Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сучасна освіта, окрім надання знань, має прищепити молодій людині здатність самостійно засвоювати знання, оволодівати потрібною інформацією та осмислювати її. Творчо сформована особистість стає активним суб’єктом суспільних відносин. Сучасна освіта повинна готувати людину, до життя в надзвичайно глобалізованому і динамічно змінному світі, сприймати його змінність як суттєву складову власного способу життя. Навчити майбутнього громадянина критично і творчо мислити, використовувати знання як у професійній, так і в суспільно-політичній діяльності - головне завдання кожного педагога.

Інновації - це результат творчого пошуку оригінальних, нестандартних рішень різноманітних завдань і задач.

Інноваційні технології - цілеспрямоване, систематичне й послідовне впровадження в практику оригінальних, новаторських способів, прийомів дій і засобів, що охоплюють цілісний навчально-виховний процес від визначення його мети до очікуваних результатів.

При опануванні шкільної програми з фізики успіх залежить від творчої активності учня на уроці, його здатності  мислити, обґрунтовувати свої думки, вміти спілкуватися із вчителем. Відомо, що найкращий учитель той, хто спонукає учнів до бажання вчитися. Щоб навчити дитину, треба не просто передати їй знання і вміння, а викликати в учня зацікавленість предметом, відповідну практичну активність. На практиці учитель більшу частину уроку пояснює, ілюструє, запитує, ставить запитання і мало часу відводить на активну пізнавальну діяльність учнів. Проблемні, дослідницькі та практичні методи використовуються недостатньо, в результаті чого маємо слабий розвиток самостійного мислення учнів, невміння вибирати ефективні прийоми при роботі з новим матеріалом та підручником.

Ми живемо у світі, в якому на нас кожного дня обрушується великий потік інформації. Тому дуже важливо тренувати свою пам’ять, удосконалювати здібності, аналізувати матеріал, що вивчається.

Метою моєї роботи є визначення методичних аспектів для підвищення активізації діяльності учнів під час навчально-виховного процесу з використанням сучасних інноваційних технологій. Цього можна досягти лише через:

- впевненість учня у собі;
- повагу та визнання учня як особистості;
- забезпечення сприятливої психологічної атмосфери в ході виконання завдань;
- евристичний та креативний підхід до організації навчання;
- диференціація допомоги у виконанні завдань.

Головним у вивченні фізики є очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учня. Його орієнтацію  на звернення до навколишнього світу й до себе, на дбайливе ставлення до всього, що його оточує, на творчий пошук, саморозвиток, вміння бачити красу світу та людей. За такого підходу чітко видно, якими компетентностями має оволодіти школяр при вивченні теми. Концентрувати  увагу не на змісті матеріалу: «що вивчати», а на тому «для чого це потрібно вивчати», що по суті і є основою компетентнісного підходу. Тому навчальний процес я намагаюся будувати таким чином, щоб заохочувати учнів до самостійної творчої діяльності, метою якої є засвоєння нових знань та їхнє успішне застосування на практиці. Під час проведення лабораторних та дослідницьких робіт, спостереженнях, при розв’язуванні експериментальних та якісних задач я використовую елементи розвивального навчання. Якщо виявити сформованість знаннєвого компонента компетентності можливо через уміння оперувати термінами та поняттями; формулювати визначення понять; називати ті чи інші явища, процеси; характеризувати їх за певними ознаками; пояснювати механізми процесів. То сформувати діяльнісний компонент можна лише у поєднанні з виконанням практичної частини навчальної програми і в результатах навчання, та відобразити в уміннях розв’язувати фізичні задачі, виконувати експериментальні дослідження. Прояв ціннісного компонента виражений через ставлення учнів у висловлених судженнях, їх обґрунтуванні, оцінці, висновках.

Експериментальну частину програми з фізики осучаснено завдяки використанню цифрових вимірювальних комплексів, застосування комп’ютерних програм. Це підвищує інтерес учнів до предмету, робить уроки різноманітними, більш цікавими; вносить різноманітність в навчально-виховний процес та підвищує активність, навіть пасивних, учнів на уроках.

Фізичний експеримент найефективніше здійснює діяльнісний підхід до вивчення фізики. Досліди сприяють засвоєнню учнями основних понять, законів, розвивають мислення, самостійність, практичні уміння і навички. Основною метою навчального експерименту є розвиток самостійності у плануванні досліджень, доборі адекватних методів і засобів дослідження, проведенні експерименту, обробці його результатів та формуванні висновків. Експериментальні роботи учнів мають пошуковий характер, завдяки чому учні збагачуються новими фактами, узагальнюють їх і роблять висновки.

Важливою частиною роботи при вивченні фiзики в школi - є розв’язування фiзичних задач. Задачi рiзних типiв можна ефективно використовувати: для розвитку iнтересу, творчих здiбностей, мотивацiї учнiв до вивчення фiзики. Пiд час постановки проблеми, що потребує розв’язання, формуються нові знання, виробляються практичні умiння учнiв, проходить повторення, закрiплення, систематизація та узагальнення засвоєного матерiалу.

Розв’язування задач, як правило, має три етапи дiяльностi учнiв:

- аналiз фiзичної проблеми або опис фiзичної ситуацiї;
- пошук математичної моделi розв’язку;
- реалiзацiя розв’язку та аналiз отриманих результатiв.

При вивченні фізики я розширюю самостійний експеримент учнів з використанням найпростішого обладнання, саморобних приладів та побутового обладнання, а також сучасних вимірювальних пристроїв, зокрема датчиків, що містяться в смартфонах і планшетах.

Презентація - це зручна форма вивчення, аналізу та демонстрації теми. Мультимедійні презентації здатні реалізувати багато проблем у процесі навчання:

- використовувати передові інформаційні технології;
- міняти види діяльності форми навчання в межах одного уроку;
- залучати до процесу викладення матеріалу учнів;
- подавати історичні відомості про видатних вчених;
- застосовувати ігрові методи на уроках фізики;
- здійснювати роботу в малих групах або індивідуальну роботу;
- посилювати міжпредметні зв’язки, шляхом проведення інтегрованих уроків;
- формувати інтерактивний контроль знань, вмінь та навичок.

Проекти, реферати, дослідницькі та творчі роботи учнів здійснені на якісному рівні дають можливість виходу в глобальний інформаційний простір. На сучасному етапі розвитку шкільної освіти проблема застосування комп’ютерних технологій на уроках фізики набуває дуже великого значення. Ефективним технічним засобом навчання в руках учителя стає комп’ютер з мультимедіа.

У основі методу проектів лежить розвиток учнівських пізнавальних навичок, уміння самостійно конструювати свої знання, орієнтуватися в інформаційному просторі, розвивати критичне мислення. Метод проектів орієнтований на самостійність учнів (індивідуальну, групову), яку вони здійснюють упродовж певного часу. При розв'язуванні певної проблеми передбачається, з одного боку, необхідність використання різноманітних методів, засобів навчання, а з іншого - інтегрування знань, умінь із різних галузей науки та мистецтва. Зовнішній результат проекту можна побачити або застосувати в реальній практичній діяльності. Внутрішній результат (досвід діяльності), що містить  в собі знання та уміння, компетенції та цінності - буде безцінним надбанням учня.

Метод проектів дозволяє:

- розв’язувати задачі інтелектуальних вмінь, критичного й творчого мислення;
- розвивати в учнів комунікативні навички, зокрема працювати в різних за складом групах, виконуючи різні за соціальним значенням функції;
- розвивати в учнів уміння користуватися різноманітними дослідницькими методами (збирати інформацію і факти, аналізувати їх з різних точок зору, висувати гіпотези, робити висновки та узагальнення).

Створивши проект учні бачать результат своєї роботи, розвивають вміння ставити мету і здійснювати саморегуляцію діяльності. Учні створюють умови, за яких самостійно отримують необхідні знання з різних джерел, потім вчаться користуватися здобутими знаннями для розв’язання пізнавальних і практичних завдань, а також отримують комунікативні вміння.

Моїми учнями створено багато проектів. Їм подобається робота над проектами, вони із захопленням і цікавістю створюють проекти різних типів. Учням імпонує те, що в проекті головне  не обсяг поданого матеріалу, а відповідь учня  на питання, як він розібрався з основним матеріалом, яких дійшов висновків.

Сучасний учитель покликаний не тільки навчати, передавати знання учням, а також формувати свій світ образів та уявлень, почуттів та емоційних ставлень. Учитель має розвивати особисті якості учня, готувати до витривалості у складних умовах реального життя, уміти самостійно приймати  рішення та застосовувати їх в житті. У процесі організації навчально-пізнавальної діяльності учитель повинен приділяти велику роль методам навчання при формуванні особистості учня. Застосування інноваційних технологій при вивченні фізики, дає можливість позитивно розвивати інтелектуальну, соціальну та духовну сфери, сприяє соціальному самоствердженню й культурному розвитку. Використання різноманітних інноваційних технологій є складовою творчого підходу вчителя до справи. Проведення уроків із застосуванням інноваційних технологій забезпечує набуття учнями не тільки глибоких та міцних знань, а й вміння розвивати інтелектуальні, творчі здібності, самостійно набувати нові знання та працювати з різними джерелами інформації.

Література

  1. Химинець В.В. Інновації в сучасній школі. – Ужгород, 2004. – 168 с.
  2. Пометун О. І. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: наук.-метод. посібн. / О. І. Пометун, Л. В. Пироженко ; за заг ред. О.І. Пометун. – К. : Вид.: А.С.К., 2004. – 192 с.
  3. Цодікова С.О. Сучасні технології навчання на уроках фізики // Інтернет ресурси
  4. Використання інформаційних технологій на уроках фізики в основній школі // Інтернет ресурси