наші подивись.
Добріші стали враз вони!
Спасибі, милий наш пісок.
Ти усім нам пограти допоміг!

Тепер проходимо через «ворота-пісковий дощик» «Піскової країни» та повертаємось до дитячого садка.

Заняття №2 «Подорож на ферму».

Мета: знайомство з властивостями кінетичного піску, розвиток тактильно-кінеститичної чутливості, дрібної моторики, окоміра. Гармонізація емоційного стану, розвиток психічних процесів.

Завдання:

  1. Встановлення контакту і довіри з дітьми.
  2. Об'єднання учасників в групу.
  3. Зниження психофізичної напруги.
  4. Розвиток тактильно-кінестетичної чутливості.
  5. Розрядка агресивних імпульсів, тривоги, напруги. Викликати позитивні емоції, пов'язані з новими враженнями.
  6. Використання розслаблюючих вправ з використанням музикотерапії.

Устаткування:

Кінетичний пісок різного кольору; лялька – Піскова принцеса; підноси на кожну дитину, колекція формочок для випічки, кулінарні висікання, форми для випічки, качалка, іграшкова плита, дрібні іграшки, намистинки та інше.

Хід заняття

І. Вступна частина.

Привітання, ритуал «входження» в «Піскову країну».

Зараз я пропоную вам знову відправитися в «Піскову Країну» на нас там вже чекає Піскова принцеса. Для того, щоб відправитися в піскове місто, нам слід сказати чарівні слова та пройти через «пісковий дощик»: (див. заняття №1)

Кожна дитина по черзі проходе через чарівний ворота «Піскової країни» - «пісковий дощик», який здійснює тільки хороші бажання. В пісковій країні їх зустрічає Піскова принцеса. Доброго дня, дітки! Я знову рада бачити вас. Але на цей раз я вас запрошую до іншого свого царства - «Живого піску». Перш ніж ви почнете гратися, згадаємо правила «Піскової країни». Діти дивляться на підказки(знаки намальовані на папері) та розповідають правила. (див. заняття №1)

ІІ. Основна частина.

Вправа «Вітаю тебе, пісочок»!

Мета: розвиток тактильної чутливості, підвищення тактильних відчуттів.

  1. Діти різними способами доторкаються до піску почергово пальчиками однієї руки, потім другої, потім усіма пальчиками одночасно.
  2. Торкаються піску всією долонею - внутрішньою, а потім зовнішньою стороною.
  3. Діти легко, а потім із напруженням стискають кулачки із піском, потім розкривши долоньки спостерігають, як пісок «оживає» та повільно розтікаючись сповзає на піднос.
  4. Занурте руки під пісок так, щоб їх не було видно, і повільно ворушіть пальцями, витягніть їх на поверхню.
  5. Малята розповідають про свої відчуття: приємно - неприємно, тепло-холодно.

Гра «Хованки»

Мета: розвиток тактильно - кінестетичної чутливості.

Піскова принцеса: Дітки в «Пісковій країні» була вночі буря та зламала у діда Андрія огорожу для свійських птахів. Вони розбіглися та поховались. Допоможемо дідусеві знайти всіх птахів та полагодити огорожу? Психолог в піску ховає свійських птахів та декілька диких птахів. Дітям треба за описом знайти свійських птахів, знайти усі іграшки.

Гра «Знайди, хто помінявся місцями».

Мета: розвиток уваги, пам’яті, мислення, мови.

Психолог розставляє тварин в певному порядку. Діти уважно дивляться та запам’ятовують де хто стоїть. Потім діти заплющують очі, психолог міняє птахів місцями, а дітям треба назвати тих хто помінявся місцями та поставити їх назад.

Гра «Будівельники»

Мета: розвиток творчої уяви.

Діти будують нові огорожі для свійських птахів. Для диких пропонується насадити ліс.

ІІІ. Заключна частина.

Прощання, ритуал «виходу» з «Піскової країни».

Обговорення заняття, що ми з вами робили? Який настрій після мандрівки? Що вам запам’яталось? Дітки,зараз давайте покладемо долоньки на пісок та повторюємо за мною: (див. заняття №1)

Тепер проходимо через «ворота-пісковий дощик» «Піскової країни» та повертаємось до дитячого садка.

Заняття №3 «Змагання рицарів».

Мета: знайомство з властивостями кінетичного піску, розвиток тактильно-кінестетичної чутливість, дрібної моторики, окоміра. Гармонізація емоційного стану, розвиток психічних процесів.

Завдання:

  1. Встановлення контакту і довіри з дітьми.
  2. Об'єднання учасників в групу.
  3. Зниження психофізичної напруги.
  4. Розвиток тактильно-кінестетичної чутливості.
  5. Розрядка агресивних імпульсів, тривоги, напруги. Викликати позитивні емоції, пов'язані з новими враженнями.
  6. Використання розслаблюючих вправ з використанням музикотерапії.

Устаткування:

Кінетичний пісок різного кольору; лялька – Піскова принцеса; підноси на кожну дитину, колекція формочок для випічки, кулінарні висікання, форми для випічки, качалка, іграшкова плита, дрібні іграшки, намистинки та інше.

Хід заняття

І. Вступна частина.

Привітання, ритуал «входження» в «Піскову країну».

Зараз я пропоную вам знову відправитися в «Піскову Країну» на нас там вже чекає Піскова принцеса. Для того, щоб відправитися в піскове місто, нам слід сказати чарівні слова та пройти через «пісковий дощик»: (див. заняття №1)

Кожна дитина по черзі проходе через чарівний ворота «Піскової країни» - «пісковий дощик», який здійснює тільки хороші бажання. В пісковій країні їх зустрічає Піскова принцеса. Доброго дня, дітки! Я знову рада бачити вас. Але на цей раз я вас запрошую до іншого свого царства - «Живого піску». Перш ніж ви почнете гратися, згадаємо правила «Піскової країни». Діти дивляться на підказки(знаки намальовані на папері) та розповідають правила.

(див. заняття №1)

ІІ. Основна частина.

Вправа «Вітаю тебе, пісочок»!

Мета: розвиток тактильної чутливості, підвищення тактильних відчуттів.

  1. Діти різними способами доторкаються до піску почергово пальчиками однієї руки, потім другої, потім усіма пальчиками одночасно.
  2. Торкаються піску всією долонею - внутрішньою, а потім зовнішньою стороною.
  3. Діти легко, а потім із напруженням стискають кулачки із піском, потім розкривши долоньки спостерігають, як пісок «оживає» та повільно розтікаючись сповзає на піднос.

4.Занурьте руки під пісок так, щоб їх не було видно, і повільно ворушіть пальцями, витягніть їх на поверхню.

  1. Малята розповідають про свої відчуття: приємно - неприємно, тепло-холодно.

Гра « Хто вищий».

Мета:розвиток координації рухів, мілкої моторики.

Піскова принцеса: В «Пісковій країні» оголосили змагання серед рицарів, хто збудує саму вищу вежу. Дітки, приєднаємось до змагань? Переможцем буде той, чия вежа буде вища, використано більша кількість елементів і довше протримається.

Гра «Візерунки на піску»

Мета: розвиток уваги, слухового сприйняття, пам’яті, мілкої моторики.

Дітям пропонується намалювати маршрут подорожі від однієї вежі до іншої.

Психолог пропонує написати диктант з геометричних фігур використовуючи кольоровий кінетичний пісок та трафарети: перша фігура-коло зеленого кольору, друга-трикутник синього, третя-прямокутник жовтого кольору.

ІІІ. Заключна частина.

Прощання, ритуал «виходу» з «Піскової країни».

Обговорення заняття, що ми з вами робили? Який настрій після мандрівки? Що вам запам’яталось? Дітки,зараз давайте покладемо долоньки на пісок та повторюємо за мною: (див. заняття №1)

Тепер проходимо через «ворота-пісковий дощик» «Піскової країни» та повертаємось до дитячого садка.