Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Основні завдання початкової загальної освіти це розвиток особистості школяра, його творчих здібностей, інтересу до навчання, формування бажання і вміння вчитися; виховання моральних і естетичних почуттів, емоційно-ціннісного ставлення до себе і оточуючих. Вирішення цих завдань можливе, якщо виходити з гуманістичного переконання: всі діти здатні успішно навчатися в початковій школі, якщо створити для них необхідні умови. І одна з цих умов - особистісно-орієнтований підхід до дитини з опорою на його життєвий досвід, досвід самостійної діяльності та особистої відповідальності, тобто ключові компетентності, що визначають сучасну якість змісту освіти. Але нові життєві умови висувають свої вимоги до формування молодих людей. Вони повинні бути не тільки знаючими і умілими, але мислячими, ініціативними і самостійними. Виходячи з поставлених завдань, мені, як сучасному педагогу, слід не тільки давати учням освіту у вигляді системи знань, умінь і навичок, а, більшою мірою, розвивати пізнавальні і креативні можливості дітей, виховувати творчу особистість, яка в майбутньому зможе успішно реалізувати свої можливості. Для реалізації цих освітніх завдань, виникла необхідність зміни як атмосфери занять, навчального змісту, так і традиційної методики викладання, в основному, доводиться перебудовувати етап уроку - введення нового матеріалу. Учні повинні самостійно відкривати знання, а не отримувати їх в готовому вигляді, саме тому з'явилася необхідність впровадження в свою педагогічну практику інноваційних технологій.  Але перш ніж розглянути сутнісні ознаки інноваційних педагогічних технологій, хочу уточнити ключові поняття «інновація» та «педагогічна технологія».

Інновація (лат. innovatio — оновлення, зміна) — нововведення, зміна, оновлення; новий підхід, створення якісно нового, використання відомого в інших цілях.

Інновації в педагогіці – це процес створення та впровадження нових засобів (нововведень) для розв’язання тих педагогічних проблем, які досі розв’язували по іншому; відкриття нових форм, методів, способів педагогічної діяльності, вихід за межі відомого в науці і масовій практиці; творча реалізація нових теоретичних концепцій, ідей, систем навчання та виховання.

Інноваційне (лат. innovatio — оновлення, зміна) навчання — зорієнтована на динамічні зміни в навколишньому світі навчальна та освітня діяльність, яка ґрунтується на розвитку різноманітних форм мислення, творчих здібностей, високих соціально-адаптаційних можливостей особистості. Якщо звертатися до джерел поняття "технологія", то ми повинні зафіксувати, що воно походить із двох грецьких слів - мистецтво, майстерність і слово, навчання. Таким чином, технологію можна визначити  як усвідомлене практичне мистецтво, свідомлена майстерність.

Кожен учитель, починаючи працювати з першокласниками, мріє побачити їх в майбутньому розумними, учнями, які вміють думати, співпереживати, розуміти інших, розбиратися в своїх почуттях, висловлювати свої думки вголос і письмово ...

Все це  спонукає вчителів шукати нові методи і засоби навчання. Більш детально я хочу зупинитися на тих технологіях, які я використовую на уроках читання, бо читання - це не тільки той предмет, яким треба успішно оволодіти дитині, а й предмет, за допомогою якого він буде засвоювати інші дисципліни. Тому однією з актуальних тем початкової школи є формування навичок правильного, швидкого, свідомого, виразного читання. Пошук таких технологій навчання читання, які сприяють всім учасникам проекту в придбанні знань, умінь і навичок, спрямованих на формування побіжного, виразного, усвідомленого читання вже на перших уроках навчання грамоті, розуміння важливості читання як необхідної умови для подальшого придбання знань з усіх предметів. Сприяють цьому такі технології:

  1. Технологія розвитку критичного мислення.

Мета цієї технології це:

  • розвиток розумових навичок учнів, необхідних не тільки в навчанні, але і в звичайному житті.
  • уміння приймати зважені рішення, аналізувати різні сторони явищ.

В основі цієї технології лежить базова модель, що складається з трьох фаз:

  • фаза виклику
  • фаза реалізації сенсу (осмислення)
  • фаза рефлексії

У рамках цієї технології я використовую такі форми роботи як «Кластер», «Світлофор», «Синквейн», «Кубик Блума»,  «Шість цеглинок Lego».

  1. Інформаційно-комп’ютерна технологія

Комп'ютерні технології можуть бути органічно включені в будь-який етап уроку: під час індивідуальної або словникової роботи, при введенні нових знань, при узагальненні і закріпленні, для контролю знань, умінь і навичок. Крім того, за допомогою даної технології можна використовувати різноманітні форми організації пізнавальної діяльності: фронтальну, групову, індивідуальну. Комп'ютер допомагає залучити всіх учнів класу в літературну творчість.

Готуючись до уроку, я збираю інформацію про письменника в Інтернеті: факти біографії, портрети, фотографії. Складаю презентації до уроків, іноді вставляючи в них документальні фільми або аудіозапис з голосом письменника.

Активно триває робота з фразеологізмами, скоромовками, загадками, прислів'ями та словникова робота. Уроки з використанням інформаційних технологій не тільки розширюють і закріплюють отримані знання, а й в значній мірі підвищують творчий та інтелектуальний потенціал учнів. . Одночасне використання аудіо та відеоінформації підвищує запам'ятовування до 40-50%.

  1. Групова технологія

Групова (колективна) технологія навчання передбачає організацію навчального процесу, за якої навчання здійснюється у процесі спілкування між учнями (взаємонавчання) у групах. Група може складатися з двох і більше учнів, може бути однорідною або різнорідною за певними ознаками, може бути постійною і мобільною. Групові форми навчання дають змогу диференціювати та індивідуалізувати процес навчання. Формують внутрішню мотивацію до активного сприйняття, засвоєння та передачі інформації. Сприяють формуванню комунікативних якостей учнів, активізують розумову діяльність. Робота в групах  дає найбільший ефект у засвоєнні знань.

  1. Ігрова технологія

Ігрові технології зберігають пізнавальну активність дитини і полегшують складний процес навчання, сприяють як придбанню, так і розвитку багатьох якостей особистості. Вважаю, що хороша, розумна і цікава гра активізує увагу дітей, знімає психологічну та фізичну напругу, полегшує сприйняття нового матеріалу. При навчанні читання гра викликає в учнів потребу прочитання завдань, що допомагає формуванню навички швидкого, усвідомленого читання цілими словами.

На уроках проводжу мовні розминки, ігрові вправи на розвиток артикуляції, зорового сприйняття, уваги, читання фраз з різною інтонацією. (Прочитай весело, задерикувато, з питальною інтонацією, ствердно, здивовано або скоромовкою, різним темпом (прискореним, уповільненим, посиленням темпу, переходом на шепіт). Використовую вправи  «Фотоапарат», «Мікрофон», «Черепаха і сорока», «Повітряні кульки», «Пастка». Читаю текст і пропускаю одне слово або замінюю деякі слова. Діти повинні почути і вставити слово, або підібрати слова, які підходять за змістом. Пропоную дітям відновити логічну послідовність тексту. Учні отримують в конверті уривки розповідей, статті з газет і журналів, розрізані на смислові частини або на пропозиції. Після чого відновлюють логічну послідовність тесту. Такий вид роботи проводжу як індивідуально, так і в парах і по групах.

  1. Проектно-дослідницька технологія

Метод проектів - це спільна діяльність вчителя та учнів, спрямована на пошук вирішення виниклої проблеми, проблемної ситуації. Учнівське проектування - це процес роботи над навчальним проектом, процес досягнення наміченого результату у вигляді конкретного «продукту» (проекту). За допомогою цієї технології  можна сформувати  такі вміння:

- визначати мету діяльності, планувати її, виконувати дії і операції, співвідносити результат діяльності і її мету, контролювати свої дії.

- виконувати розумові операції, що входять до складу проектної діяльності.          

- проводити спостереження, ставити прості експерименти, будувати прості моделі об'єктів і явищ навколишнього світу.

Наведу приклад уроку читання в 4 класі на тему «Притча про блудного сина» з використанням інноваційних технологій.

Урок читання в 4 класі на тему «Притча про блудного сина»

Мета: ознайомити дітей з притчею «Блудний син»; формувати навички правильного, грамотного, свідомого, виразного читання; формувати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас дітей; розвивати логічне, аналітичне мислення, вдосконалювати мову і творчу діяльність, емоційну сприйнятливість, виховувати шанобливе ставлення до батьків, дбайливе ставлення до слова, почуття співчуття, обов'язку, відповідальності, розуміння.

Обладнання: аудіо довідка про Біблію, книга Біблія для дітей, аудіо довідка про життя ізраїльтян, слайди з незрозумілими словами, фрагмент мультфільму, картини Рембрандта та інших художників.

Хід уроку

Організаційний момент

Актуалізація опорних знань

 - Давайте пригадаємо, як називається розділ який ми зараз вивчаємо? (Біблійні притчі)

- А хто з Вас пригадає, що таке Біблія? (Відповіді дітей.  Аудіодовідка про Біблію)

На екрані епізоди з біблійних оповідань «Створення світу» Ковчег Ноя»

 - Погляньте, будь-ласка, на екран і скажіть які твори ілюструють ці картини?

 - Чого вони  нас навчають? (Доброті, турботі про близьких)

 Повідомлення теми уроку.

 Мотивація навчальної діяльності.

-  Давайте прочитаємо висловлювання, записані на дошці (Любов до батьків - основа всіх чеснот. (Цицерон) Прощення приносить в життя надію. (Ханс - Йоахім Хаан)

 - Про що, на вашу думку, ми будемо говорити сьогодні на уроці? (Про прощення і любов до батьків)

-  Яка Біблійна заповідь нагадує нам про любов до батьків? ( П’ята заповідь Шануй батька і матір своїх)

 - Давайте прочитаємо як це звучить в Біблії. (Читання фрагменту з Біблії)

 -  Дійсно, Іісус завжди вчив людей тільки гарному, і робив він це за допомогою притч.

Вивчення нового матеріалу .

Бесіда. Робота над поняттям «притча».

- А хто пригадає, що таке притча?

Притча – це короткий фольклорний або літературний розповідний твір повчального характеру.

Притча – це твір з моральною настановою, який містить узагальнений життєвий досвід і покликаний допомогти кожному засвоїти певні принципи поведінки, дати ключ до вічної мудрості.

Притча – це повчальна розповідь з історії чи навколишнього життя, мета якої викласти духовні чи моральні істини.

Послухайте аудіодовідку про притчу.

 Самостійна робота.

У кожного на парті лежать аркуші  із заповідями. Прочитайте ,будь-ласка, їх про себе і знайдіть ту, у якій пояснюється ставлення до батьків.

 - Прочитайте в підручнику прислів’я і підкресліть ті, які, на Вашу думку, за змістом подібні до п’ятої заповіді. (Батька й матір годувати – борги віддавати. Той добре серце має, хто слабшого захищає. Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько. Чим би дитина не бавилася, аби не плакала. Як батьки ставляться до своїх батьків, так і діти ставитимуться до них. Молодь багата мудрістю батьків.)

Вправа « Черепаха і сорока».

На дошці записана чистомовка

( Ати-ати-ати – щоб життя щасливе мати,

ати-ати-ати – слід навчитися прощати!)

 - Прочитайте про себе чистомовку, яка записана на дошці. Діти читають чистомовку вголос спочатку повільно, як повзе черепаха, а потім поступово прискорюють темп і читають так, як стрекоче сорока.

Фізкультхвилинка.

Робота над текстом «Притчі про блудного сина».

а) Бесіда.

-Яка загадка прихована в притчі з Біблії?  Спробуємо її розгадати.

- Прочитайте, будь ласка, як називається ця притча. (Притча про блудного сина)

 - Притча про блудного сина одна з найпопулярніших  євангельських притч.

 - У притчі нам зустрінуться слова і вирази, значення яких може бути не всім відомо. ( Блудний, майно, марнотратний, маєток)

- Зверніть Вашу увагу на перший слайд. ( На першому слайді слово блудний написано без пояснень, усі інші слова написані на окремих слайдах  з поясненнями та малюнками)

  - Як ви розумієте слово "блудний"?

 - Давайте перевіримо Ваші припущення.

б) Робота в групах. Тлумачення слів.

- Перша група шукає значення слова блудний у великому тлумачному словнику. ( Блудний – який блукає, постійно змінюючи місце перебування.)   Друга група шукає значення слова блудний у тлумачному словничку, який знаходиться в кінці підручника. ( Блудний – який рухається в різних напрямках, без певної мети, увесь час переходить з одного предмета на інший.)

- Третя група складає значення слова блудний з розсипаних складів. (Помилковий, неправильний)

в) Аналіз результатів роботи груп.

г) Слухання історичної аудіодовідки.

- Скажіть будь-ласка, як називаються слова, які мають кілька значень? (Багатозначні)

- Перед тим як прочитати притчу, я пропоную Вам послухати довідку про те, як жили люди в ті часи. (Аудіодовідка про життя людей, а саме ізраїльтян в давні часи)

- Скажіть будь-ласка навіщо нам слід знати, як жили люди в ті часи, які були правила і закони ?

д) Вправи для покращення зору.

е) Читання тексту притчі. Вибіркове читання.

Самостійно прочитайте притчу.

Про кого розповідається в цій притчі?

Знайдіть в тексті і прочитайте, про що попросив батька молодший син?

Як батько сприйняв його прохання?

Як поводився молодший син після того, як покинув батьківський дім?

Поміркуйте, на що заслуговував молодший син після такої поведінки?

є) Робота в групах.

 Я пропоную Вам об’єднатися в групи і виконати такі завдання:

Завдання для групи 1

 - Знайдіть в притчі уривок, як молодший син образив батька. Що це означало по древнім законам ізраїльтян?

Завдання для групи 2

 - Підготуйтеся до читання за ролями уривка, де молодший син повернувся до батька. Яка головна думка цього уривка?

Завдання для групи 3

Підкресліть дії старшого сина, в яких виразилося його ставлення до повернення молодшого брата. Чи змінилися  його дії?

ж) Аналіз результатів роботи груп.

Відповіді дітей.

Як ви розумієте слово гріх?

Що вирішив зробити молодший син , опам’ятавшись?

Давайте прочитаємо цей епізод за ролями. (Читає друга група)

     -    Яка  ж головна думка цього уривка? (Те, що батько простив сина)

Які почуття охопили батька, коли він побачив сина?

А про те як  поводив себе старший син прочитає нам третя група.

Чи змінилися  його дії? (Спочатку старший син був ображений на батька, а потім простив молодшого)

Що спонукало батька прийняти з почестями саме того сина, який його знеславив?

Поміркуйте, як має змінитися поведінка , спосіб життя молодшого сина після того, як батько його простив?

з) Робота з медіа.

А зараз давайте переглянемо фрагмент мультфільму. Знайдіть і підкресліть в тексті речення про переглянуте.

і) Вправа «Озвуч» мультфільм.

 Екскурсія в картинну галерею

 - Сцена повернення блудного сина завжди приваблювала художників.       Погляньте будь-ласка на невеличку виставку картин, яка присвячена найголовнішому моменту притчі.

 - Подивіться уважно на ілюстрації із зображенням сцени повернення блудного сина.

- Як ви думаєте, чому в різні епохи художники так часто зверталися до цієї притчі? (Прощення і любов до батьків - найголовніше в житті людини)

 Погляньте на картину Рембрандта "Повернення блудного сина". Як художник зобразив цей момент?

 - У казці батько кинувся синові на шию, а на картині син стоїть на колінах перед батьком.

- На картині батько зосереджений, сумний, а в притчі він радісний.

-  Скажіть, а чому художник саме так побачив цю зустріч?

Закріплення нового матеріалу.

Вправа  «Відкритий мікрофон»

-  Згадайте, з ким порівнювався батько, коли ми слухали про закони ізраїльтян? (З Богом)

- Згадайте, з якими визначеннями слова блудний ми познайомилися? (Блудний - відійшов від істиною віри)

-  Так у чому ж, складається прихований сенс цієї притчі? (Блудний син - це грішник,  а батько-Бог, який прощає всякого хто  розкаявся)

- Діти, ви помітили, що любов нерозривно пов'язана з прощенням?

 - Що значить пробачити людини? (Пробачити людини - перестати звинувачувати його і гніватися на нього.)

 - А ви коли-небудь прощали когось? Наведіть приклади

 - Чи потрібно прощати? (Так)

 - Скільки разів? (Завжди)

 - А чому не можна не прощати? (У нас немає права засуджувати)

Підсумок уроку

Згадайте епізод з вашого життя, коли один або хтось із рідних пробачив вам образу.

Яке почуття ви тоді відчули?

Який висновок можна зробити? ( Відповіді дітей можуть бути такі:

  1. Той хто  прощає відчуває радість і прощений теж відчуває радість, тому що між ними відновлюються втрачені взаємини.
  2. Людина гідна пробачення, якщо щиро розкаюється і шкодує про скоєне.)

- Діти, запам’ятайте ніколи не пізно визнавати свої помилки, покаятися і отримати прощення. Батьки завжди можуть зрозуміти і пробачити своїх дітей, але ми повинні намагатися не засмучувати їх, адже це найдорожчі для нас люди.

Рефлексія

- А зараз пригадайте ще раз п’яту заповідь Божого Закону і продовжте речення.

Після уроку я зрозумів (зрозуміла), що…

 Література

  1. Колесник Л. Інтерактивні методи навчання на уроках читання. Початкова школа. 2014. № 1.
  2. Савченко О. Я. Метод проектів на уроках літературного читання// Почат. школа, 2015, № 11
  3. Шейко Г. К. Інноваційні методи роботи в початковій школі / Г. К. Шейко. - X .: Ранок, 2008.
  4. Давидов В.В Теорія розвиваючого навчання/ В.В. Давидов. – М.: ІН ТОР,1996. -
  5. Куріпка В.І Навчальні ігри на уроках читання. 1-4 класи./Вид. група «Основа»: «Тріада+», 2008.
  6. Сухомлинський В.О Сто порад вчителю. – К.: Рад. Шк..,1988.
  7. Біблія для дітей/ Вид. «Меліса», 2015.