Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Закон України «Про повну загальну середню освіту»  ставить перед школою завдання забезпечити цілеспрямований процес оволодіння систематизованими знаннями.

Для провадження цього процесу читацька компетентність є важливою, наскрізною серед усіх ключових компетентностей  і реалізується у початковій школі через мовно-літературну освітню галузь.

Як зазначено у «Пояснювальній записці» до навчальної програми з читання (проект «Інтелект України»), «Молодший школяр повинен опанувати техніку читання, прийоми розуміння прочитаного, знати книги й уміти їх самостійно вибирати» (1, програма «Читання»). Для цього визначено ряд завдань, які я і виконую під час проведення не лише уроків читання, але практично й на усіх інших уроках.

Робота в проекті, різноманітність вправ дає мені безліч можливостей під час навчально-виховного процесу не  просто  навчити дитину читати, дати їй знання, але й сформувати «навички роботи з інформацією, аналізу, самоконтролю та самооцінки, швидких реакцій, раціональної організації навчальної праці; розвитку… сприйняття, пам’яті, мислення, уяви й уваги;… цілеспрямованості, працелюбності, наполегливості, сили волі, організованості, охайності тощо (1).

Працюючи в 3 класі, можу уже зробити висновки на користь методики формування читацької компетентності у проекті «Інтелект України».  Мої третьокласники читають значно швидше (різниця становить не менше 10 слів за хвилину), якщо порівнювати з показниками, що стосуються моїх же третьокласників попереднього випуску. Крім того, постійно відзначаю швидке виразне читання та, що особливо важливо, значно краще сформовані вміння учнів свідомо працювати з текстом, визначати художні засоби,  давати характеристику дійовим особам, висловлювати власне ставлення до героя, до прочитаного, будувати власні висловлювання, переказувати текст, усвідомлювати жанрову специфіку творів.

Це вже зрозуміли  батьки учнів. Проект не може реалізуватися без роботи з батьками. Оскільки я лише почала роботу в проекті, то навчаюся сама і  систематично навчаю батьків допомагати дітям. Ми підтримуємо постійний зв'язок шляхом особистих зустрічей, а також з використанням різних засобів зв’язку ( сайт «Класна оцінка»,  Viber, телефонний зв'язок  тощо). Щодо читання особливу увагу звертаю на методично правильне виконання вправ , які дані у домашніх завданнях не лише з читання, але й з усіх інших навчальних предметів проекту «Інтелект України». Вважаю таку роботу важливою тому, що всі предмети в проекті максимально інтегровані і працюють на мету формування навички читання.

Організатори проекту провели титанічну роботу, щоб зібрати методичні перлини для формування читацької компетентності та вибудувати технологію. Адже і раніше я використовувала деякі вправи на уроках читання. Та створення вправ займало багато часу, їх використання було несистемним , а тому малокорисним  для формування читацької компетентності. І лише системна щоденна робота з вправами, що враховують вікові особливості дітей, сприяють самостійній роботі, роботі в парах, в малих групах  дала дуже гарні результати. У класі немає жодного учня, який би не вкладався в норми читання, або ж був пасивним на уроках читання – кожен знаходить для себе цікаве завдання. Також немає у класі жодного показника низького рівня з контрольних робіт , які рекомендуються проектом з предмета «Читання». Я вважаю це добрим показником, оскільки відбору в клас, з яким працюю зараз у проекті «Інтелект України», у нашому навчальному закладі не проводили – тут навчаються усі бажаючі.

Варто відмітити, що досягненню досить вагомих результатів сприяло і те, що на уроках  системно враховується створення гарного емоційного настрою учнів. Це знижує рівень напруженості на уроці та значно покращує засвоєння знань.

Методика, запропонована в проекті «Інтелект України», дає можливість учителеві  сформувати читацьку компетентність учнів початкових класів на такому рівні, який сприятиме подальшому успішному засвоєнню знань та розвитку особистості, «… яка усвідомлює себе громадянином України, здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, трудової діяльності та громадянської активності”.  Закон України “Про освіту” (2, ст.3,п.2).

Література

  1. https://intellect-ukraine.org/
  2. Закон України «Про освіту»