Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сучасний урок - це діалог: учитель-учень. Особистісно-орієнтований урок - це урок, розрахований на роботу з індивідуальністю кожного учня. Для реалізації особистісно - орієнтованого підходу  сприяю зацікавленості кожного учня в роботі класу за допомогою чітко, зрозуміло та доступно сформульованої мотиваційної установки; використовую різноманітні форми та методи організації навчальної діяльності, орієнтовані на конкретного учня; стимулюю учнів до висловлювання, використання різних способів розв’язання ситуативних завдань без страху помилитися чи отримати неправильну відповідь; створюю на уроці такі педагогічні ситуації, які дають можливість кожному проявити ініціативу, самостійність, підтримую прагнення учня знаходити власний спосіб роботи, аналізувати та оцінювати роботу інших; використовую різноманітні види пізнавальної діяльності школярів. На своїх уроках намагаюся надати учням більше самостійності, переконана, що за таких умов діти краще осмислюють мету та результати своєї праці, усвідомлюючи, що вони є не об’єктом, а суб’єктом навчальної діяльності; вчитель же стає доброзичливим помічником, який зацікавлений у долі кожного учня.

Актуальність досвіду, його практична значимість. Особистісно-орієнтоване навчання – це ор­ганізація навчання на засадах глибокої пова­ги до особистості учня, урахування особли­востей його індивідуального розвитку, став­лення до нього як до свідомого відповідального суб'єкта навчально-виховної взаємодії. Особистісно-орієнтоване навчання передбачає формування цілісної особистості, яка усвідом­лює свою гідність і поважає інших людей.

Особистісно-орієнтовані технології ставлять сьогодні в центрі усієї шкільної освітньої системи особистість дитини, забезпечення комфортних, безконфліктних умов її розвитку, реалізації природних потенціалів. Учень є суб’єктом, а не об’єктом навчання. Окрім засвоєння учнем нових знань, умінь та навичок - розвиток особистості учня як суб’єкта діяльності і соціальних стосунків.

Ідея досвіду: створити комфортні умови навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, формується як творча особистість.

Мета досвіду: полягає в розвитку особистості учнів засобами фізики як навчального предмета, зокрема завдяки формуванню в них предметної компетентності на основі фізичних знань, наукового світогляду й відповідного стилю мислення, розвитку експериментальних умінь і дослідницьких навичок, творчих здібностей з урахуванням їх життєвого досвіду.

Для розв’язання проблеми, над якою  працюю, на уроках  застосовую інноваційні, проблемно-пошукові, асоціативні методи навчання. Саме методи, які розвивають алгоритмічне  мислення, пізнавальні інтереси  та творчість учнів, впливають на добрі результати навчання. Під час освітнього процесу намагаюся  забезпечувати  умови для розвитку інтелектуальних та особистісних якостей учнів, їхніх творчих та комунікативних якостей, здібностей до самоосвіти, саморозвитку і самореалізації. Такий підхід  дозволяє повніше проявити та реалізувати можливості учня відповідно до його рівня підготовки, здібностей, індивідуальних особливостей.

Особливе місце на уроці фізики займає фізичний експеримент. Саме це відрізняє урок фізики від інших. Демонстраційні досліди та експериментальні задачі дають можливість краще зрозуміти навчальний матеріал, виконати дослідження за допомогою підручних засобів, отримати практичні навички по визначенню фізичної величини. Я працюю в кабінеті фізики, який має достатню матеріальну базу, обладнаний сучасними вимірювальними засобами. Майже кожен мій урок має практичну спрямованість. Добрим досвідом стало також використання віртуальної фізичної лабораторії для вивчення особливих тем, наприклад «Елементи спеціальної теорії відносності», «Фотоефект та його закони», «Електромагнітні коливання та хвилі», «Атомна та ядерна фізика».

Мої учні звикли до того, що на уроці ми часто розв’язуємо експериментальні задачі. Це стосується тем: «Кінематика», «Динаміка», «Закони збереження», «Термодинаміка», «Оптика». Зацікавились учні і проведенням домашніх дослідів. Діти вчаться фіксувати на відео проведення самостійних експериментів вдома. А вже у класі ми обговорюємо результати такої роботи. Особливої популярності набули досліди з водою та по електризації. Обладнання кабінету дає можливість проводити експерименти достатньо якісно, але досліди, проведені учнями за допомогою підручних засобів та зроблених самостійно приладів, набувають особливого значення для дітей. Терези, маятники, психрометри, оптична шайба, калейдоскоп, камера-обскура, електроскоп – ось не повний список виготовлених учнями приладів.

Ефективним засобом формування предметної й ключових компетентностей учнів у процесі навчання фізики є навчальні проекти. Виконання навчальних проектів передбачає інтегровану дослідницьку, творчу діяльність учнів, спрямовану на отримання самостійних результатів. Серед наданої кількості тем для проектів для кожного учня, з урахуванням його рівня знань та можливостей,  можна підібрати завдання, з яким впорається саме він. Цей вид роботи дозволяє учням об’єднуватись у групи або пари для більш ефективної роботи (Творчий проект, виготовлення фізичного приладу, проведення досліду).

У своїй роботі приділяю достатню увагу контролю знань учнів. Щоб уроки контролю не були нудними і учні не втомлювалися, намагаюсь поєднувати, комбінувати різні форми контролю знань на уроці. З кожної теми, з кожного виду контролю накопичена така кількість дидактичного матеріалу, яка дозволяє максимально індивідуалізувати завдання для учнів. Фізичні диктанти, самостійні та контрольні роботи, тестові завдання, комп’ютерне тестування  - форми контролю, які  дозволяють вчителю визначити, хто з учнів не оволодів програмним матеріалом, хто оволодів ним на мінімальному рівні, хто з учнів повністю й упевнено володіє знаннями й уміннями відповідно до вимог програми, а хто не тільки повністю оволодів необхідними знаннями, але й може їх застосовувати в нових ситуаціях, володіє уміннями на більш високому рівні, ніж це передбачено програмою.

Позакласна робота  з фізики у нашій школі також має різні форми. Кожен рік ми проводимо предметні тижні. «Тиждень фізики», «Фізико-математичний тиждень», «Тиждень фізики та астрономії». «Турнір юних фізиків» став у нашій школі вже традиційним. Участь беруть учні 9-11 класів, а менші діти, учні 7-8 класів, є глядачами.  У школі популярними стали тематичні дні. До Всесвітнього дня води 22 березня у класах проведені уроки фізики на тему «Фізичні властивості води», «Вода-цікава речовина». Учні проводили експерименти з водою, знайомилися з поняттям поверхневого натягу, умовами плавання тіл у воді та водних розчинах. Під час Великоднього тижня урок  фізики на тему «Яйце як фізичне тіло» дозволив учням визначити густину білка, жовтка, середню густину сирого та вареного яйця, а також його об’єм та масу. Порівняти особливості руху сирого та вареного яйця.

Впровадження STEM- освіти у нашому навчальному закладі ми почали також з проведення STEM-тижня. Діти були зацікавлені та вражені експериментами та дослідами, які вони могли не просто спостерігати, а безпосередньо самостійно їх проводити. Майстер-клас з виготовлення теплових іграшок, малювання молоком, створення об’ємних картин за допомого мильних бульбашок. Дослідження ефекту Магнуса, явища електризації (за допомогою власно зроблених індикаторів), спостереження броунівського руху. Все це дозволило, як старшим учням так і меншим школярам, переконатися, що фізика -  наука цікава.

Одним із дієвих способів формування ціннісного ставлення учнів до фізичного знання є українознавчий аспект при вивченні предмета. Розкриття здобутків вітчизняної фізичної науки та висвітлення внеску українських учених у розвиток природничих наук.

На своїх уроці  використовую розповіді про окремі епізоди з життя та діяльності видатних українських учених і винахідників, досягнення вітчизняної науки в різних галузях  народного господарства; демонструю досліди, макети фізичних приладів та пристроїв, які відтворюють визначні фізичні відкриття та винаходи в Україні;  демонструю фото- та відеофрагменти з історії фізики в Україні; складаю задачі з українознавчим змістом.

Мій кабінет фізики має мультимедійне обладнання, тому застосування ІКТ на уроці для учнів - звичайна річ. Велика кількість уроків, що мають відповідне спрямування,  супроводжується презентаціями.

Українознавчий аспект має місце не лише на уроках, а й в позаурочній діяльності. Великі можливості такого напрямку роботи дають учнівські проекти. Проект учнів  10 класу має назву «Календар ювілейних дат українських фізиків та астрономів». У роботі у вигляді таблиці зібрана інформація про фізиків та астрономів  нашої країни, ювілейні дати яких відзначатимуться в 2020 році.

Висновки. Завдання на розв’язання яких спрямована моя педагогічна діяльність: використання різноманітних форм та методів навчальної діяльності, які дозволяють розкрити суб’єктний досвід учнів. Створення атмосфери зацікавленості кожної дитини у результатах як своєї роботи, так і роботи всього класу. Стимулювання школярів до використання різних способів виконання завдань без побоювань помилитися, отримати хибну відповідь тощо. Заохочення прагнень дітей знаходити свій спосіб виконання завдань, аналізувати протягом уроку роботи інших учасників освітнього процесу, вибирати та освоювати найбільш раціональні з них. Створення на уроці ситуацій, які б дозволяли кожній дитині виявляти ініціативу, самостійність.

Динамічність змісту навчання, потребує від учителя високої професійної компетентності, постійної роботи над собою, підвищення професійного рівня за рахунок самоосвіти і самовдосконалення.

Література

  1. Алексєєв М.О. Особистісно-орієнтоване навчання в школі - Ростов н / Д: Фенікс, 2006. – 332 с.
  2. Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти
  3. Якиманська І.С. Особистісно-орієнтоване навчання в сучасній школі. – М.: Вересень, 1996. – 96 с.