Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Концепція Нової української школи для учнів передбачає такі зміни: «Замість запам’ятовування фактів та понять учні набуватимуть компетентностей. Це – динамічна комбінація знань, умінь, навичок, способів мислення, поглядів, цінностей, інших особистих якостей, що визначає здатність особи успішно соціалізуватися, провадити професійну та/або подальшу навчальну діяльність. Тобто формується ядро знань, на яке будуть накладатись уміння цими знаннями користуватися, а також цінності та навички, що знадобляться випускникам української школи у професійному та приватному житті». Тому завдання сучасної школи – готувати майбутніх громадян до успішної самореалізації у соціумі. Це завдання неможливо виконати без сучасних підходів до організації освітнього процесу, зокрема, без інформатизації суспільства.

Інформатизація суспільства – це шлях до економічного, соціального та освітнього розвитку. Інформатизація освіти необхідна для формування та розвитку інтелектуального потенціалу нації, удосконалення форм і змісту освітнього  процесу, впровадження комп'ютерних методів навчання. Це відкриває шлях до вирішення проблем освіти на найвищому рівні з урахуванням світових вимог.

Інформаційно-комунікаційні технології  – технології організації освітнього  процесу з використанням новітніх електронних засобів навчання, які спрямовані на формування мотивації учнів до навчання, отримання необхідних знань і подальшої освіти та самоосвіти упродовж життя.

На уроках української мови та літератури з використанням  ІКТ реалізуються такі дидактичні функції:    

  • пізнавальна (здобувачі освіти можуть отримати будь-яку необхідну інформацію);
  • розвивальна (працюють з комп’ютерними   програмами, розвивають логічне   мислення, пам’ять, уяву); 
  • дослідницька (здобувачі освіти працюють у пошукових групах, виконують творчі роботи, створюють колективні проекти, презентації, досліджують проблемні питання);
  • комунікативна(учні обмінюються інформацією; мають можливість зіставити різні погляди, дати їм оцінку, формувати свою позицію).

Комп'ютер на уроках виступає як засіб навчання, який  значно підвищує ефективність уроку, сприяє міцнішому засвоєнню знань учнів, активізує їхню діяльність. Використовуючи комп'ютер, можна проводити уроки-презентації за творчістю письменників або за прочитаним твором, уроки-дослідження, віртуальні екскурсії; відвідати музеї, не виходячи з кабінету.  Учні готують власні уроки-проекти, презентації за  вивченим матеріалом,   закріплюючи та  поглиблюючи набуті знання.

Використання комп'ютерної техніки робить урок привабливим та сучасним. Це урок, на якому відбувається індивідуалізація освіти, розвивається пізнавальна та пошукова діяльність суб’єктів освітньої діяльності; з'являються нові можливості для розвитку гармонійної індивідуальності, здатної до колективної праці.

Використання ІКТ на уроках української мови та літератури допомагає вчителю не тільки активізувати пізнавальну діяльність здобувачів освіти, але й опрацювати величезні обсяги інформації.

Використання комп’ютера можливе на різних етапах уроку. За рівнем (повнотою) комп'ютеризації виділяють два типи навчальних занять: з елементами комп'ютеризації або цілковито комп'ютеризовані. Для першого типу  занять характерне епізодичне застосування комп’ютера для розв'язання окремих завдань уроку: перевірки домашніх завдань, набуття нових знань, формування  умінь, закріплення вивченого, виконання тренувальних вправ, контролю тощо. Другий тип навчальних занять –  це  робота з комп'ютерами, яка потребує більше часу, це можуть бути спільні творчі проекти або індивідуальні, створення презентацій, відеороликів і т.д. Подібну  методику використання комп'ютера на уроці мови пропонують П.А. Гевал, А.Фоменко і О.Пометун. На думку А.В.Чернова,  завдяки системному використанню комп'ютера на уроці підвищується рівень використання наочності ; покращується ефективність праці на уроці і учня, і вчителя;  змінюються на краще стосунки вчителя з учнями, в основі яких співпраця, взаєморозуміння.

Проведення уроків із залученням інформаційних технологій  потребує серйозної підготовки. Комп’ютерні уроки вимагають від учнів організованості, швидкості мислення, вміння швидко переключати увагу. Враховуючи, наскільки це важко для сучасної гіперактивної дитини, необхідно ретельно продумувати хід навчального заняття, чітко розподіляти види діяльності учнів на різних етапах, щоб не перетворити урок на скупчення мультимедійних матеріалів, а учнів – на пасивних глядачів.

Популярною сьогодні є комп’ютерна презентація - набір слайдів, послідовність показу яких може змінюватись в процесі демонстрації. Кожен слайд містить різноманітну інформацію у вигляді текстів, таблиць, діаграм, зображень, звуків, анімації. Мета презентації – можливість  максимально наочно сприймати матеріал, який з’являється на екрані. Це скорочує час, впливає емоційно, зацікавлює, пробуджує творчу уяву, посилює мотивацію до навчання.

Існують такі типи презентацій:  діагностична (визначення рівня знань, умінь);  інформаційна (підбір  інформації, її систематизація, визначення найголовнішого);  практична (показати учням, де отримані знання можна застосувати в повсякденному житті);  рефлексивна (визначення того, що знають учні, що вміють, а про що ще хотіли б дізнатися). Створення презентацій передбачає  індивідуальну або колективну роботу; дозволяє учням удосконалювати вміння самостійно знаходити потрібну інформацію; аналізувати, оцінювати та співставляти; розвивати навички  дослідницької діяльності, ; посилити мотивацію до навчання; емоційно та творчо стимулювати учнів; розвиває здатність продемонструвати гарний стиль роботи (слайди виглядають естетично); дозволяє скорочувати час на засвоєння навчального матеріалу.

Цікавою для сучасних учнів є проектна діяльність на уроках української мови та літератури. Підготовка учнівських проектів як дидактичний метод  пов'язана із загальними принципами навчання. Дотримання принципу індивідуалізації навчання спрямовує на виконання  одноосібних учнівських проектів або  колективних. Зрозуміло, що ця діяльність проходить під керівництвом учителя. У процесі проектування учні міркують, дискутують, сперечаються – відбувається дослідницька робота, спрямована на самостійне відшукування необхідної інформації. Використовуючи метод проекту, педагог створює сприятливі умови для  взаємин  між ним і  учнем, можливість співпраці, взаємопідтримки та взаємоповаги. У такому освітньому просторі немає нудьги, лінощів, пасивності, страху очікування поганої оцінки. Метод проектів допомагає вирішити багато  важливих проблем: як підвищити читацьку активність учнів, яким чином перетворити процес читання з обов'язку на частинку дозвілля. Учитель керує проектною діяльністю учнів, складовими елементами якої є і проблемно-дослідницька, і діяльнісна, і рефлексивна, і комунікативна, і самовизначальна технології. Метод проектів сприяє формуванню особистісних якостей, які розвиваються лише під час діяльності і не можуть бути засвоєні вербально. Така організація роботи створює для здобувача освіти ситуацію успіху, яку він хоче закріпити і повторити. Неодноразова ситуація успіху веде за собою бажання самовдосконалення та саморозвитку.

Одним із способів розвитку пізнавальної активності учнів також є використання мультимедійних технологій, які дають змогу підвищити активність і привернути увагу учнів до навчання. Мультимедіа - комплекс апаратних та програмних засобів, що дозволяють застосовувати комп’ютер з текстом, звуком, графікою, анімацією та відео. Мультимедійні технології дозволяють подати учням набагато більше інформації. Змінюється роль учителя, який виступає організатором, координатором пізнавальної діяльності учнів.[4.с.6-12]. 

Використання  ІКТ на уроках української мови та літератури  створюють умови для  розвитку вмінь та навичок,  необхідних у різних сферах діяльності майбутніх громадян, а саме: інформаційна компетентність – учні шукають, знаходять, обробляють інформацію; полікультурна компетентність  – ознайомлення з культурою свого народу та  інших народів; комунікативна компетентність – школярі беруть активну участь в обговоренні проблем (вчаться висловлювати власні судження, аналізувати, робити висновки) ; соціальна компетентність  – здобувачі освіти  переборюють труднощі,  беруть на себе відповідальність за виконання дорученої справи, вчаться співпрацювати.

Досвід показав, що найбільш готовими до життя у соціумі та самореалізації виявляються не ті люди, які мають лише академічні знання, а ті, хто виробив за роки навчання в школі такі особистісні якості, як  ініціативність, підприємливість, творчий підхід до справи, вміння приймати самостійні рішення та нести відповідальність. Саме такі якості формує в учнів учитель, який використовує сучасні інформаційно-комунікаціні технології.

 Література

  1. Концепція Нової української школи: https://mon.gov.ua/ua/tag/nova-ukrainska-shkola
  2. Інноваційні технології навчання української мови та літератури/Укладач О.І.Когут. – Тернопіль: Астон, 2005.
  3. Орлова О.І. Компетентнісне навчання за допомогою ІКТ на уроках української мови та літератури. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: URL : http://5fan.ru/download.php
  4. Зиньковська З.О. Психолого-педагогічні аспекти використання мультимедійних засобів навчання // Класному керівнику для роботи – 2013. – № 7(55). – с. 6-12