Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сьогодення передбачає створення умов для особистісного становлення і творчої самореалізації кожної дитини та формування в неї життєвої компетентності. Введення компетентності як пріоритетної категорії в дошкільну освіту означає підготовку дитини до реалій життя, вміння жити в соціумі, користуватися отриманими знаннями.

Набуття різних видів компетенцій дитиною дошкільного віку відбувається в різних видах діяльності і вимагає практичного засвоєння системи елементарних знань, уміння доречно застосовувати набуту інформацію.

У дошкільній дидактиці є величезна кількість різноманітних дидактичних матеріалів, а одним з  ефективних посібників є ​​палички  Д. Кюїзенера. Тому в практиці сучасного дошкільного навчального закладу доречним стало використання методики Д. Кюїзенера. Цей матеріал широко використовується в дитячих садках Угорщини, Польщі, Бельгії, США, Франції та інших країн.

Впровадження в освітній процес цієї інноваційної технології вкрай необхідно, так як вона стимулює розвиток логічного мислення дошкільників, універсальна та не суперечить жодній існуючій методиці, вдало їх доповнює.

Палички Д. Кюїзенера прості та зрозумілі дітям: вони легко звикають до них ще в зовсім  ранньому віці і вже сприймають у якості ігрового матеріалу, а не бачать у них нудне заучування. Посібник є багатофункціональним і  дозволяє підвести до розуміння різних абстрактних понять, що формують у дошкільнят наочно – дійове  і наочно – образне дитяче мислення.

Перебуваючи у постійному пошуку разом з вихованцями, педагог-дошкільник помічає та робить висновки про те, що є найбільш цікавим, розвивальним, з чим можна діяти.    

Традиційно методику бельгійського педагога  використовують для навчання математики. Практика ж використання  показала, що даний дидактичний матеріал можна застосовувати для реалізації завдань майже всіх освітніх ліній Базового компоненту.

Конструктивні ігри – захоплююча творча діяльність дітей, у процесі якої здійснюється їх всебічний розвиток, формуються позитивні моральні якості, проявляються ініціатива, вигадка, розумова активність. Вся робота базується на вимогах програми «Я у Світі», ґрунтується на закріплені знань та навичок, набутих раніше. Попередня робота передбачає проведення різноманітних спостережень, обстежень предметів.

Заняття з  конструювання перш за все результативні. Важливо  так продумати форми організації, підібрати такі методи і прийоми, щоб малюк захотів викладати палички Кюїзенера.

Організовуючи роботу використовую такі прийоми:

  • Демонстрація паличок, викладання з них, виховання інтересу до роботи;
  • Спільна участь у роботі: дорослий показує, як треба викладати, обігрувати споруду, допомагає дітям втілити задум;
  • Підбір завдань, які заставляють міркувати, знаходити нові рішення.

Роботу з дітьми  починали з того, що просто розглянули палички, спробували спочатку розділити їх всі за кольорами. А потім – по довжині. Виклали різні фігурки, і, звичайно, рахували.  Виконуючи такі ігрові вправи як «Доріжки вузенькі і широкі», «Зелений потяг», «Жовті килимки» діти вправляються у називанні та розрізненні кольору. Застосовую відомі прийоми: для зайченятка в червоному капелюсі побудуємо червону доріжку, а для зайченяти в жовтому - жовту. Доцільно при цьому використовувати настільний театр.

Далі використовую ігрові вправи, поєднуючи дві ознаки: колір і величину. Наприклад: для вантажного автомобіля будуємо оранжеву широку доріжку, а для велосипеда  - синю вузьку. Діти із задоволенням викладають кольорові килимки, драбинки, не підозрюючи, що починають знайомитися з складом числа, порядковим рахунком; підходять впритул до додавання і віднімання чисел.

Ігри з конструювання спрямовані на групування паличок за різними ознаками, створення з них різних зображень. Крім виразів «така сама», «не така, як», використовують слова «однакові», «різні». Для цього пропонують  дитині наступне:

  • Знайди та покажи паличку такого ж кольору (довжини);
  • Візьми по одній паличці різного кольору;
  • Знайди і покажи саму коротку (довгу) паличку, назви її колір;
  • Розклади палички за кольором;
  • Побудуй килимок, щоб смужки були одного кольору;
  • Побудуй килимок так, щоб всі смужки в ньому були різного кольору.

Під час виконання дитиною цих завдань нескладно з’ясувати, як дитина засвоїла кольори.

Далі завдання ускладнюються та урізноманітнюються. Малюки вчаться будувати пірамідки та драбинки різних розмірів, складати килимки:

Візьми  зелену та жовту палички, яка з них довша?;

  • Склади драбинку з оранжевої та фіолетової паличок, знайди місце для синьої та чорної;
  • Склади драбинку з усіх кольорів;
  • Зроби килимок для песика з жовтих смужок, а для котика - з червоних.

Засвоїти поняття довжини, висоти допоможуть наступні вправи:

  • Побудуй високий та низький паркан;
  • Заховалася паличка довша за жовту, знайди її;
  • Побудуй міст через річку та струмок, який міст довший?

Завдання для дітей молодшого віку направлені на поступове ускладнення. Частіше вихователь пропонує подумати самим, як викладати, без показу дорослого. Оцінювати роботи малюків можна від імені казкових героїв, для яких вони будують. Після читання казки «Зайчикова хатка» пропоную побудувати хатинки для зайчика та лисички, високий та низький.     

Так дошкільники закріплюють знання про те, що елементи одного кольору мають однакову довжину, знайомляться з поняттями «високий - низький», «широкий – вузький», «довгий – короткий».

В роботі з дітьми старшого дошкільного віку використовуються схеми, ілюстрації, такі як «Добудуй будинок», «Тіні». Для старших дошкільників пропоную конструювати  виконуючи складнішу мету:

  • збудуй будинок такого ж розміру, використовуючи інші смужки;
  • перетвори автомобіль на трактор.

Діти вчаться самостійно аналізувати роботу, розповідати про неї.

Плануючи конструктивні ігри з паличками педагог передбачає їх повторення з урахуванням індивідуальних особливостей дітей, а також формує вміння домовлятися,  виховує  художній смак.

Виникнення уявлень, як результат практичних дій дітей паличками-смужками, виконання різноманітних практичних операцій з ними, створюють передумови для загального розумового розвитку дітей.

Весь процес навчання дошкільнят з допомогою даного нестандартного дидактичного матеріалу проходив через гру та ігрові вправи. 

 Література

  1. Базовий компонент дошкільної освіти / Науковий керівник А.М. Богуш,; Авт. кол-в: Богуш А.М., Бєлєнька Г.В., Богініч О.Л. та ін. – К., 2012. – 26 с.
  2. Вивчаємо математику з паличками КюЇзенера / Світлана Нікітченко // Дошкільне виховання: науково-метод. журн. – 2012. – № – С. 16-19.
  3. Нечипорук Н. І., Томей О. П. Розвивальні ігри для дошкільників — X.: Видавнича група «Основа», 2007.— 192 с.
  4. Новикова В.П. Развивающие игры и занятия с палочками Кюизенера. Для работы с детьми 3-7 лет / В.П. Новикова, Л.И. Тихонова. – М. : Мозаика - Синтез, 2011. – 88 с.
  5. Комарова Л.Д. Как работать с палочками Кюизенера? Игры и упражнения по обучению математики детей 5-7 лет / Л.Д. Комарова. – М. : Гном, 2013. – C. 9-14.
  6. Куцакова Л.В. Конструирование и ручной труд в детском саду: из опыта работы. – М.: Просвещение, 19990. – 158 с.
  7. На допомогу методичній службі: Інструктивно-методичні матеріали на допомогу методистам, які опікуються дошкільною освітою. / Укладач Міщенко Л.Б. – Суми: Ніко, - 2013. – 114 с.
  8. Скарбничка ігор для розумних батьків і кмітливих дітлахів. – 2-ге вид. / Автори та укл. К.Крутій, Н. Маковецька.- Запоріжя: ЛІПС ЛТД, 2004.-204с
  9. Палички Кюїзенера на заняттях з математики / Світлана Нікітченко // Палітра педагога: науково-метод. додаток до журналу «Дошкільне виховання». – 2012. – № 2. – С. 12-14.
  10. Програма розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» (нова редакція). У 2 ч. Ч. II. Від трьох до шести (семи) років / Аксьонова 0. П., Аніщук А. М., Артемова Л. В. [та ін.]; наук. кер. О. Л. Кононко. — Київ: ТОВ «МЦФЕР-Україна», 2014. — 452 с.
  11. Художньо-естетичний розвиток дошкільника за Базовою програмою «Я у Світі» /Укладач: Ковтун Є.Ф., - Суми: СОІППО.- 2010.-60 с.

 Склад комплекту кольорових паличок-смужок Д. Кюїзенера

Перспективне планування конструктивних ігор з паличками Д. Кюїзенера в молодшій групі

Вересень

  1. Розгляд на прогулянці алеї та доріжки в ЗДО, звернути увагу на те, що вони прямі, тільки ширина різна.
  2. Будування доріжок для звірят (широкої – для ведмедика, вузької –для зайчика).
  3. Викладання доріжок між іграшковими будинками. Звернути увагу на те, що одні – довгі, інші – короткі.

Жовтень

  1. Розгляд парканчиків у ЗДО, ілюстрацій «Зоопарк».
  2. Викладання парканчиків в зоопарку. Для жирафи – високий, для крокодила – низенький.
  3. Викладання парканчиків-загородок різного виду: смужки прикладати одна до одної щільно вертикально; вертикально на деякій відстані; горизонтально – щільно та на відстані.

Листопад

  1. Ознайомлення з геометричною фігурою прямокутник.
  2. Показати як з паличок-смужок можна викласти килимок і кольорову доріжку для ляльок (квадрат, прямокутник).
  3. Конструювання башточки з 5 паличок-смужок.

Грудень

  1. Складання геометричного візерунка (за зразком та за власним бажанням).
  2. Конструювання лавочок для казкових героїв: для Дюймовочки – низеньку, для Шрека – високу, для бегемота – широку.
  3. Конструювання парканчика з воротами.

Січень

  1. Конструювання будинків з вертикально викладених смужок, дах –  смужки викладені горизонтально.
  2. Конструювання будинків з горизонтально викладених смужок, дах – з смужок викладених похило (трикутник).
  3. Конструювання «Казковий замок».

Лютий

  1. Розгляд ілюстрацій «Мости», читання творів.
  2. Конструювання простих мостів з трьох смужок (одна – горизонтальна, дві – похилі).
  3. Конструювання мостів на підпорах, через глибоку та широку річку (3-4 смужки розміщені вертикально, на них перекладини з горизонтально покладених смужок, дві – похилі, відповідного розміру).

Березень

  1. Розгляд дитячих меблів (стіл, стілець) та конструювання для кімнати ляльки.
  2. Викладання за зразком чайного посуду (чайник, чашка, блюдце).
  3. Викладання каструлі, кофейника.

Квітень

  1. Спостереження за автомобілями, розгляд ілюстрацій.
  2. Викладання за зразком вантажного та легкового автомобіля.
  3. Конструювання будівлі для автомобіля (гараж).

Травень

  1. Розгляд ілюстрацій «Водний транспорт», читання творів, бесіди.
  2. Викладання човника (за зразком), використовуючи палички-смужки синього, фіолетового та червоного кольорів.
  3. Викладання пароплава за зразком, створення флотилії.