Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

У час кардинальних політичних, соціальних та економічних змін, що відбуваються в українському суспільстві, зростає роль педагогічної науки. Експериментальними пошуками відзначається передовий досвід А. С. Макаренка, В.О.Сухомлинського та досвід відомих учителів-новаторів М.П.Гузика, Є.М.Ільїна, В.Ф. Шаталова та ін. У їхньому досвіді чітко простежуються риси, що вирізняють їх педагогічну діяльність, розкривають індивідуальність. [1.с.97-104]. Без здійснення сподівань не можна уявити собі правильного виховання дітей. Без заохочення неможливе просування вперед. [5, с.168].Сучасні реалії життя, інтенсивність інформаційного потоку в суспільстві вимагають інноваційних підходів до навчання, управління в школі. А інновації можна трансформувати тільки за допомогою педагогічних ідей, знахідок. Тому необхідно відмовитися від стихійності  і зупинитися на моделюванні, в основі якого лежить досвід роботи. [9, с.256].

Опис досвіду роботи вчителя української мови та літератури Великокопанівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів

Тема досвіду роботи Використання інтерактивних технологій на уроках української мови і літератури та впровадження  в освітню діяльність як ефективний шлях розвитку інтелектуальних та комунікативних компетентностей школярів.

Проблема. Актуальні проблеми навчання, виховання та розвитку учнів загальноосвітньої школи - уміння критично мислити [7, с.176]. Проектна діяльність повинна знаходити застосування на різних етапах навчання й виховання, маючи опорою струнку систему філософських і психологічних концепцій.  Є необхідність створення умов для розвитку творчої активності учнів і самореалізації власних  сил [2, с. 49-52].

Мета: у навчанні — визначити, якими індивідуальними особливостями наділила природа кожну дитину і залежно від цього дати їй освіту, підвести до професії, яка найбільше відповідає її інтелекту та можливостям; у вихованні — навчити дитину виходити з конфліктних ситуацій з гідністю, без моральних втрат для себе і для людей, що її оточують. [3, с124-133]

[[[adsense]]]

Основа науково-філософської концепції  — любов до дітей, повага до дитини, яка перебуває в центрі педагогічної системи, звернення до її внутрішнього світу, опора на її сили, підтримка і розвиток того здорового, що є в кожної особистості.

Наукові концепції та теорії    Принцип освітньої діяльності

Сфера застосування Уроки української мови та літератури у Великокопанівській школі, 5-11 класи, засідання методоб’єднань школи, позакласні заходи.

Моїм життєвим і професійним кредо є слова відомої актриси і педагога М.О.Кнебель, яка пояснювала принципи педагогіки К.С.Станіславського: ―...режисер знайшов геніальну формулу педагогічного процесу: вчити навчаючись. Для справжнього вчителя його учні є скарбницею, в якій він черпає нові думки, проблеми, задачі.

Актуальність Інтерактивні технології в освіті є ознакою змін парадигми освіти. Прийоми інтеракції на уроці спрямовані на діяльнісний компонент навчання, який поєднує в собі навики дослідження, вміння приймати рішення, висловлювати власну думку, погоджуватися і не погоджуватися з іншою думкою, аргументувати.  [8, №12]. Технології містять великі можливості виховного впливу: навики працювати в команді та індивідуально (загальне коло, малі групи, акваріум, захист проектів). Як відзначає О. Асмолов, «освіта формує передумови необхідного переходу від «культури користі» до «культури достоїнства» [4, с. 110-112].

Основна ідея На уроках української мови та літератури використовувати дослідницькі методи інтерактивних технологій, прийоми обговорення дискусійних питань, адаптувати в режимі інтеракції технології критичного читання, мислення. Шляхом дослідження інтелектуальних та творчих особистісних якостей учнів домогтися диференціації, впливу на розвиток кожної дитини з урахуванням її інтересів, мотивів, системи цінностей; стимулювати розвиток здібностей кожної особистості. [9, с. 256].

Технологія реалізації ідеї Вивчення прийомів інтерактивного навчання та їх можливостей використання в навчанні учнів. Адаптація технологій до змісту навчальних програм, вибір тем уроків. Створення розробок системи уроків з урахуванням індивідуальних можливостей учнів, рівня сформованості навиків працювати в нетрадиційній формі. Презентація, виступи (захист робіт).[10]. 

Результат застосування Підвищення рівня підготовки до уроків мови та літератури учнів; залучення їх до підготовки та захист проектів; розвиток критичного мислення, самостійності, ініціативи, навиків грамотної комунікації. Алгоритм розвитку творчої особистості учня в дії та форми, методи, прийоми, засоби. Крок 1. Досліджую (знаннєвий компонент). Гронування,  презентація, бесіда, ігри, робота за методом проектів. Мовні проекти за такими напрямками:Філологічний дивосвіт ( Квести, презентації на мовні та літературні теми, «Творча лабораторія», Компліменти);Мовні об’єкти – друзі людини ( «Книга скарг і пропозицій»,  «Мовні знаки», «Крісло автора», «Лист героєві»);Мова- скарбниця знань ( «Поліглот», «Вузлики на пам’ять». Створення власних проектів –вибір теми, підбір необхідного матеріалу). Крок 2. Дивуюся (емоційно-чуттєвий компонент). Організація безпосередньо емоційно-чуттєвого контакту дітей з героями творів (уроки милування) та розвиток художньо- образного мислення учнів на матеріалі відтворення подій у змісті текстів, у мистецтві ( уроки художнього пізнання дійсності).Аналізюють інформацію, спілкуються з людьми села( старожилами), наставником. Крок 3. Допомагаю (практично-діяльнісний компонент). Практичні проекти та мовні справи («Перевтілення»,  «Подорож картою України»,  створення електронних підручників, написання творів есе, фентезі); разові акції («Чисте джерельце», «Говорімо українською – це круто»). Технологія розв'язування дослідницьких проблем – пропоную ще раз перевірити свій матеріал та вміння подати на загал (захист). Демонстрою пам'ятки-алгоритми для виконання різних видів навчальної діяльності. Наприклад, для виконання домашнього завдання вони можуть скористатися такими порадами:на підготовчому етапі роботи («Приступай до роботи!») ; на виконавчому етапі роботи («Дій рішуче!»); на завершальному етапі роботи («Підведи підсумки»). Для виконання завдань, що передбачають роботу над помилками, учням пропоную таку пам'ятку: усвідом, яке правило порушує допущена тобою помилка;повтори правило і напиши пояснення;придумай і напиши кілька прикладів на це правило; перевір, чи немає помилки;дай перевірити написане комусь із батьків або товаришів; якщо сумніваєшся у правильності написаного, запитай учителя. Мої учні є активними учасниками шкільних, позашкільних заходів. Наприклад, учасники Всеукраїнський конкурсу – захисту  науково- дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України.  Відділення: Мовознавство. Секція: Українська мова. Тема: «Топоніміка і мікротопоніміка села Великі Копані»;учасники та призери шкільних, районних олімпіад; також вдало складають іспити, а головне – вчаться за покликання душі, а не примусово! [6,с. 385].

Критерії ефективності  Практичність і доцільність. Висока активність учнів на уроці. Максималізація активних форм навчання, спрогнозованих на кінцевий результат ( якість знань підвищилася з 47%  до 70%). Створена  база знань для розуміння деяких фундаментальних наукових ідей, яка надає дітям можливість висловлювати своє індивідуальне ставлення до речей та подій і навчає творчо підходити до вирішення проблем.

Результат застосування Апробована практична система роботи з проблеми.

Автор Забавська Тетяна Володимирівна

Висновки  При впровадженні інноваційних освітніх технологій в навчально-виховний процес спостерігається: підвищення інтересу до вивчення мови;  поступовий перехід учнів на більш високий рівень розумових операцій; позитивна динаміка рівня навчальних досягнень учнів; співробітництво вчителя і учнів на основі взаємодопомоги і довіри. Тому, на всіх рівнях неперервної освіти повинні створюватися умови для розвитку інтелекту і творчих якостей особистості. [11, с.12-14].

Наукові джерела О.Пометун «Як оцінити діяльність учнів на інтерактивному уроці».Часопис « Доба», № 2, 2002,с.2 Методичний посібник для вчителя « Громадянська освіта».-К.,2008.с.49

Література

  1. Антонець М.Я. Полеміка навколо А.С.Макаренка і В.О.Сухомлинського // Вісник АПН України. - 1993. - №1. – С. 97-104.
  2. Башинська Т. Проектувальна діяльність — основа взаємодії вчителя та учнів / Т. Башинська // Дайджест педагогічних ідей та технологій. — 2003. — №3. — С. 49-52.
  3. Вендровская Р.Б. Воспитательные системы школы 20-х // Воспитательная система массовой школы: проблемы гуманизации: Сб.науч.тр. – М., 1992. – С.124-133.
  4. Гавриленко О. IV сесія Ради по координації наукових досліджень з педагогіки УРСР (лютий, 1971 р.) // Рад. школа. – 1971. - №5. – С. 110-112.
  5. Золотухіна С.Т. Виховуюче навчання: (Спецкурс з історії педагогіки) /Харк. гуманіт. ін-т “Нар. укр. акад.”. – Харків: ХГІ “НУА”, 1994.– 168с.
  6. Інноваційні педагогічні технології навчання професії: Монографія / Нікуліна А.С., Максименко Ю.Б., Матвєєв Г.П., Заславська С.А., Сілаєва І.Є., Костюченко М.П., Молчанов В.М. [За ред.. Нікуліної А.С.] – Донецьк: Донецький інститут післядипломної освіти інженерно-педагогічних працівників, 2005. – 385с.
  7. Кларин М.В. Инновация в мировой педагогике: обучение на основе исследования, игры, дискуссии. (Анализ зарубежного опыта) / М.В. Кларин. — Рига: Эксперимент, 1995.-176с.
  8. Максимова Н. Інтерактивні методи навчання, крок у майбутнє // Рідна школа. — 2008. — №12.
  9. Микитюк О.М. Становлення та розвиток науково-дослідної роботи у вищих педагогічних закладах України (історико-педагогічний аспект)/ Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С. Сковороди. – Харків “ОВС”, 2001. – 256с.
  10. Пометун О.І., Пироженко Л.В. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. — К: А.С.К., 2004.
  11. Щербак О. Сучасні підходи до модернізації професійної освіти і навчання / О. Щербак // Професійно-технічна освіта: Спецвипуск. – 2007. – С. 12-14.
  12. Ямбург Е.А. Школа для всех. – М., 1996. – 354 с