Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Постановка проблеми: сьогодні надзвичайно актуальною є проблема щодо виявлення вподобань, інтересів та нахилів дітей. То розвиток їх творчих здібностей та інтелекту з дошкільного віку є чи не найкращими інвестиціями у майбутнє. Недостатня кількість часу, що дорослі приділяють дітям у пізнанні культури свого народу. В такому випадку діти недостатньо обізнані у звичаях та традиціях рідного народу. Діти не мають можливості брати приклад з людей, які жили в минулому, не знають як люди вирішували свої проблеми, що стало з тими, хто пішов проти вищих цінностей, і з тими, хто не зміг змінити своє життя, подаючи нам яскравий приклад. Широкі можливості у розв′язанні цієї проблеми надає гурткова робота, яка в закладі дошкільної освіти є популярною формою організації життєдіяльності дітей.
Мета гуртка: виховання у дітей духовності на національному ґрунті, доброзичливості, чесності, взаємоповаги, поваги до культури свого народу, ушанування традицій та оберегів.
Завдання:
- Формування у дітей в різноманітних видах діяльності теоретичних та практичних знань про себе як людину, про значення етикету, харчування, гігієни, емоційного настрою як факторів, що впливають на зміцнення та збереження фізичного, психічного та духовного здоров′я;
- Формування пізнавальної активності та стійкого інтересу дошкільників до народознавчого матеріалу;
- Прищеплювати дітям елементарні трудові навички, пов′язані з народними ремеслами;
- Сприяти запам′ятовуванню віршів, прислів′їв , приказок, казок, загадок.
Програми та посібники, які використовує керівник гуртка:
- Базовий компонент дошкільної освіти (нова редакція);
- Комплексна освітня програма «Дитина в дошкільні роки»;
- Л.В.Лохвицька, Т.К. Андрющенко «Сім′я-берегиня здоров′я дитини» (ТОВ «Мандрівець», 2015)
- А.М.Богуш, І.Л.Сіданич «Духовно-моральне виховання дітей дошкільного віку на християнських цінностях»
Учасники гуртка: діти дошкільного віку (вихованці середньої та старшої груп ), батьки закладу, педагоги.
Заняття проводяться 2 рази на місяць практичним психологом та вихователем групи згідно плану.
Кількість учасників групи до 15 осіб.
На початку навчального року в закладі проводиться анкетування батьків на виявлення бажаючих відвідувати та приймати активну участь в роботі гуртка (Додаток 1)
План роботи гуртка
«Абетка здоров′я та морально-духовних цінностей дошкільників»
Вересень
- Виготовлення композиції «Золоті соняшники» (картинки із зображенням соняшника, солоне тісто). Бесіда про соняшник як один із рослинних символів України.
- Майстер-клас по виготовленню ляльок-мотанок «Лялька-берегиня». Виставка ляльок-мотанок. Відео-розповідь про українські іграшки.
- Виготовлення народного оберегу з природного матеріалу (крупа, насіння, солома, сухі квіти). Ознайомлення з народним календарем-осінні місяці.
- Виготовлення композиції «Червоні кетяги калини». Розповідь про рослинну народну символіку України-калину й вербу; ознайомлення з легендами.
Жовтень
- Виготовлення композиції «Дари осені» (кошик, ваза, сухі гілочки, листя, ягоди). Свято врожаю в давні часи.
- Розповідь про свято Покрови (відео-презентація). Народні традиції святкування.
Листопад
- Практикум для батьків «Українські традиції у формуванні духовного здоров′я дошкільників».
- Виготовлення гербу своєї сім′ї із солоного тіста «Моя сім′я». Бесіда про традиції українського народу та сімейні традиції учасників гуртка.
- Казка в гості завітала «Від зернятка пшениці до смачної паляниці». Розповідання казок про хліб. Виготовлення печива із солоного тіста.
Грудень
- «Грудень в гості завітав»-календар зимових свят. Ознайомлення із зимовими місяцями(відео-презентація).Прикрашання черевичка з фетру до свята Миколая.
- Виготовлення новорічної композиції «Ялинковий віночок»(картон, гілки ялини, новорічні прикраси).
- Виготовлення новорічної рамочки для сімейного фото(картон, солоне тісто, шишки, горішки, новорічні прикраси).
Січень
- «Зустрічаємо Різдво». Відео-презентація «Святкуємо Різдво» (рецепти страв, колядки, щедрівки, слухання музичних композицій). Виготовлення сувеніру «Мішечок добробуту» (мішковина, сухоцвіти, крупи, стрічки)
- «Святе Водохрещення». Перегляд відеозаписів святкування. Відвідування храму Вознесіння Христова.
Лютий
- «Майстри гончарної справи». Розповідь про гончарне мистецтво. Опішнянські вироби .Виготовлення посуду з глини ,розпис та виставка робіт.
- Виготовлення символічної витинанки до Дня Любові (кольоровий папір, роздруковані схеми витинанок). Легенди про святого Валентина.
- Відео-розповідь про свято Стрітення. Виготовлення пташок із солоного тіста. Святкування в дошкільному закладі із дотриманням давніх звичаїв.
Березень
- «Мамине свято». Читання віршів про маму. Виготовлення подарункового оберегу «Підкова щастя».
- «Весняний калейдоскоп». Створення картин- пейзажів «Яка гарна весна». Читання віршованих закличок, веснянок. Народні ігри на весняну тематику («Подоляночка»).
Квітень
- «Сім чудес України». Ознайомлення з мальовничими місцями, архітектурними пам′ятками країни, перегляд відеоматеріалів. Створення колективної стрічкової роботи « Моя рідна Україна».
- «Свята Пасха». Святкування Воскресіння Христова. Виставка писанок. Розмальовування дерев′яних яєць.
Травень
- «Мій край вербовий, калиновий, край Україно-веселковий». Виготовлення картини-оберегу (різні види круп, горіхи, сухоцвіт, мішковина, картон, рамки).
- «В Україну із далека повертаються лелеки…» Лелека як птах-оберіг та символ України. Виготовлення композиції «Лелека на даху мого будинку».
- «Кривий Ріг-моє місто». Знайомство з легендами про рідне місто, перегляд історичних фотокарток у фотоальбомі. Слухання гімну міста. Розмальовування гербу міста.
- «День сім′ї». Перегляд сімейних фотоальбомів. Відео-презентації сімей – учасників гуртка. Створення родинного дерева своїх сімей.
Додаток 1
Анкета для батьків
- Який зміст Ви вкладаєте в поняття «морально-духовні цінності»?_________________________________________________________
- Чи потрібні морально-духовні цінності в нашому сучасному ритмі життя?____________________________________________________________
- Чи слідуєте Ви морально-духовним цінностям у своєму житті? Якщо «так» , то яким самим? В чому це виявляється?_____________________
_________________________________________________________________
- Якими морально-духовними якостями Ви хотіли б щоб оволоділа Ваша дитина?______________________________________________________
- Чи хотіли б Ви відвідувати заняття гуртка за інтересами для батьків та дітей «Абетка здоров′я а морально-духовних цінностей дошкільників» в ЗДО?______________________________________________________________
Додаток 2
Практикум для батьків
Українські традиції у формуванні духовного здоров′я дошкільників
Мета практикуму: Розширити уявлення батьків про необхідність ознайомлення дітей з традиціями, звичаями українського народу; сприяти взаємодії учасників мікрогруп під час виконання практичних завдань; спонукати батьків вихованців до активного спілкування на актуальну тему; створювати позитивну атмосферу у спілкуванні.
Попередня робота. Проведення опитування дітей.
Обладнання і матеріал. Ноутбук , аркуші паперу із визначенням якостей особистості дитини ,плакат «Правила роботи в групі», скринька , 2 аркуші А4 із зображенням дитини; стікери у вигляді квітів, стрічок; 4 аркуші з назвами «осінні свята», «зимові свята», «літні свята», «весняні свята», аркуші з назвами народних казок, 2 аркуші з кросвордами.
Хід практикуму:
Ведучий: Доброго дня, шановні батьки. Вітаю вас на нашій зустрічі, де ми розглянемо тему «Українські традиції у формуванні духовного здоров′я дошкільників». Маю надію, що ви отримаєте багато нових та цікавих для вас відомостей, знань, корисних порад.
Вправа «Чи знаєте ви свою дитину?»
- Напередодні нашої зустрічі я провела опитування ваших дітей, щоб визначити їх інтереси та вподобання. Тож пропоную відповісти на кілька запитань про ваших дітей, а потім ми порівняємо відповіді з відповідями дітей, щоб встановити істину.
Опитувальник дітей.
- Улюблена казка дитини, мультик, страва, іграшка, імена друзів дитини. (на ноутбуку демонструється запис відповідей дітей)
Вправа-очікування
«Квіти українського віночка»
- Шановні батьки, перед вами стікери у формі квіточок. Пропоную записати на них свої сподівання та очікування від нашої зустрічі. Далі слід озвучити їх і прикріпити на наш віночок.
Вправа» Правила роботи в групі»
- Щоб наша зустріч була продуктивною і приємною для всіх, треба дотримуватись певних правил. Я зачитаю їх, а ви оберіть ті, що підходять нам для ефективної взаємодії.
- Говорити довго і не за темою.
- Говорити чітко і конкретно.
- Перебивати одне одного.
- Правило піднятої руки.
- Бути пасивним і похмурим.
- Бути активним, брати участь у всіх видах діяльності.
- Правило гарного настрою.
- Отже правила поведінки ми з’ясували.
Мозковий штурм «Риси характеру дитини»
- Виховуючи своїх дітей, ми формуємо в них різноманітні позитивні якості особистості. Які позитивні риси характеру, на вашу думку, повинні бути сформовані саме у вашої дитини? (Відповіді батьків).
Вправа «Перлинки для нашої дитинки»
Наступна вправа допоможе вам розкрити зміст базових якостей особистості дитини за вимогами Базового Компоненту, за яким працює наш дошкільний навчальний заклад. (Батьки читають визначення до рис особистості зі скриньки і дають їм назву).
- Вміння дитини стримувати як негативні, так і позитивні прояви поведінки, свідчить про сформованість у дитини самовладання.
- Якщо дитина привчена допомагати дорослим у виконанні посильних завдань, прибиранні, господарюванні, догляді за меншими сестричками, братиками, - у неї сформовано працелюбність.
- Якщо дитина вміє доводити розпочату справу до кінця, бере на себе певні обов’язки, то вона яка? (Відповідальна)
- В процесі спілкування, спільної діяльності важливо виховувати у дитини гуманне ставлення до інших людей, співчувати людям, тобто, виховувати людяність.
- Виховуючи у дітей бажання правильно розподіляти іграшки в грі, ролі сприяє появі в них справедливості.
- Виховувати бажання допомагати слабким дітям, вміння дружно гратись свідчить про виховання у дитини товариськості.
- Утримання дитини від грубощів, вміння дотримуватись норм поведінки вказує на виховання у дитини чемності, вихованості, ввічливості.
- Коли дитина виявляє творчість у розповіданні казок, оповідань, під час малювання, ліплення, аплікації, конструювання, говорить про сформованість у неї креативності.
- Вміння називати свої позитивні і негативні риси характеру, розуміти, що «добре», а що «погано» свідчить про розвиток самосвідомості.
- Коли дитина сама вибирає і виконує, як і що їй робити, це говорить про розвиток у неї самостійності.
- Вміння радіти, пишатись власними успіхами у виконанні тих чи інших справ говорить про сформованість у дитини самолюбності.
Висновок.
Сьогодні наше суспільство переживає глибоку духовну кризу, яка охопила всі сфери життя. Все більшу занепокоєність викликає зростаюча злочинність, жорстокість дітей, зневажливе ставлення до таких моральних цінностей, як вихованість, чуйне ставлення до людини, почуття обов’язку. Сім’я завжди була природним середовищем первинної соціалізації дитини, джерелом моральної, духовної підтримки, потрібної для розвитку її членів, засобом збереження і передачі культурних цінностей від покоління до покоління. Українська родина споконвіку готувала дитину до Добра, Милосердя і Любові.
Дитина не народжується моральною або аморальною, вона поступово стає такою. Залежно від того, в якому середовищі, в яких умовах вона живе, яке дістає виховання.
Сьогодні виголошується необхідність морального виховання наших дітей на національних традиціях, прищеплення у майбутніх громадян України ідеалів Добра і Краси, Гідності та милосердя, Справедливості та Співчуття, що є підґрунтям зростання духовності.
Кросворд «Українські обереги»
Щоб перевірити ваші знання з народознавства, пропоную вам розгадати кросворд. Для виконання цього завдання ми поділимось на дві групи. Коли ви розгадаєте похідне слово кросворду, то дізнаєтесь назви оберегів, які використовували українці.
Рушник
- Предмет меблів, у якому українці зберігали свій одяг. (Скриня)
- З чим українці їдять борщ? (Пампушки)
- Як називають весільні булочки? (Шишки)
- Осінній чоловічий верхній одяг. (Жупан)
- Зимове шкіряне взуття. (Чоботи)
- Прикраса українських дівчат, яка одягається на голову. (Вінок)
Ікона
- У чому українці готували їжу? (Піч)
- Чим українці притрушували калачі? (Мак)
- Чим українці косили траву? (Коса)
- Символ дівочої краси. (Калина)
- Ліжко українських немовлят. (Колиска)
Вправа «Педагогіка української казки»
(Ведучий розподіляє учасників на 2 підгрупи, роздає завдання).
Безперечно, всі батьки читають своїм дітям українські народні казки. Але їх потрібно використовувати не тільки як засіб розваги, а й для виховання у дітей норм моральної поведінки. Пропоную подумати і назвати, яка мораль відомих вам казок: «Котик і Півник», «Ріпка», «Лисичка-сестричка та Вовк- панібрат», «Солом’яний бичок», «Дідова дочка і бабина дочка», «Лисичка і Журавель», «Півник і двоє мишенят», «Коза-дереза», «Кривенька качечка».(Учасники працюють в підгрупах, презентують свої думки щодо змісту казок ).
Наприклад: у казці «Котик і Півник» засуджується неслухняність Півника, хитрість Лисички. Вказується на небезпеку від спілкування з незнайомцями. А пропагуються –піклування одне про одного членів родини.
Вправа «Українські народні свята»
Учасники працюють в підгрупах)
Ведучий: Знайомлячи дітей з традиціями і звичаями українського народу, неможливо оминути такий аспект, як обрядові свята. Їх в Україні дуже багато: одні – поширені, інші менш відомі дітям. Пропоную вам пригадати їх та записати відповідно до кожної з пір року. Для виконання цього завдання поділимось на 4 підгрупи.
Запитання:
- Яке свято стало традиційним у Вашій родині?
- Чи передається у Вашій сім′ї традиція святкування якогось народного свята?
Вправа на рефлексію «Стрічки до віночка»
Ведучий: Наша зустріч закінчується, тож давайте визначимо, чи справдились ваші очікування. (Кожен отримує стікери у вигляді стрічок до віночка, щоб записати свої враження від спілкування).
- До наступної зустрічі!
Додаток 3
Заняття-практикум для батьків та дітей «Сім чудес України».
Мета: познайомити учасників заняття між собою, створити комфортну, доброзичливу атмосферу для подальшої роботи; надати та розширити знання учасників про мальовничі місця рідного краю; сприяти активному набуттю навичок спілкування між батьками та дітьми у сумісній діяльності, вихованню гордості за Батьківщину та свою приналежність до неї.
Матеріал: ноутбук, повітряні кульки маленький і одна велика, маркери, контурні зображення найвідоміших архітектурних пам′яток України, фарби, кольорові олівці ,клейовий олівець.
Хід заняття-практикуму
1.Вправа- привітання
Мета: створення доброзичливої, довірливої атмосфери в групі учасників. Ведучий пропонує підвестися учасникам, які вважають, що це стосується їх:
-змініть місце ті, у кого світле волосся;
-змініть місце ті, хто любить морозиво;
-змініть місце т,. хто має доньку;
-змініть місце ті, хто має сина;
-змініть місце ті, хто народився у нашому місті Кривий Ріг;
- змініть місце ті, хто прийшов сьогодні на зустріч з гарним настроєм, і хоче отримати безліч позитивних вражень і корисних знань.
Привітайте один одного оплесками.
- Вправа-бесіда ( Звучить уривок з пісні « Україна- матуся моя» групи «Злагода» )
Мета: налаштувати учасників на тематику зустрічі.
Запитання до учасників:
- Які емоції викликала у вас ця пісня?
- В якій країні ми живемо?
- Як називають людей які живуть в Україні?
- Чи хотіли б ви вирушити в подорож по мальовничих місцях нашої країни?
- Я пропоную вам відправитись у відеоподорож по нашій країні та познайомитись з деякими архітектурними пам′ятками ,які можна сміливо назвати «Сім чудес України».
- На чому ви любите подорожувати?
- Сьогодні допоможе нам здійснити подорож...
Але спочатку відгадайте загадку:
Я із гуми, надувна,
Як повітря, я легка,
Міцно мотузок тримай
Та мене не відпускай! ( повітряна кулька)
- Для того, щоб наша повітряна кулька розпочала подорож, нам треба наповнити її. Ми будемо наповнювати її не повітрям, а словами. Кожен з вас скаже по одному слову про нашу Україну, яка вона? ( красива, квітуча, велика...) Ось і піднялась наша повітряна куля завдяки вашим відповідям. (Ведучий випускає догори велику надути повітряну кульку. На ноутбуці демонструє зображення країни з висоти пташиного польоту, надає коментарі).
1 слайд «Острів Хортиця»
Це найбільший острів на Дніпрі, якому близько двох мільярдів років. На ньому в мініатюрі представлені зразки всіх ландшафтних зон України: цілинних степів, байрачних та плавневих лісів, наскальної рослинності та плавневих лісів. Саме тут загинув у 972 році Київський князь Святослав Ігорович. Саме з Хортиці вирушали у козацькі походи проти поляків гетьман Петро Сагайдачний зі своїм військом, Іван Сулима, Северин Наливайко, Богдан Хмельницький.
2 слайд «Києво-Печерська Лавра»
Сьогодні це відомий всьому світу заповідник найбільший музейний комплекс України, на якому містяться 144 споруди серед яких 2 унікальних підземних комплекси. Він заснований у 1051 році монахами Антонієм і Федосієм і став центром розповсюдження християнства у Київській Русі. Також цікавість викликають Антонієві печери-це унікальний підземний архітектурний комплекс, заснований на початку 10 століття батьком руського чернецтва Антонієм Печерським-одним із засновників Києво-Печерської Лаври.
3 слайд «Софія Київська»
Це справжня культурна скарбниця, перлиною якою є Софіївський собор, що був зведений у 1037 році і в якому відбувалися урочисті "посадження" на великокняжий престол, прийоми послів, укладання політичних угод.
4 слайд «Хотинська фортеця» (м. Хотин, Чернівецької області)
Розташована на великих транспортних магістралях, відсвяткувала своє 1000-річчя. Її створив князь Володимир Великий. Фортеця була центром розвитку ремесел і торгівлі. В цьому місці було відзнято багато кінострічок.
5 слайд «Національний дендрологічний парк «Софіївка» (м. Умань)
Парк «Софіївка» є шедевром світового паркового мистецтва 18 століття (1796 рік). Заснував його польський магнат Станіслав Потоцький і подарував свій дружній Софії на день її Янгола. Дивовижні пейзажі, античні скульптури, водойми ,фонтани, коліні грати - це можна побачити, відвідавши парк.
6 слайд Музей «Писанка» (м. Коломия)
Музей збудовано в 2000 році в місті Коломия. Центральна частина музею має форму писанкового яйця висотою 14 метрів. Це єдиний у світі музей писанкового розпису.
7 слайд «Кам′янецька фортеця» (м. Кам′янець-Подільський)
Кам'янець-Подільський - місто, що зберегло дух середніх віків .А ще це місто називають квіткою на камені. Тут ви побачите фортецю яка збудована Литовським князем у 14 столітті. Ви тільки вглядіться ... високий скелястий берег річки Смотрич, живописний краєвид, величезні вежі з таємничими латинськими надписами. Фортеця має 11 башт кожна з яких має свою історію і назву.
Ведучий: Разом з кулькою ми побачили 7 чудес України. Прийшла пора повертатися в рідне місто. (демонструється слайд із зображенням міста).
- Вправа-малюнок «Моя Україна»
- Я пропоную вам згадати ще раз мальовничі місця нашої країни та створити разом одну картину «Моя рідна Україна». (Учасники отримують контурні зображення історичних місць країни, олівці, фарби, клейовий олівець. Всі роботи учасників з′єднати в одну стрічку).
- 4. Вправа-прощання «Кулька мрій»
- Ми всі любимо мріяти, і всі хочемо, щоб наші мрії здійснилися (ведучий кидає повітряні кульки). Піймайте кожен свою кульку мрії та намалюйте або напишіть на ній свою мрію маркером. Давайте тепер з'єднаємо всі кульки в один великий оберемок, нехай всі бажання здійсняться.
Дякую за участь.