Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Традиційні педагогічні підходи до організації навчально - виховного процесу  вже не можуть надати учням компетенції, що забезпечать їх успішну самореалізацію в  інформаційному світі. Сучасну школу вже неможливо уявити без комп’ютерної техніки  та інформаційних технологій.

Вони так міцно увійшли в наше життя, так закріпилися в ньому, що неможливо уявити людину, яка б не розуміла про що йдеться [1, с.3]. Суттєве посилення ролі самостійної  роботи кожного учня у процесі його навчання і виховання викликано оновленням змісту навчання, значним розвитком і запровадженням активних методів навчання, що зокрема реалізуються через інноваційні технології ІКТ.

Метою даної  публікації є огляд використання сучасних інформаційних технологій при вивченні  фізики  в умовах сільської школи,  виявленні проблем, що виникають в ході  застосування  інформаційних технологій навчання під час дистанційного навчання.

Виклад основного матеріалу. Впровадження різноманітних сучасних інноваційних технологій в освітній процес не оминуло сільські школи. Нові підходи, що сприяють швидкому та ефективному засвоєнню учнями наукових знань та ефективного формування особистості випускника школи стали необхідністю. Інноваційні технології навчання розширюють можливості учнів щодо якісного формування системи знань, умінь і навичок, урізноманітнюють форми роботи на уроці, викликають  в учнів зацікавленість в опануванні  матеріалу.

Інформатизація освіти як галузь науково-практичної діяльності людини спрямована на застосування технологій та засобів збору, зберігання, обробки та розповсюдження інформації, що забезпечує систематизацію наявних і формування нових знань у сфері освіти для досягнення психолого-педагогічних цілей навчання та виховання [1, с.7].  

Інформаційні технології – це сукупність методів, засобів і прийомів, що використовуються з метою збирання, зберігання, опрацювання, розповсюдження, відображення і використання різноманітних даних задля інтересів  і  потреб  користувачів.
Інформаційно-комп’ютерні технології – це поєднання інформаційних технологій з комунікаційними для вирішення різноманітних задач сучасного освітньо-інформаційного процесу [3]. 

Підготовка людини до повноцінного життя в інформаційному суспільстві і є метою інформатизації освіти, основним завданням якої є:

- формування інформаційної культури людини;
- забезпечення розвитку особистісних якостей людини, розкриття її творчого потенціалу, підвищення ефективності навчально-виховного процесу на основі впровадження нових інформаційних технологій навчання, надання діяльності творчого, дослідницького характеру [2, с. 25].  

Процес організації навчання школярів з використанням ІКТ у процесі вивчення шкільного курсу фізики дозволяє: - зробити цей процес цікавим, з одного боку, за рахунок новизни і незвичності такої форми роботи для учнів, а з іншого – зробити його захоплюючим і яскравим, різноманітним за формою за рахунок використання мультимедійних можливостей сучасних комп’ютерів; - ефективно вирішувати проблему наочності навчання, розширити можливості візуалізації навчального матеріалу, роблячи його більш зрозумілим і доступним для учнів, вільно здійснювати пошук необхідного школярам навчального матеріалу у віддалених базах даних завдяки використанню засобів телекомунікації, що надалі буде сприяти формуванню в учнів потреби в пошукових діях; - індивідуалізувати процес навчання за рахунок наявності різнорівневих завдань, самостійно працювати з навчальним матеріалом, використовуючи зручні способи сприйняття інформації, що викликає в учнів позитивні емоції та формує позитивні навчальні мотиви; - самостійно аналізувати і виправляти допущені помилки, коригувати свою діяльність завдяки наявності зворотного зв'язку, в результаті чого удосконалюються система контролю і розвивається система формування в учнів навичок самоконтролю; - здійснювати самостійну навчально-дослідну діяльність (моделювання, метод проектів, розробка презентацій, публікацій тощо), розвиваючи тим самим у школярів творчу активність.

З оснащенням шкіл сучасними мультимедійними засобами вчителям фізики для організації занять сьогодні стали доступними велика кількість навчальних програм, рекомендованих Міністерством освіти і науки,  всіляких Інтернет-ресурсів, безліч інформаційних джерел. Вчитель опинився в ролі учня, якому довелось перш за все швидко опановувати  сучасні інформаційні технології та адаптуватись до  вибору з  цього різноманіття інформації необхідної саме для  організації своєї роботи. Більшість сільських  вчителів вже освоїли такі напрями використання ІКТ: - підготовка роздаткових матеріалів друкованого типу; - подання нового матеріалу за допомогою презентацій, навчальних відеороликів, комп’ютерних моделей фізичних експериментів та комп’ютерних навчальних дослідів і лабораторних робіт; - побудова таблиць, графіків, створення звітів; - використання онлайн-тестів для контролю рівня знань учнів;-робота над науковими проектами;-підготовка до олімпіад;-проведення тренінгів з розв’язування задач , тощо.

Мультимедійні засоби можуть використовуватися практично на всіх етапах уроку: а) під час мотивації як постановка проблеми перед вивченням нового матеріалу; б) у поясненні нового матеріалу як ілюстративний матеріал; в) під час закріплення та узагальнення знань; г) для контролю знань.

Мультимедійні презентації надзвичайно ефективні при проведенні уроків, лекцій, конференцій, окремих виступів як для вчителя, так і для учнів.  Навчальні фільми відтворюють ті чи інші процеси як у вигляді реальних спеціальних зйомок так і тривимірної комп’ютерної графіки.     Відеодемонстрації – це, впершу чергу, віртуальна фізична лабораторія. ліквідації прогалин в унаочненні викладання фізики в загальноосвітніх навчальних закладах [3]. Все це вже доступно в сучасних сільських закладах освіти.

Діти швидко звикають до нових форм навчання і так же швидко втрачають інтерес, якщо є пасивними споглядачами. Тому включення їх в активне створення власних мультимедійних продуктів показало більшу мотиваційну складову освітнього процесу. Але організація такої роботи і вимагає контролю вчителя, щоб всі діти були задіяні.

Безперечно, використання засобів  інформаційних технологій сприяє підвищенню інформативності навчального матеріалу, його наочності й доступності. Але «живий» експеримент завжди для дітей цікавіший та непередбачуваніший. Застаріла матеріальна база фізичних кабінетів хоч і не забезпечує стовідсотково вдалого експерименту, але викликає в дітей справжнє захоплення. Тому не можна повністю цифровізувати практичну частину навчання фізики. Дуже вдалим є поєднання реальних експериментів з цифровими вимірювальними приладами та датчиками. Це забезпечує точність результатів та їх достовірність; скорочення кількості складних і дорогих приладів; зменшення часу обробки та систематизації даних, а також створення універсальної установки.

Певним викликом для вчителів, дітей  і їх батьків став  довготривалий карантин. Ця обставина прискорила процес пошуку альтернативних способів навчання. Крім звичайних консультацій по телефону, в додатках вайбер, месенджер, телеграм,  використовуються скайп, Zoom, CenturyTech, ClassDojo, Edmodo чи інші платформи :

1. iSpring

Платформа, орієнтована  для корпоративного  сектора.  Дає можливість  відразу працювати після рєстрації. Підтримка всіх видів навчальних  матеріалів, вебінари, детальна  статистика та редактор , що дає можливість швидко  створювати курси  та тренажери  роботи з  офісними  документами  і відео.

2. WebTutor

Модульна HRM-платформа, що дає можливість не лише вибудувати  навчання, а й здійснювати оцінювання компетенцій. Складна  система з широкими можливостями.

3. Teachbase

Хмарна  платформа для навчання. Є вбудований редактор курсів — сторінка  з курсом збирається  на Tilda, як  звичайна  посадкова  сторінка. Дає можливість  продавати курси.

Для вчителів постало завдання не лише опанувати певні обрані  засоби, а й синхронізувати свій вибір з іншими вчителями та  школярами. Далеко не всі сім’ї в сільській місцевості забезпечені якісним інтернет-зв’язком та сучасними гаджетами. Тому вчитель повинен диференційовано підходити до організації роботи в цих умовах.

Важливою складовою в  системi навчання фiзики є розв’язування фiзичних задач. Задачi рiзних типiв можна ефективно використовувати на всiх етапах засвоєння фiзичного знання: для розвитку iнтересу, творчих здiбностей i мотивацiї учнiв до навчання фiзики, пiд час постановки проблеми, що потребує розв’язання, в процесi формування нових знань учнiв, вироблення практичних умiнь учнiв, з метою повторення, закрiплення, систематизацiї та узагальнення засвоєного матерiалу, з метою контролю якостi засвоєння навчального матерiалу чи дiагностування навчальних досягнень учнiв тощо. Розв’язування фiзичних задач, як правило, має три етапи дiяльностi учнiв:

– аналiзу фiзичної проблеми або опису фiзичної ситуацiї;
– пошуку математичної моделi розв’язку;
– реалiзацiї розв’язку та аналiзу одержаних результатiв.

Звичайний шкільний підручник вже не є єдиним джерелом навчання, а  розв’язки задач з вправ є в широкому доступі. Вмотивований учень не буде просто бездумно  списувати, а більшість зроблять саме так. Тому на вчителя полягає завдання не лише навчити аналізу та алгоритму розв’язку задач, а й придумати або знайти в інших джерелах завдання, які б дозволили перевірити вміння  учня. А розвивати ці навички учні можуть і за допомогою онлайн-тестів чи просто переглядаючи уроки  з розв’язування задач в Ютуб,  навчаючись з репетитором, або  під час звичайних онлайн-консультацій зі своїм вчителем.

Методична робота  в сільських школах поступово, але невідворотно переміщується в онлайн простір. Все більше вчителів створюють власні сайти замість застарілих методичних папок, де розміщують матеріали до уроків, розробки тестів чи контрольних робіт, виховних заходів. Все більше вчителів долучаються до написання публікацій. Вони все активніше реєструються на різноманітних освітніх сайтах, куди відсилають власні розробки. Деякі «сміливі» вчителі викладають на Ютуб- каналі свої  звичайні уроки, а інші  створюють навчальні театралізовані відеоролики.

Висновок. Сучасна українська школа перебуває в постійному процесі модернізації та оновлення. Для більшості батьків перебування дитини в школі гарантує безпеку та дає  вільний час для своєї роботи і власних справ. Серед шкільного колективу діти набувають не лише знання та навички, а й виховуються, соціалізуються. В більшості сіл не залишилось клубів, будинків культури чи інших місць дозвілля, тому школа стала таким чи не єдиним осередком, де працюють спортивні, музичні, чи художні гуртки.

Переведення освітнього процесу на дистанційне навчання має позитивний ефект у випадку карантинів, захворювання дитини, під час подорожей та як засіб консультацій і додаткового навчання.

Під час карантину найактивнішими виявляються саме ті діти, батьки яких розуміють важливість здобуття якісної освіти для дитини та організовують можливість  участі дитини в онлайн- навчанні  і  контролюють цей процес. Але для деяких  сільських учнів єдиним реальним шансом здобути знання поки що  є і залишаться реальне навчання в школі.

Таким чином в сучасному світі зміни відбуваються так швидко, що вчителю доводиться постійно і наполегливо навчатись  для того, щоб успішно опановувати новітні технології та збагачувати власний інструментарій для роботи. З часом кожен аналізує результативність того чи іншого методу та обирає раціональні та продуктивні. В  умовах сільської  школи  лише поєднання традиційних та інноваційних методів дають можливість успішно та ефективно здійснювати навчальний процес.

Література

  1. Дегтярьова Г.А., Папернова Т.В. Підготовка вчителя до проведення уроку в умовах інформатизації освіти. – Харків 2011. – Т.3. – С. 178.
  2. Рамський Ю.С.Інформаційне суспільство.Інформатизація освіти /Ю.С.Рамський/Компютерно-орієнтовані системи навчання: [Збірник наукових праць]./Редкол.-К:НПУім.М.П. Драгоманова.-Випуск 7., 2003. – С. 16-28
  3. Стеф’юк Л.І.Реалізація компетентнісно орієнтованого підходудо навчання на уроках фізики за допомогою впровадження інноваційних технологій / [Електронний ресурс] / Режим доступу до джерела інформації: http://liliyastefjuk.blogspot.com/2015/03/blog-posthtml