Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Державний стандарт дошкільної освіти України – Базовий компонент дошкільної освіти – передбачає засвоєння дитиною культури мовлення і спілкування, елементарних правил користування мовою в різних життєвих ситуаціях. Сучасний освітній процес вимагає від педагогів нового підходу до своєї діяльності, використання нових форм, методів і технологій виховання, розвитку і навчання дітей, зміщення акцентів з активності дорослого на активність самої дитини, яка знаходиться в центрі виховного процесу. Оволодіння мовою як засобом пізнання і способом специфічно людського спілкування є вагомим досягненням дошкільного дитинства [1, с.24].

Однак, в останні роки відзначається значне зростання кількості дітей дошкільного віку, що мають порушення в мовному розвитку. Це є причиною непідготовленості дітей до навчання грамоті і в подальшому може відбитися на успішності із загальноосвітніх предметів у школі [3, с. 8].

Встановлено, що розвиток тонких рухів пальців рук позитивно впливає на функціонування мовних зон головного мозку. Розвиток дрібної моторики дитини – тонких рухів кистей і пальців рук – в психології має велике значення і розцінюється як один з показників психічного розвитку дитини [3, 5]. З огляду на те, що мовні відхилення виникають в ранньому віці і їх необхідно своєчасно виявляти і виправляти.

Сучасні вчені Л. І. Трофіменко [3], Т. Б. Філічева [5] в своїх наукових працях дають опис прийомів для розвитку і вдосконалення моторики пальців рук у дітей з порушеннями мови, наводять різноманітні ігри та вправи. Вони підтверджують той факт, що тренування тонких рухів пальців рук є стимулюючим впливом для загального розвитку дитини і особливо для розвитку мови.

Корекція мови дітей з мовною патологією – складна система роботи, яка включає в себе кілька етапів. Одним з провідних принципів всієї корекційної роботи і кожного етапу окремо є принцип «від простого до складного» [5, с. 8]. Кожен вид діяльності з формування тонких рухів пальців рук є пропедевтичним по відношенню до наступного.

Дуже важливою частиною роботи з розвитку дрібної моторики є «Пальчикові ігри» ( «пальчикова гімнастика») [4, с. 5-7]. «Пальчикові ігри» – це інсценування яких-небудь римованих історій, казок за допомогою пальців. «Пальчикові ігри» як би відображають реальність навколишнього світу – предмети, тварин, людей, їх діяльність, явища природи. В ході «пальчикових ігор» діти, повторюючи рухи дорослих, активізують моторику рук. Тим самим виробляється спритність, вміння керувати своїми рухами, концентрується увага на одному виді діяльності. Багато ігор вимагають участі обох рук, що дає можливість дітям орієнтуватися в поняттях «вправо», «вліво», «вгору», «вниз» тощо.

Для дітей 5-6 років із затримкою мовного розвитку обговорювання віршів разом з рухами має низку переваг: мова як би ритмізується рухами, робиться більш гучною, чіткою і емоційної, а наявність рими позитивно впливає на слухове сприйняття.

Оптимально, виходячи з практики, проводити пальчикові ігри в формі фізкультхвилинок. Фізкультхвилинка елемент рухової активності пропонується дітям для перемикання на інший вид діяльності, підвищення працездатності, зняття навантаження, пов'язаної з сидінням. Якщо пальчикова гімнастика проводиться стоячи, приблизно в середині заняття, то вона служить відразу двом важливим цілям і не вимагає додаткового часу.

Під час виконанні завдань з розвитку дрібної моторики дітям пропонуються завдання на поєднання стискання, розтягування і розслаблення, гнучкості пальців і кистей рук; ізольовані рухи кожного з пальців.

Останнім часом в середовищі освітян та батьків зростає інтерес до масажу пальців рук. Доведено, що навіть найпримітивніший масаж, що полягає в згинанні і розгинанні пальців однорічного малюка, вдвічі прискорює процес оволодіння ним мовою [4, с. 54]. Але нами використовується не зовсім звичайний масаж. Масажні рухи виконуються за допомогою добре знайомого дітям предмета – олівця. Навчити дітей самомасажу рук нескладно. За допомогою гранованих олівців дитина масажує зап'ястя, кисті рук: пальці, долоні, тильні поверхні долонь, міжпальцеві зони. Такий масаж і ігри з олівцями стимулюють мовленнєвий розвиток дитини, сприяють оволодінню тонких рухів пальців, покращують кровопостачання пальців рук. Особливий інтерес масажні вправи викликають у дітей, якщо їх виконання поєднується з промовляння коротких віршів і римовок.

Наведемо деякі приклади ігор з олівцями на індивідуальних заняттях з дітьми 5 років. Вступна бесіда: «У твоєму домі, звичайно, живуть олівці. Подивися, як їх багато і які вони різні: довгі, короткі, тонкі, товсті, круглі, шестигранні, різнокольорові. Ти малюєш олівцями чудові картинки – яскраві і веселі. А що ще вміють робити олівці? Правильно, олівці в твоїх руках вміють розфарбовувати предмети на малюнках, обводити контур, штрихувати, писати букви і цифри. А чи знаєш ти, що олівці можуть грати з твоїми пальчиками? І це дуже корисні ігри. Адже скоро ти підеш до школи, будеш вчитися красиво і акуратно писати в зошиті. Потрібно, щоб твої пальці стали спритними, рухливими і вмілими. Давай візьмемо твої олівці і пограємо з ними. Веселий Олівець бажає тобі успіхів ».

Вправа «Гвинтокрил». Обертання олівця між великим, вказівним і середніми пальцями. Візьмемо тонкий довгий олівець двома пальцями. Покрутимо його. Нехай він обертається швидко-швидко, як гвинт гвинтокрила. Одночасно промовляємо: «Відправляється в політ наш красень-гвинтокрил».

Вправа «Праска» прокатування олівця по поверхні столу. Візьмемо товстий олівець. Покладемо його на стіл. «Пропрасувати» олівцем спочатку однією долонею, а потім другою. Покатаємо олівець по столу: «Олівець я покочу вправо-вліво – як хочу».

Вправа «Гойдалки». Прокатування олівця в міжпальцевих проміжках.

Прокотимо олівець між пальчиками. Постараємося його не впустити: «Олівець не відпочиває, між пальцями гуляє».

Вправа «Долонька». Обведення тупим кінцем олівця долоні, що лежить на столі, масажуючи олівцем міжпальцевих зон.

Покладемо долоню на стіл. Широко розсунемо пальці. Обведемо кілька разів кожен палець тупим кінцем олівця.

Цікава і захоплююча і робота з масажними м'ячиками, масажерами Су-Джок, колючими валиками. З їх допомогою діти роблять самомасаж кистей і пальців рук. Крім роботи з масажними м'ячиками, в комплекс самомасажу включені вправи з волоськими горіхами, дерев'яними кульками, завдання на розтирання в руках мішечків з гречкою, горохом і квасолею. При цьому також йде мовний супровід – віршики, лічилки, загадки, які можна об'єднувати або розбивати на більш дрібні в залежності від віку дитини.

Ігри з крупою, намистинками, ґудзиками, дрібними камінчиками також мають прекрасний тонізуючий і оздоровчий вплив [2, с. 14]. Дітям пропонується сортувати, вгадувати з закритими очима, катати між великим і вказівним пальцем, придавлювати по черзі всіма пальцями обох рук до столу, намагаючись при цьому робити обертальні рухи. Відмінно розвиває руку різноманітне нанизування. Нанизувати можна все що нанизується: ґудзики, намисто, ріжки і макарони, сушки тощо. Можна складати намисто з картонних кружечків, квадратиків, сердечок, листя дерев та іншого природного матеріалу. Дітям пропонується викладати силуети різних предметів з дрібних предметів: насіння, ґудзиків, гілочок тощо.

Всі заняття з використанням дрібних предметів проходять під суворим контролем дорослих.

Точність і координація рухів розвиваються у дитини і в процесі застібання і «пришивання» ґудзиків різного розміру, іграми з білизняними прищіпками, при цьому розвиваються комунікативні навички.

Крім запропонованих вище матеріалів, використовуються і різні графічні вправи, що сприяють розвитку дрібної моторики і координації рухів руки, зорового сприйняття і уваги. Виконання графічних вправ в дошкільному віці дуже важливе для успішного оволодіння письмом [5, с. 4].

Останнім часом багато уваги приділяється іграм з піском. Технологія пісочної терапії багатофункціональна, вона дозволяє одночасно вирішувати завдання діагностики, корекції і розвитку мовлення. Сама ж дитина вирішує завдання самовираження і розвиває самооцінку, вчиться працювати в колективі.

Крім роботи з розвитку дрібної мускулатури рук на заняттях рекомендуємо батькам включати дітей в такі домашні справи, як перемотування ниток, зав'язування і розв'язування стрічок, шнурків, вузликів на мотузці, збирання розрізних картинок, застібання і розстібання ґудзиків, кнопок, гачків, загвинчування кришок, розбір круп (горох, гречка, рис) і так далі.

Ефективність корекційно-розвивальної роботи зі старшими дошкільниками з порушенням мови в закладі дошкільної освіти зростає з раціональним використанням методів розвитку дрібної моторики у дітей в поєднанні з іншими формами логопедичної роботи з формування правильної вимови звуків. Для створення продуктивного процесу щодо виправлення мови необхідні комплексність і різноманіття засобів розвитку мовлення та усунення її недоліків і продуктивне використання ведучого виду діяльності дітей – ігрової діяльності.

Література

  1. Базовий компонент дошкільної освіти (нова редакція). – К.: Видавництво, 2012. – 26 с.
  2. Мальцева И. В. Упражнения для пальчиков / И. В. Мальцева. – М.: Карапуз, 2002. – 20 с.
  3. Трофименко Л.І. Корекційне навчання з розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із ЗНМ. Програмно-методичний комплекс / Л.І. Трофименко. – електронний ресурс www.iitzo.gov.ua.
  4. Узорова О. В. Пальчиковая гимнастика / О. В. Узорова, Е. А. Нефедова. – М.: АСТ, Астрель, 2004. –127 с.
  5. Филичева Т.Б. Ступени речевого и психомоторного развития дошкольников / Т.Б. Филичева, Т.В. Туманова, А.В. Соболева. – М.: «Книжный центр», 2018. – 112 с.